Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, tutuyo είπε
  1. Στον Σκλαβενιτη σημερα, στα ειδη BBQ ειδα μια ελαφροπετρα καθαρισμου σχαρας (περιπου σαν αυτη που χρησιμοποιουν για τα ποδια). Κανει τιποτα?
  2. Στην κινεζικη μου ψησταρια 8ετιας παρατηρω οτι εχει πεσει η αποδοση των εστιων δλδ πλεον η θερμοκρασια που πιανει ειναι 150-170 βαθμους. Δεν με ενοχλει ιδιαιτερα, μια χαρα ψηνω, απλα θυμαμαι στις αρχες επαιζα σιγουρα στους 200. Την καθαριζω τακτικα και η αλλαγη λαστιχου και ρυθμιστη πιεσης ειναι προσφατη. Πιστευω οτι απλα εχει πεσει η αποδοση της λογω χρονου. Αποψεις? Γενικα θα περιμεναμε μια ψησταρια, οποιαδηποτε ψησταρια να χανει σε αποδοση οσο περνα ο χρονος?

Δοκίμασε να κάνεις έναν καθαρισμό στους καυστήρες, όπως ήδη προτάθηκε

Επίσης δοκίμασε να κάνεις reset στον ρυθμιστή με τον παρακάτω τρόπο 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι το χθεσινό ψήσιμο πίτσας είχε αρκετά καλό αποτέλεσμα...για bbq δεν συγκρίνω με oooni κτλ σε καμια των περιπτώσεων...

Η μέθοδος σχετικά απλή...

1. Πέτρα μέσα στην ψησταριά...και φουλ και οι 4ης καυστήρες για ένα 20λεπτο δλδ μέχρι να οργανώσω πάγκο και να πιω και ένα εσπρεσσακι για να μπω σε ιταλικό mode χαχαχα σε αυτό το διάστημα η ναπολεον 525 ανεβαζει περίπου στους 350 βαθμούς...

2. Στα 20 λεπτά γυρνάω τους κεντρικούς καυστήρες κάτω από την πέτρα στο μιν για 2-3 λεπτά..η θερμοκρασία διατηρείτε σχεδόν στα ίδια επίπεδα 

3. Ετοιμασία πιτσας στο φτυάρι...

4. Άνοιγμα καπάκι στο ελάχιστο δυνατόν και βάζω μέσα την πίτσα...

5. Αφήνω για 5 λεπτα και τσεκαρω 

6. Τσεκ και ανάλογα τι βλέπεις σε ψήσιμο βάσης και ζύμη υλικά πράττεις...

7. Αφήνω για αλλο 1 λεπτά ως έχει και για 1λεπτο ακόμα γυρνάω όλους τους καυστήρες στο φουλ δλδ και τους μεσαίους (στις τρεις πίτσες είδα ότι δούλεψε καλά) και εξω...

Την επόμενη θα δοκιμάσω τους καυστήρες κάτω από την πίτσα στην θέση λίγο κάτω από μέση μπας και δώσει περισσότερο στην περιμετρική ζύμη...

Πεωτη φορά χρησιμοποιησα ζυμάρι που είχα φτιάξει πριν μια εβδομάδα φυσικά από την κατάψυξη...

Το έβγαλα κατά τις 11.00 και κατά τις 16.00 που γύρισαμε από εξωτερικές δουλειές ηταν πολύ καλά ξεπαγωμενο...

Το έβγαλα από τις σακούλες...το ξαναέκανα μπαλάκια (γύρισμα δλδ προς τα μέσα) και τα σκέπασα σε δίσκο  με μεμβράνη για να μην ξεραθούν  για να φουσκώσουν μέχρι την ώρα που βάλαμε να ψήσουμε ήταν έτοιμα και πολύ νωρίτερα αλλα τα πιάσαμε βράδυ...

Πολύ καλό αυτό γιατί βολεύει να κάνεις ζυμάρι για 10 πίτσες και να κάνεις 2-3 ψησίματα...

