Προς το περιεχόμενο

Θερμοπομπομποι ποσο ρευμα καιει


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφέστατα θα ζεσταίνεσαι περισσότερο.

Είχα πάρει ένα οικονομικό αερόθερμο στα 2000W. Αν ήσουν πάνω από 2 μέτρα μακριά ίσα ίσα που έφτανε η ζέστη.

Επίσης αν έχει θερμοστάτη, καταναλώνει λιγότερο όταν φτάσει στη συγκεκριμένη θερμοκρασία.

Σχετικά με το θερμοστάτη, είπα, τα βάζω στα 1000W να καίνε σταθερά, δηλαδή να έχουν το ίδιο duty cycle. Ρύθμιση θερμοστάτη έχει και το αερόθερμο των 10€, αλλά δε μας νοιάζει, είπα θέλω να καίω 1000W, βάζω το θερμοστάτη ψηλά να μη κλείνει και τη σκάλα των 1000W.

 

Για τα 2 μέτρα, δηλαδής; Σώματα που τα βάλαμε να ζεσταίνουν ένα δωμάτιο είναι. Συνεπώς, πού πάνε τα 1000W που μετατρέπει η αντίσταση του αερόθερμου, πάνε κάπου αλλού από εκεί που πάνε τα 1000 που μετατρέπει η αντίσταση του θερμοπομπού;

:-D

 

Για ποιό λόγο θα είναι πιο οικονομικός και πιο ζεστός ο θερμοπομπός; Επειδή το λέει η διαφήμιση; Ή επειδή κόστισε 150€; (προφανώς είναι ρητορικό το ερώτημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σχετικά με το θερμοστάτη, είπα, τα βάζω στα 1000W να καίνε σταθερά, δηλαδή να έχουν το ίδιο duty cycle. Ρύθμιση θερμοστάτη έχει και το αερόθερμο των 10€, αλλά δε μας νοιάζει, είπα θέλω να καίω 1000W, βάζω το θερμοστάτη ψηλά να μη κλείνει και τη σκάλα των 1000W.

 

Για τα 2 μέτρα, δηλαδής; Σώματα που τα βάλαμε να ζεσταίνουν ένα δωμάτιο είναι. Συνεπώς, πού πάνε τα 1000W που μετατρέπει η αντίσταση του αερόθερμου, πάνε κάπου αλλού από εκεί που πάνε τα 1000 που μετατρέπει η αντίσταση του θερμοπομπού;

:-D

 

Για ποιό λόγο θα είναι πιο οικονομικός και πιο ζεστός ο θερμοπομπός; Επειδή το λέει η διαφήμιση; Ή επειδή κόστισε 150€; (προφανώς είναι ρητορικό το ερώτημα)

Επειδή εσύ μιλάς γενικά κι εγώ με συγκεκριμένο παράδειγμα, θα γίνω ακόμα πιο συγκεκριμένος, μιας και αυτό που λέω εγώ δεν είναι η διαφορά θερμοπομπού από αερόθερμο ή ακόμα και ακριβού με φθηνό αλλά ότι 2 συσκευές ίδιας ισχύος δεν αποδίδουν το ίδιο απαραίτητα. Το αερόθερμο που πήρα, το πήρα 25Ε απ'το lidl και είναι της silvercrest. Ποιοτική κατασκευή, γερμανικό, γύριζε κιόλας σαν ανεμιστήρας, με 2 σκάλες, θερμοστάτη όμως δεν είχε. Το άναψα στο φουλ, έβαζα το χέρι μου δίπλα και ζεσταινόταν αλλά λίγο, πολύ λιγότερο απ'το παλαιότερο αερόθερμο που έχω, που είναι στα 1800W της Izzy και δεν ξέρω πόσο είχε αγοραστεί αλλά κι αυτό φθηνό ήταν κι όταν το ανάβεις στο φουλ δεν μπορείς να πλησιάσεις το χέρι σου. 

Και αυτό δεν το λέω επειδή το λέει κάποια διαφήμιση, αλλά επειδή το έχω δοκιμάσει ο ίδιος.

 

Τώρα για διαφορές αερόθερμου με θερμοπομπού, θεωρώ ότι λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας, ο θερμοπομπός ζεσταίνει καλύτερα πιο μεγάλους χώρους, όπως ένα καλοριφέρ με περισσότερες φέτες ζεσταίνει καλύτερα από ό,τι ένα με λιγότερες.

