Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψάχνω εδώ και καιρό να βάλω osx86 σε ένα pc που να είναι απόλυτα συμβατό ! να δουλεύει κάρτα γραφικών , κάρτα δικτύου , ασύρματη κάρτα δικτύου ,bluetooth ,όλα τα usb ,κάρτα ήχου , να μπορεί να κάνει τα τελευταία updates ....

Το θέμα είναι ότι το ψάχνω λάθος ! ψάχνω πως να βάλω osx86 στο pc που έχω ενώ πρέπει να βρω σε τι pc μπαίνει το osx που έχω :P . υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει σωστή και πλήρως λειτουργική εγκατάσταση σε κάποιο συγκεκριμένο hardware ?

Αν ναι θέλω να χτίσω ένα pc-osx που να δουλεύεις ακριβώς όπως ένα κανονικό mac.Δεν θέλω να είναι ακριβό και δεν θέλω να είναι πολύ ενεργοβόρο , να καίει πολύ ρεύμα !

έχω ήδη μερικά πράγματα :

cpu : intel e 8200

gpu : nvidia 9500gt(512MB) palit

ram :4 giga ddr2

hdd : 500 giga

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ευχάριστο για την άμεση ανταπόκριση σου φιλε . Διάβασα πολλές σελίδες από το συγκεκριμένο post αλλα δεν κατάλαβα και πολλά . Δεν υπάρχει κάποιο noobe guide ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
...

έχω ήδη μερικά πράγματα :

cpu : intel e 8200

gpu : nvidia 9500gt(512MB) palit

ram :4 giga ddr2

hdd : 500 giga

 

 

Αυτα που εχεις ειναι μια χαρα..(με την προυποθεση οτι ειναι sata ο σκληρος)

Θελεις κ ενα sata dvdrw.

 

Κ παιρνεις κ μια συμβατη motherboard, κατα προτιμηση gigabyte που θεωρουνται απο τις πιο συμβατες .

 

Δες κ εδω:

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.6

 

Γενικοτερα θελει πολυ διαβασμα, δοκιμες κ λιγη τυχη....

Το καλυτερο που εχεις να κανεις αντι ερωτησεων για συμβατοτητες κλπ, ειναι να διαβασεις εσυ τι ειναι συμβατο..

 

Δες κ αυτα τα ποστ:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2021458#post2021458

 

...Οποτε τα βασικοτερα επαναλαμβανω ειναι:

α) διαβασμα κυριως στο αχανες φορουμ του insanelymac

β) σωστη επιλογη hardware μετα το διαβασμα.

γ) χρονος για το στησιμο αρχικα (με την 2η ή 3η εγκατασταση μπορει να τα καταφερετε και να ειστε ικανοποιημενος)

δ) λιγη τυχη.

...

 

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2020646#post2020646

 

...

 

 

 

 

Γενικοτερα για την συμβατοτητα με mac os x:

α) εχουμε πολλοι περισσοτερες πιθανοτητες με intel cpu

β) αφου εχουμε διαλεξει intel cpu,διαλεγουμε motherboard με intel chipset για μεγαλυτερες πιθανοτητες συμβατοτητας. Συμβουλευομαστε αυτην την λιστα για το ποια motherboard ειναι αρκετα συμβατη.

γ) καρτα γραφικων για μεγαλυτερη συματοτητα διαλεγουμε nVidia.Σχεδον ολες δουλευουν.Δουλευουν και αρκετες Ati. Συμβουλευομαστε αυτην την λιστα .

δ) Διαλεγουμε dvdrw που να ειναι sata...

ε) Τα υπολοιπο hardware ειναι συνηθως συμβατο,με μονη εξαιρεση τις ασυρματες καρτες δικτυου,που θελει προσοχη ποια θα διαλεξουμε.

Συμβουλευομαστε την γνωση λιστα.

 

Για πιο εξειδικευμενες αποριες και ακριβη περιγραφη πχ για το αν μια motherboard ειναι απολυτα συμβατη,παμε σε αυτο το φορουμ:

http://forum.insanelymac.com/index.php?showforum=85

 

Ριχνουμε αρκετο διαβασμα.

