Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

το καπάκι με τα πλαστικά του μέρη δεν κινδυνεύει μέσα στο bbq πάνω από τις φωτιές;;

Τα πλαστικά της ψηστιέρας (τουλαχιστον αυτά που έχω εγώ) είναι από βακελίτη, αν δεν κάνω λάθος, που δεν καίγεται, αλλά αν βαλεις την πέτρα προς τα έξω στην σχάρα η θέση του χερουλίου είναι είτε έξω από την φωτιά είτε πάνω από την πέτρα. Γάντι σίγουρα θα φερέσεις για να την πίασεις, αλλά πρόβλημα να λιώσει δεν είχα. Αν το υλοποιήσεις θα βρεις τρόπο σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2136

  • ilpapacha

    1965

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

4 ώρες πριν, andreaspA είπε

Και γιατι να μην την ψησω εξ αρχης στον φουρνο, και πρεπει να κανω αυτη την διαδικασια και να κάψω και τα δυο?

Τι κερδίζω?

μπορείς φουρνο εξ αρχης απλα του προτεινα μια Λυση για το χρωμα... αν και στο φουρνο εξ ολοκληρου π δοκιμασα δεν βγηκε το ιδιο τραγανη.

 

Επίσης παίδεςένας διαφορετικός τρόπος ειναι αυτός που κάνει ο τύπος εδω. Βάζει το ζυμάρι ελάχιστα από την μια πλευρα , το γυρίζει και βάζει σάλτσα τυρι από την αλλη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,  θα ήθελα τη γνώμη σας είμαι μεταξύ 2 προϊόντων και αν έχετε κάτι κατά νου σε αυτή την κατηγορία

Άλλα να Είναι λιγότερο από 1,30εκ σε μήκος ευχαριστώ.

Η μια Είναι αυτή

https://www.skroutz.gr/s/18911752/Blackbull-Folder-0405BLB.html#reviews

και η άλλη

https://www.aplon.gr/index.php?option=product&id=52504&skr_prm=WyI3NzQ3MDdlYS1kNWZiLTQ3M2MtOWIwOS1iODJjYzhmNzczZGIiLDE2NDE5ODU2MTc5NjIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2022 στις 7:15 ΜΜ, biovaggoulas είπε

Καλησπέρα ομάδα. 
Χθες δοκίμασα στην spirit και την πέτρα για ψήσιμο πίτσας. Ποιοτική αναβάθμιση στο ψήσιμο του ζυμαριού (που ήταν ήδη πολύ καλό) μιας και οι θερμοκρασίες ήταν στους 300. Γινόταν ταχύτατα, κρατσανιστό, και μέσα μέσα όπως έπρεπε. 

Μια ερώτηση έχω μόνο. Μιας και στο bbq δεν υπάρχει από πάνω grill, έχετε βρει μήπως κάποιον τρόπο να χρωματίζουμε το ζυμάρι και τα bacon πχ;;;

Καλησπέρα κι από εμένα!

Spirit έχω κι εγώ και πήρα αυτό το "καπάκι" για το ψήσιμο της πίτσας, το οποίο φαίνεται αρκετά ποιοτικό και ουσιαστικά προσθέτει μία πέτρα πίτσας και από την πάνω πλευρά. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά πιστεύω ότι θα κάνει αρκετή διαφορά για να ψήνεται η πίτσα πιο ομοιόμορφα.

pizza2.jpg.6d087a638ae34ed5b9b5452ad192b7d4.jpg

pizza1.jpg.03f52307e45bef59fe8b15bea6fbf214.jpg

Μάλιστα επειδή λόγω ασυνεννοησίας μου ήρθαν τελικά 2 (το παρήγγειλα εγώ και μου το πήραν και για δώρο γιορτών) αν κάποιον τον ενδιαφέρει μπορώ να του το δώσω αντί να το επιστρέψω στο κατάστημα (έχω βάλει σχετική ανάρτηση στις αγγελίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, oceanakis είπε

Καλά μόνο και μόνο να το βλέπεις, καταπληκτικό! Σου εύχομαι να το αποκτήσεις. Αν και νομίζω το πρόβλημα είναι που θα το βάλεις αφού θέλεις αρκετό χώρο!

Αυτο ειναι το προβλημα! Αν καποια στιγμη παω σε μεγαλο σπιτι με κανα κηπο θα μπει και αυτο σαν στοχος!

4 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Εντυπωσιακό! 
Ξεκίνα να ανάβεις γκάζι, κάρβουνα, ξύλα κι ερχόμαστε…!

Γκαζι all the way για πιτσα! Για ολα τα αλλα ξυλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Γκαζι all the way για πιτσα! Για ολα τα αλλα ξυλα.