Καλημέρα ψηστες καλά ψησιματα...!!!Screenshot_20210424_224834_com.google.android_apps.photos.jpg.4294ba0a15535e8cd6ce0a60637dbd9a.jpgScreenshot_20210424_224839_com.google.android_apps.photos.jpg.7e193431a40d0d18f8f961c05517e398.jpgScreenshot_20210424_224826_com.google.android_apps.photos.jpg.2635411aea98315acf7c9de8e095e68f.jpg

 

 

 

 

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2021 στις 11:39 ΠΜ, ioannisdask είπε

Παιδιά έχει κάνεις ιδέα πόση ώρα θέλει ζεσταμα το sear zone? Και πόση ώρα θωρακίζουμε την καθε πλευρά στο κρέας? Το δικο μου είναι 3,5w.

 

Ρε παιδιά.. απο sear zone εχει κανένας εμπειρία να με ενημερώσει λιγάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ioannisdask είπε

Ρε παιδιά.. απο sear zone εχει κανένας εμπειρία να με ενημερώσει λιγάκι?

Δεν έχω Weber με sear zone, όμως το παρακάτω βιντεάκι είναι αρκετά κατατοπιστικό 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα το βίντεο.. καπως βοήθησε. Εγω εχω πλαϊνό sear zone οπότε δεν εχω θερμόμετρο για να ελέγξω θερμοκρασία. Μια φορά που το δουλεψα το άφησα δεκα λεπτά να κάψει στο φουλ.. απλά ρώτησα μηπως έχει δουλέψει κάποιος πλαινο sear zone.. ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ioannisdask είπε

Το είδα το βίντεο.. καπως βοήθησε. Εγω εχω πλαϊνό sear zone οπότε δεν εχω θερμόμετρο για να ελέγξω θερμοκρασία. Μια φορά που το δουλεψα το άφησα δεκα λεπτά να κάψει στο φουλ.. απλά ρώτησα μηπως έχει δουλέψει κάποιος πλαινο sear zone.. ευχαριστώ πάντως.

Οκ, ως sear zone συνήθως αναφέρεται το σύστημα της Weber. Οπότε έχεις πλαϊνό μάτι infrared. Ο τρόπος που θα το κάνεις είναι ίδιος. Ανάβεις το μάτι infrared στο μέγιστο, το αφήνεις να κάψει για 5-6 λεπτά στο φουλ, βάζεις το κομμάτι που θες επάνω και το ψήνεις 2 λεπτά ανά πλευρά. Έπειτα θα το ψήσεις indirect μέσα στην ψησταριά.

Χωρίς θερμόμετρο θα είναι δύσκολο να το κάνεις σωστά. Αν είναι ακριβό κομμάτι μην το επιχειρήσεις καν. Φρόντισε να πάρεις κάποιο instant ή με probes (έχουν προταθεί αρκετά τις τελευταίες ημέρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποσχεθηκα φωτογραφιες απο το καψιμο των τηγανιων απο το Λιντλ.

60 λεπτα απο τη στιγμη που εβαλα το αλουμινοχαρτο, ειχα πολυ χαμηλη θερμοκρασια οταν μπηκαν και αργησε πολυ να ανεβασει (λογω βροχης χθες και του αλουμινοχαρτου υποθετω). Για λιπαρη ουσια χρησιμοποιησα λαδι καρυδας και για το καψιμο και για τη συντηρηση στο τελος.

Δε μου πολυαρεσουν οι κηλιδες αλλα ελπιζω να φυγουν στο πρωτο μαγειρεμα.

