Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, lambros είπε

Τι θερμόμετρο έχεις;;;

ο φιλος εχει το igrill συστημα που εχει δικα του probes. πολυ καλο.

 

@dfwk καταπληκτικος. ενταξει πιστευω μπορεις ομως να πετυχεις και τετοιο αποτελεσμα και με φτηνα θερμομετρα αρκει να τα ξερεις λιγο. εγω δεν εχω παραπονο με ενα που μου χαρισε ο κρεοπωλης της πλακας ψηφιακο, το εχω επισκευασει κιολας 2 φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 ώρες πριν, dfwk είπε

Tomahawk Black Angus Steak (Reverse Seared)

  • Μαρινάρισμα με λάδι, αλάτι χοντρό και πιπέρι.
  • Έμμεσο ψήσιμο μέχρι τους 60oC (Ανά 15 λεπτά γύρισμα).
  • Ξεκούραση για 15 λεπτά και searing για 90sec την κάθε πλευρά.

Tomahawk_1.jpg

Tomahawk_2.jpg

Tomahawk_3.jpg

Tomahawk_4.jpg

Tomahawk_5.jpg

Φαίνεται πολύ νόστιμο το μπριζολικό!! Μπράβο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Χωρις να θελω να σε στεναχωρησω αν δεν επενδυσεις σε πολυ καλο θερμομετρο , δεν θα το δεις αυτο το χρωμα .

Τι bbq εχεις ;;

Camping weber k broiling σπίτι εξοχικό πατρικό. Κοίτα το ψήσιμο είναι άψογο εσωτερικά. εξωτερικά δε μπορώ να το πιάσω να  κάνει τη  κρουστά τη  σωστή κ συγχρόνως να διατηρήσει το ψήσιμο μέσα όπως το θέλω. Δεν νομίζω νανε το θερμόμετρο αλλα μάλλον ο τρόπος που τα ψήνω. Ακόμα κ με sous vide  κ μετά σε φλογιστρο πάλι δε μου πέτυχε στο τέλειο ο συνδυασμός..

 

Πάντως για το θερμόμετρο θέλω να πάρω κάποια στιγμή ένα ακριβό ασύρματο αλλα όλο το αναβάλω μου φαίνονται πολλά τα 120 ε για θερμομετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είναι πιο εύκολο ένα καλό searing στην αρχή και μετά χαμηλη θερμοκρασία και να το φέρεις εκεί που θέλεις. Να ξέρετε ότι μετά απο 15-20 ψησιματα με ίδια κομμάτια κρέατος, πχ μοσχαρισιες πάνω από 700-800 γρ., δεν θα χρειάζεστε καν θερμόμετρο. Και φυσικά να ξέρετε πως συμπεριφέρεται η ψησταριά σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, sndev είπε

Camping weber k broiling σπίτι εξοχικό πατρικό. Κοίτα το ψήσιμο είναι άψογο εσωτερικά. εξωτερικά δε μπορώ να το πιάσω να  κάνει τη  κρουστά τη  σωστή κ συγχρόνως να διατηρήσει το ψήσιμο μέσα όπως το θέλω. Δεν νομίζω νανε το θερμόμετρο αλλα μάλλον ο τρόπος που τα ψήνω. Ακόμα κ με sous vide  κ μετά σε φλογιστρο πάλι δε μου πέτυχε στο τέλειο ο συνδυασμός..

Πάντως για το θερμόμετρο θέλω να πάρω κάποια στιγμή ένα ακριβό ασύρματο αλλα όλο το αναβάλω μου φαίνονται πολλά τα 120 ε για θερμομετρο

Το grillEye εχω με δυνατοτητα για 2 ταυτοχρονες μετρησεις σε διαφορετικα υλικα.

https://www.psistis.gr/ΘΕΡΜΜΟΜΕΤΡΑ-ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ/ΨΗΦΙΑΚΟ-ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ-BLEUTOOTH-GRILLEYE

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Skatzivas είπε

Φιλαράκια μου καλά καλησπέρα. Εγώ είμαι κάτοχος μιας campingaz series 3 από black Friday. Ευχαριστημένος πολύ μέχρι σήμερα και κάνω πολύ καλά ψησιματα για αρχάριος.

Επειδή το Πάσχα μας θα είμαστε όλοι εδώ, δεν αρχίζουμε αν θέλει κάνεις να δώσει καμία συμβουλή για ψήσιμο; το λέω γιατί θέλω να τους ψήσω παϊδάκια κ έχω διαβάσει ότι είναι μπελάς. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Υγ. Μόνο εγώ είδα το πούρο και την ουισκαρα στην φωτογραφία; Άρχοντας ο φίλος! Παρταγας 4 κ glenmorangie να ρισκάρω να υποθέσω;

Δεν ειναι και τόσο μπελάς φίλε μου. Δεν θέλει να ειναι τέρμα η θερμοκρασία μόνο. 

