Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, rantevou είπε

αυτην εχω δει και εγω.
ειναι η πρωτη που θα παρω για μπαλκονι  και ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την σχαρα και τισ 8ερμοκρασιες αν ειναι σε νορμαλ επιπεδα, βεβαια οχι ιδια με Weber!!!

και κατι ακομα, αν υπαρχει δινατοτητα μια φωτο με ανοιχτο καπακι διοτι δεν το διχνει στην σελιδα τους. 

ευχαριστω.......

Δεν την έχω, την είδα απλά στο σάιτ. Έχω πολύ παλαιότερο μοντέλο (Την έχει τώρα 250 άνευ λόγου προτίμησε αυτή με τα 149)...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

4 ώρες πριν, kostasbm είπε

επειδή έχω μεγαλώσει με αυτές τις ψηταριες θα σου πρότεινα να πάρεις σαν αξεσουάρ μεμβρανη ψησίματος που  απλοποιεί πολλά πράγματα στο ψήσιμο 

Αυστραλία όλοι στη μισή ψηταρια έχουν μεμβράνες

στη μεμβράνη τι ψήνεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για μεμβράνες. Επειδή δεν έχω καμία γνώση σε αυτό το αντικείμενο, θα παρακαλούσα τον φίλο να μας εξηγήσει λίγο τα πλεονεκτήματα που ξέρει κ έχει δει πάνω στην πράξη. Γιατί νταξει, άλλο να διαβάσεις σε ένα σάιτ ινφο κ άλλο ένας χρήστης.

Παρεμπιπτόντως,εκανα ένα ψησιματακι σήμερα,μου είχε ληψει. Για όποιον προβληματίζεται να κάνει τη μετάβαση από κάρβουνο σε υγραέριο, θα του πω το εξής:

12:50 άναψα, με δύο παιδιά να παίζουν κ να πεινανε.

13:15 τρωγανε. Αφού την έκαψαν κ την καθάρισα λίγο, τους εψησα 3 κεμπάπ κ 3 πιτουλες.

13:50 ήταν έτοιμα ψητά λαχανικά για 4 άτομα ( δύο μελιτζάνες,5 κολοκύθια,3 πιπεριές), 2 μεγάλες μπριζόλες χοιρινές με κόκκαλο κ 3 λουκανικακια.

Ευκολα, ζουμερα κ γρήγορα. Είναι σχεδόν αδύνατον να κάψεις ή να στεγνώσεις κάτι ή να σου βγει σκατα ψημένο.

Εν ολίγοις είναι τρελή ευκολία, προχώρα με κλειστά μάτια, θα βαρεθεις να ψήνεις.

Επεξ/σία από Skatzivas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, lemo13 είπε

στη μεμβράνη τι ψήνεις? 

Ότι ψήνεις και χωρίς μεμβράνη , και επιπλέον και ορισμένα ακόμη όπως αυγα μάτια. 
Η βασική ευκολία είναι ότι γλυτώνεις το καθάρισμα των σχαρών.

Εγω δουλεύω της Cookina  και είμαι ευχαριστημένος. 
Δεν ξέρω μόνο πόσες φορές είναι επαναχρησιμοποιούμενη.

Προσοχή: Δεν πρέπει να ξεπερνά τους 280 βαθμούς  Κελσίου . 

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακουστεί βλακεία, αλλά καταλαβαίνεις πώς το λέω, είδα κάτι βιντεάκια και μου "φαίνεται" ότι δεν "ψήνει", πώς παίρνουν χρώμα τα κρέατα κ κάνουν κ γραμμές που είδα;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skatzivas είπε

Θα ακουστεί βλακεία, αλλά καταλαβαίνεις πώς το λέω, είδα κάτι βιντεάκια και μου "φαίνεται" ότι δεν "ψήνει", πώς παίρνουν χρώμα τα κρέατα κ κάνουν κ γραμμές που είδα;.

Μαγεια!!!!☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τη μεμβρανη δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε. Εχω βεβαια μια τετοια πλακα που εχω χρησιμοποιησει μονο μια φορα για να καραμελωσω κρεμμύδια για μπεργκερ. Σιγουρα θελει καθαρισμα κλπ κλπ αφου ειναι μαντεμι, αλλα εχει τα δικα του οφέλη. Ειναι στην ουσια σαν να χρησιμοποιεις ενα μεγαλο τηγανι, αφου δεν φευγουν τα λιπη απο κατω και στην ουσια "τηγανιζεται" το φαγητο.

