Προς το περιεχόμενο

Θερμοπομπομποι ποσο ρευμα καιει


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι παρατηρησα οτι τα αεροθερμα-convertores τα εχουμε βαπτιση θερμοπομπους και δεν ξερω τι παιζει..

Το ίδιο πράγμα είναι, έτσι τα λένε. Η διαφορά των θερμοπομπών από τα κλασσικά φτηνά αερόθερμα είναι πως στα αερόθερμα η αντίσταση ψύχεται αναγκαστικά μέσω του ανεμιστήρα (άμα σταματήσει ο ανεμιστήρας καίγεται), ενώ στους θερμοπομπούς-κονβεκτορες η αντίσταση έχει ψύκτρα κι επιλεκτικά μπορεί να μπει και σε λειτουργία ένας ανεμιστήρας (σαν αερόθερμο). Δηλαδή οι θερμοπομποί-κονβεκτορες μπορούν να δουλέψουν πιο ήσυχα και πιο υγιεινά από ένα αερόθερμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ίσως το ότι διευκρινίζει πως ο κατασκευαστής τον δίνει ως κατάλληλο και για υγρά περιβάλλοντα (λέει είναι και για το μπάνιο).

Ίσως το ότι δίνει 5 χρονια εγγύηση.

Ίσως επειδή είναι και πιο «ντιζαϊνάτος», κάπως πιο μαζεμένος και δείχνει πιο ωραίος σε επιτοίχια τοποθέτηση.

Λίγο και το ότι γράφει AEG πάνω.

Κατά τα λοιπά, τα ίδια ακριβώς από θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγινε φιλε , ευχαριστω πολυ...!

 

παντως τον ορο θερμοπομπο τον εχω δει σαν

τα παλια αεροθερμα-convertor

σαν συσκευη με αντιστασεις που απλα περνει τον αερα και τον πεταει στον χωρο φυσικα χωρις ανεμιστηρα

και την συσκευη με ακτινοβολια που θερμαινει τον αερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θερμοπομπος καιει λιγοτερα απο ενα καλοριφερ; Παντως ολοι οι θερμοπομποι εχουν 2000+ watt, οποτε δεν ειναι και πολυ οικονομικοι.

 

Δεν ειναι ολοι 2000βατ. Οι δικοι μου ας πουμε ειναι 2000 βατ αλλα εχουν 3 σκαλες. 750-1500-2000βατ.

Στο υπνοδωματιο με τα 750 βατ γινεται φουρνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδια φαίνονται ναι, απλα η καθε εταιρια εβαλε ισως τα μοτερ-αντιστασεις της...

 

 

Δεν ειναι ολοι 2000βατ. Οι δικοι μου ας πουμε ειναι 2000 βατ αλλα εχουν 3 σκαλες. 750-1500-2000βατ.

Στο υπνοδωματιο με τα 750 βατ γινεται φουρνος.

 

παιζει ρολο και ο χωρος που χρησιμοποιειται αλλα και στο ποσο ειναι ρυθμισμενος ο θερμοστατης και ανοιγοκλεινει ο θερμοπομπος... και ας ειναι και 3000 watt...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.Θελω να κανω μια ερωτηση.Εχω εναν θερμοπομπο 2000w.Θα ηθελα να μου απαντησετε αν στο σπιτι εχω 15 βαθμους ποτε θα φτασει στους 20 πιο γρηγορα (αν βαλω το θερμοστατη στους 23 βαθμους , στους 20 η ταυτοχρονα).Η καταναλωση ρευματος μεχρι να φτασει τους 20 θα ειναι η ιδια.Αν μπορειται να μου πειτε και πως προκυπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας Αirlec 3000W μόλις τον μέτρησα και το διαμέρισμα έκαψε 3 και κάτι kw σε 66 λεπτά με ένα pc επίσης ανοικτό (650W τροφοδοτικό) και ένα laptop. Και τον είχα στο 8 ένταση όχι στο 5 που θα τον έχω κανονικά (οπότε να ανοιγοκλείνει ανάλογα με την ένταση). Μια χαρά μου φαίνεται.

 

Ως τώρα πήρα και 2 http://www.amazon.de...g/dp/B000T5S2ZQ

 

Κακοί ποιοτικά αλλά τη δουλειά τους για μικρά δωμάτια 12-15 τετρ. την κάνουνε αλλά κάνουν ένα μικρό και ενοχλητικό θόρυβο σαν μπζζζζζζζζζζζζ. οχι πολύ ενοχλητικό αλλά είναι υπαρκτός.

