Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

μου κολισε και οταν αντεγραφα πολλα προγραματα μαζι και ειχα ανοιχτα explorer skype και τετοια και οταν εκαν update

 

ελπίζω να κάνεις combo update και όχι απευθείας πιθανόν τα προβλήματα να είναι και από αυτό

πχ το combo update του 10.6.7 το βρίσκεις εδώ http://support.apple.com/kb/DL1361

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ελπίζω να κάνεις combo update και όχι απευθείας πιθανόν τα προβλήματα να είναι και από αυτό

πχ το combo update του 10.6.7 το βρίσκεις εδώ http://support.apple.com/kb/DL1361

Aυτό το combo update κάνει και για το iAtkos L1 που έχω εγκαταστήσει εγώ? Ή μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα και μετά να μην μπουτάρει?

 

κατλαβα κοιτα εχω

 

 

επεξεργαστη i7 - 975 extrem edition

ram kingston : 8gb sta 1600mhz

 

το ποσο σημβατα ειανι το ψαχνω!!! μου κολισε και οταν αντεγραφα πολλα προγραματα μαζι και ειχα ανοιχτα explorer skype και τετοια και οταν εκαν update

 

ααα κατι που ξεχασα δεν μπορω να βαλω το κωδηκο μ στο appstore υπαρχει καποια λυση γιαυτο???προς το παρον το πς φαιρετε καλα μη το ματιαξω!!!!

 

 

 

 

 

αρκετα καλυτερ απαο πρινα λαλ ακομα νομιζω θελει δουλεια!!!!

Ο επεξεργαστής είναι συμβατός, τώρα για τη μνήμη δεν ξέρω... Τα mac ξέρω ότι έχουν DDR3... Τα γραφικά σου φένοντε από την ανάλυση αλά και από το ότι η γραμμή μενού πάνω που είναι διάφανη ότι δουλέυουν τέλεια!!! :-D Πάντος μου κάνει εντίποση να κολίσει ένα PC με i7 επεξεργαστή και 8GB RAM στα καλά του καθουμένου! Εδώ εμένα που έχει intel core i3 επεξεργαστή και δεν έχει κολίσει ποτέ ως τώρα, ότι και να του κάνω. Άρα είμαι σχεδόν σύγουρος ότι δεν έχουν εγκατασταθεί τα σωστά kexts...!

Όταν λες δεν μπαίνει ο κωδικός, τι σου λέει? Ότι είναι λαθός και να ξαναπροσπαθήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθια ειναι οτι τωρα δεν κολαει πολυ βασικα σχεδον καθολου αλλα εκανα χαζομαρα βρηκα ακριβως τους αδηγους αλλα εκανα τι χαζομαρα να εγγαταστισω για τα 64 μπιτ και τωρα δεν ανοιγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό το combo update κάνει και για το iAtkos L1 που έχω εγκαταστήσει εγώ? Ή μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα και μετά να μην μπουτάρει?

δυστυχώς δεν γνωρίζω ούτε για lion ούτε για διανομές αν και νομίζω ότι εδώ έχω διαβάσει ότι

με το iatkos έκανες κανονικά τα combo update

αλλά ρίξε μια μάτια και εδώ ίσως σε βοηθήσει

για snow leopard

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=266218

για lion εδώ

http://iatkos.blogspot.com/2011/11/video-how-to-update-iatkos-l1-to-1072.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, άκου εκεί που μπουτάρει πρην δίξει το μήλο, εκέι δηλαδή που δείχνει τον bootloader, πάτα F8, και μετά γράψε -x και πάτα enter. Αυτό είναι safe mode. Λογικά θα ανοίξει και θα βγάλεις τους λάθος οδηγούς. Αν δεν ανοίγει ούτε έτσι, πρέπει να έχεις άλλο PC ή Mac, ώστε να συνδέσεις εκεί τον σκληρό, να διαγράψεις τους λάθος οδηγούς και να βάλεις τους σωστούς. Εγώ αυτό κάνω όταν τα βρίσκω σκούρα στο boot!!