Και σου λέω με σιγουριά ότι τουλάχιστον τα 2 αερόθερμα που έχω δοκιμάσει δεν μπορούν να καλύψουν ένα δωμάτιο 20 τ.μ. σε καμία περίπτωση, κάτι που στα χαρτιά οι θερμοπομποί αντίστοιχης ισχύος μπορούν, όταν το δοκιμάσω θα εκφέρω καλύτερα άποψη.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα θερμοπομπό, τώρα που θα επιστρέψω το αερόθερμο, πιθανώς να το κάνω, αν και θέλω να δω και τους θερμοπομπούς που εκπέμπουν υπέρυθρη ακτινοβολία οριζόντια και ζεσταίνουν τα αντικείμενα πρώτα και μετά τον αέρα αν όντως κάνουν αυτό που εξαγγέλουν, οπότε θα κρατάνε για περισσότερο χρόνο τη ζέστη μετά που θα έχει κλείσει ο θερμοπομπός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εσύ μιλάς γενικά κι εγώ με συγκεκριμένο παράδειγμα, θα γίνω ακόμα πιο συγκεκριμένος, μιας και αυτό που λέω εγώ δεν είναι η διαφορά θερμοπομπού από αερόθερμο ή ακόμα και ακριβού με φθηνό αλλά ότι 2 συσκευές ίδιας ισχύος δεν αποδίδουν το ίδιο απαραίτητα. Το αερόθερμο που πήρα, το πήρα 25Ε απ'το lidl και είναι της silvercrest. Ποιοτική κατασκευή, γερμανικό, γύριζε κιόλας σαν ανεμιστήρας, με 2 σκάλες, θερμοστάτη όμως δεν είχε. Το άναψα στο φουλ, έβαζα το χέρι μου δίπλα και ζεσταινόταν αλλά λίγο, πολύ λιγότερο απ'το παλαιότερο αερόθερμο που έχω, που είναι στα 1800W της Izzy και δεν ξέρω πόσο είχε αγοραστεί αλλά κι αυτό φθηνό ήταν κι όταν το ανάβεις στο φουλ δεν μπορείς να πλησιάσεις το χέρι σου. 

Και αυτό δεν το λέω επειδή το λέει κάποια διαφήμιση, αλλά επειδή το έχω δοκιμάσει ο ίδιος.

 

Τώρα για διαφορές αερόθερμου με θερμοπομπού, θεωρώ ότι λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας, ο θερμοπομπός ζεσταίνει καλύτερα πιο μεγάλους χώρους, όπως ένα καλοριφέρ με περισσότερες φέτες ζεσταίνει καλύτερα από ό,τι ένα με λιγότερες.

Και σου λέω με σιγουριά ότι τουλάχιστον τα 2 αερόθερμα που έχω δοκιμάσει δεν μπορούν να καλύψουν ένα δωμάτιο 20 τ.μ. σε καμία περίπτωση, κάτι που στα χαρτιά οι θερμοπομποί αντίστοιχης ισχύος μπορούν, όταν το δοκιμάσω θα εκφέρω καλύτερα άποψη.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα θερμοπομπό, τώρα που θα επιστρέψω το αερόθερμο, πιθανώς να το κάνω, αν και θέλω να δω και τους θερμοπομπούς που εκπέμπουν υπέρυθρη ακτινοβολία οριζόντια και ζεσταίνουν τα αντικείμενα πρώτα και μετά τον αέρα αν όντως κάνουν αυτό που εξαγγέλουν, οπότε θα κρατάνε για περισσότερο χρόνο τη ζέστη μετά που θα έχει κλείσει ο θερμοπομπός.

Ενα καλοριφερ με περισσοτερες φετες εχει και περισσοτερα watt καταναλωση απο ενα με λιγοτερες. Εκτος κι αν πιστευεις οτι ενα καλοριφερ με 12 φετες θα εχει καλυτερη αποδοση απο ενα με 6 φετες στα 1000 watt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπροστά μου ένα των 20 ευρώ 2000w και ένα ακριβό των 130 ευρώ.

 

Περιμένετε να βγάλω αποτέλεσμα :)

 

Πάντως η διαφορά σε ποιότητα κατασκευής είναι εμφανής. Το βάρος και το μέγεθος πολύ διαφορετικά. Το ακριβό είναι πολύ μακρύτερο και προφανώς διαχέει καλύτερα τη θερμότητα. Και οι περσίδες του κοιτάνε μπροστά και προς τα κάτω αντί για πάνω.