 

1065608161_WhatsAppImage2021-04-24at12_34_55.jpeg.0d65afb6303d29a9acbbe675b42b68bc.jpeg43517095_WhatsAppImage2021-04-24at12_32.17(1).jpeg.391d45bfc2b929a0e30a2b7c6e0cc206.jpeg930783589_WhatsAppImage2021-04-24at12_32_17.jpeg.d3d4cea8a36467f785c523d53fbab718.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα έκαψα με ηλιέλαιο και φλούδες πατάτας. Δεν μαύρισαν όσο τα δικά σου αλλά πήραν ένα καφετι χρώμα. Το μικρό το δοκίμασα αμέσως με φέτα σαγανάκι και ήταν μια χαρά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Οκ, ως sear zone συνήθως αναφέρεται το σύστημα της Weber. Οπότε έχεις πλαϊνό μάτι infrared. Ο τρόπος που θα το κάνεις είναι ίδιος. Ανάβεις το μάτι infrared στο μέγιστο, το αφήνεις να κάψει για 5-6 λεπτά στο φουλ, βάζεις το κομμάτι που θες επάνω και το ψήνεις 2 λεπτά ανά πλευρά. Έπειτα θα το ψήσεις indirect μέσα στην ψησταριά.

Χωρίς θερμόμετρο θα είναι δύσκολο να το κάνεις σωστά. Αν είναι ακριβό κομμάτι μην το επιχειρήσεις καν. Φρόντισε να πάρεις κάποιο instant ή με probes (έχουν προταθεί αρκετά τις τελευταίες ημέρες).

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις της ορολογίας. Δεν το ήξερα.. Το επιχείρησα ηδη οπως είπα με μια μοσχαρίσια συνολικου βάρους 1200. Μεγαλουτσικη οπως καταλαβαίνεις. Προθέρμανα δεκα λεπτά. Και εκαψα την κάθε πλευρά τρία λεπτά. Μετα την εβαλα μέσα στο χαμηλό και την μετραγα με θερμόμετρο. Βγηκε στην μεση που ηταν πιο χοντρή medium well και στα άκρα well. Και τα ακρα πάντως παρόλο που ηταν well ηταν ζουμερα. Στους 65 βαθμούς την έβγαλα απλά το θερμόμετρο ηταν της πλάκας και δεν ξέρω στα σίγουρα. Θα αγορασω ενα ψηφιακό και θα αρχίσω τα πειράματα.  Πάντως έστειλα την απορία μου και στην char broil uk και μου ήρθε email οτι το θα επεξεργαστούν και θα μου πουν. Θα σας στειλω την απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα έγινε τελικά αγορά της broil king gem 340. Με το που στήθηκε την έκαψα στο δυνατό για κανένα μισαωρο αφού κρύωσε λίγο την πέρασα λαδακι και επανέλαβα και το απόγευμα την ίδια διαδικασία περίπου άλλη μια φορά. Σήμερα είναι έτοιμος για ψήσιμο.

Το μενού θα έχει κοτσιού κακιά και μπιφτέκια. Εμπειρικά έχετε κάποια συμβουλή ως προς το ψήσιμο και τις θερμοκρασίες;

πριν το ψήσιμο ποια είναι η βέλτιστη διαδικασία προθέρμανσης και seasoning? Λαδακι έβαλα ελαιόλαδο παραγωγής μας είναι οκ ή να γυρίσω σε κάτι άλλο;

Επεξ/σία από Dhmhtrhsg2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ioannisdask είπε

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις της ορολογίας. Δεν το ήξερα.. Το επιχείρησα ηδη οπως είπα με μια μοσχαρίσια συνολικου βάρους 1200. Μεγαλουτσικη οπως καταλαβαίνεις. Προθέρμανα δεκα λεπτά. Και εκαψα την κάθε πλευρά τρία λεπτά. Μετα την εβαλα μέσα στο χαμηλό και την μετραγα με θερμόμετρο. Βγηκε στην μεση που ηταν πιο χοντρή medium well και στα άκρα well. Και τα ακρα πάντως παρόλο που ηταν well ηταν ζουμερα. Στους 65 βαθμούς την έβγαλα απλά το θερμόμετρο ηταν της πλάκας και δεν ξέρω στα σίγουρα. Θα αγορασω ενα ψηφιακό και θα αρχίσω τα πειράματα.  Πάντως έστειλα την απορία μου και στην char broil uk και μου ήρθε email οτι το θα επεξεργαστούν και θα μου πουν. Θα σας στειλω την απάντηση.