 

δυστυχώς δεν γνωρίζω ούτε για lion ούτε για διανομές αν και νομίζω ότι εδώ έχω διαβάσει ότι

με το iatkos έκανες κανονικά τα combo update

αλλά ρίξε μια μάτια και εδώ ίσως σε βοηθήσει

για snow leopard

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=266218

για lion εδώ

http://iatkos.blogspot.com/2011/11/video-how-to-update-iatkos-l1-to-1072.html

Σε περίπτωση που συμβεί κάτι λάθος, έχω σκοπό να έχω κάει ένα αντίγραφο του Mac OS X σε έναν άλλο δίσκο, ώστε να το τρέξω από εκεί. Θα τρέξει όμως? Ή τρέχει μόνο από το δίσκο που έχει γείνει η εγκατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς επίσης αν δεν bootarei κανονικά και κολλάει

να εκκινήσεις με οποίο boot cd έχεις διαθέσιμο ίσως με κάποιο

μπορέσεις να μπεις

boot cd

iboot - empire efi - nawcom mod cd - hackboot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσα την εγκατάσταση του Lion 10.7.2 στο PC με Unibeast.

 

Πανεύκολη διαδικασία, το μόνο που χρειάστηκα ήταν το macbook ενός φίλου για να φτιάξω το φλασάκι.

 

Δουλεύουν τα πάντα, κάρτα γραφικών, δίκτυο, ήχος. Επίσης το έχω εγκαταστήσει σε SSD και πάει σφαίρα.

 

Μην ψάχνετε πιο εύκολη μέθοδο. Unibeast και έχετε τελειώσει σε μισή ώρα το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που συμβεί κάτι λάθος, έχω σκοπό να έχω κάει ένα αντίγραφο του Mac OS X σε έναν άλλο δίσκο, ώστε να το τρέξω από εκεί. Θα τρέξει όμως? Ή τρέχει μόνο από το δίσκο που έχει γείνει η εγκατάσταση?

 

 

κρατάς λοιπόν back up με time machine σε ένα δίσκο και αν χρειαστεί επαναφέρεις από εκεί

μπορείς να το κάνεις αυτό και με βοήθεια boot cd αν δεν ξεκινήσει κανονικά

 

http://www.youtube.com/watch?v=kjKoc-Ai6Jk&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εκανε καν μπουτ με το που περνουσε το λογοτυπο του βιος ασβηνε η οθονη και το πς δουλεβε στα τερματα!!! η τουχιστον ετσι ακουγοταν!!! τωρα το εκανα φορματ παλι και ολα ειανι κομπλε!!!! ευτυχος εχω ενα backup και το απλα μεταφερω τα kexts και ειανι κομπλε γρηγορα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το appstore μου βγαζει αυτη τη φραση ακριβως!!!!!

 

 

Your device or computer could not be verified. Contact support for assistance. ο κωδηκος και το email εινα σιουρα σωστα στο itune εχω συνδεθει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατλαβα κοιτα εχω

 

 

επεξεργαστη i7 - 975 extrem edition

ram kingston : 8gb sta 1600mhz

 

το ποσο σημβατα ειανι το ψαχνω!!! μου κολισε και οταν αντεγραφα πολλα προγραματα μαζι και ειχα ανοιχτα explorer skype και τετοια και οταν εκαν update

 

ααα κατι που ξεχασα δεν μπορω να βαλω το κωδηκο μ στο appstore υπαρχει καποια λυση γιαυτο???προς το παρον το πς φαιρετε καλα μη το ματιαξω!!!!

 

 

 

 

 

αρκετα καλυτερ απαο πρινα λαλ ακομα νομιζω θελει δουλεια!!!!

 

Κάπου εκεί γύρω θα παίξεις.. Δεν πρόκειται να σου αναγνωρίσει τον Xtreme περισσότερο.. είναι ένα θαυμάσιο Score..

Το θέμα σου τώρα είναι να σε αναγνωρίσει σωστά ο Server της apple για να σου δώσει πρόσβαση στο iCloud,Appstore,facetime.. Η διαδικασία υπάρχει παντού στο ιντερνετ δεν είσαι ο μόνος,αλλα ειναι λίγο επώδυνη για πρώτο hackintosh..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εκεί γύρω θα παίξεις.. Δεν πρόκειται να σου αναγνωρίσει τον Xtreme περισσότερο.. είναι ένα θαυμάσιο Score..

