Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Kαι στην ηλεκτικη κουζινα πατατες τηγανιτες χαχα

🤤🤤 Ενα σαλακι ετρεξε καθως το διαβαζα!! Ενταξει θα φτιαξω πιτσα το ΣΚ! Συμφωνω σε ολα οσα λες! Ακομα και σε ooni παντως θελει αρκετη εξασκηση να πετυχεις καλο ζυμαρι, φουσκωμα, ψησιμο, leopard κλπ. Ειναι συνδιασμος πολλων πραγματων που πρεπει ολα να γινουν σωστα. Απο το αλευρι και τη μαγια, στη σωστη υγρασια, τις ωρες φουσκωματος/ωριμανσης, ανοιγμα της πιτσας, ακομα και πως θα τη φτυαρισεις.

Αν καποιος γουσταρει πιτσα οχι μονο να τρωει αλλα και να δημιουργει, αξιζει να επενδυσει σε ενα ειδικο φουρνακι, μιας και θα κανει αποσβεση πολυ γρηγορα. Γυρω στα 250-300€ κοστιζει το φουρνακι και για να αγορασεις 2 καλες πιτσες τετοιου στυλ θες 25€ με wolt. Βtw η καλυτερη με διαφοραπου εχω δοκιμασει ειναι απο το Totonno στο χαλανδρι. Όποτε εχω κανει πιτσα παρτυ εχω ψησει στο ooni koda 10-15 πιτσες τη φορα, οποτε do the maths.

Αλλου ειδους πιτσα γινεται και σε απλο φουρνο με μια πετρα ή μαντεμενια πλακα καλυτερα απο bbq.

Aυτες ειναι ισως οι πιο πετυχημενες που εχω φτιαξει.

270121406_1089583345109515_1849946942506589198_n.jpg

ΟΚ πιτσάρες. Μας την άνοιξες την όρεξη. Τώρα ένα καλό μπούσουλα και κυρίως δοκιμασμένο, για σωστό ζυμάρι και τρόπο παρασκευής του, πού θα βρούμε; Γιατί κυκλοφορούν πολλά στο ίντερνετ κι ενώ υπόσχονται καταλήγεις σε αποτυχία. Μας έμεινε ένα τίμιο ζυμαράκι Μπαρμπαρίγου για να κάνουμε τη δουλειά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

51 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

ΟΚ πιτσάρες. Μας την άνοιξες την όρεξη. Τώρα ένα καλό μπούσουλα και κυρίως δοκιμασμένο, για σωστό ζυμάρι και τρόπο παρασκευής του, πού θα βρούμε; Γιατί κυκλοφορούν πολλά στο ίντερνετ κι ενώ υπόσχονται καταλήγεις σε αποτυχία. Μας έμεινε ένα τίμιο ζυμαράκι Μπαρμπαρίγου για να κάνουμε τη δουλειά μας.

Eχω δει διαφορα βιντεο απο Vito και ακολουθω αυτη τη διαδικασια αλλα με διαφορετικες δοσολογιες.

Στο 1 κιλο αλευρι (caputo pizzeria) θα βαλω 700γρ νερο και 3γρ αλατι και συνολικα 24ωρες ωριμανση.

ΑΝ δεις το καναλι του εχει τροπο και για ψησιμο στο φουρνο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oχι ρε συ Μπαρμπαριγου.Φανταζομαι κανα ζυμαρι με αβγο-γαλα μεσα ξερω γω.

Για ζυμη εχουμε πει πολλες φορες,εδω εισαι 

 

Εγω οπως εχω ξαναπει δεν με τρελενει η ναπολιτανικη.Θελω πιτσα να λυγιζει στα 2 αντρικα,να κραταει.Δοκιμαστε αυτη κ θα με ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ

 

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, alimentas είπε

Oχι ρε συ Μπαρμπαριγου.Φανταζομαι κανα ζυμαρι με αβγο-γαλα μεσα ξερω γω.

Για ζυμη εχουμε πει πολλες φορες,εδω εισαι 

 

Εγω οπως εχω ξαναπει δεν με τρελενει η ναπολιτανικη.Θελω πιτσα να λυγιζει στα 2 αντρικα,να κραταει.Δοκιμαστε αυτη κ θα με ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ

 

χαχχααχχα. κι όμως όχι. χωρίς τέτοια συμπληρώματα. και φτιάχνει αντρική ζύμη σαν αυτή που δείχνεις στο 2ο βίντεο. Την κράτησα γιατί ήταν μαστιχωτή. Θα τις δοκιμάσω. Ευχαριστώ.

'Εντιτ: αυτός αντί για μαγιά χρησιμοποιεί προζύμι? κι εσύ έτσι την κάνεις;

Επεξ/σία από biovaggoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιει ενα πραγμα που δεν ξερω αν μεταφραζεται ακριβως σαν προζυμι γιατι το συγκεκριμενο εχει μαγια,το προζυμι δεν εχει.Ναι ετσι το κανω κ εγω.Μια μερα πριν το "polish" και την επομενη ανακαταμα με το ζυμαρι.Κανει τρομερη διαφορα.Πρακτικα πρεπει ν ασχοληθεις 3 λεπτα ενα βραδυ πριν ξερω γω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, alimentas είπε

Χρησιμοποιει ενα πραγμα που δεν ξερω αν μεταφραζεται ακριβως σαν προζυμι γιατι το συγκεκριμενο εχει μαγια,το προζυμι δεν εχει.Ναι ετσι το κανω κ εγω.Μια μερα πριν το "polish" και την επομενη ανακαταμα με το ζυμαρι.Κανει τρομερη διαφορα.Πρακτικα πρεπει ν ασχοληθεις 3 λεπτα ενα βραδυ πριν ξερω γω.

