Προς το περιεχόμενο

Homeland


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθα για να συμπληρωσω στο ποστ μου αυτο που μολις ειπες.Πραγματι ηταν ανουσιο και ηλιθιο να το προσθεσουν σε ενα επεισοδιο που ειχε δωσει παλι ρεσιταλ ερμηνειας για τοση ωρα μεταξυ των 2 κυριων πρωταγωνιστων.Πολυ απλα δεν χρεαζοτανε διοτι σαν επεισοδιο δεν επασχε καθολου.Ειμαι σιγουρος οτι στη συνεχεια θα το συνδεσουν με τον πατερα του παιδιου οπως ειπες και ετσι θα μας πει "Ειδατε?Ειχαμε λογο που το βαλαμε".Ομως αυτο δεν το κανει λιγοτερο αχρειαστο στο επεισοδιο καθαυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον παιδια, οσω ποιο γρηγορα καταλαβουμε κατι, τοσο ποιο ευκολα θα αποδεκτουμε μερικες σειρες. Δεν υπαρχει ουτε μια στο συμπαν, που να μην εχει ξοδεψει καποιο επεισοδειο και λιγα λεπτα για αυτο που λεμε φιλερ, για κατι βολικο που θα βοηθησει στην πλοκη, στην κατευθηνση που θελουν να παρει η σειρα. Το θεμα ειναι εαν το υπολοιπο πακετο ειναι ικανο για να μας κρατησει το ενδιαφερον. Και το homeland εχει ενα εξαιρετικο τετοιο πακετο. Επισης τελευταια βλεπω μια ενδιαφερουσα και φρεσκια νεα πνοη σε ορισμενες σειρες. Ποια ειναι αυτη?? Να τολμησουν να αποκαλυψουν στοιχεια, να πρωοθησουν την ιστορια, να μην καθυστερουν οσο εχουν συνηθισει, και σημαντικοτερο οτι επικρατει μια δοση ρεαλιστικη, βλεπεις διαλογους και σκηνες και σκεφτεσαι ναι εαν κατι τετοιο μου συνεβενε, ναι ισως ετσι να αντιδρουσα, ισως ετσι να μιλουσα. Αναφερομαι και στο νεξτερ και στο homeland. Παντα μεσα στα πλαισια του βολικου και του υπερβολικου των καταστασεων που βλεπουμε σε ενα κοσμα μιας σειρας.

 

 

 

οπως ειπε και ο κονακ, με παραξενεψε πολυ οτι ξαφνικα πηγεναμε σε ενα σεναριο παρακολουθησης, ξανα απο την αρχη. Θα ηταν εντελος ακυρο, διοτι θα ξαναβλεπαμε την ιδια την 1τη σεζον, με ποιο στενο μαρκαρισμα και περισοτερες αποκαλυψεις, οκ........αλλα ιδιο σκηνικο. Ξαφνικα φερνουν το ιδιο team, στηνουν καμερες, πισια, μπλα μπλα και αρχιζουμε παρακολουθηση. Αλλα ο τροπος που το γυρισανε και το ποσο γρηγωρα, ηταν ευφυεαστατος. Αποκτησε αλλο ενδιαφερον η σειρα, μπενουμε σε αλλο μονοπατι, του ξεσκεπασματος του σχεδιου του αμπου ναζιρ. Επισης το παιξανε μαεστρικα στο πως γυρισανε τον μπροντι, σε αμερικανο, απο μωαμεθανο προδοτη!!! Διοτι ποιος πιστευε αραγε οτι θα ηταν μια σειρα οπου θα βλεπαμε και τις δυο αποψεις και τους δυο κοσμους?? Οτι θα δινανε καποιο δικιο στους τρομοκρατες? Ο μπροντι ηταν ακριβως αυτο και ισως και κερδισε και πολους απο εμας η σειρα, διοτι παροτι αμερικανια, εδειχνε και μια αλλη αποψη. Αλλα δεν νομιζω να περιμεναμε οτι θα κρατουσε εως το τελος. Και ο τροπος που συνεφεραν τον μπροντι ηταν ρεαλιστικος και μια τεραστια ανκουφιση γι αυτον. Καπως σαν τον ντεξ (αποιλερ απο σεζον 7)

που εξομολογει τι κανει στην ντεμπ και περνει μια βαθια ανασα, σαν να βγαζει ενα βαρος απο μεσα του

. Επισης ενδιαφερον και απροσμενο οτι ο μπροντι λεει στην γυναικα του την αληθεια στο τελος. Σημαδι οτι η καρεν τον αγγιξε ισως παραπανω απο οτι νομιζε. Η αληθεια θα σε ελευθερωσει που λενε.

