Προς το περιεχόμενο

iPhone 4S: 1 εκατομμύριο προ-πωλήσεις σε 24 ώρες


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι λοιπον πλεον βγαζω καντηλες οταν βλεπω andriod & WM7. Γιατι εχω την κοπελια καθε 3 και λιγο να μου ερχεται με το Diamond 2 να μου λεει κανε μου αυτο, κανε μου εκεινο, πως θα κανω αυτο και πως θα κανω το αλλο, το ιδιο και ο γαμπρος μου, την ιδια στιγμη που παιρνουν iPhone και ξαφνικα μπορουν να τα κανουν ολα μονοι τους. Ετσι απλα.

 

 

Τι ακριβώς κάνουν δηλαδή χωρίς βοήθεια με το iPhone, υποθέτωντας ότι δεν είναι σπασμένο, εκτός απ το να παίρνουν τηλ, να γράφουν μνμ και να παίζουν angry birds? Γιατί δε νομίζω ότι με μη σπασμένο iPhone κάνεις πολλά ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς κάνουν δηλαδή χωρίς βοήθεια με το iPhone, υποθέτωντας ότι δεν είναι σπασμένο, εκτός απ το να παίρνουν τηλ, να γράφουν μνμ και να παίζουν angry birds? Γιατί δε νομίζω ότι με μη σπασμένο iPhone κάνεις πολλά ακόμη.

 

Σε αυτο παω πασο. Αν δεν το σπασεις, παιζει να θες να χτυπησεις και το κεφαλι σου στον τοιχο.

 

Αλλα με WM το ιδιο δεν συμβαινει? Παιζει να δωσεις λεφτα για εφαρμογη στο κινητο σου ? Προσωπικα μια και μοναδικη φορα εχω πλερωσει για εφαρμογη, κ αυτη ηταν το iBlackList καθοτι ειχα αναβαθμισει το κινητο και ησπασμενη δεν λειτουργουσε. Για ευνοητους λογους δεν μπορουσα να περιμενω να βγει σπασιμο. :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο παω πασο. Αν δεν το σπασεις, παιζει να θες να χτυπησεις και το κεφαλι σου στον τοιχο.

 

Αλλα με WM το ιδιο δεν συμβαινει? Παιζει να δωσεις λεφτα για εφαρμογη στο κινητο σου ? Προσωπικα μια και μοναδικη φορα εχω πλερωσει για εφαρμογη, κ αυτη ηταν το iBlackList καθοτι ειχα αναβαθμισει το κινητο και ησπασμενη δεν λειτουργουσε. Για ευνοητους λογους δεν μπορουσα να περιμενω να βγει σπασιμο. :P :P

 

Δεν είναι κακό αυτό απ τη μία. Αυτή η ευκολία του και το ότι όπως το πάρεις το ανοίγεις και ότι είναι σχεδιασμένο να κάνει το κάνει είναι που του δίνουν το τεράστιο μερίδιο πωλήσεων, σε γκομενάκια και ανίδεους.

Απ αυτό όμως μέχρι ότι είναι το καλύτερο smartphone στον κόσμο και άλλαξε τη ροή της ανθρωπότητας παίζει απόσταση. Και μην ακούσω πάλι για το ότι το καλύτερο είναι υποκειμενικό, εμένα αυτό με βολεύει κλπ. Μαγκιά σου να σε βολεύει άλλά δεν είναι το καλύτερο δεν πειράζει. Και μένα μπορεί να με βολεύει το smart στην Αθήνα, αλλά δεν το βγάζω καλύτερο απ τη Μ3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο δε περιεχέι και το αίμα, καλά τη βγάζουμε!

Αν και πολύ φοβάμαι σε λίγο καιρό θα σφαζόμαστε, κυριολεκτικά, στο όνομα ενός τηλεφώνου ή μιας ταμπλέτας!

 

Το να με χαρακτηρίσεις γραφικό δε με πειράζει, φτάνει να μη καταλήξουμε σ'αυτο που ανάφερα πιο πάνω!

 

 

χαχαχα λες να φτασουμε εκει????

 

 

ειδικα με εσενα που απο οτι βλεπω εισαι και ομοϊδεάτης σε θεματα θρησκειας (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) .... να βρεθουμε Καραισκακη να λυσουμε τις διαφορες μας ???

