Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://gadgets.boingboing.net/2008/12/17/osx-netbook-compatib.html

 

Το dell είναι κορυφαίο για ΤΟ leopard, αλλά μόνο με 8giga... δε πας μακριά!

 

Δεν είναι για μένα .. Το θέλει μια φίλη αποκλειστικά για internet .. Άρα τα 8gb, υποθέτω ότι είναι ότι πρέπει .. Επίσης θέλει αρκετά χαμηλό κόστος, αλλιώς θα επέλεγα το Mini 10 ή 12 ..

 

Thanks για το link ! ( από ότι φαίνεται το Dell ήταν πράγματι η ιδανική επιλογή :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι για μένα .. Το θέλει μια φίλη αποκλειστικά για internet .. Άρα τα 8gb, υποθέτω ότι είναι ότι πρέπει .. Επίσης θέλει αρκετά χαμηλό κόστος, αλλιώς θα επέλεγα το Mini 10 ή 12 ..

 

Thanks για το link ! ( από ότι φαίνεται το Dell ήταν πράγματι η ιδανική επιλογή :-D )

 

Στα 339.90 ξεκιναει ενω το Advent ειναι στα 299.00 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σκέφτομαι τελευταία την αγορά ενός netbook, και θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε πόσο καλά θα τρέχουν τα Leopard σε αυτό .. Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για το Dell Inspiron 9 Mini με 1.6Ghz Atom, 1 GB Ram, και 8gb SSD .. Ευχαριστώ ..

 

Κάτσε μισό λεπτό να ευλογήσουμε τα γένια μας: Mac OS X στο Dell Mini 9 :lol: :lol: :lol:

 

Πάντως με ο 8GB δίσκος θα... στενεύει λίγο το Mac OS X. Αν μπορούσες να του βάλεις ένα 32ρη ή έστω 16ρη θα γλίτωνες πολύ κόπο. Εγώ τελικά του έβαλα ένα 32GB SSD και το έκανα και Dual Boot (Mac OS X 10.5.6 & Windows XP Pro SP3).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχω το 10.5.2 (Leo4All) σε desktop asus P5B Deluxe, δουλεύει άψογα (το μόνο που δεν έχει αναγνωρίσει είναι η ασύρματη καρτούλα της μητρικής). Οι θύρες firewire δουλέυουν ΟΚ, φαναστείτε δουλέυω επάνω με firewire επαγγελματική κάρτα ήχου χωρίς πρόβλημα (έχω περάσει ήδη γνήσιο το cubase με το original usb dongle ασφαλείας). Αυτό που θέλω να ρωτήσω μιας και το σύστημά μου έχει μόνο 2.5Gb RAM, είναι αν το leopard θα διαχειριστεί (όχι απλά να τα διαβάσει) κανονικά τα 6 ή τα 8 Gb μνήμης που σκέφτομαι να προσθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε μισό λεπτό να ευλογήσουμε τα γένια μας: Mac OS X στο Dell Mini 9 :lol: :lol: :lol:

 

Πάντως με ο 8GB δίσκος θα... στενεύει λίγο το Mac OS X. Αν μπορούσες να του βάλεις ένα 32ρη ή έστω 16ρη θα γλίτωνες πολύ κόπο. Εγώ τελικά του έβαλα ένα 32GB SSD και το έκανα και Dual Boot (Mac OS X 10.5.6 & Windows XP Pro SP3).

Μπορείς να μου πεις (αν το έχεις δοκιμάσει) αν δουλεύει η σύνδεση με εξωτερική οθόνη με VGA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, ερώτηση....