Επεξ/σία από filippos_kar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filippos_kar είπε

Για μένα είναι πιο εύκολο ένα καλό searing στην αρχή και μετά χαμηλη θερμοκρασία και να το φέρεις εκεί που θέλεις. Να ξέρετε ότι μετά απο 15-20 ψησιματα με ίδια κομμάτια κρέατος, πχ μοσχαρισιες πάνω από 700-800 γρ., δεν θα χρειάζεστε καν θερμόμετρο. Και φυσικά να ξέρετε πως συμπεριφέρεται η ψησταριά σας.

Με το ματι θα καταλαβαινεις πως ειναι  εσωτερικα το κρεας ;;;;

Ποια ειναι η χαμηλη θερμοκρασια για σενα;  60-70-80-90 ;;;;;

Το βαρος δεν ειναι  το μοναδικο κριτηριο για το σωστα επαναλαμβανομενο ψησιμο...

Π.χ. , αλλη διαρκεια και  σε αλλη θερμοκρασια θελει η μπριζολα 1,5 εκατοστων παχους και  αλλη η 2,5 εκατοστων...

Στο ακρως ευαισθητο κομματι rib eye , θα το πας με το χρονο αποκλειστικα;;;;

Εκτος κι αν δεν σε νοιαζει , αλλα δεν νομιζω να πληρωσεις μια τομαχωκ 15 και 20 ευρω και  να μη σε νοιαζει..

Για αυτο θερμομετρο και  παλι θερμομετρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2020 στις 6:34 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

Λίγο μου φαίνεται το 354 και 213. Με θερμόμετρο λέιζερ σε τηγάνι σε ηλεκτρική κουζίνα είχα δει 450. Θα μετρήσω αύριο τη σχάρα στην δική μου.

Και όμως πάνω κάτω τόσο είναι. Το μέτρησα πριν λίγο με ένα θερμόμετρο λέιζερ (διακριβωμένο). Τελείως "χονδρικά" πήρα τιμές από 346 έως 376. Κάτω από την σχάρα οι τιμές ήταν από 399 - 431. Αυτά στο sear zone. Δίπλα κυμαινόντουσαν από 259 - 325. 

s1.jpg

s2.jpg

s3.jpg

s4.jpg

n1.jpg

n2.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Με το ματι θα καταλαβαινεις πως ειναι  εσωτερικα το κρεας ;;;;

Ποια ειναι η χαμηλη θερμοκρασια για σενα;  60-70-80-90 ;;;;;

Το βαρος δεν ειναι  το μοναδικο κριτηριο για το σωστα επαναλαμβανομενο ψησιμο...

Π.χ. , αλλη διαρκεια και  σε αλλη θερμοκρασια θελει η μπριζολα 1,5 εκατοστων παχους και  αλλη η 2,5 εκατοστων...

Στο ακρως ευαισθητο κομματι rib eye , θα το πας με το χρονο αποκλειστικα;;;;

Εκτος κι αν δεν σε νοιαζει , αλλα δεν νομιζω να πληρωσεις μια τομαχωκ 15 και 20 ευρω και  να μη σε νοιαζει..

Για αυτο θερμομετρο και  παλι θερμομετρο.

Θεμα εμπειρίας ειναι φιλε. 

Παϊδάκια αρνί χοντροκομμένα σε μέτρια θερμοκρασία. 

 

Δεν ξέρω γιατί δεν ανεβαίνει το βίντεο... 

Επεξ/σία από filippos_kar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, filippos_kar είπε

Θεμα εμπειρίας ειναι φιλε. 

Παϊδάκια αρνί χοντροκομμένα σε μέτρια θερμοκρασία. 

Δεν ξέρω γιατί δεν ανεβαίνει το βίντεο... 

Φιλε μου δεν πειραζει που δεν ανεβαινει το βιντεο , ετσι κι αλλιως μιλαμε για διαφορετικα πραγματα .

Καμια σχεση το παιδακι αρνιου με το rib eye.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!! Και εγώ καινούργιος στο άθλημα. Σκέφτομαι να πάρω μια υγραερίου με πλαϊνό μάτι (3+1). Κοιτάω πολλές μάρκες αλλά το budget είναι 350-450 max. Κάποιες γνωμες? Weber & Broil King ξεφεύγουν αρκετά. Campigaz, Landmann πιο προσιτές. Επίσης πιστεύετε θα βγει καμιά προσφορά (τύπου black Friday που είχε -50% η campigaz ) εδώ κοντά στο Πάσχα +-. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Φιλε μου δεν πειραζει που δεν ανεβαινει το βιντεο , ετσι κι αλλιως μιλαμε για διαφορετικα πραγματα .

Καμια σχεση το παιδακι αρνιου με το rib eye.

