Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Καλημερα,

ΑΝ για καποιον το ζητούμενο ειναι να φτιαξει Νεαπολιταν τοτε ειναι εξαιρετικά δυσκολο, αν οχι απιθανοι να φτιαξει σε BBQ με σχεδον οτι και να του βάλει... Πολλοι απο εμας προσπαθησαμε ξοδεψαμε αλλοι πολλα αλλοι λιγοτερα χρηματα ωστε τελικα να παμε στην σωστη λυση μιας εξειδικευμένης λυσεις οπως ΟΟΝΙ και αλλα...

Δυστυχώς δεν υπαρχει μεση λύση στο συγκεκριμένο λόγω των πολυ υψηλών θερμοκρασιων και φυσικα της παρασκευηςν της...

Η συμβουλη μου ειναι αν καποιος μπορει να περιμενει και να διαθεσει να παει να παρει εναν φούρνο με 250ε οταν βγαινουν σε προσφορα και να κανει την δουλεια του. Ολα τα αλλα ειναι "πεταμενα" λεφτά ΑΝ ξαναλεω επιθυμει καποιος να κανει σωστη Νεαπολιταν...

Αλλα είδη πιτσας μπορεις να τα πετυχεις παρα πολυ καλα (πολυ καλυτερα απο BBQ λογω της σταθεροτητας στην θερμοκρασια) σε ηλεκτρικό οικιακο φούρνο με την χρήση καποιας πλακας...

 

 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες αν και εγώ μετέτρεψα με λίγα χρήματα το φουρνάκι Ferrari και πιάνει σε 15 λεπτά πάνω από 500 βαθμούς σε 90 δευτερόλεπτα μου την ψήνει!!! Έτσι τώρα επικεντρώνουμε όλη μου την προσοχή στο να πετύχει το ζυμάρι αργείς ωρίμανσης

8 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Eχω δει διαφορα βιντεο απο Vito και ακολουθω αυτη τη διαδικασια αλλα με διαφορετικες δοσολογιες.

Στο 1 κιλο αλευρι (caputo pizzeria) θα βαλω 700γρ νερο και 3γρ αλατι και συνολικα 24ωρες ωριμανση.

ΑΝ δεις το καναλι του εχει τροπο και για ψησιμο στο φουρνο.

 

εγω εχω αυτο 5 kg

https://mypizzaproject.com/shop/CaputoNuvola5kg

και ακολουθω αυτο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, fysikos είπε

Χτες αγορασε η γυναικα μου απο το ΑΒ στον Κηφισό 

ελα ρε κ ψαχνω.. αβ δε φερνει σπιτι λεει δεν υπαρχει για ονλινε αγορα τρομαρα τους. παω να παρω αν ειναι αυριο απο κηφισο.. ευκαιρια κ για φόρτιση το όχημα εκει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

@SagoniasSlutRos το Caputo Pizzeria πού το βρίσκεις;
Κάπου μέσα στο καλοκαίρι το είχα πετύχει στον AB και πήρα 12-14kg από τα οποία τώρα έχω μόνο 3kg.
Το κακό είναι ότι πλέον δεν το φέρνει και το στοκ εξαντλείται :(
Έχεις δοκιμάσει το "αλεύρι για pizza τύπου 00" των μύλων Αγ. Γεωργίου; Αξίζει σαν αντικαταστάτης του Caputo;
Ξέχασα να αναφέρω ότι μένω στη Χαλκίδα.

Απο εδω

https://mypizzaproject.com/delishop

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Πιτσα  Πετρετζικης εχει δοκιμασει κανεις αυτη τη συνταγη ετσι οπως το περιγραφει;

 

Ναι πολυ μετρια

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

ελα ρε κ ψαχνω.. αβ δε φερνει σπιτι λεει δεν υπαρχει για ονλινε αγορα τρομαρα τους. παω να παρω αν ειναι αυριο απο κηφισο.. ευκαιρια κ για φόρτιση το όχημα εκει

Ε ναι, δύο σε ένα. Εγώ πάντως το πήρα από τον Σκλαβενίτη στη Αλίμου. Προσοχή το  caputo pizzeria είναι στην κόκκινη συσκευασία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, aloop είπε

Ε ναι, δύο σε ένα. Εγώ πάντως το πήρα από τον Σκλαβενίτη στη Αλίμου. Προσοχή το  caputo pizzeria είναι στην κόκκινη συσκευασία.

εκανες πίτσα στην ooni??

