Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, sndev είπε

Έβαλες το cast iron, δεν έχουν όλοι cast iron τηγανι κ δε χωράει κ μεγάλες ποσότητες.. βάζεις έξω μια κατσαρόλα πατάτες κ τις αφήνεις να τηγσνιζονται.. επίσης κάνεις ωραιότατο searing με βούτυρο κ δεντρολίβανο κ δε μυρίζει το σπίτι ούτε γεμίζει κάπνα.. δε το χρησιμοποιείς συχνά (δε το λες κ απαραίτητο πρακτικά) αλλά όταν χρειαστεί είναι ότι πρέπει. 

Μόνο και μόνο αυτή η κάπνα που έχω γλυτώσει, λέω αξίζει τα λεφτά που έδωσα. Το πλαϊνό σίγουρα μπορεί να φανεί χρήσιμο, αλλά δεν είναι και απαραίτητο. Εγώ δλδ μια φορά το έχω χρειαστεί, και αν δεν είχα cast iron να το βάλω μέσα με κλειστό καπάκι, θα το έβαζα μέσα στην ηλεκτρική κουζίνα. Λύσεις υπάρχουν δλδ.

4 ώρες πριν, tsaftsif είπε

Σε ψησταρια υγραεριου είναι δυνατόν να ψησουμε  αρνάκι σε ταψί; υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; 

Κανονικά σαν να το βάλεις φούρνο. Απλά φρόντισε να μην έχει φωτιά ακριβώς από κάτω του γιατί θα αρπάξει το φαγητό. Ή έστω τέρμα χαμηλά την εστία από κάτω αν είναι απαραίτητο να είναι ανοιχτή. Βάλε και κανένα wood chip να βγάλει λίγη κάπνα για τη γεύση, πιστεύω θα γίνει καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Σχετικά με το πλαϊνό μάτι δεν νομίζω ότι το θέμα είναι αν είναι χρήσιμο αλλά αν αξίζει τα λεφτά του. Βλέπω στο Σκρουτζ την spirit 320 gbs στα 839 ενώ η τιμή καταλόγου για την 310 (δεν λαμβάνω υπόψη την προσφορά) είναι στα 689. Αν δεν μου διαφεύγει κάτι άλλο η διαφορά μεταξύ των δύο είναι μόνο το πλαϊνό μάτι. Με 150 αγοράζω ξεχωριστό μάτι και τηγάνι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Astronautis είπε

Σχετικά με το πλαϊνό μάτι δεν νομίζω ότι το θέμα είναι αν είναι χρήσιμο αλλά αν αξίζει τα λεφτά του. Βλέπω στο Σκρουτζ την spirit 320 gbs στα 839 ενώ η τιμή καταλόγου για την 310 (δεν λαμβάνω υπόψη την προσφορά) είναι στα 689. Αν δεν μου διαφεύγει κάτι άλλο η διαφορά μεταξύ των δύο είναι μόνο το πλαϊνό μάτι. Με 150 αγοράζω ξεχωριστό μάτι και τηγάνι...

Εχουν καποιες μικρες διαφορες αν το προσεξεις.

https://grillchoice.com/weber-spirit-e-310-vs-e-320/

Οσο αφορα για το πλαινο ματι αν ειναι  να το πληρωσεις ως εξτρα , δεν αξιζει.

Προτιμω να αγορασω εξοπλισμο για το bbq με τα χρηματα αυτα. 

Aν θελω να τηγανισω κατι για να μην μυρισει το σπιτι , χρησιμοποιω την παλια κλασικη συνταγη με την "μπομπα" και τηγανιζω διπλα απ το bbq.

 

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dimdim125 είπε

Καλησπέρα σε όλους ,
Για αρκετά χρόνια ψήνω με κάρβουνα αλλά έχει έρθει η ώρα να αγοράσω μια ψησταριά υγραερίου  . 
Έχω καταλήξει σε μια Outdoorchef Australia 425G . Η ερώτηση μου είναι αν την έχει κάποιος άλλος φίλος για  να μου πει αν αξίζει για τα λεφτά της . Το κόστος της είναι στα 700 €

Με πωλητές που έχω μιλήσει μου έχουν πει τα καλύτερα αλλά δεν έχω βρει κάποιον άλλον να την έχει .
Διάβασα όλα τα ποστ αλλά δεν είδα μέχρι στιγμής να αναφέρεται .
Οπότε αν κάποιος την γνωρίζει και θέλει ας μου πει τις εντυπώσεις του . 
Σας ευχαριστώ !!
 

Σήμερα το μεσημέρι παραλαμβάνω και θα την δοκιμάσω κι ολας!!! οπότε από αύριο θα μπορώ να σου απαντήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, arxontas2323 είπε

Σήμερα το μεσημέρι παραλαμβάνω και θα την δοκιμάσω κι ολας!!! οπότε από αύριο θα μπορώ να σου απαντήσω

επειδή έχω μεγαλώσει με αυτές τις ψηταριες θα σου πρότεινα να πάρεις σαν αξεσουάρ μεμβρανη ψησίματος που  απλοποιεί πολλά πράγματα στο ψήσιμο 

Αυστραλία όλοι στη μισή ψηταρια έχουν μεμβράνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, lambros είπε

Για στείλε φωτό.