 

 

να βαλουμε σημάδι τον Κοσταντζο και οποιο smαrtphone τον πετυχει και τον βγαλει ο Βαλβερδε ,να γλυτωσουμε ,θα ειναι το καλυτερο ,,... :-D :-D :-D :-D :-D :-D

 

offtopic αλλα νομιζω πρεπει η παρεα να χαλαρωσει .... :-) :-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι κακό αυτό απ τη μία. Αυτή η ευκολία του και το ότι όπως το πάρεις το ανοίγεις και ότι είναι σχεδιασμένο να κάνει το κάνει είναι που του δίνουν το τεράστιο μερίδιο πωλήσεων, σε γκομενάκια και ανίδεους.

Απ αυτό όμως μέχρι ότι είναι το καλύτερο smartphone στον κόσμο και άλλαξε τη ροή της ανθρωπότητας παίζει απόσταση. Και μην ακούσω πάλι για το ότι το καλύτερο είναι υποκειμενικό, εμένα αυτό με βολεύει κλπ. Μαγκιά σου να σε βολεύει άλλά δεν είναι το καλύτερο δεν πειράζει. Και μένα μπορεί να με βολεύει το smart στην Αθήνα, αλλά δεν το βγάζω καλύτερο απ τη Μ3.

Μα αυτό είναι το όλο θέμα: οι ανάγκες και το τι ζητάει ο καθένας εξ ημών από ένα κινητό και κατά πόσο τους καλύπτει ή ΔΕΝ τους καλύπτει μία συσκευή.

Πολλοί λένε "μα το iPhone δεν έχει bluetooth ξεκλείδωτο". Σύμφωνοι. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Αν κάποιον τον ενδιαφέρει και το θεωρεί deal breaker, ας μην πάρει iPhone, υπάρχουν τόσες άλλες επιλογές από smartphones.

 

Αντίστοιχα, ένα μέλος άνοιξε ένα thread για μεταφορά αρχείων από σκληρό δίσκο στο iPad. Της απάντησα ότι γίνεται με jailbreak αλλά ότι εάν είναι τόσο σημαντικό για αυτήν να μεταφέρει συνεχώς αρχεία, ίσως να ξανασκεφτεί την αγορά του iPad και να προτιμήσει κάποια άλλη συσκευή. Δεν είναι κακό.

 

Κακό είναι να γράφουμε ότι όσοι έχουν iPhone είναι πρόβατα ή άλλου είδους ζώα ή ότι δεν έχουν ιδέα ή ότι τους σέρνει η Apple από τη μύτη. Και είναι κακό γιατί είναι προσβλητικό. Πού το ξέρετε ότι δεν έχω ψάξει τις επιλογές μου και δεν έχω καταλήξει στο συγκεκριμένο κινητό με πλήρη γνώση του τι μπορεί και του τι δεν μπορεί να κάνει; Πού γνωρίζετε ή φαντάζεστε ότι δεν καλύπτει τις ανάγκες μου αυτό το κινητό και θα τις καλύψει το άλλο, το Χ ή το Ψ κινητό με οθόνη 4.5 ιντσών με υαλοκαθαριστήρες, οχταπύρηνο τούρμπο κινητήρα και έξοδο USB 3.0;

 

Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του χωρίς να υποχρεούται να υποστεί την επίθεση, πολλές φορές μάλιστα με προσβολές και ύβρεις, από τα υπόλοιπα μέλη. Και αυτό είναι το πρόβλημα στο παρόν forum: οι κάθε είδους "αντίθετοι" με την Apple ή το iPhone θεωρούν ιερό καθήκον να σώσουν τους αδικοχαμένους χρήστες από τα κακά iPhones και iPads και Macs, καταστρέφοντας τα αντίστοιχα threads. Έλεος!

 

Αυτά. :)

 

ΥΓ: Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα, απλώς έτυχε να κάνω quote το μήνυμά σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο παω πασο. Αν δεν το σπασεις, παιζει να θες να χτυπησεις και το κεφαλι σου στον τοιχο.