Η σκέψη ήταν να τα ανάψεις όλα, γκάζι (Genesis), κάρβουνα (kettle) και ξύλα (φούρνος) να έρθουμε από εκεί με τα κρεατικά ανά χείρας, να το γλεντήσουμε! 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tzoukos είπε

Καλησπέρα κι από εμένα!

Spirit έχω κι εγώ και πήρα αυτό το "καπάκι" για το ψήσιμο της πίτσας, το οποίο φαίνεται αρκετά ποιοτικό και ουσιαστικά προσθέτει μία πέτρα πίτσας και από την πάνω πλευρά. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά πιστεύω ότι θα κάνει αρκετή διαφορά για να ψήνεται η πίτσα πιο ομοιόμορφα.

pizza2.jpg.6d087a638ae34ed5b9b5452ad192b7d4.jpg

pizza1.jpg.03f52307e45bef59fe8b15bea6fbf214.jpg

Μάλιστα επειδή λόγω ασυνεννοησίας μου ήρθαν τελικά 2 (το παρήγγειλα εγώ και μου το πήραν και για δώρο γιορτών) αν κάποιον τον ενδιαφέρει μπορώ να του το δώσω αντί να το επιστρέψω στο κατάστημα (έχω βάλει σχετική ανάρτηση στις αγγελίες).

Η συγκεκριμένη εταιρία πάντως έχει κι ένα ενδιαφέρον σύστημα ψησίματος, τύπου ofyr

https://moesta-bbq.com/en/detail/24dfd8d53a3a400aacad59fe15bfec8f
 

 


Για όποιον ενδιαφέρεται

 

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Η συγκεκριμένη εταιρία πάντως έχει κι ένα ενδιαφέρον σύστημα ψησίματος, τύπου ofyr

https://moesta-bbq.com/en/detail/24dfd8d53a3a400aacad59fe15bfec8f
 

 

Εντάξει αυτό και αν είναι μερακλήδικο... 🙀😻

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο εβδομάδες έχω την Spirt e310 και την έκανα τη μλκ@# μου 😡

Οταν την καθάριζα έφυγε η μεσαία κυκλική σχάρα και έπεσε πάνω στα flavoriser bars, σε 2 από αυτά έφυγε ένα κομματάκι από την πορσελάνη επικάλυψης...

Κάνουμε κάποιο μπάλωμα η το παρατάω όπως ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, george_ins είπε

Δυο εβδομάδες έχω την Spirt e310 και την έκανα τη μλκ@# μου 😡

Οταν την καθάριζα έφυγε η μεσαία κυκλική σχάρα και έπεσε πάνω στα flavoriser bars, σε 2 από αυτά έφυγε ένα κομματάκι από την πορσελάνη επικάλυψης...

Κάνουμε κάποιο μπάλωμα η το παρατάω όπως ειναι;

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, άφησε τα έτσι πως είναι. Λογικά θα χρειαστούν νωρίτερα αλλαγή. Έτσι κι αλλιώς είναι από τα αναλώσιμα κομμάτια της ψησταριάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Η δική μου λύση είναι λίγο πιο απλή  , ανάβω την ψησταριά περιμένω η θερμοκρασία να φτάσει τους 300 + βάζω την πίτσα (απ' ευθείας πάνω στην σχάρα ) χαμηλώνω τους καυστήρες και σε περίπου 7 με 10 λεπτά είναι έτοιμη και  τραγανή

IMG_20220112_112915.jpg

Screenshot_2022-01-12-11-28-39-967_com.miui.gallery.jpg

Aπλα δεν ειναι Ναπολιτεν ειναι μια οικιακη πιτσα! ψήνει μία πίτσα σε θερμοκρασία που ξεπερνά τους 400°C για 90 μόλις δευτερόλεπτα. Λόγω του μεγάλου θερμικού σοκ που υπόκειται η ζύμη μόλις μπει στο φούρνο, κλείνουν οι πόροι και δημιουργείται μια κρούστα στο εξωτερικό της. Στο εσωτερικό της, οι φυσαλίδες αέρα που έχουν δημιουργηθεί κατά το "φούσκωμα" της ζύμης διογκώνονται και ο αέρας προσπαθεί να διαφύγει. Οι φυσαλίδες σε συνδυασμό με την ελαστικότητα της ζύμης και το απότομο θερμικό σοκ, κάνουν το cornicione πιο αφρατο και τρυφερό, γεμάτο "τρύπες". Επιτυγχάνονται δηλαδή οι συνθήκες για την βέλτιστη αλληλεπίδραση φουσκάλας και κρούστας.

