Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκλεψά λιγο μιας και δεν το εφτιαξα εγω αλλά το εφαγα σε εστιατόριο αλλά νομίζω οτι ειναι το καλύτερο κομμάτι που έχω φάει...

βγηκε λουκούμι...IMG-20211209-WA0021.jpg.cc37e71cc92c46aea26b405b559026cc.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

37 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Εκλεψά λιγο μιας και δεν το εφτιαξα εγω αλλά το εφαγα σε εστιατόριο αλλά νομίζω οτι ειναι το καλύτερο κομμάτι που έχω φάει...

βγηκε λουκούμι...IMG-20211209-WA0021.jpg.cc37e71cc92c46aea26b405b559026cc.jpg

Ωραίο marbling!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα στην παρέα σας,

νέος κάτοχος της Spirit II 310 και εγώ, την συνέδεσα χθες το βράδυ (1.5 ώρα μου πήρε) και πάω χαρούμενος να πάρω φιάλη.

Καταλήγω σε μια Shell και ζητώ απο τον άνθρωπο να μου φέρει μία για ψησταριά. Μου λέει έχουμε την Coral Gas και την Prime, ρωτώ και εγώ τι διαφορά έχουνε? μου απαντά η μια έχει πλαστικό γύρω γύρω, εγώ αυτή δίνω σε όλους με ψησταριά, βλέπω και το NFC απο πάνω και λέω αυτή φέρε μου. Θέλετε μου λέει και τον ρυθμιστή? του λέω έχει πάνω το καλώδιο δεν το χρειάζομαι.

Την πάω σπίτι χαρούμενος, βγάζω τη ζελατίνα και βλέπω πουθενά το σπίρωμα. Πάω σε 2ο πρατήριο (πιο κοντινό) λεω φέρτε μου σας παρακαλώ τον ρυθμιστή της Prime, τον βγάζω απο το κουτί και βλέπω οτι ναι με κουμπώνει πάνω στην Prime αλλά καταλήγει απο την άλλη πλευρά σε τσουτσούνι για καλώδιο (λαστιχένιο σωλήνα).

Τα νέυρα μου!! τι να κάνω?

coralprime.jpg

coraladjuster.jpg

weberSpirit2.jpg

Επεξ/σία από FireGate_13_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Βγαζεις το λαστιχο απο το ρυθμιστη της weber και τον βαζεις στον καινουργιο ρυθμιστη που πηρες......

Ακριβως αυτο που λεει ο φιλος. Βγαζεις τον ρυμιστη απο το μπλε λαστιχο μαζι με τον σφικτηρα που θα εχει πανω 100% δεν φαινεται στην φωτο, και περνας το λαστιχο με τον σφιχτηρα στον καινουριο ρθυμιστη. Εγω οταν εκανα την τραμπα, ζεστανα λιγο το λαστιχο με ενα αναπτηρα ισα να μαλακωσει για να βγει , και για να μπει παλι στον νεο ρυθμιστη, το σφιγκεις και καλα με τον σφιγκηρα και οταν κρυωσει το λαστιχο θα σφιξει και αλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες, ωραία τα λέτε μα βλέπω τον ρυθμιστή της weber στα 1kg/h ενώ της Prime στα 1.3kg/h.  Προσπάθησα πολύ να βγάλω το γαλάζιο καλώδιο απο τον ρυθμιστή της Weber, αλλά δεν κουνήθηκε ούτε χιλιοστό, το να το ζεστάνω και βέβαια δεν το επιχείρησα. Δεν μιλάμε για σωληνάκι νερού αλλά για υγραέριο δίπλα σε φλόγες καυστήρα. Το βιβλίο οδηγιών γράφει ρητά "you must only use official weber gas regulator".

Σκάω γιατί κανένας δεν με ενημέρωσε οτι υπάρχουν 2 είδη μπουκαλών, ο βιδωτός και ο κουμπωτός. Στο official weber κατάστημα μου είπαν "πήγαινε και πάρε μια 10κιλη μπουκάλα".Στο praktiker "πάρε μια οποιαδήποτε μπουκάλα υγραερίου κάνει"

και τα γράφω εδώ γιατί δεν βρήκα ούτε σχόλιο στο google με το πρόβλημα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, FireGate_13_ είπε

παίδες, ωραία τα λέτε μα βλέπω τον ρυθμιστή της weber στα 1kg/h ενώ της Prime στα 1.3kg/h.  Προσπάθησα πολύ να βγάλω το γαλάζιο καλώδιο απο τον ρυθμιστή της Weber, αλλά δεν κουνήθηκε ούτε χιλιοστό, το να το ζεστάνω και βέβαια δεν το επιχείρησα. Δεν μιλάμε για σωληνάκι νερού αλλά για υγραέριο δίπλα σε φλόγες καυστήρα. Το βιβλίο οδηγιών γράφει ρητά "you must only use official weber gas regulator".