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0179H2XV0/

Η μονη φορα που μου εχει κολλησει κατι πολυ ασχημα πανω στη σχαρα, ηταν κοτοπουλο σουβλακι με πολυ μαριναδα γιαουρτιου που εγινε χαμος και δεν ξεκολλαγε με τπτ. Την επομενη φορα απλα το εβαλα στη θεση που εχει για σουβλακια η weber και δεν ακουμπαγε στη σχαρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lemo13 είπε

στη μεμβράνη τι ψήνεις? 

δεν ξέρω πως ψήνεις αλλά εγώ όταν ψήνω ταυτόχρονα μπορεί να φτιάχνω μπιφτέκια για μπέργκερ η κρεμμύδια - μανιταρια -αυγά

η μεμβράνη η πλάκα δεν είναι υποχρεωτικό να καλύπτει όλη την επιφάνεια αλλά τη μιση του ΒΒq.

όταν το συνιθισεις μετά δε γυρίζεις πίσω

εγώ μοσχάρι φιλέτο η μπριζόλα μόνο στη πλάκα φτιαχνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σχετικα με τη μεμβρανη δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε. Εχω βεβαια μια τετοια πλακα που εχω χρησιμοποιησει μονο μια φορα για να καραμελωσω κρεμμύδια για μπεργκερ. Σιγουρα θελει καθαρισμα κλπ κλπ αφου ειναι μαντεμι, αλλα εχει τα δικα του οφέλη. Ειναι στην ουσια σαν να χρησιμοποιεις ενα μεγαλο τηγανι, αφου δεν φευγουν τα λιπη απο κατω και στην ουσια "τηγανιζεται" το φαγητο.

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0179H2XV0/

Η μονη φορα που μου εχει κολλησει κατι πολυ ασχημα πανω στη σχαρα, ηταν κοτοπουλο σουβλακι με πολυ μαριναδα γιαουρτιου που εγινε χαμος και δεν ξεκολλαγε με τπτ. Την επομενη φορα απλα το εβαλα στη θεση που εχει για σουβλακια η weber και δεν ακουμπαγε στη σχαρα.

Αυτο δεν ειναι μεμβρανη. Ειναι μαντεμι.

Μεμβρανη ειναι  αυτη https://bbq.gr/antikollitiki-memvrani-50-40-cm-cookina

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kostasbm είπε

εγώ μοσχάρι φιλέτο η μπριζόλα μόνο στη πλάκα φτιαχνω

Κανει καλυτερο searing γι αυτο;

@aenaos15 το ξερω, ειπα απλα οτι ειναι εναλλακτική

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κ εχει ξανά υποθει μεγάλη προσοχή με αυτες τις μεμβράνες. τις ειχα ανακαλύψει πριν αρκετά χρονια που τοτε δεν ηταν στα forte του το bbq υγραερίου κ τις χρυσοπλήρωνα καθώς τις εφερνα από USA. ημουν μεγάλος fan μεχρι που ανακάλυψα καταλαθος τα pfoa κ μια αλλη ουσία (pfos νομιζω)  που περιείχαν η δε περιείχαν. έκατσα κ το έψαξα τότε πολύ κ κατέληξα οτι και αυτες που Δεν έχουν παλι ειναι επικίνδυνες γτ ΔΕ γνωρίζεις ΠΌΤΕ τη θερμοκρασία πιάνεις στις σχάρες που ακουμπάει.. μπορεί η ψησταριά να λεει στο κουβούκλιο 250 αλλά οι σχάρες μπορεί να παίζουν στους 300 ..

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Είναι σε αναζήτηση ψησταριάς υγραερίου. 