Επιπλέον, μόλις η πίτσα ακουμπήσει τον εξαιρετικά καυτό πάτο του φούρνου, η ζύμη αστραπιαία δημιουργεί τη χαρακτηριστική καψαλισμένη κρούστα στο κάτω της μέρος. Την ώρα που συμβαίνουν όλα αυτά, λιώνει το τυρί, κοχλάζει η σάλτσα και η πίτσα παίρνει την τελική της όψη

11 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Η δική μου λύση είναι λίγο πιο απλή  , ανάβω την ψησταριά περιμένω η θερμοκρασία να φτάσει τους 300 + βάζω την πίτσα (απ' ευθείας πάνω στην σχάρα ) χαμηλώνω τους καυστήρες και σε περίπου 7 με 10 λεπτά είναι έτοιμη και  τραγανή

IMG_20220112_112915.jpg

Screenshot_2022-01-12-11-28-39-967_com.miui.gallery.jpg

Aπλα δεν ειναι Ναπολιτεν ειναι μια οικιακη πιτσα!Η Ναπολιτεν ψήνετε σε θερμοκρασία που ξεπερνά τους 400°C για 90 μόλις δευτερόλεπτα. Λόγω του μεγάλου θερμικού σοκ που υπόκειται η ζύμη μόλις μπει στο φούρνο, κλείνουν οι πόροι και δημιουργείται μια κρούστα στο εξωτερικό της. Στο εσωτερικό της, οι φυσαλίδες αέρα που έχουν δημιουργηθεί κατά το "φούσκωμα" της ζύμης διογκώνονται και ο αέρας προσπαθεί να διαφύγει. Οι φυσαλίδες σε συνδυασμό με την ελαστικότητα της ζύμης και το απότομο θερμικό σοκ, κάνουν το cornicione πιο αφρατο και τρυφερό, γεμάτο "τρύπες". Επιτυγχάνονται δηλαδή οι συνθήκες για την βέλτιστη αλληλεπίδραση φουσκάλας και κρούστας.Επιπλέον, μόλις η πίτσα ακουμπήσει τον εξαιρετικά καυτό πάτο του φούρνου, η ζύμη αστραπιαία δημιουργεί τη χαρακτηριστική καψαλισμένη κρούστα στο κάτω της μέρος. Την ώρα που συμβαίνουν όλα αυτά, λιώνει το τυρί, κοχλάζει η σάλτσα και η πίτσα παίρνει την τελική της όψη

11 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Η δική μου λύση είναι λίγο πιο απλή  , ανάβω την ψησταριά περιμένω η θερμοκρασία να φτάσει τους 300 + βάζω την πίτσα (απ' ευθείας πάνω στην σχάρα ) χαμηλώνω τους καυστήρες και σε περίπου 7 με 10 λεπτά είναι έτοιμη και  τραγανή

IMG_20220112_112915.jpg

Screenshot_2022-01-12-11-28-39-967_com.miui.gallery.jpg

Aπλα δεν ειναι Ναπολιτεν ειναι μια οικιακη πιτσα!Η Ναπολιτεν ψήνετε σε θερμοκρασία που ξεπερνά τους 400°C για 90 μόλις δευτερόλεπτα. Λόγω του μεγάλου θερμικού σοκ που υπόκειται η ζύμη μόλις μπει στο φούρνο, κλείνουν οι πόροι και δημιουργείται μια κρούστα στο εξωτερικό της. Στο εσωτερικό της, οι φυσαλίδες αέρα που έχουν δημιουργηθεί κατά το "φούσκωμα" της ζύμης διογκώνονται και ο αέρας προσπαθεί να διαφύγει. Οι φυσαλίδες σε συνδυασμό με την ελαστικότητα της ζύμης και το απότομο θερμικό σοκ, κάνουν το cornicione πιο αφρατο και τρυφερό, γεμάτο "τρύπες". Επιτυγχάνονται δηλαδή οι συνθήκες για την βέλτιστη αλληλεπίδραση φουσκάλας και κρούστας.Επιπλέον, μόλις η πίτσα ακουμπήσει τον εξαιρετικά καυτό πάτο του φούρνου, η ζύμη αστραπιαία δημιουργεί τη χαρακτηριστική καψαλισμένη κρούστα στο κάτω της μέρος. Την ώρα που συμβαίνουν όλα αυτά, λιώνει το τυρί, κοχλάζει η σάλτσα και η πίτσα παίρνει την τελική της όψη

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,

ΑΝ για καποιον το ζητούμενο ειναι να φτιαξει Νεαπολιταν τοτε ειναι εξαιρετικά δυσκολο, αν οχι απιθανοι να φτιαξει σε BBQ με σχεδον οτι και να του βάλει... Πολλοι απο εμας προσπαθησαμε ξοδεψαμε αλλοι πολλα αλλοι λιγοτερα χρηματα ωστε τελικα να παμε στην σωστη λυση μιας εξειδικευμένης λυσεις οπως ΟΟΝΙ και αλλα...