Το κατάστημα που την αγόρασες δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα έγινε τελικά αγορά της broil king gem 340. Με το που στήθηκε την έκαψα στο δυνατό για κανένα μισαωρο αφού κρύωσε λίγο την πέρασα λαδακι και επανέλαβα και το απόγευμα την ίδια διαδικασία περίπου άλλη μια φορά. Σήμερα είναι έτοιμος για ψήσιμο.

Το μενού θα έχει κοτσιού κακιά και μπιφτέκια. Εμπειρικά έχετε κάποια συμβουλή ως προς το ψήσιμο και τις θερμοκρασίες;

πριν το ψήσιμο ποια είναι η βέλτιστη διαδικασία προθέρμανσης και seasoning? Λαδακι έβαλα ελαιόλαδο παραγωγής μας είναι οκ ή να γυρίσω σε κάτι άλλο;

Συγχαρητήρια, καλορίζικη!

Το seasoning το έχεις ήδη κάνει όπως περιγράφεις, οπότε απλώς προθερμαίνεις και ψήνεις! Για τα μπιφτέκια εξαρτάται πόσο μεγάλα και παχιά τα έχεις κάνει και πόσο καλοψημένα τα θέλεις. Εγώ σε τέτοια ψησίματα δεν παίζω με θερμόμετρο, απλώς καίω την ψησταριά, μόλις βάλω τα μπιφτέκια κατεβάζω τους καυστήρες στη μέση και όταν δω το πάνω μέρος τους να βγάζει ζουμί τα γυρίζω. Αν τα θέλω medium rare δεν περιμένω καν τόσο πολύ. Με το καπάκι κλειστό ψήνουμε πάντα επίσης.

Τα κοτσιού κακιά μου κάνουν σε autocorrect error, δεν πάει κάπου το μυαλό μου!!😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gdeli είπε

Συγχαρητήρια, καλορίζικη!

Το seasoning το έχεις ήδη κάνει όπως περιγράφεις, οπότε απλώς προθερμαίνεις και ψήνεις! Για τα μπιφτέκια εξαρτάται πόσο μεγάλα και παχιά τα έχεις κάνει και πόσο καλοψημένα τα θέλεις. Εγώ σε τέτοια ψησίματα δεν παίζω με θερμόμετρο, απλώς καίω την ψησταριά, μόλις βάλω τα μπιφτέκια κατεβάζω τους καυστήρες στη μέση και όταν δω το πάνω μέρος τους να βγάζει ζουμί τα γυρίζω. Αν τα θέλω medium rare δεν περιμένω καν τόσο πολύ. Με το καπάκι κλειστό ψήνουμε πάντα επίσης.

Τα κοτσιού κακιά μου κάνουν σε autocorrect error, δεν πάει κάπου το μυαλό μου!!😁

Χαχαχ το κοτσιού ήταν κοτοσουβλακια!!

σε ευχαριατω πολυ για την απάντηση.

Στη προθέρμανση άρα  να κοιτάξω να την βάλω στο φουλ για ένα 15 λεπτό και μετά να την ρίξω στη μέση για να έχω κάπου στους 200-250 βαθμού σωστά;

πριν βάλω κρέατα καλο είναι να περάσω πάλι λίγο λαδι ή είναι περιττό;

και τέλος αφού ψάξω από όσο έχω δει εδώ μέσα καλο είναι να κάνω πυρόλυση να τρίψω ελαφρά και αφού πέσει λίγο η θερμοκρασία να περάσω πάλι λαδακι..

καποια συμβουλή για λαδι έχουμε ή είμαι καλά με το ελαιόλαδο που ρέει άφθονο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Το κατάστημα που την αγόρασες δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει; 

Είπα να ρωτήσω απευθείας τους ειδικούς. Αυτοί την έφτιαξαν, λογικά θα έχουν κάνει και τις μετρήσεις και θα έχουν πιο σωστή απάντηση να μου δώσουν. Και απο οτι ειδα δείχνουν ενδιαφέρον στον κόσμο που αγοράζει τα προϊόντα τους. Για να δούμε τι θα πουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...