 

 

 

εγω συμφωνω οτι το iphone ειναι το πιο ωραιο τηλεφωνο. Αλλα πως στο καλο συμβιβαζεται αυτο που κανω quote οταν λιγο παραπανω λες οτι αυτο που μετραει ειναι να ειναι ειναι ετοιμο σεταρισμενο και φιλικο προς οποιονδηποτε χρηστη;

 

Και παιδια καλυτερα να μην κοροιδευουμε τους εαυτους μας, κανεις δε δινει 600€ οποιο κινητο κι αν ειναι για να κανει τη δουλεια του και μαλιστα στη συνεχεια το πουλαει για να παρει το αμεσως επομενο μοντελο. Αν ηταν ετσι θα ντυνομασταν ακομα με τσουβαλια...και δε θα σπαταλιοταν τοση ενεργεια σε τετοιου ειδους αντιπαραθεσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα λες να φτασουμε εκει????

 

 

ειδικα με εσενα που απο οτι βλεπω εισαι και ομοϊδεάτης σε θεματα θρησκειας (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) .... να βρεθουμε Καραισκακη να λυσουμε τις διαφορες μας ???

 

 

να βαλουμε σημάδι τον Κοσταντζο και οποιο smαrtphone τον πετυχει και τον βγαλει ο Βαλβερδε ,να γλυτωσουμε ,θα ειναι το καλυτερο ,,... :-D :-D :-D

 

offtopic αλλα νομιζω πρεπει η παρεα να χαλαρωσει .... :-) :-) :-)

Δεν εχουμε κ τη καλυτερη προϊστορια στο θεμα των εμφυλιων,σαν λαος!;)

 

Πεφτω ολιγον μακρια,δυστυχως!!!

Και πραγματι ειμαι με το θρυλο,αλλα οχι της Ελλαδας,αλλα της Κυπρου! :P

 

offtopic καλα εκανες!!! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό είναι το όλο θέμα: οι ανάγκες και το τι ζητάει ο καθένας εξ ημών από ένα κινητό και κατά πόσο τους καλύπτει ή ΔΕΝ τους καλύπτει μία συσκευή.

Πολλοί λένε "μα το iPhone δεν έχει bluetooth ξεκλείδωτο". Σύμφωνοι. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Αν κάποιον τον ενδιαφέρει και το θεωρεί deal breaker, ας μην πάρει iPhone, υπάρχουν τόσες άλλες επιλογές από smartphones.

 

Αντίστοιχα, ένα μέλος άνοιξε ένα thread για μεταφορά αρχείων από σκληρό δίσκο στο iPad. Της απάντησα ότι γίνεται με jailbreak αλλά ότι εάν είναι τόσο σημαντικό για αυτήν να μεταφέρει συνεχώς αρχεία, ίσως να ξανασκεφτεί την αγορά του iPad και να προτιμήσει κάποια άλλη συσκευή. Δεν είναι κακό.

 

Κακό είναι να γράφουμε ότι όσοι έχουν iPhone είναι πρόβατα ή άλλου είδους ζώα ή ότι δεν έχουν ιδέα ή ότι τους σέρνει η Apple από τη μύτη. Και είναι κακό γιατί είναι προσβλητικό. Πού το ξέρετε ότι δεν έχω ψάξει τις επιλογές μου και δεν έχω καταλήξει στο συγκεκριμένο κινητό με πλήρη γνώση του τι μπορεί και του τι δεν μπορεί να κάνει; Πού γνωρίζετε ή φαντάζεστε ότι δεν καλύπτει τις ανάγκες μου αυτό το κινητό και θα τις καλύψει το άλλο, το Χ ή το Ψ κινητό με οθόνη 4.5 ιντσών με υαλοκαθαριστήρες, οχταπύρηνο τούρμπο κινητήρα και έξοδο USB 3.0;

 

Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του χωρίς να υποχρεούται να υποστεί την επίθεση, πολλές φορές μάλιστα με προσβολές και ύβρεις, από τα υπόλοιπα μέλη. Και αυτό είναι το πρόβλημα στο παρόν forum: οι κάθε είδους "αντίθετοι" με την Apple ή το iPhone θεωρούν ιερό καθήκον να σώσουν τους αδικοχαμένους χρήστες από τα κακά iPhones και iPads και Macs, καταστρέφοντας τα αντίστοιχα threads. Έλεος!

 

Αυτά. :)

 

ΥΓ: Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα, απλώς έτυχε να κάνω quote το μήνυμά σου. :)

 

Κατ αρχήν δε σε παρεξηγώ ποτέ και ας μου σβήνεις συνέχεια ποστς στα οποία απλά κάνω χαβαλέ, όπως αυτό με τον Ανδρέα τον άνεργο ;)

2ον το 3gs έχω και ξέρω τα υπέρ και τα κατα του iPhone.