Ανάμεσα σε 

1. https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/psistaries-bbq/psistaries-ygraeriou-(1)/psistaria-ygraeriou-grill-chef-wagon-3-1-gc-12736

2. https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/199326-landmann-rexon-pts-41

Ποια είναι καλύτερη επιλογή. 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα ποιος σκαει 600ε για ψησταρια κ ψηνει σε μεμβρανες για να γλιτωνει το καθαρισμα???Ολη η μαγεια του συστηματος ειναι το κρεας να αγγιζει το μαντεμι.Αυτο ειναι το ψησιμο.Ειναι σαν να εχεις την μιξεραρα κ να χτυπας ξερω γω το κεικ με το συρμα χειρος για να μην πλυνεις τον καδο.Προσωπικα που φαινονται κ ανθυγιεινες

 

Η προσφορα του Κωτσοβωλου για την weber στα 540 ειναι τρομερη πραγματικα.Μονο το you απο γνωστα καταστηματα εχει πεσει σ αυτη την τιμη.Καθε μερα αλλαζω γνωμη για να την παρω ή να μην την παρω.Πηρα κ μια εβδομαδα πριν απ το banggood ενα μηχανημα sous vide μετα απο ψαξιμο και η ψησταρια ειναι οτι πρεπει για συμπληρωθει το σετ.Αλλα ειναι πολλα τα 540 για μενα που δεν εχω εμπειρια απο υγραεριο

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DimosMcLaren είπε

Καλησπέρα. 

Είναι σε αναζήτηση ψησταριάς υγραερίου. 

Ανάμεσα σε 

1. https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/psistaries-bbq/psistaries-ygraeriou-(1)/psistaria-ygraeriou-grill-chef-wagon-3-1-gc-12736

2. https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/199326-landmann-rexon-pts-41

Ποια είναι καλύτερη επιλογή. 

Ευχαριστώ. 

Από αυτές τις δυο η  Landmann Rexon PTS 4.1 δείχνει  καλύτερη , βέβαια είναι και η ποιο ακριβή . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, sndev είπε

αν κ εχει ξανά υποθει μεγάλη προσοχή με αυτες τις μεμβράνες. τις ειχα ανακαλύψει πριν αρκετά χρονια που τοτε δεν ηταν στα forte του το bbq υγραερίου κ τις χρυσοπλήρωνα καθώς τις εφερνα από USA. ημουν μεγάλος fan μεχρι που ανακάλυψα καταλαθος τα pfoa κ μια αλλη ουσία (pfos νομιζω)  που περιείχαν η δε περιείχαν. έκατσα κ το έψαξα τότε πολύ κ κατέληξα οτι και αυτες που Δεν έχουν παλι ειναι επικίνδυνες γτ ΔΕ γνωρίζεις ΠΌΤΕ τη θερμοκρασία πιάνεις στις σχάρες που ακουμπάει.. μπορεί η ψησταριά να λεει στο κουβούκλιο 250 αλλά οι σχάρες μπορεί να παίζουν στους 300 ..

Εχεις καποιο link γιατι με ενδιαφερει το θεμα??

10 λεπτά πριν, alimentas είπε

Δεν παιδια συγνωμη κιολας αλλα ποιος σκαει 600ε για ψησταρια κ ψηνει σε μεμβρανες για να γλιτωνει το καθαρισμα???Ολη η μαγεια του συστηματος ειναι το κρεας να αγγιζει το μαντεμι.Αυτο ειναι το ψησιμο.Ειναι σαν να εχεις την μιξεραρα κ να χτυπας ξερω γω το κεικ με το συρμα χειρος για να μην πλυνεις τον καδο.Προσωπικα που φαινονται κ ανθυγιεινες

Η προσφορα του Κωτσοβωλου για την weber στα 540 ειναι τρομερη πραγματικα.Μονο το you απο γνωστα καταστηματα εχει πεσει σ αυτη την τιμη.Καθε μερα αλλαζω γνωμη για να την παρω ή να μην την παρω.Πηρα κ μια εβδομαδα πριν απ το banggood ενα μηχανημα sous vide μετα απο ψαξιμο και η ψησταρια ειναι οτι πρεπει για συμπληρωθει το σετ.Αλλα ειναι πολλα τα 540 για μενα που δεν εχω εμπειρια απο υγραεριο

Εγω παντως που εσκασα 750 το κανω φιλε εστω και προσωρινα γιατι εχω παραγγειλει τη πλακα μαντεμιου της Broil King.

Οσο κι αν σου φαινεται περιεργο βολευει για καποια πραγματα.

Οταν την δοκιμασεις θα δεις...

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...