Προς το περιεχόμενο
Ψησταρια Υγραεριου

DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• Απαντήσεις 11,2k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Καλησπέρα σε όλους! Αν και δεν πρόκειται για ψησταριά αερίου θα ήθελα να μοιραστώ σε όλους τους λάτρεις του bbq την δική μου υπαίθρια κουζίνα. Μετά από δύο χρόνια μελέτης και αποταμίευσης ένα όνειρο π

Παιδιά δεν ήξερα τι να ψήσω απόψε το βράδυ, και έψησα ένα τοστ.  

Σα να ρωτάει κάποιος: Παιδιά λέει το fiat panda στα 12 χιλιάρικα ; Και να απαντάει κάποιος άλλος: Porsche & Ferrari είναι μονόδρομος, απέχουν έτη φωτός από τα άλλα..

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σε ψησταριά προπανιου έβαλες φυσικό αέριο? Ή κατάλαβα λάθος?

Οχι, αν δεις λεω στις εστιες της κουζινας. Ειχα μπουκαλα μεχρι να συνδεθω με Φ.Α. 

Οταν ηρθαν να μου κανουν την εγκατασταση ομως με ρωτησε ο τεχνικος αν θελω να βαλω Φ.Α στην ψησταριά. Δεν ξερω αν ειναι εφικτο, μιας και ο χώρος που ψηνω ειναι κοντα στην παροχη Φ.Α. Αν ξερει καποιος να μας πει. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
8 λεπτά πριν, HAS1972 είπε

Οχι, αν δεις λεω στις εστιες της κουζινας. Ειχα μπουκαλα μεχρι να συνδεθω με Φ.Α. 

Οταν ηρθαν να μου κανουν την εγκατασταση ομως με ρωτησε ο τεχνικος αν θελω να βαλω Φ.Α στην ψησταριά. Δεν ξερω αν ειναι εφικτο, μιας και ο χώρος που ψηνω ειναι κοντα στην παροχη Φ.Α. Αν ξερει καποιος να μας πει. 

Χρειάζεται μετατροπή η ψησταριά για φυσικό αέριο. Κάτι στους καυστήρες.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εδώ και μια εβδομάδα που μου ήρθε η Spirit II 310 ψήνω κυριολεκτικά κάθε μέρα. Την έχω καταευχαριστηθεί. Όλα καλά αλλά έχω 2 ερωτήσεις άσχετου:

1. Πώς καταφέρνετε να κρατάτε χαμηλές θερμοκρασίες? Όταν ανάβω στο φουλ στην αρχή, φτάνει 300+ μετά αν χαμηλώσω πάντα είναι αρκετά ψηλά (220-240C). Όταν λέμε να ψήνω στους 180-190C εννοούμε τι λέει το θερμόμετρο στο καπάκι?

2. Η αριστερή πλευρά ψήνει λίγο πιο αργά. Τι παίζει να το προκαλεί?

Αν κάποιος έχει κανένα καλό βίντεο τύπου tutorial για temperature control ή/και τεχνικές ψησίματος σε ψησταριά γκαζιού θα το εκτιμούσα πολύ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλημέρα σε όλους 

έχω ένα πρόβλημα με τη monarch. 2 φορές έτυχε με διαφορά ενα μήνα με διαφορετικές μπουκάλες. Ενώ ψήνει κανονικά πέφτει η φλόγα στους καυστηρες τέρμα χαμηλά κ δεν δουλεύουν τα κουμπιά. Σαν να έχει τελειώσει η φιάλη χωρίς να έχει τελειώσει. Έχω βάλει Υ που βγάζει σε δεύτερο πλαινο ματι κ σκέφτομαι μήπως φταίει  αυτό. Εν τω μεταξύ έχω ψησει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα. Μου το κάνε εχθές κ πριν ένα μήνα με άλλη φιάλη. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dakangr είπε

Καλημέρα σε όλους 

έχω ένα πρόβλημα με τη monarch. 2 φορές έτυχε με διαφορά ενα μήνα με διαφορετικές μπουκάλες. Ενώ ψήνει κανονικά πέφτει η φλόγα στους καυστηρες τέρμα χαμηλά κ δεν δουλεύουν τα κουμπιά. Σαν να έχει τελειώσει η φιάλη χωρίς να έχει τελειώσει. Έχω βάλει Υ που βγάζει σε δεύτερο πλαινο ματι κ σκέφτομαι μήπως φταίει  αυτό. Εν τω μεταξύ έχω ψησει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα. Μου το κάνε εχθές κ πριν ένα μήνα με άλλη φιάλη. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Μήπως φταίει η θερμοκρασία της φιάλης; Μετά από καποια ώρα μπορει να παγώσει και να μειωθεί η παροχη. Έχει συζητηθεί και πιο παλιά. Δες τον πινακα

Screenshot_20210411-092226~2.png

Επεξ/σία από eliasbrg
  • Like 1
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
52 λεπτά πριν, eliasbrg είπε

Μήπως φταίει η θερμοκρασία της φιάλης; Μετά από καποια ώρα μπορει να παγώσει και να μειωθεί η παροχη. Έχει συζητηθεί και πιο παλιά. Δες τον πινακα

Screenshot_20210411-092226~2.png

Είσαι ωραίος. Χθες είχε 12 βαθμούς περίπου κ εψηνα καμια ώρα. Τώρα την άναψα κ δουλεύει  άψογα. Οπότε λογικά αυτό είναι. Υπάρχει κάποια λύση; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
9 ώρες πριν, livaspy είπε

Ευχαριστούμε πολύ περιμέναμε καιρό να πέσει η τιμή  και να υπάρχει διαθεσιμότητα.

Αν και έιχα ψηθεί για napoleon έγινε η παραγγελία. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εχω μια coral gas prime 10kg φιαλη και την χρησιμοποιω σε εναν φουρνο που χαλαει 0.6-0.7 kg την ωρα. Η σταθμη ειναι λιγο πιο πανω απο το κιτρινο. Να φανταστω ειμαι οκ για 1-2 ψησιματα ακομα?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 λεπτά πριν, Andy είπε

Εχω μια coral gas prime 10kg φιαλη και την χρησιμοποιω σε εναν φουρνο που χαλαει 0.6-0.7 kg την ωρα. Η σταθμη ειναι λιγο πιο πανω απο το κιτρινο. Να φανταστω ειμαι οκ για 1-2 ψησιματα ακομα?

Η στάθμη δείχνει την πίεση, όχι το υπόλοιπο καύσιμο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Η στάθμη δείχνει την πίεση, όχι το υπόλοιπο καύσιμο.

primevalve-1300x1300.png

Αυτο εδω λεω. Ρυθμιστης πιεσης με δεικτη σταθμης μου ειχαν πει οτι ειναι.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, Andy είπε

primevalve-1300x1300.png

Αυτο εδω λεω. Ρυθμιστης πιεσης με δεικτη σταθμης μου ειχαν πει οτι ειναι.

και μένα πάντως που πήρα στην coral μου είπαν ότι όταν μπει στο κόκκινο έχει 2 κιλά ακόμα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.