Σκάω γιατί κανένας δεν με ενημέρωσε οτι υπάρχουν 2 είδη μπουκαλών, ο βιδωτός και ο κουμπωτός. Στο official weber κατάστημα μου είπαν "πήγαινε και πάρε μια 10κιλη μπουκάλα".Στο praktiker "πάρε μια οποιαδήποτε μπουκάλα υγραερίου κάνει"

και τα γράφω εδώ γιατί δεν βρήκα ούτε σχόλιο στο google με το πρόβλημα μου

Δεν ειναι κατι φοβερο , αν παλι φοβασαι φωναξε καποιον να στο αλλαξει τι να σου πω, ετσι και αλλιως οταν το ξεσυνδεσεις/συνδεσεις, μπορεις με σαπουνονερο να δεις αν χανει καπου πριν αναψεις φωτια :) απλα να ανοιξεις την παροχη. Οι περισσοτεροι εδω μεσα μονοι μας εχουμε κανει την αλλαγη, ΜΗΝ ΣΕ ΠΑΡΟΥΜΕ στον λαιμο μας ομως αμα εχεις τις "φοβιες" σου, απλα σου απανταμε στο ερωτημα που εκανες ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η coral gas με ενημέρωσε οτι δεν δέχεται καμία επιστροφή μπουκάλας. με πήρε και το πρατήριο και μου είπε παρόλα αυτά να πάω εκεί και να μου την αλλάξουν με την κλασική. Υπάρχουν λόγοι να γυρίσει κάποιος σε Prime? έχει πλεονεκτήματα? δεν το συνιστά ούτε η weber (kyso). εμένα μου άρεσε το πλαστικό της καλυμμα μιας και η μπουκάλα θα κάθεται στο πλάι, αλλά δεν ρισκάρω σαν πρωτάρης μια τροποποίηση τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, FireGate_13_ είπε

παίδες, ωραία τα λέτε μα βλέπω τον ρυθμιστή της weber στα 1kg/h ενώ της Prime στα 1.3kg/h.  Προσπάθησα πολύ να βγάλω το γαλάζιο καλώδιο απο τον ρυθμιστή της Weber, αλλά δεν κουνήθηκε ούτε χιλιοστό, το να το ζεστάνω και βέβαια δεν το επιχείρησα. Δεν μιλάμε για σωληνάκι νερού αλλά για υγραέριο δίπλα σε φλόγες καυστήρα. Το βιβλίο οδηγιών γράφει ρητά "you must only use official weber gas regulator".

Σκάω γιατί κανένας δεν με ενημέρωσε οτι υπάρχουν 2 είδη μπουκαλών, ο βιδωτός και ο κουμπωτός. Στο official weber κατάστημα μου είπαν "πήγαινε και πάρε μια 10κιλη μπουκάλα".Στο praktiker "πάρε μια οποιαδήποτε μπουκάλα υγραερίου κάνει"

και τα γράφω εδώ γιατί δεν βρήκα ούτε σχόλιο στο google με το πρόβλημα μου

Ο παλιός ρυθμιστής δεν βγαίνει , γιατί έχει κόλλα στο σωληνάκι από την μάνα του . Κόβεις τον σωλήνα βάζεις ένα σφιγκτήρα και προσαρμόζεις τον νέο ρυθμιστή. Μετά την σύνδεση ελέγχεις με σαπουνονερο μην υπάρχει διαρροή κι είσαι έτοιμος. Αν θεωρείς το όλο εγχείρημα μπελαλιδικο κρατάς ως έχει τον υπάρχον ρυθμιστή και περνεις μια συμβατική μπουκάλα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, FireGate_13_ είπε

η coral gas με ενημέρωσε οτι δεν δέχεται καμία επιστροφή μπουκάλας. με πήρε και το πρατήριο και μου είπε παρόλα αυτά να πάω εκεί και να μου την αλλάξουν με την κλασική. Υπάρχουν λόγοι να γυρίσει κάποιος σε Prime? έχει πλεονεκτήματα? δεν το συνιστά ούτε η weber (kyso). εμένα μου άρεσε το πλαστικό της καλυμμα μιας και η μπουκάλα θα κάθεται στο πλάι, αλλά δεν ρισκάρω σαν πρωτάρης μια τροποποίηση τέτοια.

πιο ευκολη ειναι η prime... παντως δεν ειναι κατι η αλλαγη, στη χειροτερη κοψε λιγο το σωληνα αν δε βγαινει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα μαχαιρι και κοψε τον σωληνα 2 εκατοστα μετα τον ρυθμιστη ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ. Και μετα βαλε τον καινουριο και θα εχεις απλα ενα σωληνα κατα 2 εκατοστα πιο μικρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, FireGate_13_ είπε

η coral gas με ενημέρωσε οτι δεν δέχεται καμία επιστροφή μπουκάλας. με πήρε και το πρατήριο και μου είπε παρόλα αυτά να πάω εκεί και να μου την αλλάξουν με την κλασική. Υπάρχουν λόγοι να γυρίσει κάποιος σε Prime? έχει πλεονεκτήματα? δεν το συνιστά ούτε η weber (kyso). εμένα μου άρεσε το πλαστικό της καλυμμα μιας και η μπουκάλα θα κάθεται στο πλάι, αλλά δεν ρισκάρω σαν πρωτάρης μια τροποποίηση τέτοια.

Η μπουκάλα prime που έχεις, είναι πιο ελαφριά από την συμβατική και μπορεί να την αλλάξεις πιο εύκολα όταν τελειώσει, καθώς δεν χρειάζεται κανένα εργαλείο.

Το να αλλάξεις τον ρυθμιστή που έχει πάνω με τον αντίστοιχο της coral, δεν είναι κάτι δύσκολο. Αν όμως δεν μπορείς ή δεν θέλεις να το κάνεις, τότε μπορείς κάλλιστα να βάλεις μια συμβατική μπουκάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

dry aged φαινεται

Ειναι απο οτι μου ειπε 6μηνο dry aged...

 

Ξεχασα...δλδ δεν προλαβα :) να παρω φωτογραφία το καρπατσιο που κέρασε (αφου μας πηρε το νεφρο για το παραπάνω)...εκει να δειτε ενα marbling ονειρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...