Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρα ειναι η κινηση για εσενα..

Υπαρχει ομως πολυ κοσμος που δεν του φαινεται μια χαρα..

Δεν χρειαζεται να πας μακρια , ακομα και συμφορουμιτες εδω εχουν προβλημα.

 

Εγώ το λέω αλλιώς, το ποντίκι είναι μια χαρά, απλά είναι χάλια για κάποιους, η πλειοψηφία πάντως δεν έχει πρόβλημα αυτό βλέπω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ το λέω αλλιώς, το ποντίκι είναι μια χαρά, απλά είναι χάλια για κάποιους.

Δεκτο.

 

Απλα λοιπον συμφωνουμε οτι αρκετοι (ακομα και συμφορουμιτες εδω) δεν ειναι ικανοποιημενοι με την κινηση του ποντικιου, τους φαινεται σπασμωδικη και προτιμουν την ομαλοτερη κινηση που εχουν τα windows κατα αυτους..

 

Μπορει λοιπον να ειναι κατ εσε μια χαρα η κινηση, απλα δεν ικανοποιει μερικους και εχουν γραφτει και ολοκληρα αρθρα για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το θεωρώ γούστο του καθενός, εσύ το θεωρείς πρόβλημα του Mac OS X.

 

Δεν εχει σημασια πως θα το ονομασουμε, σημασια εχει οτι ακουγονται παραπονα για την ρυθμιση της κινηση του ποντικιου κυριως σε mac os x(και οχι αλλων λειτουργικων) και εχουν βγει μεχρι και προγραμματα (επι πληρωμη) που προσπαθουν να το διορθωσουν.

 

Καταληγοντας λοιπον:

Σε αλλα λειτουργικα οι χρηστες δεν εχουν προβλημα με την κινηση του ποντικιου. (ή ειναι ενα πολυ-πολυ μικρο ποσοστο)

Στο mac os x ειναι πιο συχνο το φαινομενο οι χρηστες να εχουν προβλημα με την κινηση του ποντικιου. Εχουν γραφτει αρθρα για αυτο και εχουν βγει μεχρι και προγραμματα που προσπαθουν να το διορθωσουν.

 

Συμπερασμα:

σε mac os x ειναι πιο συχνο το φαινομενο οι χρηστες να εχουν παραπονα-προβλημα με την κινηση του ποντικιου.

 

Αυτο το γεγονος μπορει ο καθενας να το ονομασει οπως θελει. Εγω λεω αντι να το πουμε προβλημα του mac os x , να το πουμε "Αλεξανδρα"! :-) Ωραιο γυναικειο ονομα, πιασαρικο! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το λέω ρύθμιση όχι διόρθωση, ο καθένας φέρνει το λειτουργικό στα μέτρα του. Επειδή σε κάποιους φαίνεται περίεργο το mouse δεν σημαίνει ότι mac os είναι προβληματικό. Δεν συνεχίζω άλλο γιατί τα ίδια και τα ίδια θα λέμε και οι δυο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να φτίαξω εδώ και αρκετές μέρες το chameleon και άκρη δεν βγάζω. Αρχικά είxα βάλει έναν Installer αλλά όταν επέλεγα το macosx δεν μπούταρε. Αφού δεν έκανα δουλειά κατέβασα κανονικά τα αρχεία και προσπάθησα με το χέρι. Αφού έκανα reboot και πάτησα να ανοίξει το macosx μου έγραψε Can't find mach_kernel.

Έχει κανείς καμμιά ιδέα;

Επεξ/σία από svizi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα ηχεια με ενδιαφερουν και μενα , τωρα εχω κατι creative 2 /1 sw , αν εχεις διαφορα στον ηχο πες μου (που λογικα θα εχεις ενεκα της οπτικης ινας ) εχουν καλο baso οπως το sw ?? περιμενω νεα σου

 

Tελικά, επειδή στο Πλαισιο τον "εμπαίζουν" λιγάκι με τις διαθεσιμότητες (γράφουν "έχουμε" ενώ δεν έχουν), θα αυξήσω λίγο το budget μου και μάλλον (δεν έχει κλείσει ακόμα) θα καταλήξω στα Samson Media One 4A (http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=30823).