 

Επεξ/σία από tzinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εντάξει η αλήθεια είναι ότι για filler δεν παραπονέθηκε κανείς εκτός από τον vlachaquito.. :P

 

@tzino, σε γενικές γραμμές συμφωνώ, θεωρείς ότι το κομμάτι με την κόρη είναι απλά για filler; Πάντως εγώ δεν το σχολιάζω ως filler. Ως κακή εξέλιξη, πρόχειρο σενάριο το σχολιάζω.

Επίσης καλό είναι να μπει σε επιμέρους spoiler το κομμάτι που αναφέρεται στο Dexter γιατί μπορεί να κλωτσήσει κόσμος που δεν το έχει δει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η σειρά σε καθηλώνει πραγματικά. Πιστεύω ότι είναι η μόνη σειρά που έχει γυριστεί , μην πω ταινία γενικά, όπου ακόμα και οι εκτενείς διάλογοι είναι μέρος της δράσης, ή τουλάχιστον έχουν το ίδιο ενδιαφέρον με μια action σκηνή. Κυριολεκτικά κρέμεσαι από την κάθε φράση και παίζει και η κάθε λέξη το δικό της ρόλο, πράγμα που δείχνει πόσο καλά δουλεμένη είναι η σειρά και το πόσο ξεκάθαρους στόχους έχει.

Κορυφαία σκηνή στο τελευταίο επεισόδιο που ξαφνιάζει τον τηλεθεατή που δεν την περιμένει είναι

το μαχαίρωμα

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η σειρά σε καθηλώνει πραγματικά. Πιστεύω ότι είναι η μόνη σειρά που έχει γυριστεί , μην πω ταινία γενικά, όπου ακόμα και οι εκτενείς διάλογοι είναι μέρος της δράσης, ή τουλάχιστον έχουν το ίδιο ενδιαφέρον με μια action σκηνή. Κυριολεκτικά κρέμεσαι από την κάθε φράση και παίζει και η κάθε λέξη το δικό της ρόλο, πράγμα που δείχνει πόσο καλά δουλεμένη είναι η σειρά και το πόσο ξεκάθαρους στόχους έχει.

Κορυφαία σκηνή στο τελευταίο επεισόδιο που ξαφνιάζει τον τηλεθεατή που δεν την περιμένει είναι

 

 

 

το μαχαίρωμα

.

 

με αυτά που γράφεις και έτσι όπως τα γράφεις ή κάποιος θα σπάσει τον υπολογιστή του ή θα πατήσει το spoiler :P true story

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η σειρά , έχει μια δραματικότητα που πραγματικά σε καθηλώνει.....

 

Ερμηνίες εξωπραγματικές....

 

Και όπως είπε και κάποιος παραπάνω , η δράση της είναι οι διάλογοι.

Όχι ότι της λειπει και η δράση σε φάση πόλεμος/κατασκοπεία κλπ

 

Στο 5ο επεισόδιο είδα το εξής :

 

 

Μια ανάκριση της Κάρι στον Μπρόντι , που στην ουσία ήτανε ψυχανάλυση. Ήτανε να βγάλει τα εσώψυχά του και να τον κάνει να καταλάβει , ότι παρόλο που ο Vice President είναι τρομοκράτης , η πραγματική του οικογένεια , τα άτομα που τον αγαπάνε , είναι εδώ...

Και ότι ο Αμπου Ναζίρ , στην ουσία τον χρησιμοποιεί.

Τρομερή η ψυχανάληση , και τρομερές ερμηνίες και απο τους δύο....

 

 

Αυτό που πιστεύω ότι θα γίνει στα επόμενα επεισόδια ,

 

 

είναι κάτι σαν εκρεμμες , συνεργάζομαι - δεν συνεργάζομαι.

 

 

Όσο για την κόρη , πιστέυω ότι το γεγονός που έγινε , θα έχει μεγάλη σημασία κάποια στιγμή , να μου το θυμηθείτε....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Infected_Mushroom : Πιστεύεις ότι

το πρόσωπο που χτυπήσαν με το αυτοκίνητο

έχει κάποια σχέση;

 

Όχι , δεν νομίζω...

Απλά ,αν θυμάσαι τον ρόλο της κόρης στο 1ο κυκλο , θα καταλάβεις ότι δεν έιναι εκει απλα για να γεμιζει το επισόδειο , αλλά είναι ένας ρόλος μπαλαντερ....

Οπότε το γεγονός , πιστεύω ότι κάπου θα παίξει σημαντικό ρόλο στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικο επεισοδιο, η

ανακριση

με καθηλωσε πραγματικα. Οκ, για την κορη τα ειπατε μην τα ξαναλεω και εγω. Μεγαλη παντως περιεργεια για το πως θα εξελιχθουν τα επομενα επεισοδια, μια και δεν νομιζω οτι ο μπροντυ

λυγισε τοσο ευκολα στην ανακριση και στο μαχαιρι. Μην ξεχναμε οτι τον ειχαν τοσα χρονια κρατουμενο υπο βασανιστηρια ο αμπου ναζιρ, κατι τετοια μαχαιρωματα και ψυχολογικα τα εχει για πρωινο...