PS η αλήθεια ειναι οτι ψαχνω αφορμες για km.. :P

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι καλυτερες που εχω φτιαξει μεχρι τωρα....

ΔΕΝ ειναι ναπολιτανα,απ τα πιο νοστιμα ζυμαρια ομως μακραν(δικεμου αναλογιες μετα απο πειραματισμους)

qLug-ZLg.jpgsm6SBemg.jpg

PkVOKC2g.jpg

 

Αυτη ειναι ναπολιτανα.Το λεοπαρ στο συγκεκριμενο ζυμαρι κ ψησιμο ειναι εργο τεχνης νομιζω...

amCbgeCQ.jpg

SaQh3CFQ.jpg

 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

Ρε είναι σούπερ! τι σκατα κάνω λάθος ρε γαμωτο

Μάλλον το ζυμάρι. Την πρώτη φορά δεν μου βγήκε καλό και ενώ από εικόνα ήταν ανεκτή από γεύση ήταν βαριά και άψητη η ζύμη. Αυτό που βλέπεις στο βίντεο, ήταν με poolish από τον vito και 70 % hydration. Η αλήθεια είναι πως με δυσκόλεψε λιγάκι στο άνοιγμα λόγω της υγρασίας, αλλά βγήκε καλό. Περίμενα πως θα φουσκώσει λιγάκι παραπάνω αλλά ίσως την επόμενη φορά.

Ένα tip που μπορώ να δώσω είναι να αποφευγεις τα πολλά υγρά πάνω στη ζύμη, γιατι την κάνει να κολλάει παντού και σε δυσκολεύει ακόμη και να ξεκολλήσει από το φτυάρι. Να φανταστείς η τελευταία που έκανα, επειδη έβαλα ότι είχε μείνει από σάλτσα και είχε πολλά υγρά, μου την μαλάκωσε σε τέτοιο βαθμό που δεν μπόρεσα να την βάλω για ψήσιμο, μου διαλύθηκε-κόλλησε μισή στο φτυάρι και μισή στην πέτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το 95% της επιτυχιας στο ooni ειναι το πρωτο γυρισμα .Πρεπει να γινει κατω απ τα πρωτα 20 δευτερολεπτα.Κ ειναι κατι που επειδη το ζυμαρι δεν εχει σεταρει,ΑΠΑΙΤΕΙ φτυαρι.Ειδανικα τετοιο https://www.skroutz.gr/s/29566060/GTSA-Φτυάρι-Πίτσας-Αλουμινίου-Ø32cm-53-962.html

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, aloop είπε

Μάλλον το ζυμάρι. Την πρώτη φορά δεν μου βγήκε καλό και ενώ από εικόνα ήταν ανεκτή από γεύση ήταν βαριά και άψητη η ζύμη. Αυτό που βλέπεις στο βίντεο, ήταν με poolish από τον vito και 70 % hydration. Η αλήθεια είναι πως με δυσκόλεψε λιγάκι στο άνοιγμα λόγω της υγρασίας, αλλά βγήκε καλό. Περίμενα πως θα φουσκώσει λιγάκι παραπάνω αλλά ίσως την επόμενη φορά.

Ένα tip που μπορώ να δώσω είναι να αποφευγεις τα πολλά υγρά πάνω στη ζύμη, γιατι την κάνει να κολλάει παντού και σε δυσκολεύει ακόμη και να ξεκολλήσει από το φτυάρι. Να φανταστείς η τελευταία που έκανα, επειδη έβαλα ότι είχε μείνει από σάλτσα και είχε πολλά υγρά, μου την μαλάκωσε σε τέτοιο βαθμό που δεν μπόρεσα να την βάλω για ψήσιμο, μου διαλύθηκε-κόλλησε μισή στο φτυάρι και μισή στην πέτρα.

Να τέτοιες τραγελαφικες κατάστασης  παθαίνω κ ξενερώνω.. ούτε το φτιάρυ αλουμίνιου από μακρο βοήθησε που μου είπανε. Φφφφ την έχω κάθετε με κοιτάει τη κοιτάω λέω άντε μια ευκαιρία ακόμα κ καταλήγω να τσακώνομαι από τα νεύρα με τη δικιά μου

Επεξ/σία από sndev
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

Να τέτοιες τραγελαφικες κατάστασης  παθαίνω κ ξενερώνω.. ούτε το φτιάξει αλουμίνιο από μακριά βοήθησε που μου είπανε. Φφφφ την έχω κάθετες με κοιτάει τη κοιτάω λέω άντε μια ευκαιρία ακόμα κ καταλήγω να τσακώνομαι από τα νεύρα με τη δικιά μου

Κοίτα, εγώ είχα αποφασίσει πως αν δεν μου πετύχει το 70αρι θα κατέβω σε υγρασία στο 60-65.

