Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@ rcon: λογικά θα μπορείς να κάνεις εγκατάσταση του retail Leopard αλλά δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία. Ας βοηθήσει κάποιος που το έχει καταφέρει.

 

ρε παιδια με την retail των leopard τι παιζει?

Οποιος εχει καταφερει δηλαδη να περασει τα hackingtosh στο pc του μπορει και να την βαλει?

Με τα αναλογα πειραγματα?

Και κατι ακομα με τα updates ποτε τελικα μπορεις να τα κανεις κανονικα:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πω πω τι μου κανεις τωρα...

Να σε ρωτισω μπορει να γινει δηλαδη η οχι?

Στο advent μπορει να γινει?

Στο pc μου?

ειναι :

Asus p5kc

Intel e 8200

ati 3850

αυτα μπορει να γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, γενικοτερα μπορει να γινει..

Για το advent, δεν ξερω.

Για τοpc σου, ειναι πολυ πιθανον..

 

Αν δεν θελεις να παιδευτεις με το boot from efi partition , που ειναι αρκετα μπελαλιδικο(αλλα εξασφαλιζει ανενοχλητα updates), τοτε μπορεις να δοκιμασεις απλα το install απο το retail dvd , το οποιο γινεται με αρχικο boot με την βοηθεια boot-132 cd, εγκατασταση leopard απο το retail dvd κ μετα εγκατασταση του chameleon.

Αλλα αυτο δεν εξασφαλιζει ανενοχλητα updates, αλλα εξασφαλιζει οτι το συστημα θα τρεχει χωρις καθολου patches κλπ.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γενικοτερα μπορει να γινει..

Για το advent, δεν ξερω.

Για το συστημα σου, ειναι πολυ πιθανον..

 

Αν δεν θελεις να παιδευτεις με το boot from efi partition , που ειναι αρκετα μπελαλιδικο(αλλα εξασφαλιζει ανενοχλητα updates), τοτε μπορεις να δοκιμασεις απλα το install απο το retail dvd , το οποιο γινεται με αρχικο boot με την βοηθεια boot-132 cd κ μετα εγκατασταση του chameleon.

Αλλα αυτο δεν εξασφαλιζει ανενοχλητα updates, αλλα εξασφαλιζει οτι το συστημα θα τρεχει χωρις καθολου patches κλπ.

 

λέγοντας retail εννοούμε αυθεντικό cd των λεοπαρδ σωστα?

Με το chameleon μου εξασφαλιζει updates κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα τωρα καταφερνω να κανω επιτυχη εγκατασταση το idendb 1.4 κ το ipc 10.5.6 ,αλλα μολις παω να φορτωσω το λειτουργικο μου κανει reset μηχανημα ..Υποτιθεται οτι πρεπει να βαλω παλι στο prompt του Darwin την εντολη busratio=20 που ειναι το default fsb bus του i7 920 , αλλα παλι κανει reset ...

Θελει ψαξιμο .

 

Δες αυτο:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=162100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω τι μου κανεις τωρα...

Να σε ρωτισω μπορει να γινει δηλαδη η οχι?

Στο advent μπορει να γινει?

Στο pc μου?

ειναι :

Asus p5kc

Intel e 8200

ati 3850

αυτα μπορει να γινει?

Στο advent μου εχει πλεον μόνο OsX 10.5.6.Θα χρειαστεις την iDeneb 1.4 όπου έχει έτοιμο script εγκαταστασης για netbooks.

Aπλα μετά από την εγκατάσταση (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ CUSTOMIZE ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ MSI WIND)

μπαίνεις με -x και βαζεις χειροκίνητα οδηγους για γραφικά.Θα τους βρεις στα γνωστα μαγαζιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[/color]

Στο advent μου εχει πλεον μόνο OsX 10.5.6.Θα χρειαστεις την iDeneb 1.4 όπου έχει έτοιμο script εγκαταστασης για netbooks.

Aπλα μετά από την εγκατάσταση (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ CUSTOMIZE ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ MSI WIND)

μπαίνεις με -x και βαζεις χειροκίνητα οδηγους για γραφικά.Θα τους βρεις στα γνωστα μαγαζιά

 

ναι φιλε μου και εγω σε 10.5.6 πεταω αλλα για αλλο λογο εκανα την ερωτηση...