Γενικα και στις 2 περιπτωσεις θες τουλαχιστον 20-24 ωρες.

Αν πας με poolish θα κανεις λιγη δουλεια την προηγουμενη μερα και αρκετη δουλεια την μερα που θα ψησεις.

Αν πας με τη μεθοδο στο βιντεο που εβαλα πιο πανω, θα κανεις αρκετη δουλεια την προηγουμενη μερα και λιγη την ημερα που θα ψησεις.

Οποτε πρεπει να δεις ποια σε βολευει καλυτερα και στους χρονους σου. Εγω προτιμω να κανω τα πολλα την προηγουμενη και να μην εχω πολλα τημερα που θα ψησω, γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα εχω κι αλλα πραγματα να ετοιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παω με τις αναλογίες που αναφερει ο @SagoniasSlutRos φρεσκια μαγια , αλλά με 2πλο fremantation, ζυμη και μετα το balling στο συνονο περι τις 36ωρες (αν και το κρητήριο δεν ειναι οι ωρες αλλά το ιδιο το fermantation)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Eχω δει διαφορα βιντεο απο Vito και ακολουθω αυτη τη διαδικασια αλλα με διαφορετικες δοσολογιες.

Στο 1 κιλο αλευρι (caputo pizzeria) θα βαλω 700γρ νερο και 3γρ αλατι και συνολικα 24ωρες ωριμανση.

ΑΝ δεις το καναλι του εχει τροπο και για ψησιμο στο φουρνο.

 

@SagoniasSlutRos το Caputo Pizzeria πού το βρίσκεις;
Κάπου μέσα στο καλοκαίρι το είχα πετύχει στον AB και πήρα 12-14kg από τα οποία τώρα έχω μόνο 3kg.
Το κακό είναι ότι πλέον δεν το φέρνει και το στοκ εξαντλείται :(
Έχεις δοκιμάσει το "αλεύρι για pizza τύπου 00" των μύλων Αγ. Γεωργίου; Αξίζει σαν αντικαταστάτης του Caputo;
Ξέχασα να αναφέρω ότι μένω στη Χαλκίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Trelloneritis είπε

@SagoniasSlutRos το Caputo Pizzeria πού το βρίσκεις;
Κάπου μέσα στο καλοκαίρι το είχα πετύχει στον AB και πήρα 12-14kg από τα οποία τώρα έχω μόνο 3kg.
Το κακό είναι ότι πλέον δεν το φέρνει και το στοκ εξαντλείται :(
Έχεις δοκιμάσει το "αλεύρι για pizza τύπου 00" των μύλων Αγ. Γεωργίου; Αξίζει σαν αντικαταστάτης του Caputo;
Ξέχασα να αναφέρω ότι μένω στη Χαλκίδα.

Caputo σε σουπερμάρκετ πχ Σκλαβενίτης

Να και η καλύτερη δική μου...

 

Screenshot_20220112_174520_com.google.android.apps.photos.jpg

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alimentas είπε

Χρησιμοποιει ενα πραγμα που δεν ξερω αν μεταφραζεται ακριβως σαν προζυμι γιατι το συγκεκριμενο εχει μαγια,το προζυμι δεν εχει.Ναι ετσι το κανω κ εγω.Μια μερα πριν το "polish" και την επομενη ανακαταμα με το ζυμαρι.Κανει τρομερη διαφορα.Πρακτικα πρεπει ν ασχοληθεις 3 λεπτα ενα βραδυ πριν ξερω γω.

Τρομερή διαφορά στη γεύση το poolish και πανεύκολο στη προετοιμασία, και εγώ τέτοιο φτιάχνω πάντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Trelloneritis είπε

@SagoniasSlutRos το Caputo Pizzeria πού το βρίσκεις;
Κάπου μέσα στο καλοκαίρι το είχα πετύχει στον AB και πήρα 12-14kg από τα οποία τώρα έχω μόνο 3kg.
Το κακό είναι ότι πλέον δεν το φέρνει και το στοκ εξαντλείται :(
Έχεις δοκιμάσει το "αλεύρι για pizza τύπου 00" των μύλων Αγ. Γεωργίου; Αξίζει σαν αντικαταστάτης του Caputo;
Ξέχασα να αναφέρω ότι μένω στη Χαλκίδα.

Χτες αγορασε η γυναικα μου απο το ΑΒ στον Κηφισό 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά υλικά έχει και στο Mypizza project

https://mypizzaproject.com/delishop

Ενδεχομένως να μπορεί κάποιος να βρει καλύτερες τιμές σε άλλα καταστήματα/σουπερμάρκετ.

Παραθέτω και σχετικές εικόνες, καθώς έχει μερικά προϊόντα που δεν σε αφήνει να τα δεις/αγοράσεις, αν δεν έχεις πάρει την πλάκα 

 

06E49B3C-8E9C-48BA-8291-5AB6DC2754D4.jpeg

CE632102-9C49-4A6B-A73E-1EF893DD1815.jpeg

99781804-75B9-4DAC-9CFE-1C2E80E12DA2.jpeg

A2FFE775-B58E-4BD4-91A9-A1E411F89F91.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...