 

Αυτό που αναμένω από τα ηχεία είναι λιγότερα μπάσα (ενδεχομένως, όχι σίγουρα γιατί τα ηχεία που έχω τώρα έτσι κι αλλιώς είναι ψιλο-μάπα), αλλά όχι έλλειψη μπάσου, και καθαρότερες μέσαιες και υψηλές συχνότητες. Με λίγα λόγια, περιμένω λιγότερο "φουσκωμένο" ήχο και καθαρότερο, πιο κοντά στο τραγούδι που θα παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας φιλοι.Εδω και 1 βδομαδα προσπαθω να εγκαταστησω mac σε ενα λαπτοπ toshina p200 με amd turion Χ2 tl62,ati 2600hd,realteck 8169 eth wi-fi atheros 2*2gb ddr2 στα 667.Το αποτελεσμα αρνητικο μιας και εχω δοκιμασει iatkos,jas,leo4all,iPC Deneb.Σε καποια απο αυτα φτανω μεχρι το τελος(επιτυχη εγκατασταση και επανεκινηση μεν,αλλα κολαει ειτε στην μαυρη οθονη,ειτε στο λογοτυπο)σε καποια δεν μου αναγνωριζουν το σκληρο και σταματαω εκει.Οταν γινεται σωστα εχω δοκιμασει με το easy bcd για επιλογη λειτουργικου,αλλα δεν γινεται τιποτα.Εχω εγκατεστημενα τα windows7 ηδη.Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά, επειδή στο Πλαισιο τον "εμπαίζουν" λιγάκι με τις διαθεσιμότητες (γράφουν "έχουμε" ενώ δεν έχουν), θα αυξήσω λίγο το budget μου και μάλλον (δεν έχει κλείσει ακόμα) θα καταλήξω στα Samson Media One 4A (http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=30823).

 

Αυτό που αναμένω από τα ηχεία είναι λιγότερα μπάσα (ενδεχομένως, όχι σίγουρα γιατί τα ηχεία που έχω τώρα έτσι κι αλλιώς είναι ψιλο-μάπα), αλλά όχι έλλειψη μπάσου, και καθαρότερες μέσαιες και υψηλές συχνότητες. Με λίγα λόγια, περιμένω λιγότερο "φουσκωμένο" ήχο και καθαρότερο, πιο κοντά στο τραγούδι που θα παίζει.

 

τα ηχεια ειναι μονιτορ αρα ειναι πιο πολυ για κατασκευη και οχι για ακροαση μουσικης λογω αχρωματιστου ηχου.Επισης ειναι near field αρα πρεπει να καθεσαι αναμεσα τους και να ειναι κοντα στα αυτια σου (γραφειο πχ ) για να ακους πιστα τον ηχο σου...για αναπαραγωγη απλης μουσικης δεν θα τα προτεινα ...ισως ουτε αυτοενισχυομενα μονιτορ...σου χρειαζεται κατι σε hifi ιστορια μαλλον αν τα θες στεγνα για να ακους μουσικη.

 

 

 

ακυρο νομιζα πως ελεγες για τα behringer xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηχεια ειναι μονιτορ αρα ειναι πιο πολυ για κατασκευη και οχι για ακροαση μουσικης λογω αχρωματιστου ηχου.Επισης ειναι near field αρα πρεπει να καθεσαι αναμεσα τους και να ειναι κοντα στα αυτια σου (γραφειο πχ ) για να ακους πιστα τον ηχο σου...για αναπαραγωγη απλης μουσικης δεν θα τα προτεινα ...ισως ουτε αυτοενισχυομενα μονιτορ...σου χρειαζεται κατι σε hifi ιστορια μαλλον αν τα θες στεγνα για να ακους μουσικη.

 

 

 

ακυρο νομιζα πως ελεγες για τα behringer xD

Και επειδή όλα αυτά που λές τα αντιλήφθηκα με μια ακρόαση (της κακιάς ώρας) που είχα σε ένα κατάστημα, αρχίζω και καλοβλέπω πάλι την περίπτωση των κλασικών pc speakers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα προχτες το 10.6.2 νομίζοντας (κακώς, όπως αποδείχθηκε) ότι θα είναι το ίδιο smooth με το 10.6.1.

Αποτέλεσμα να σπάσει το λειτουργικό, και πιο συγκεκριμένα δεν έκανε boot λόγω του dsmos.kext. Μετά από ψάξιμο δεξιά και αριστερά, αποφάσισα να διαγράψω το dsmos.kext από παντού (Extensions και Extra), και το μηχάνημα επανήλθε. Κατα τ'άλλα δεν έχω παρατηρήσει κάτι επιλήψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχίζω και καλοβλέπω πάλι την περίπτωση των κλασικών pc speakers.

Μπορεις αν διαθετεις λεφτα για αυτον τον τομεα να αγορασεις και εναν καλο δικαναλο τελικο ενισχυτη και 2 ηχεια hifi για μουσικη και μονο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρει κανεις αν μπορώ να συνδέσω το pc με tv(όχι HD).Έχω περάσει mac στο pc μου.

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει πως γιατί δεν έχω ιδέα από το λειτουργικό mac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...