Και προσωπικα προτιμο την kalyway να μου πεις σιγα της διαφορες αλλα με αυτη καταφερα να εγκαταστησω ποιο ευκολα και στα 2 συστημα τα μου το leopard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν η Kalyway εχει προχωρήσει η ειναι ακόμα στο 10.5.2 αλλά αφου έχει προχωρήσει η Apple στην 10.5.6 και εντος ημερων στην 10.5.7 δεν βλέπω λογο να μενεις τοσο πίσω.Η εγκατάσταση της παραπάνω ειναι παιχνιδάκι.Πάντως έκανα κανονικά μια 10ρια updates που βρεθηκαν μετα την εγκατάσταση χωρις κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω ήδη παραγγείλει την GA-G31M-ES2L της Gigabyte. Στο osx86project.org, στις συμβατές μητρικές με το Leopard 10.5.6 αναφέρει:

"This board is SUPER compatible. I used the Boot-132 and retail 10.5.1 install with an upgrade to 10.5.6 (after installing the EFI strings for my video card). It works nicely with 10.5.5, and 10.5.6. With 10.5.6, sleep and shut down BOTH work. The onboard video works, but only at 1024x768. the NIC and USB both work out of box with nothing needed. The onboard audio works if you install the ALC883 patch. I chose to use the ASUS nVidia 9400GT 512 (info in video card section). "

 

Αυτό είναι καλό όπως κατάλαβα αλλά κάνει λόγο για το retail dvd... Μπορώ δηλαδή να περάσω μη-patchαρισμένη έκδοση; Μου διαφεύγει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν η Kalyway εχει προχωρήσει η ειναι ακόμα στο 10.5.2 αλλά αφου έχει προχωρήσει η Apple στην 10.5.6 και εντος ημερων στην 10.5.7 δεν βλέπω λογο να μενεις τοσο πίσω.Η εγκατάσταση της παραπάνω ειναι παιχνιδάκι.Πάντως έκανα κανονικά μια 10ρια updates που βρεθηκαν μετα την εγκατάσταση χωρις κανενα προβλημα

 

τι updates εκανες itunes κλπ?

Σε τετοια updates καμοια εκδοση δεν εχει προβληματα..

Μα δεν ειμαι πισω σε 10.5.6 ειμαι και εγω :-)

Εγω αλλο ψαχνω το πως θα μπορεσω να κανω αναβαθμισεις διχως να χριαζεται να μπλεκεις με terminal κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέγοντας retail εννοούμε αυθεντικό cd των λεοπαρδ σωστα?

Ναι.

 

Με το chameleon μου εξασφαλιζει updates κανονικα?

Οχι, μονος του δεν αρκει.

Για κατι τετοιο χρειαζεται να ακολουθησεις αυτην την μεθοδο:

Boot from EFI partition, zero modification installs on Intel SSE2 or better..., Zero-modification Leopard installs. Share disks between macs & hackintosh

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:55 ----------

 

Ρε παιδιά έχω ήδη παραγγείλει την GA-G31M-ES2L της Gigabyte. Στο osx86project.org, στις συμβατές μητρικές με το Leopard 10.5.6 αναφέρει:

"This board is SUPER compatible. I used the Boot-132 and retail 10.5.1 install with an upgrade to 10.5.6 (after installing the EFI strings for my video card). It works nicely with 10.5.5, and 10.5.6. With 10.5.6, sleep and shut down BOTH work. The onboard video works, but only at 1024x768. the NIC and USB both work out of box with nothing needed. The onboard audio works if you install the ALC883 patch. I chose to use the ASUS nVidia 9400GT 512 (info in video card section). "

 

Αυτό είναι καλό όπως κατάλαβα αλλά κάνει λόγο για το retail dvd... Μπορώ δηλαδή να περάσω μη-patchαρισμένη έκδοση; Μου διαφεύγει κάτι;

Nαι καλο ειναι κ ναι μπορεις να περασεις μη patchαρισμενη εκδοση.

Πχ δες αυτον τον οδηγο:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=113288

 

 

Δεν εξασφαλιζει ανενοχλητα update βεβαια.

Αν θελεις κατι τετοιο , πρεπει να στραφεις σε αυτο:

Boot from EFI partition, zero modification installs on Intel SSE2 or better..., Zero-modification Leopard installs. Share disks between macs & hackintosh

 

Αλλα ειναι πολυ μπελαλιδικο κ μαλλον δεν θα τα καταφερεις ,μιας κ ασχολεισαι πρωτη φορα με το θεμα.

 

Οποτε περιορισου σε εγκατασταση μη patchαρισμενης εκδοσης με το retail dvd του leopard (κυκλοφορει σε γνωστα μερη) ή για ακομα πιο ευκολα κοιτα για καποια ευκολη-συμβατη διανομη..

Η πιο συμβατη θεωρειται η kalyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

 

 

Οχι, μονος του δεν αρκει.

Για κατι τετοιο χρειαζεται να ακολουθησεις αυτην την μεθοδο:

Boot from EFI partition, zero modification installs on Intel SSE2 or better..., Zero-modification Leopard installs. Share disks between macs & hackintosh

πω παναγια μου επαθα :lol::lol:

Δεν το βλεπω να ασχολουμε μαλλον.

Τι να κανουμε δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα...

Απλα και εγω ηθελα να δωσω λιγα χρηματα στην apple για το καλο της λειτουργικο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...