Επίσης, το φθηνό κάνει ένα θόρυβο που τη νύχτα είναι ενοχλητικός κάπως.

 

Και ο θερμοστάτης φυσικά είναι καλύτερος.

 

Τώρα από θέρμανση προφανώς το ίδιο θα βγάζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο fonzi εδώ τα λέει πολύ καλά, έτσι είναι. Υπάρχει προφανως διαφορετική επιλογή στα υλικά κατασκευής και στο design κι η απόδοση είναι βεβαίως και προφανώς η ίδια για κάθε Watt.

 

Σχετικά με το βάρος, οι θερμοπομποί έχουν ως βασική διαφορά από τα αερόθερμα πως η αντίστασή τους δεν είναι γυμνή αλλά ντυμένη με μια ψύκτρα. Οπότε και μπορούν να δουλεύουν αθόρυβα (είναι ακριβώς η διαφορά παθητικής ενεργητικής ψύξης που κάνουμε και με τις ψύκτρες στα PC). Η θερμότητα είναι η ίδια και η απόδοση η ίδια, αλλά διαφέρει ο τρόπος λειτουργίας.

 

Νομίζω πως το ντύσιμο της αντίστασης γίνεται είτε με αλουμίνιο, είτε με κάποιο κεραμικό/άλλο υλικό. Υποθέτω πως το πιο βαρύ και πιο ακριβό είναι αυτό με το περισσότερο αλουμίνιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδής, έχω ένα αερόθερμο που το δουλεύω σταθερά στα 1000W και μου κόστισε 10€. Έχεις ένα θερμοπομπό που τον δουλεύεις επίσης στα 1000W σταθερά και σου κόστισε 150€.

 

Εσύ θα ζεσταίνεσαι περισσότερο και πιο οικονομικά; Seriously? :-D

ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΤΟΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.

ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΛΑΚΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ 700W ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΡΜΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΤΟΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.

ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΛΑΚΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ 700W ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΡΜΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ

Άν και τα πιστολάκια μαλλιών βγάζουν κανά 1200-1500άρι, όχι, το πιστολάκι είναι πιο ακριβό από το αερόθερμο. :-D

Μια χαρά θα ζεστάνει το μπάνιο σου καίγοντας ακριβώς το ίδιο ρεύμα που θα έκαιγε κι ο θερμοπομπός σου, απλά κάνει τρελό θόρυβο και άμα το αφήσεις πολύ ώρα αναμένο θα καεί κιόλας αν δεν είναι επαγγελματικής χρήσης.

 

Λοιπόν, μάθε πως όοοοολες οι ηλεκτρικές αντιστάσεις για κάθε Watt που καίνε βγάζουν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ποσό θερμότητας. Άρα όταν μιλάμε για οικονομία, έχουμε να συγκρίνουμε ΜΟΝΟ το αρχικό κόστος της συσκευής. Άμα εσύ είσαι παραπληροφορημένος και νομίζεις πως κάθε τί ακριβότερο είναι πιο οικονομικό/αποδοτικό, πρόβλημά σου.

 

Οικονομικό σε πρίζα είναι μόνο το κλιματιστικό, αποδίδει 2-3 φορές παραπάνω (τα μεγαλύτερα ακόμα καλύτερα) από όλες αυτές τις παπαριές. Στο σημείο αυτό απορώ πώς πείθονται κάποιοι και πάνε και σκάνε 500άρια για πάνελ «υπέρυθρης θέρμανσης» και τέτοιες υπερκοστολογημένες παπαριές.

 

Υ.Γ. Εγώ για να βοηθήσω γράφω εδώ, ούτε αερόθερμα ούτε θερμοπομπούς ούτε κλιματιστικά πουλάω. Όποιος δε κατανοεί τί διαβάζει, ΣΤΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ, εν τέλει. Δε παριστάνω τον εχθρό κανενός, δική σου η τσέπη...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν χαλαρώστε όλοι μέρες που είναι...

 

Έβαλα το ακριβό στο ίδιο δωμάτιο που είχα πριν το φθηνό για δοκιμή. Σε μισή ώρα το έκανε φούρνο. To φθηνό όχι.

Ενώ κοντά στη συσκευή το φθηνό δείχνει να βγάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία. Παράδοξο μεν αλλά απολύτως φυσιολογικό αν σκεφτούμε ότι το φθηνό έχει πολύ μικρότερη επιφάνεια εξαγωγής για τα ίδια watt.