Το μόνο μου θέμα είναι με τη δίψα κάποιον να πείσουν ότι είναι το καλύτερο κινητό. Και ξαναλέω ότι όταν υπάρχουν κινητά που κάνουν πολύ περισσότερα πράγματα γρηγορότερα και καλύτερα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΙΝΗΤΟ, όσο και αν τους βολεύει αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να αρχίσουν πάλι οι κινέζοι να πουλάνε νεφρά για να έχει το κινητό τους μήλο από πίσω :P

 

Κ ελεγα ποτε θα το πει καποιος.. Κ γω εχω υποψην μου μερικα καλοπαιδα που ψυριζανε απο τον πατερα τους λεφτα για να πανε να αγορασουν ενα playstation 2. να τα βαλουμε με τη Sony για αυτο, τι λες ?

 

Και ενα σχολιο για τον προηγουμενο που ανεφερε τη M3 κα ιτο smart. Πολυ επιτυχημενο το παραδειγμα σου φιλε μου, ομως πολυ φοβαμαι πως χωρις να το θελεις χρησιμοποιησες επιχειρημα για το αντιθετο ακριβως απο την θεση που ηθελες να τονισεις.

Πληροφοριακα για καποιον που θα θελει να εχει το αυτοκινητακι του να κυκλοφορει στους δρομους της αθηνας, τοτε ναι, το σμαρτ ειναι η καλυτερη επιλογη για αυτον και το σμαρτακι για τη συγκεκριμενη χρηση ειναι ετη φωτος μπροστα απο μια Μ3. Για καποιον που θελει κατι αλλο παλι, οχι. Χωρις βεβαια αυτο να σημαινει πως οι διαφορες του iPhone απο τον ανταγωνισμο ειναι τοσο χαοτικες οσο .. ενα smart απο μια Μ3.

Κ γω εχω ενα ΧΤ και ενα R1 στο γκαραζ. Δεν προκειται να βγω με το ενα ταξιδι η στην πιστα στα μεγαρα για κανενα λογο. Ουτε με το αλλο να κυκλοφορησω μεσα στην πολη και να το ρημαξω. Γιαυτο και εχω 2 που το καθενα καλυπτει τις αναγκες μου σε διαφορετικους τομεις. Αν ηθελα 1 που να τα κανει ολα, θα ειχα ενα που να τα κανει ολα κ θα τα κανει καλα.

Αν οι απαιτησεις μου απο ενα κινητο ηταν τετοιες που το iPhone δεν θα με καλυπτε, η θα ειχα και αλλο ενα, η θα ειχα κατι αλλο.

Οποτε και προφανως οι αναγκες του καθενος καθοριζουν τις αγοραστικες του κινησεις. Και οταν μιλαμε για το συγκεκριμενο τηλεφωνο που εκατομυρια πωλησεις το ακολουθουν πιστα εδω και χρονια και συνεχιζουν απο οτι φαινεται, ειναι περιττο να λεμε αν ειναι καλυτερο ή οχι. Προφανως για τον περισσοτερο κοσμο, ειναι το καλυτερο, για τους δικους τους λογους ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ ελεγα ποτε θα το πει καποιος.. Κ γω εχω υποψην μου μερικα καλοπαιδα που ψυριζανε απο τον πατερα τους λεφτα για να πανε να αγορασουν ενα playstation 2. να τα βαλουμε με τη Sony για αυτο, τι λες ?

 

Εγώ δεν τα βάζω με καμία εταιρία, η apple κάνει αυτό που πρέπει, πουλάει το προϊόν της. Από κει και πέρα, ο καθένας αγοράζει ότι πιστεύει πως καλύπτει τις ανάγκες του.

(στα offtopic τώρα, εσένα πχ η R1 σου καλύπτει την ανάγκη της μετακίνησης σε αυτοκινητόδρομο, η XT σε χωματόδρομο. Το iphone δεν βλέπω τι παραπάνω ανάγκες καλύπτει από τα άλλα κινητά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν δεν έχω smart ούτε m3 φίλε μου, και αφού έχεις μηχανή σαν και μένα να το πάμε αλλιώς.

