Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ξεκινα με το wiki

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=308940

και μετα βλεποντας και κανοντας.Αν τρεξεις μερικες σελιδες πισω θα διαβασεις περι εκδοσεων(kalyway,ideneb κλπ).Για να σου πει καποιος βαλε την ταδε εκδοση,δουλευει 100%,θα πρεπει να χει το ιδιο μηχανημα με σενα.Διαφορετικα θα πρεπει να κανεις δοκιμες;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεκινα με το wiki

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=308940

και μετα βλεποντας και κανοντας.Αν τρεξεις μερικες σελιδες πισω θα διαβασεις περι εκδοσεων(kalyway,ideneb κλπ).Για να σου πει καποιος βαλε την ταδε εκδοση,δουλευει 100%,θα πρεπει να χει το ιδιο μηχανημα με σενα.Διαφορετικα θα πρεπει να κανεις δοκιμες;)

 

Μάλιστα..Ποιά είναι η έκδοση που "παίζει" περισσότερο αυτό τον καιρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενετε αυτο

http://hothardware.com/News/First-NVIDIA-Ion-Win-Announced-Acer-AspireRevo/

που σιγουρα θα πεταει.Το ιδανικο hackintosh

 

 

μην είσαι τόσο σίγουρος..ίσως να είναι ίσως να την πατήσουμε με π.χ. την κάρτα ήχου ή την ethernet ή την ε-σατα (αλήθεια υποστηρίζει κάτι τέτοιο το leopard???)... ή ακόμα σε κάτι ακόμα πιο χαζό.

 

Το msi wind π.χ. ενώ έχει σχεδόν πλήρη συμβατότητα τα χαλάει όλα στο μικρόφωνο.....που δεν δουλέυει με τίποτα και 99,99% δεν πρόκειται να δουλέψει ποτέ......

 

Μη βιαζόμαστε αν δεν ξέρουμε τα ακριβή specs επειδή έχει την 9400 πανω .. δεν είναι τα πάντα η gpu

 

αν όμως το hardware είναι συμβατό....κρατήστε μου ένα από τωρα...

 

hasodikis

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:28 ----------

 

xxmmmmπως το φανταστηκα... καλά κρασιά .....

 

Αν όντως έχει την Intel BOXD945GCLF Motherboard

τότε αυτή έχει

 

North Bridge Intel 945GC

South Bridge Intel ICH7

 

(http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813121342)

 

South Bridge Intel ICH7 και leopard.... χμμμ.. δεν τα πάνε και τόσο καλά.....

το ίδιο πρόβλημα έχω στο msi wind και δεν δουλέυει το μικρόφωνο

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μάλιστα..Ποιά είναι η έκδοση που "παίζει" περισσότερο αυτό τον καιρο?

Μην περιμενεις μονολεκτικη απαντηση:-)

Πχ εγω εχω δοκιμασει iAtkos,iDeneb,Leo,Kalyway και..καμια δεν μου καθεται γιατι τελικα πρεπει να περασω modded bios στην μητρικη μου(και ειμαι στο σταδιο του modding).

H iDeneb (1.4 και 1.3)..εφτασε πιο μακρυα απ ολες στο pc μου αλλα και παλι δεν μου κανε δουλεια.Αυτο δεν σημαινει πως ειναι καλυτερη απτις αλλες.Με πιανεις ελπιζω.

Το καλυτερο που χεις να κανεις ειναι να διαβασεις μερικες σελιδες πριν,να googlaρεις το μηχανημα σου και τα διαφορα parts του σε σχεση με την συμβατοτητα τους με το hackintosh και αναλογα με το feedback,να ξεκινησεις απο μια διανομη.Αν δουλεψει ρολοι,προφανως παραμενεις σ αυτην;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To southbridge δεν εχει σχεση με το μικροφωνο...

Το Intel ICH7 παιζει μια χαρα σε leopard, εδω το εχουν νομιζω κ κανονικοι mac.

 

E-sata αν την δινει απο intel sata controller υποστηριζεται κανονικα απο leopard.

Αλλωστε ειναι ολοιδια φαση με κανονικη sata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To southbridge δεν εχει σχεση με το μικροφωνο...

Το Intel ICH7 παιζει μια χαρα σε leopard, εδω το εχουν νομιζω κ κανονικοι mac.

 

E-sata αν την δινει απο intel sata controller υποστηριζεται κανονικα απο leopard.

Αλλωστε ειναι ολοιδια φαση με κανονικη sata.

 

To southbridge ελέγχει διαφορα low level Ι/Ο μεταξύ των οποίων το audio, usb devices, pci ktl. ο συνδυασμός τωρα του ICH7 με συγκεκριμένες υλοποιήσεις του Azalia .... προκαλεί πρόβλημα ΟΧΙ σε επίπεδο hardware (μην παρεξηγηθω) αλλά επίπεδο έλλειψης driver..... Oι υπάρχοντες δεν λειτουργούν σωστα

 

hasodikis

post-42350-12906299732_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To southbridge ελέγχει διαφορα low level Ι/Ο μεταξύ των οποίων το audio, usb devices, pci ktl. ο συνδυασμός τωρα του ICH7 με συγκεκριμένες υλοποιήσεις του Azalia .... προκαλεί πρόβλημα ΟΧΙ σε επίπεδο hardware (μην παρεξηγηθω) αλλά επίπεδο έλλειψης driver..... Oι υπάρχοντες δεν λειτουργούν σωστα

 

hasodikis

 

Αυτο λεω κ εγω.