 

Επεξ/σία από filippos_kar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filippos_kar είπε

Για μένα είναι πιο εύκολο ένα καλό searing στην αρχή και μετά χαμηλη θερμοκρασία και να το φέρεις εκεί που θέλεις. Να ξέρετε ότι μετά απο 15-20 ψησιματα με ίδια κομμάτια κρέατος, πχ μοσχαρισιες πάνω από 700-800 γρ., δεν θα χρειάζεστε καν θερμόμετρο. Και φυσικά να ξέρετε πως συμπεριφέρεται η ψησταριά σας.

Αυτή η μέθοδος είναι πιο γρήγορη, αλλά η άλλη βγαίνει πιο ομοιόμορφο το ψήσιμο. Επίσης μπορείς με την άλλη μέθοδο (indirect πρώτα) να πάρεις ωραιότερη γεύση με ελαφρύ κάπνισμα και βάζοντας ανά διαστήματα βούτυρο λιωμένο με μυρωδικά. Συν το ότι κάνει καλύτερο searing έτσι.

Οπότε για tomahawk εγώ προτείνω: πρώτα indirect σε χαμηλή θερμοκρασία 300F μέχρι να φτάσει το κρέας εσωτερική θερμοκρασία 115F. Κάθε 15' αλείφουμε με λιωμένο βούτυρο, ελαιόλαδο, σκόρδο, μυρωδικά. Όταν φτάσει τη θερμοκρασία, ξεκουραζουμε για 15' περίπου και βάζουμε τέρμα δυνατά την ψησταριά να κάψει. Και κάνουμε searing για 60-90" μέχρι να πάρει ωραίο χρώμα. Σε αυτή τη φάση θα στάζει το λίπος από το βούτυρο και θα βγάζει και φλόγα. Όταν τη βγάλουμε θα έχει φτάσει 130-135F εσωτερικά, που για μένα είναι το τέλειο.

Και επειδή λέτε για θερμόμετρα, δείτε αυτό με 4 υποδοχές και σούπερ τιμή. Συνδέεται με κινητό με Bluetooth

https://www.amazon.co.uk/dp/B076QBJVWX

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, p@nos139 είπε

Καλησπέρα!!! Και εγώ καινούργιος στο άθλημα. Σκέφτομαι να πάρω μια υγραερίου με πλαϊνό μάτι (3+1). Κοιτάω πολλές μάρκες αλλά το budget είναι 350-450 max. Κάποιες γνωμες? Weber & Broil King ξεφεύγουν αρκετά. Campigaz, Landmann πιο προσιτές. Επίσης πιστεύετε θα βγει καμιά προσφορά (τύπου black Friday που είχε -50% η campigaz ) εδώ κοντά στο Πάσχα +-. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για δες εδω, Πολυ καλη τιμη και θα την έχεις μια ζωη (10 χρονια εγγυηση σε καυστηρες δεν ειναι τυχαιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, sndev είπε

Searing πώς;

Μερακλής..! εγώ τις τραβάω στους 57  γτ υποπτεομαι ότι το θερμόμετρο μου δείχνει πιο χαμηλά από τη πραγματικότητα. αλλά τόσο γαματο χρωμα δε κατάφερα ποτέ να δώσω εξωτερικά με τέτοια κρουστα χωρίς να μην επηρεάσω το εσωτερικό.

Επίσης μου κάνει εντύπωση ο χρόνος γύρισμα άμα 15 λεπτά που σημαίνει μισάωρο εμένα στο 10 λεπτό είναι στους 58 εσωτερικά. Ψήνεις σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία; Κ όχι στο φουλ;

Για το searing έχει μια ζώνη με 3 καυστήρες. Η θερμοκρασία (σχάρας) στους 110 - 130. Για να ανεβάσει εσωτερικά στους 60 έκανε κοντά 1,5 ώρα!

SEAR.jpg

16 ώρες πριν, Skatzivas είπε

Φιλαράκια μου καλά καλησπέρα. Εγώ είμαι κάτοχος μιας campingaz series 3 από black Friday. Ευχαριστημένος πολύ μέχρι σήμερα και κάνω πολύ καλά ψησιματα για αρχάριος.

Επειδή το Πάσχα μας θα είμαστε όλοι εδώ, δεν αρχίζουμε αν θέλει κάνεις να δώσει καμία συμβουλή για ψήσιμο; το λέω γιατί θέλω να τους ψήσω παϊδάκια κ έχω διαβάσει ότι είναι μπελάς. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Υγ. Μόνο εγώ είδα το πούρο και την ουισκαρα στην φωτογραφία; Άρχοντας ο φίλος! Παρταγας 4 κ glenmorangie να ρισκάρω να υποθέσω;

Παρατηρητικότατος!! Κοντά έπεσες...Partagas Serie P No 2 και JW gold!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...