Δεν το έχω ξανακουσει

χρησιμοποιω την παλια κλασικη συνταγη με την "μπομπα" και τηγανιζω διπλα απ το bbq

Μαλλον δεν εχεις κανει camping , αν δεν το ξερεις. Υπαρχει 3κιλη μπουκαλα υγραεριου που εχει απιστευτη δυναμη και τηγανιζω οτι θελω εκει ακομη και  σε 32' τηγανι. Και σε χυτρα εχει  τυχη να μαγειρεψω.

https://gasexpress.gr/fiales-ygraeriou/3-kg-eurocamping-anagomosi

Την πρωτη φορα που θα το κανω θα σου στειλω φωτο.

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, skoudinio είπε

Ποιο είναι το μαγαζί στην θεσαλονικη για την weber και σε τι τιμή την δίνει? https://www.skroutz.gr/s/17097916/Weber-Spirit-II-E-310-GBS-45010175.html αυτήν δεν λέτε? 

Καλημέρα

εγώ τη πήρα από εδώ 

https://euragora.gr/product/weber-ψησταριά-υγραερίου-weber-spirit-ii-e-310-gbs-black45010175/

Στα 549 με 3 άτοκες. Τρίτη πήρα τηλέφωνο , Τέταρτη στις 12 την είχα. Αλλά τότε έλεγε άμεσα διαθέσιμο. Τώρα βλέπω λέει 4-7 ημέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, rantevou είπε

Γνωρίζει κανείς τις ψησταριές από το Praktiker???

Not perfect - not bad...

Εξαρτάται τι έχεις δει... για beginners και κάποιον που δεν έχει τρελές απαιτήσεις είναι καλές. Και εγώ από πρακτικερ έχω μια που την έχει 250 με 3 καυστήρες (την είχα πάρει φυσικά πιο κάτω πριν 2 χρόνια). Αυτές τις μέρες έχει μια προσφορά με 3 καυστήρες + πλευρικό μάτι στα 150. 
 

δε περιμένεις αποτέλεσμα ψησίματος επιπέδου weber αλλά από το να τα τηγάνιζες ή να τα έψηνες σε κανένα ηλεκτρικό γκριλ/φούρνο είναι χίλιες φορές καλύτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Μαλλον δεν εχεις κανει camping , αν δεν το ξερεις. Υπαρχει 3κιλη μπουκαλα υγραεριου που εχει απιστευτη δυναμη και τηγανιζω οτι θελω εκει ακομη και  σε 32' τηγανι. Και σε χυτρα εχει  τυχη να μαγειρεψω.

https://gasexpress.gr/fiales-ygraeriou/3-kg-eurocamping-anagomosi

Την πρωτη φορα που θα το κανω θα σου στειλω φωτο.

Εχω αυτο 

https://www.skroutz.gr/s/14063123/Campingaz-Super-Carena-R.html

Αλλα 5-6 φορες που το εχω δοκιμασει στο μπαλκονι που σπαει τα νευρα μεχρι να ψησει και τις προτιγανισμενες.\

Το ειχα για να κανω κατι τηγανητο πχ μπακαλιαρο  αλλα δεν την παλευει.

Του αλλαξα μπεκ τιποτα λεω μπας και ειχε φραξει.

Το εβαλα μεσα σε μεταλικο δοχειο για να μην κανει ρευμα και το τσικαλι κα8εται πανω και του εκανα και πορτακι απο το πλαι για να το αναβω σβυνω κτλ αλλα δεν.

Λεω φαντασου να παω εξοχη να το κραταω και να μην κανω δουλεια

Καποιος μου ειχε πει πιο παλλια να βαλο μονοση στην μποθκαλα μηπως παγωνει και δεν εχει αποδοση δεν το εχω κανει ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτην εχω δει και εγω.
ειναι η πρωτη που θα παρω για μπαλκονι  και ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την σχαρα και τισ 8ερμοκρασιες αν ειναι σε νορμαλ επιπεδα, βεβαια οχι ιδια με Weber!!!

και κατι ακομα, αν υπαρχει δινατοτητα μια φωτο με ανοιχτο καπακι διοτι δεν το διχνει στην σελιδα τους. 

ευχαριστω.......

Επεξ/σία από rantevou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, lambros είπε

Εχω αυτο 

https://www.skroutz.gr/s/14063123/Campingaz-Super-Carena-R.html

Αλλα 5-6 φορες που το εχω δοκιμασει στο μπαλκονι που σπαει τα νευρα μεχρι να ψησει και τις προτιγανισμενες.\

Το ειχα για να κανω κατι τηγανητο πχ μπακαλιαρο  αλλα δεν την παλευει.

Του αλλαξα μπεκ τιποτα λεω μπας και ειχε φραξει.

Το εβαλα μεσα σε μεταλικο δοχειο για να μην κανει ρευμα και το τσικαλι κα8εται πανω και του εκανα και πορτακι απο το πλαι για να το αναβω σβυνω κτλ αλλα δεν.

Λεω φαντασου να παω εξοχη να το κραταω και να μην κανω δουλεια

Καποιος μου ειχε πει πιο παλλια να βαλο μονοση στην μποθκαλα μηπως παγωνει και δεν εχει αποδοση δεν το εχω κανει ακομα

Καποιο προβλημα υπαρχει και  δεν αποδιδει.

Χρονια τη χρησιμοποιω με  3κιλη φιαλη και  δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.

Ακριβως την ιδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...