Δεν ειναι ουσιαστικα προβλημα του southbridge,αλλα του azalia..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενετε αυτο

http://hothardware.com/News/First-NVIDIA-Ion-Win-Announced-Acer-AspireRevo/

που σιγουρα θα πεταει.Το ιδανικο hackintosh

 

Το σκεφτικες πριν ποσταρεις??:rolleyes:

Οταν βγει με το καλο και θα σου εχει στην καλυτερη ιδια τιμη με το mac mini εσυ φιλε μου παρε αυτο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτικες πριν ποσταρεις??:rolleyes:

Οταν βγει με το καλο και θα σου εχει στην καλυτερη ιδια τιμη με το mac mini εσυ φιλε μου παρε αυτο :lol:

 

κοίτα ίδια τιμή δεν πρόκειται να έχει..

όπως δεν έχει ίδια τιμή το "desktop" eeepc και το "desktop" msi wind, τα οποία αφμότερα κοστίζουν αρκετά κάτω από 300 €. Και η μόνο ουσιαστική διαφορά που έχουν με την ΙΟΝ είναι η κάρτα γραφικών. Από την αρχή έχει αναφερθεί ότι η τιμή της θα είναι λίγο πιο υψηλή από αυτή των άλλων και αν βάλεις και τις πιθανές διαφορές στις υλοποιήσεις πιστέυω ότι θα δουμε συστήματα κάτω από 300€.

Το αν συμφέρει να πάρεις mac mini σε σχέση με κάτι τέτοιο είναι αλλη θέμα. Προσωπικά νομίζω ότι εξαρτάται περισσότερο από το γιατί αγοράζεις ε΄να τέτοιο pc. Αν θές επεξεργαστική ισχύ σε mini sized σύστημα τότε πας προς mac mini και πληρώνεις το 700.

Αν θές κάτι για πεξεργασία εγγράφων, ιντερνετ, καμια ταινιούλα (an kai o ΙΟΝ = HD), τότε δίνεις μόνο τα 300 και είσαι άρχοντας.

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα ίδια τιμή δεν πρόκειται να έχει..

όπως δεν έχει ίδια τιμή το "desktop" eeepc και το "desktop" msi wind, τα οποία αφμότερα κοστίζουν αρκετά κάτω από 300 €. Και η μόνο ουσιαστική διαφορά που έχουν με την ΙΟΝ είναι η κάρτα γραφικών. Από την αρχή έχει αναφερθεί ότι η τιμή της θα είναι λίγο πιο υψηλή από αυτή των άλλων και αν βάλεις και τις πιθανές διαφορές στις υλοποιήσεις πιστέυω ότι θα δουμε συστήματα κάτω από 300€.

Το αν συμφέρει να πάρεις mac mini σε σχέση με κάτι τέτοιο είναι αλλη θέμα. Προσωπικά νομίζω ότι εξαρτάται περισσότερο από το γιατί αγοράζεις ε΄να τέτοιο pc. Αν θές επεξεργαστική ισχύ σε mini sized σύστημα τότε πας προς mac mini και πληρώνεις το 700.

Αν θές κάτι για πεξεργασία εγγράφων, ιντερνετ, καμια ταινιούλα (an kai o ΙΟΝ = HD), τότε δίνεις μόνο τα 300 και είσαι άρχοντας.

 

Hasodikis

 

Συμφωνω απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμενεις μονολεκτικη απαντηση:-)

Πχ εγω εχω δοκιμασει iAtkos,iDeneb,Leo,Kalyway και..καμια δεν μου καθεται γιατι τελικα πρεπει να περασω modded bios στην μητρικη μου(και ειμαι στο σταδιο του modding).

H iDeneb (1.4 και 1.3)..εφτασε πιο μακρυα απ ολες στο pc μου αλλα και παλι δεν μου κανε δουλεια.Αυτο δεν σημαινει πως ειναι καλυτερη απτις αλλες.Με πιανεις ελπιζω.

Το καλυτερο που χεις να κανεις ειναι να διαβασεις μερικες σελιδες πριν,να googlaρεις το μηχανημα σου και τα διαφορα parts του σε σχεση με την συμβατοτητα τους με το hackintosh και αναλογα με το feedback,να ξεκινησεις απο μια διανομη.Αν δουλεψει ρολοι,προφανως παραμενεις σ αυτην;)

 

 

Ολες οι διανομές μπαίνουν κάτω απ τον τίτλο "hackintosh" ?? Να ξέρω για τι ακριβώς ψάχνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πρώτο μου ποστ εδώ πέρα. Πρόκειται να εγκαταστήσω το Leo4Allv4.1, μιας και είναι το μόνο που υποστηρίζει AMD CPUs αν έχω καταλάβει καλά. Έχω εγκαταστήσει και το IATKOS στο laptop μου, και κάνω το βήμα στο desktop.

To Leo είναι έκδοση 10.5.4. Γίνεται update στο 10.5.6; Αν ναι, ακολουθώ το Update της Apple ή θα έχουμε παρατράγουδα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πρώτο μου ποστ εδώ πέρα. Πρόκειται να εγκαταστήσω το Leo4Allv4.1, μιας και είναι το μόνο που υποστηρίζει AMD CPUs αν έχω καταλάβει καλά. Έχω εγκαταστήσει και το IATKOS στο laptop μου, και κάνω το βήμα στο desktop.

To Leo είναι έκδοση 10.5.4. Γίνεται update στο 10.5.6; Αν ναι, ακολουθώ το Update της Apple ή θα έχουμε παρατράγουδα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:-)

 

Θα εχεις παρατραγουδα φιλε μου.

Αν τα εχεις γνησια ομως δεν θα εχεις κανενα προβλημα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...