Το θέμα σου τώρα είναι να σε αναγνωρίσει σωστά ο Server της apple για να σου δώσει πρόσβαση στο iCloud,Appstore,facetime.. Η διαδικασία υπάρχει παντού στο ιντερνετ δεν είσαι ο μόνος,αλλα ειναι λίγο επώδυνη για πρώτο hackintosh..

Υπάρχει διαδικασία; Διότι εμένα συνδέεται μεν στο App Store αλά δεν συνδέεται στο FaceTime! Έχω φτιάξει λογαριασμό από το iPod touch μου και προσπαθώ να βάλω τον ίδιο και στο "Mac" μα μου λέει με κόκκινα γράμματα ότι κάτι συμβένει με τον Server. Εγώ νόμιζα ότι συμβένει αυτό επειδή δεν έχω kext για την κάρτα γραφικών. Η διαδικασία που λες πώς λέγετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Your device or computer could not be verified. Contact support for assistance. ο κωδηκος και το email εινα σιουρα σωστα στο itune εχω συνδεθει!!!

 

Πρέπει να κάνεις την Ethernet να δουλέψει. Εμένα αυτό ήταν, τουλάχιστον.

 

Συγκεκριμένα εγώ είχα περάσει ένα kext και ΝΟΜΙΖΑ ότι δούλευε η Gigabit Ethernet μου, αλλά δεν είχε αναγνωριστεί τελικά.

 

:shifty: Δεν χρειάζεται να συνδέεσαι μέσω ethernet, αλλά να είσαι σίγουρος ότι αναγνωρίζεται και λειτουργεί. Μετά και με wifi και με mobile broadband stick να μπαίνεις, θα δουλεύει. :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει διαδικασία; Διότι εμένα συνδέεται μεν στο App Store αλά δεν συνδέεται στο FaceTime! Έχω φτιάξει λογαριασμό από το iPod touch μου και προσπαθώ να βάλω τον ίδιο και στο "Mac" μα μου λέει με κόκκινα γράμματα ότι κάτι συμβένει με τον Server. Εγώ νόμιζα ότι συμβένει αυτό επειδή δεν έχω kext για την κάρτα γραφικών. Η διαδικασία που λες πώς λέγετε;

Άλλο συνδέεται,άλλο κατεβάζω.. και έχει σχέση και με το Ethernet που λέει ο Vagg Αν googlareis το πρόβλημα σου θα σε παει κατ'ευθειαν στην λύση..

Που Αποτελείται από τον κατάλληλο Chameleon,2 διαγραφές αρχείων που έχουν να κάνουν με το δίκτυο,και φυσικά το κατάλληλο αναγνωριστικό στο SmBios.

 

Πρέπει να κάνεις την Ethernet να δουλέψει. Εμένα αυτό ήταν, τουλάχιστον.

 

Συγκεκριμένα εγώ είχα περάσει ένα kext και ΝΟΜΙΖΑ ότι δούλευε η Gigabit Ethernet μου, αλλά δεν είχε αναγνωριστεί τελικά.

 

:shifty: Δεν χρειάζεται να συνδέεσαι μέσω ethernet, αλλά να είσαι σίγουρος ότι αναγνωρίζεται και λειτουργεί. Μετά και με wifi και με mobile broadband stick να μπαίνεις, θα δουλεύει. :shifty:

 

Το δικό σου ήταν παρόμοιο αλλά όχι το ίδιο πρόβλημα.. Όσοι επεξεργαστές δεν έχουν μπει ως σχεδιασμός καθόλου σε Mac έχουν αυτό το πρόβλημα..

Το είχα και εγώ με τον Sandy τον διπύρηνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια μετ ααπο μια μερα μεσα στα φορματ το πς το ξαναεστεισα ειναι κομπλε καταλαβα τα λαθη μ απ της προιγουμενες εγγαταστασης και τωρα εχω βαλει τα σωστα αρχειακια!!! αλλα εχω ενα θεμα δεν μπορω να βρω το αρχειο com.apple.Boot.plist  δεν υπαρχει!!! ο υπολογιστης βεβαι ανοιγει κανονικα και δουλευει αρκετα καλα!!!

 

καμια ιδεα??

 

Σας ευχαριστω πολυ παιδι για την βοηθεια σας για αυτη που μου δωσατε και για αυτη που θα μου δωσετε!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...