 

Οι δυο της Airlec που αγόρασα πρόσφατα από εξωτερικό των 3000W είναι εκπληκτικοί σε ποιότητα/απόδοση/κατανάλωση και καλύπτουν εύκολα @ 25-30 τετρ. o καθένας - έπαθα πλάκα βασικά με το πόσο καλοί είναι- αλλά όπως είναι λογικό είναι και πιο ακριβοί (γύρω στα 200-210 ο ένας στην Ελλάδα, σημαντικά φτηνότεροι έξω - γύρω στα 130-140 ευρώ, στην Βουλγαρία πχ).

 

Θα πρότεινα ADAX (Νορβηγία) και Airlec (Γαλλία) από μάρκες τους έχω δει σε μαγαζί και η ανώτερη ποιότητα τους είναι αισθητή.Αν δεν μπορείτε να δώσετε τόσα λεφτά και οι θερμοποιμποί των 60 ευρώ θα σας καλύψουν για μικρά δωμάτια.εγώ τους δυο τους δικούς μου τους χρησιμοποιώ και είναι οκ.

 

Σε γενικές γραμμές αν θες να πάρεις μια ιδέα για την κατανάλωση σκέψου 1 KW = 10 λεπτά. Ενας θερμοπομπός των 2000W θα κάψει 2 KW την ώρα άρα 20 λεπτά πάνω κάτω ένας των 3000W θα κάψει γύρω στις 3kw κλπ κλπ.Κατά προσέγγιση το παραπάνω νούμερο ώστε να πάρεις μια ιδέα.

Επεξ/σία από balander10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@balander10

 

εγω παλι ακυρωσα τον EINHELL σημερα το πρωι απο παραγγελια που ειχα κανει(απο ελλαδα), οχι τιποτα αλλο απλα καταλαβα οτι ειναι τα γνωστα convertor που μπορω να βρω και με 30 ευρω....

 

ποσο σου βγηκε απο amazon εσενα με μεταφορικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@balander10

 

εγω παλι ακυρωσα τον EINHELL σημερα το πρωι απο παραγγελια που ειχα κανει(απο ελλαδα), οχι τιποτα αλλο απλα καταλαβα οτι ειναι τα γνωστα convertor που μπορω να βρω και με 30 ευρω....

 

ποσο σου βγηκε απο amazon εσενα με μεταφορικα?

 

Δεν τους πήρα από amazon από ένα ηλεκτρονικό κατάστημα εδώ τους πήρα και μου πήγαν τα δυο κομμάτια 140κάτι με μεταφορικά.

 

Να σου πω την αλήθεια αν ήξερα πόσο καλοί θα μου έβγαιναν οι γαλλικοί που πήρα θα έπαιρνα ένα 3ο από αυτούς αντί για τους 2 Einhell. Για μπάτζετ λύση και μικρά δωμάτια από άποψη ζέστης δεν είναι κακοί αλλά αυτό το μπζζζζζζ προσωπικά το ακούω.και η ποιότητα κατασκευής τους φαίνεται πως είναι χαμηλή.

 

Αν θες την γνώμη μου καλά έκανες και τους ακύρωσες με 30 ευρώ δεν θα τους βρεις αλλά αλλά με λίγο παραπάνω χρήματα ή ακόμα και στο ίδιο ποσό σίγουρα υπάρχουν καλύτερες και ποιοτικότερες λύσεις :) Εγώ τους πήρα στη λογική τους φτηνοί είναι, γερμανικοί είναι κλπ. Οκ δεν ήταν κακή αγορά και είνα φορητοί (οι γαλλικοί μου είναι τοίχου πχ τρύπημα, ούπες, σταθεροί κλπ) απλά πιθανότατα θα μπορούσα να πάρω κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=E1F747FE2337F1F18AA41CC1DE74FFB5&pa=DEF08DBF52A8844AB51ED07B5F765936

 

ελεγα να παω σε κατι τετοιο τωρα, μιας και εχω 10 ευρω δωροεπιταγη απο το you , οποτε θα μου βγει 33 ευρω και δωρεαν τα μεταφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα! Έχω αγοράσει έναν θερμοπομπό 2000W με 140€ αλλά βλέπω πως υπάρχουν θερμοπομποί με τα ίδια Watt αλλά σε πολύ καλύτερες τιμές π.χ. από 50-70€. (ο δικός μου είναι eco όμως). Ξέρετε ποια είναι η διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος, αν υπάρχει?? Θα μου βγει πιο οικονομικά ή έκανα βλακεία που δεν αγόρασα θερμοπομπό με 50€??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...