 

 

 

 

Μετα απο αυτα κανουμε αρκετες δοκιμες και αν ειμασταν προσεκτικοι στην επιλογη hardware και λιγο τυχεροι,δεν εχουμε λογικα καποιο προβλημα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω εδώ και καιρό να βάλω osx86 σε ένα pc που να είναι απόλυτα συμβατό ! να δουλεύει κάρτα γραφικών , κάρτα δικτύου , ασύρματη κάρτα δικτύου ,bluetooth ,όλα τα usb ,κάρτα ήχου , να μπορεί να κάνει τα τελευταία updates ....

Το θέμα είναι ότι το ψάχνω λάθος ! ψάχνω πως να βάλω osx86 στο pc που έχω ενώ πρέπει να βρω σε τι pc μπαίνει το osx που έχω :P . υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει σωστή και πλήρως λειτουργική εγκατάσταση σε κάποιο συγκεκριμένο hardware ?

Αν ναι θέλω να χτίσω ένα pc-osx που να δουλεύεις ακριβώς όπως ένα κανονικό mac.Δεν θέλω να είναι ακριβό και δεν θέλω να είναι πολύ ενεργοβόρο , να καίει πολύ ρεύμα !

έχω ήδη μερικά πράγματα :

cpu : intel e 8200

gpu : nvidia 9500gt(512MB) palit

ram :4 giga ddr2

hdd : 500 giga

 

Εγω σε

MOBO= asus p5kc

ram = 4gb

gpu= ati 3850

hdd 1 tb sata

cpu -= e 8200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, έχω εγκαταστήσει την έκδοση iPC 10.5.6 και συμπεριέλαβα στην εγκατάσταση και τα kext της καρτας γραφικών μου (NVIDIA 8800GT 512MB).

 

Η ανάλυση είναι σωστή (1920Χ1200) αλλά επειδή η εικόνα "σπάει" όταν κάνω scrolling σε ένα παράθυρο, ήθελα να ρωτήσω κάποιον ειδήμονα αν μπορεί να μου πει πως μπορώ να ελέγξω εάν καθ' εαυτό το Hardware Acceleration της κάρτας είναι ενεργοποιημένο.

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, έχω εγκαταστήσει την έκδοση iPC 10.5.6 και συμπεριέλαβα στην εγκατάσταση και τα kext της καρτας γραφικών μου (NVIDIA 8800GT 512MB).

 

Η ανάλυση είναι σωστή (1920Χ1200) αλλά επειδή η εικόνα "σπάει" όταν κάνω scrolling σε ένα παράθυρο, ήθελα να ρωτήσω κάποιον ειδήμονα αν μπορεί να μου πει πως μπορώ να ελέγξω εάν καθ' εαυτό το Hardware Acceleration της κάρτας είναι ενεργοποιημένο.

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγξε αν εχεις QE/CL .

 

Παντως εχεις πολυ συμβατη καρτα, δεν χρειαζοταν kext, το καλυτερο ειναι τα efi strings για την περιπτωση σου.

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=91755

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απάντηση, συγνώμη για την αφελή ερώτηση αλλά τι είναι το QE/CL? Και πως να το ελέγξω?

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να "απεγκαταστήσω" τα kext (NVinject or something) και να εγκαταστήσω το EFI μέσω του EFI Studio?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απάντηση, συγνώμη για την αφελή ερώτηση αλλά τι είναι το QE/CL? Και πως να το ελέγξω?

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να "απεγκαταστήσω" τα kext (NVinject or something) και να εγκαταστήσω το EFI μέσω του EFI Studio?

 

QE: Quartz Extreme

CI: Core Image

 

Τα ελέγχεις αν πας στο μηλαράκι πάνω αριστερά --> About this Mac --> More Info, και στην αριστερή στήλη επιλέγεις "Graphics/Display".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα από συμβουλές που μου δώσατε πήγα και ψώνισα μια motherboard!

 

mobo : GIGABYTE GA-EG31M-S2 :

Realtek 8111C chip (10/100/1000 Mbit)

Realtek ALC888 codec

Intel GMA 3100 (αν και δεν πρόκεται να το χρησιμοποιήσω)

cpu : intel e8200

vga : 9500 GT 512 MB RAM

ram : 4 GB

ποια εγκατάσταση μου προτείνεται? θέλω μια εύκολη που να έχει όλα τα drivers που χρειάζομαι . Επίσης θέλω να μου προτείνεται να πάρο μια ασύρματη κάρτα δικτύου και ένα bluetooth που να είναι συμβατά !

 

επίσης θέλω να μου κάνει και όλα τα official updates από την apple!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...