χθες δοκίμασα να βάλω το iDeneb σε έναν acer 6930G

 

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=B1FE35C37A1C0F4AA5C655F357891C6F&pa=EE5198654632E4489E26CC72A5F22116

 

έβαλα σε ΑCHΙ mode τους controllers και κανονικά bootare από το dvd και άρχισε να "εγκαταστει" το OS. Σε κάποιο σημείο αναφέρει πριν το instalation το "customize" εκεί επέλεγα μονο την επιλογή iDeneb και τίποτα άλλο σωστά? παρακάτω ολοκλήρωνε το instalation και έκανε restart. Εκεί έχω το πρόβλημα. Κάνει restart και με βγάζει το μήνυμα για το πιο partition θέλω να διαλέξω (εννοείτε ότι τον έχω κάνει format τον σκληρό πριν). Επιλέγω το partition που έχω κάνει install το OS και μετά μαυρίζει η οθόνη και δεν κάνει τίποτα! ξέρει κανεις τι παίζει? τι κάνω λάθος?! please HELP!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Εχει καταφερει κανεις να δουλεψει το Airport?

Εγω οχι εχω Internet κανονικα αλλα οταν παταω στο Airport utility μου λεει

airport utility was unable to find any apple wireless devices

Γιατι?

Εψαξα και στο google αλλα δεν βρικα κατι σχετικο...

Αυτο που θελω ειναι να συνδεσω ουσιαστικα με wifi η απευθειας η μεσω router τα 2 hackingtosh μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το airport utility ειναι μονο αν εχεις airport καρτα ή καποια συμβατη...

 

 

Εσυ βλεπεις internet κανονικα μεσω wireless?

Αν ναι, τοτε δεν εχεις κανενα προβλημα κ μπορεις καλλιστα να δεις τα αρχεια των αλλων υπολογιστων που ειναι συνδεδεμενα με το router.

Απλα καποιες ρυθμισεις στο file sharing πρεπει να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Το airport utility ειναι μονο αν εχεις airport καρτα ή καποια συμβατη...

 

 

Εσυ βλεπεις internet κανονικα μεσω wireless?

Αν ναι, τοτε δεν εχεις κανενα προβλημα κ μπορεις καλλιστα να δεις τα αρχεια των αλλων υπολογιστων που ειναι συνδεδεμενα με το router.

Απλα καποιες ρυθμισεις στο file sharing πρεπει να κανεις.

 

LOL Ναι αυτο ηταν :) xaxaxa τα ευκολα παντα τα ξεχνω και μπλεκω με κωδικες tnx παρα πολυ haha

 

Κατι αλλο πως μπορω να κανω default ενα απο τα 2 boots?

http://img243.imageshack.us/img243/1255/02112008372co1.jpg :rolleyes:

Επεξ/σία από paredwse
αφαίρεση ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ φωτογραφίας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως λέω να βάλεις την ideneb 1.4 και να δοκιμάσεις διαδοχικά όλους τους kernels,με κάποιον θα παίζεις καλά δεν μπορεί.

Επίσης αν είναι να μείνεις με την zephyroth ξεκίνα σιγά σιγά τα updates να φτάσεις την 10.5.6 :P

Φίλε elven τελικά μετά από ψάξιμο πιστεύω ότι για τα κρασαρίσματα φταίει το nForce4 LAN που έχω (forcedeth driver) ενώ στην προηγούμενη μητρική χρησιμοποιούσα το Yukon χωρίς κανένα πρόβλημα. Καμιά ιδέα για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε elven τελικά μετά από ψάξιμο πιστεύω ότι για τα κρασαρίσματα φταίει το nForce4 LAN που έχω (forcedeth driver) ενώ στην προηγούμενη μητρική χρησιμοποιούσα το Yukon χωρίς κανένα πρόβλημα. Καμιά ιδέα για αυτό;

 

Αυτό εδώ χρησιμοποιούσες;

http://www.kexts.com/index.php?controller=download&kext=4&kid=39

 

Αν πιστεύεις ότι είναι αυτό,τότε κατέβασε το,μην επιλέξεις το nForce4 και χρησιμοποίησε αυτό.

 

http://www.kexts.com/index.php?controller=Tools

 

telegames βάλε ένα usb πληκτρολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...