Πράγματι το smart και το m3 δεν είναι ίδια κατηγορία. Για να βγάλουμε λοιπόν καλύτερο κάτι ανάμεσα σε 2 πράγματα πρέπει να ναι ίδια κατηγορία. Όπως το xt με το husaberg ξέρω γω που είναι motard. Μπορεί λοιπόν το xt να καίει λιγότερο ή να ναι φθηνότερο, αλλά το husaberg είναι καλύτερο μηχανάκι καθώς είναι πιο γρήγορο, φρενάρει και στρίβει καλύτερα.

Έτσι συγκρίνοντας την κατηγορία των high end smartphones θεωρώ ότι το galaxy s2 είναι πολλές κλάσεις καλύτερο για όλους τους γνωστούς λόγους που ξέρεις απ όσους πιστεύουν το ίδιο με μένα και δεν τους αναφέρω για να μη σε ζαλίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν τα βάζω με καμία εταιρία, η apple κάνει αυτό που πρέπει, πουλάει το προϊόν της. Από κει και πέρα, ο καθένας αγοράζει ότι πιστεύει πως καλύπτει τις ανάγκες του.

(στα offtopic τώρα, εσένα πχ η R1 σου καλύπτει την ανάγκη της μετακίνησης σε αυτοκινητόδρομο, η XT σε χωματόδρομο. Το iphone δεν βλέπω τι παραπάνω ανάγκες καλύπτει από τα άλλα κινητά)

 

Παρτο απο την αλλη. Τα αλλα κινητα στον απλο χρηστη (γιατι για τετοιους προκειται τα εκατομυρια που το χρησιμοποιουν/αγοραζουν ακομα)τι παραπανω προσφερουν, απο το iPhone?

Ρε παιδια κανεις δεν ειπε -οχι τουλαχιστον εγω- οτι το τηλεφωνο ειναι το πιο hightech κινητο που κυκλοφορει (πλεον, γιατι καποτε ηταν) ουτε το τηλεφωνο με τα καλυτερα specs ουτε τιποτα. Εχει τη χρυση τομη, ειναι βολικοτατο με ΒΟΥ κεφαλαιο, ειναι designατο, ειναι γρηγορο, ειναι ευχρηστο, αξιοπιστο, φιλικο οσο δεν παει προς τον χρηστη ΚΑΙ κουβαλαει μαζι του και την επιτυχια ολων των προκατοχων του. Τι αλλο πρεπει να εχει ενα τηλεφωνο για να σημειωσει επιτυχια ?

Ποιος ειπε οτι πρεπει να εχει το γρηγοροτερο επεξεργαστη? Ποιος ειπε οτι πρεπει να κουβαλαει τη μεγαλυτερη ραμ μεσα? Σφαιρα παει ετσι κ αλλιως. Θελω ουσιαστικα να πω πως τα κριτηρια του καθενος για το τι ειναι καλυτερο ή οχι, ειναι τοσο μα τοσο διαφορετικα απο ανθρωπο σε ανθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κατ αρχήν δε σε παρεξηγώ ποτέ και ας μου σβήνεις συνέχεια ποστς στα οποία απλά κάνω χαβαλέ, όπως αυτό με τον Ανδρέα τον άνεργο ;)

2ον το 3gs έχω και ξέρω τα υπέρ και τα κατα του iPhone.

Το μόνο μου θέμα είναι με τη δίψα κάποιον να πείσουν ότι είναι το καλύτερο κινητό. Και ξαναλέω ότι όταν υπάρχουν κινητά που κάνουν πολύ περισσότερα πράγματα γρηγορότερα και καλύτερα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΙΝΗΤΟ, όσο και αν τους βολεύει αυτούς.

Το μήνυμα που αναφέρεις σβήστηκε για να μην "επιβαρύνουμε" τη συζήτηση και αρχίσουν οι γνωστοί-άγνωστοι τα διάφορα ωραία, τα οποία συνήθως "κοσμούν" κάθε thread της Apple (αλλά όχι άλλων εταιρειών, για παράδειγμα το thread για το Galaxy S2 μια χαρά φαίνεται...).

 

Όσο για το ζήτημα του "καλύτερου κινητού" (από πότε κάνουμε διαγωνισμό, δεν ξέρω...), αυτό που έγραψα είναι ότι ο όρος "καλύτερο" διαφέρει από χρήστη σε χρήστη, είτε πρόκειται για κινητό είτε για οποιοδήποτε άλλο αγαθό (αυτοκίνητο, σπίτι, τηλεόραση, ενισχυτή κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...