ίσωσ είναι πιο safe να ξεκινήσεις έτσι και μετά ανεβαινεις στο 70. Κάνε τη συνταγή του vito με poolish αλλά με 63% υγρασία, μόνο το νερό αλλάζεις. αντι για σύνολο 700ml βαλε 630. Αν σε μπερδεύω να σου στείλω αναλογίες και βήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, aloop είπε

Κοίτα, εγώ είχα αποφασίσει πως αν δεν μου πετύχει το 70αρι θα κατέβω σε υγρασία στο 60-65.

ίσωσ είναι πιο safe να ξεκινήσεις έτσι και μετά ανεβαινεις στο 70. Κάνε τη συνταγή του vito με poolish αλλά με 63% υγρασία, μόνο το νερό αλλάζεις. αντι για σύνολο 700ml βαλε 630. Αν σε μπερδεύω να σου στείλω αναλογίες και βήματα.

Όχι καταλάβαινω τι λες , κομπλέ πάω να πάρω το Caputo να ξαναδοκιμάσω με 63% από βδομάδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gudinakos είπε

εγω εχω αυτο 5 kg

αυτο θελω να δοκιμασω. Υποτιθεται κανει πιο φουσκωτο στεφανι με αυτο. Βασικα το nuvola super ψαχνω αλλα δεν το βρισκω Ελλαδα.

Το pizzeria το βρισκω σχεδον σε οσα μεγαλα ΑΒ και Σκλαβενιτη εχω παει. Ισως σας μπερδευει που εχει αλλαξει τη συσκευασια σε κοκκινη και εχει κρατησει τη μπλε μονο για το classica που ειναι για ολες τις χρησεις.

9 ώρες πριν, sndev είπε

Να τέτοιες τραγελαφικες κατάστασης  παθαίνω κ ξενερώνω.. ούτε το φτιάρυ αλουμίνιου από μακρο βοήθησε που μου είπανε. Φφφφ την έχω κάθετε με κοιτάει τη κοιτάω λέω άντε μια ευκαιρία ακόμα κ καταλήγω να τσακώνομαι από τα νεύρα με τη δικιά μου

Θα εχεις δυο φτυαρια. Ενα ξυλινο που γλυστραει φοβερα και δεν κολλαει το ζυμαρι για να την βαζεις μεσα, και ενα αλουμινιου για να τη γυριζεις και να την βγαζεις. Αν χρησιμοποιεις ενα μονο αλουμινιου, εκτος του οτι κολλαει περισσοτερο, αν εχει ζεσταθει λιγο απο την πρωτη πιτσα και πας να βαλεις τη δευτερη θα κολλησει σχεδον σιγουρα.

Εγω ανοιγω τη ζυμη και την τοποθετω πανω στο ξυλινο φτυαρι που εχω βαλει λιγο σιμιγδαλι. Και μετα βαζω τα υλικα γρηγορα και καπακι στο φουρνο. Αν την αφησεις ωρα πανω στο φτυαρι, αν σου τρυπησει, αν πεσει λιγο σαλτσα εξω, κατα πασα πιθανοτητα θα σου κολλησει. Αλλα το ξυλο βοηθαει πολυ. Και πρεπει να ειναι σκετο το ξυλο οπως σου ερθει. Μην το περασεις με τπτ λαδια και τετοια για προστασια.

Παιξε και με την υγρασια μεχρι να νιωθεις οκ να πας παραπερα. Εγω ειχα ξεκινησει με 60. Πηγα αποτομα στα 70, αλλα η διαφορα ηταν χαοτικη στο αποτελεσμα.

Και να ξερεις οτι σχεδον παντα θα εχεις εστω μια πιτσα που κατι θα στραβωσει και δεν θα πετυχει. Οποτε φτιαχνουμε παντα παραπανω και ας περισσεψει.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Και να ξερεις οτι σχεδον παντα θα εχεις εστω μια πιτσα που κατι θα στραβωσει και δεν θα πετυχει. Οποτε φτιαχνουμε παντα παραπανω και ας περισσεψει.

Αν είστε από αυτούς που τους περισσεύει πίτσα, παρακαλώ πολύ ενημερώστε με για το που και πότε, ώστε να σας απαλλάξω από τα περισσευούμενα. Ευχαριστώ…😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...