 

 

ωριστε, μην με λετε γκρινιαρη :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε απιστευτα που ηταν τοσο ρεαλιστικο σαν επεισοδιο

Γιατι ο μπροντι παρολο που εχει ολα τα δικαια του κοσμου να σκοτωσει τον αντιπροεδρο, καταλαβαινει οτι εχει και μια οικογενεια που αρχιζει και ξαναδενεται μαζι της

Για να ειμαι ειλικρινης περιμενα κανα τρελο στο τελος οπως πχ" τηλεφωνημα στον ναζιρ οτι μπλα μπλα με ανακαλυψαν και τους ειπα θα συνεργαστω, θα σου αποκαλυπτω κ εγω μυστικα οσα ξερω γι αυτους(cia)"

Aλλα οκ υπερβολικο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Πάντως "ρεαλιστικά" ο τύπος πρέπει να είναι ψυχολογικά εντελώς χάλια. Σε σημείο να είναι πολύ μπερδεμένος ως το ποιος πραγματικά (θέλει να) είναι, τί έχει προτεραιότητα και τί όχι, αν κάτι που του λένε να κάνει, θα πρέπει να το κάνει κιόλας και τί συνέπειες έχει κάτι τέτοιο γι'αυτόν και την οικογένειά του κλπ. Στην όλη ιστορία έχει ουσιαστικά το ρόλο (και του δίνουν την αξία) που έχει ένα πιόνι. H Carrie εστίασε αρκετά σε αυτό (του θύμισε το γκρουπ ψυχολογικής στήριξης, τον ρώτησε αν βλέπει "κάποιον" που θα τον στηρίξει, του είπε για το "σύστημα" του Ναζίρ που τον αποδόμησε και να τον ξανα-έστησε από την αρχή ..

.

Δηλαδή περιμένω να παίξουν περισσότερο σε αυτό το μονοπάτι παρακάτω (και ίσως το πόσο "ασταθής" είναι λόγω αυτής της κατάστασης -και πού να μάθει και τα μπλεξίματα της κόρης του), παρά πχ να αποδειχθεί ικανότατος double agent.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά είναι υπέροχη.

 

Το μόνο που με ψιλοενοχλεί είναι...

dat biatch

Morena+V.jpg

Όπως μου την έσπαγε ο μαύρος στο lost με το μικρό του τσογλανάκι και η γυναίκα του ρικ στο walking dead με το δικό της τσογλανάκι :-P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά ειναι οντως ξεχωριστή. Οι ερμηνείες των 2 πρωταγωνιστών απίστευτες. Στο τελευταιο επεισόδιο εμεινα με το στομα ανοιχτό...

οσο κλισε και να ακούγεται σε καθηλώνουν..

 

1) ο πρωταγωνιστής ειχε λεει παιξει στις νύφες του Βούλγαρη. (μαγκια του σκηνοθέτη που τον διαλεξε το 2003, πριν γινει γνωστός)

2) η πρωταγωνιστρια εχει το πιο τρελό βλέμα που εχω δει σε ηθοποιο, (πλην Νίκολσον)

3) Η εικονιζομενη στο παραπανω post ειναι γυναικα του παραγωγου η σεναριαγραφου της σειράς

4) Η προπαγανδα του 24 συνεχιζεται εδώ. Η εθνική ασφαλεια πανω απ ολα, βασανιστηρια>ατομικη ελευθερια

Λεγεται οτι οι παραγωγοι του 24 που ειναι οι ιδιοι κι εδω, ειναι σε συνενοηση με το πενταγωνο. Το μονο που με χαλαει στη σειρά ειναι η προπαγανδα Αμερικανοι αθωοι-αραβες τρομοκρατες. Περα απο τα πολιτικα ζητηματα ομως παραμενει αυτή τη στιγμή μαζι με το newwroom απο τι σειρές με το καλύτερο σενάριο και πρωταγωνιστικο διδυμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα την σειρά πριν λίγες μέρες,μετά από τα σχόλια που διάβασα.Έχω φτάσει μέχρι το 11 επεισόδιο,με έχει κερδίσει η σειρά,ειδικά οι ερμηνείες όλου του καστ.Αυτό που με χαλάει,είναι αυτό που λέει ο avacan23,η Αμερικανο-προπαγάνδα,όχι όμως σε σημείο για να σταματήσω τη σειρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...