Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ένα laptop με P4 (SSE2) ποια διανομή να προτιμήσω?

Με ενδιαφέρει να έχω όσο το δυνατόν ποιο νέα έκδοση (Snow Leopard 10.5 είναι η τελευταία νομίζω).

Επεξ/σία από ikaros2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καθώς ψήνομαι να πάρω netbook από Γερμανό με 199 €, έχει δοκιμάσει κανείς OSX86 σε

1.ASUS 1005HA-M

2. FUJITSU M2010

3. HP COMPAQ MINI 110-1050ev

 

Ποιος από τους 3 έχει τα λιγότερα προβλήματα και με ποια distro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπαρχει καποιος που εχει εγκαταστησει επιτυχημενα ειτε σε vmware ειτε σε virtualbox καποια εκδοση του macosx, με amd64, ας μου στειλει ενα πμ να τον ρωτησω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς ψήνομαι να πάρω netbook από Γερμανό με 199 €, έχει δοκιμάσει κανείς OSX86 σε

1.ASUS 1005HA-M

2. FUJITSU M2010

3. HP COMPAQ MINI 110-1050ev

 

Ποιος από τους 3 έχει τα λιγότερα προβλήματα και με ποια distro?

 

σε αυτο που δουλεύει τερμα ειναι το MSI Wind απο you.gr

Υπαρχουν και σχετικοί οδηγοί στο google!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αγόρασα πρίν λίγες μέρες το fujitsu m2010 απο τα multirama 199 ευρώ και πραγματικά το netbook πετάει κάτι που δεν περίμενα.Και έχει και μια πολύ καλή LED οθόνη;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αγόρασα πρίν λίγες μέρες το fujitsu m2010 απο τα multirama 199 ευρώ και πραγματικά το netbook πετάει κάτι που δεν περίμενα.Και έχει και μια πολύ καλή LED οθόνη;)

Εγω πηρα πριν μερικα χρονια ενα πισι το οποιο πεταξε απο το ..... μπαλκονι του 7ου οροφου και ησυχασα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Προσπαθώ να εγκαταστήσω mac os jaguar σε pearpc. Έχω λειτουργικό vista. Το πρόβλημα μου είναι το εξής: ενώ η διαδικασία ολοκληρώνεται επιτυχώς, όταν υποτίθεται ότι γίνεται επανεκκίνηση.. το παραθυράκι με το mac emulator κλείνει κ με πετάει στο APE. Οπότε ξανακάνω save config & start pearpc και μου ζητάει ξανά εγκατάσταση, λες και δεν έγινε ποτέ.

 

Να σημειώσω ότι τσέκαρα τον image HD και είναι κατειλημμένος από κάποια αρχεία που πιθανότατα είναι το λειτουργικό mac. Γιατί δεν εντοπίζεται και μου ζητά ξανά εγκατάσταση;; Έχει κανείς καμιά ιδέα γι' αυτό το πρόβλημα;;

 

-----

 

Ok, το έλυσα το πρόβλημα! σίγουρα θα προκύψει κάποιο στη συνέχεια βέβαια!!

Επεξ/σία από BozGNR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διάφορα προβληματάκια. Π.χ. δεν αναγνωρίζει τη θύρα ethernet & usb.. βρήκα διάφορες λύσεις στο internet.. αλλά είναι από εκείνες που δεν ξέρεις το όνομα της πιο βασικής εφαρμογής :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:μπορώ να εγκαταστήσω το τελευταίο λειτουργικό της apple σε υπολογιστή διαφορετικό απο mac; διαθέτω hp pavilion με τεχνικά χαρακτηριστικά παρόμοια με αυτά ενός mac book pro (intel core2duo T 7300 2GB ram, Nvidia 8400 GS...).Από τη στιγμή που η apple έχει "ανοίξει" την αρχιτεκτονική της και χρησιμοποιεί hardware ίδιο με αυτό των κλασσικών Pc, λογικό δεν είναι να τρέχει και σε άλλους υπολογιστές,εκτός mac;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι,δεν ειναι λογικο γιατι η εταιρεια δε θα χε κανενα κερδος απ τα μηχανηματα της..

 

όπως και να χει,εδω θα πρεπει να βαλεις την ερωτηση σου:http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=250868

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί δεν γίνεται ομαλή εγκαταάσταση του macos σε συμβατικούς υπολογιστές, τη στιγμή που η apple χρησιμοποιεί ίδιο hardware (cpu,ram,graphics card...) με τους υπόλοιπους υπολογιστές;

 

---------- Προσθήκη στις 12:07 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:04 ----------

 

μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί δεν γίνεται ομαλή εγκαταάσταση του macos σε συμβατικούς υπολογιστές, τη στιγμή που η apple χρησιμοποιεί ίδιο hardware (cpu,ram,graphics card...) με τους υπόλοιπους υπολογιστές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί δεν γίνεται ομαλή εγκαταάσταση του macos σε συμβατικούς υπολογιστές, τη στιγμή που η apple χρησιμοποιεί ίδιο hardware (cpu,ram,graphics card...) με τους υπόλοιπους υπολογιστές;

 

---------- Προσθήκη στις 12:07 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:04 ----------

 

μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί δεν γίνεται ομαλή εγκαταάσταση του macos σε συμβατικούς υπολογιστές, τη στιγμή που η apple χρησιμοποιεί ίδιο hardware (cpu,ram,graphics card...) με τους υπόλοιπους υπολογιστές;

 

Γιατί υπάρχει εμπορικό κλείδωμα ώστε να εγκαθίσταται το λειτουργικό μόνο σε mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...