Δυστυχώς δεν υπαρχει μεση λύση στο συγκεκριμένο λόγω των πολυ υψηλών θερμοκρασιων και φυσικα της παρασκευηςν της...

Η συμβουλη μου ειναι αν καποιος μπορει να περιμενει και να διαθεσει να παει να παρει εναν φούρνο με 250ε οταν βγαινουν σε προσφορα και να κανει την δουλεια του. Ολα τα αλλα ειναι "πεταμενα" λεφτά ΑΝ ξαναλεω επιθυμει καποιος να κανει σωστη Νεαπολιταν...

Αλλα είδη πιτσας μπορεις να τα πετυχεις παρα πολυ καλα (πολυ καλυτερα απο BBQ λογω της σταθεροτητας στην θερμοκρασια) σε ηλεκτρικό οικιακο φούρνο με την χρήση καποιας πλακας...

 

 

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pizza1.jpg.03f52307e45bef59fe8b15bea6fbf214.jpg
πχ αυτο δεν θεωρειται σωστό ψησιμο για Νεαπολιταν Πιτσα...ειναι αψητο και αχρωμο το ζυμαρι και αυτο συμβαινει γιατι οι θερμοκρασία στο εσωτερικο του φουρνου δεν ειναι σωστό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Η σκέψη ήταν να τα ανάψεις όλα, γκάζι (Genesis), κάρβουνα (kettle) και ξύλα (φούρνος) να έρθουμε από εκεί με τα κρεατικά ανά χείρας, να το γλεντήσουμε! 😁

Kαι στην ηλεκτικη κουζινα πατατες τηγανιτες χαχα

12 ώρες πριν, gudinakos είπε

Λόγω του μεγάλου θερμικού σοκ που υπόκειται η ζύμη μόλις μπει στο φούρνο, κλείνουν οι πόροι και δημιουργείται μια κρούστα στο εξωτερικό της. Στο εσωτερικό της, οι φυσαλίδες αέρα που έχουν δημιουργηθεί κατά το "φούσκωμα" της ζύμης διογκώνονται και ο αέρας προσπαθεί να διαφύγει. Οι φυσαλίδες σε συνδυασμό με την ελαστικότητα της ζύμης και το απότομο θερμικό σοκ, κάνουν το cornicione πιο αφρατο και τρυφερό, γεμάτο "τρύπες". Επιτυγχάνονται δηλαδή οι συνθήκες για την βέλτιστη αλληλεπίδραση φουσκάλας και κρούστας.

Επιπλέον, μόλις η πίτσα ακουμπήσει τον εξαιρετικά καυτό πάτο του φούρνου, η ζύμη αστραπιαία δημιουργεί τη χαρακτηριστική καψαλισμένη κρούστα στο κάτω της μέρος. Την ώρα που συμβαίνουν όλα αυτά, λιώνει το τυρί, κοχλάζει η σάλτσα και η πίτσα παίρνει την τελική της όψη

🤤🤤 Ενα σαλακι ετρεξε καθως το διαβαζα!! Ενταξει θα φτιαξω πιτσα το ΣΚ! Συμφωνω σε ολα οσα λες! Ακομα και σε ooni παντως θελει αρκετη εξασκηση να πετυχεις καλο ζυμαρι, φουσκωμα, ψησιμο, leopard κλπ. Ειναι συνδιασμος πολλων πραγματων που πρεπει ολα να γινουν σωστα. Απο το αλευρι και τη μαγια, στη σωστη υγρασια, τις ωρες φουσκωματος/ωριμανσης, ανοιγμα της πιτσας, ακομα και πως θα τη φτυαρισεις.

Αν καποιος γουσταρει πιτσα οχι μονο να τρωει αλλα και να δημιουργει, αξιζει να επενδυσει σε ενα ειδικο φουρνακι, μιας και θα κανει αποσβεση πολυ γρηγορα. Γυρω στα 250-300€ κοστιζει το φουρνακι και για να αγορασεις 2 καλες πιτσες τετοιου στυλ θες 25€ με wolt. Βtw η καλυτερη με διαφοραπου εχω δοκιμασει ειναι απο το Totonno στο χαλανδρι. Όποτε εχω κανει πιτσα παρτυ εχω ψησει στο ooni koda 10-15 πιτσες τη φορα, οποτε do the maths.

Αλλου ειδους πιτσα γινεται και σε απλο φουρνο με μια πετρα ή μαντεμενια πλακα καλυτερα απο bbq.

Aυτες ειναι ισως οι πιο πετυχημενες που εχω φτιαξει.

270121406_1089583345109515_1849946942506589198_n.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...