 

Προφανώς το φθηνό στέλνει όλη τη θερμότητα προς το ταβάνι. Μάλλον αν μετρήσουμε τη θερμοκρασία στο ταβάνι θα είναι η ίδια. Αλλά στα χαμηλά υπάρχει όντως διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο θερμός είναι ο αέρας που εξάγεται τόσο γρηγορότερα φεύγει προς το ταβάνι, έξυπνη παρατήρηση. Επίσης το μεγαλύτερο (ακριβότερο) υποθετω θα ζεσταίνει καλύτερα υπέρυθρα όταν σταθείς μπροστά του, αν θες κάτι άμεσο.

 

Ωραίος, fonzi.

 

Αν κι έχει διαφορά στην αρχική αίσθηση, εν τέλει θα κάνουν την ίδια δουλειά, να ζεστάνουν δηλαδή το δωμάτιο.

Το θέμα είναι με ποιό σκοπό αγοράζει κάποιος κάτι, οπότε αναλόγως επιλέγει αυτό που θα του προσφέρει τη θερμότητα με τον τρόπο που τον βολεύει. Για παράδειγμα εγώ ενώ έχω καλοριφέρ εδώ που είμαι (διαμέρισμα), παρ'όλα αυτά χρησιμοποιώ και το κλιματιστικό το χειμώνα, είτε επειδή το καλοριφέρ δεν επαρκεί, είτε όταν θέλω να ζεστάνω γρήγορα το χώρο μου. Επίσης φέτος επειδή έχω ένα προβληματάκι υγείας και χρειάζεται να ζεσταίνω άμεσα το χέρι μου, αγόρασα κι ένα φτηνό αερόθερμο γιατί λόγω φορητότητας και αρκετής ισχύς που έχει είναι ότι πρέπει για να ζεσταίνεις τα άκρα σου τάχιστα.

 

Το ιδανικό είναι για τη κάθε περίπτωση ξεχωριστό, παρ'όλα αυτά θα υπενθυμίσω σα τη κακιά πεθερά πως όλα εκτός κλιματιστικού καίνε το ίδιο και σε μακρά χρήση έχουν το ίδιο απτέλεσμα στο θερμόμετρο.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://support.you.gr/catalog/BF/BF38F612B0634246BFAA9F91150A5829.JPG (ένα παρόμοιο 2000w από carrefour)

 

http://www.plus4u.gr/images/102/BIG/102083487.jpg (atlantic odyssee 2000w)αυτό ξεγελάει λίγο στην εικόνα. Στην πραγματικότητα είναι πιο στενόμακρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς PCharon: Άρα ουσιαστικά αν καταλαβαίνω καλά όλες οι συσκευές π.χ. 2000w καίνε ακριβώς το ίδιο ρεύμα και αποδίδουν την ίδια θερμότητα? Φαντάζομαι όμως ότι ανάλογα με τη συσκευή υπάρχει διαφορά στο πόσο αισθητή είναι αυτή η θερμότητα και το πόσο ομοιόμορφα θερμαίνεται ο χώρος, σωστα?

Εγώ για λόγους ασφαλείας και ησυχίας σκέφτομαι να προτιμήσω ηλεκτρικό καλοριφέρ μιας και είχα θετική εμπειρία στο παρελθόν από αυτά. Το δωμάτιο είναι 20τ.μ.

Πως σου φαίνεται αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε μπάζει ρεύματα αέρα το δωμάτιο, θα σε καλύψει αυτό το καλοριφεράκι. Γενικά τα ~2000W είναι ιδανικά για εως 15 τ.μ. χώρους αλλά και 20 τ.μ. αν δε μπάζει το δωμάτιο θα είναι ΟΚ.

 

Χοντρικά υπολογίζουμε τουλαχιστον 100W ισχύ ανά τετραγωνικό,  με τη προϋπόθεση όμως πως υπάρχει καλή μόνωση, αλλιώς σχεδόν διπλασιάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εκτός από τα τετραγωνικά, για τον υπολογισμό της απαιτούμενης ισχύος για την θέρμανση ενός χώρου λαμβάνονται υπόψη τα παρακάτω: εσωτερικό ύψος του χώρου, προσανατολισμός (αν είναι βορινό αλλάζουν τα πράγματα), τοποθεσία (άλλο το Ηράκλειο και άλλο η Αλεξανδρούπολη), κάλυψη (τι υπάρχει για παράδειγμα από πάνω, ταράτσα?), κουφώματα και μονώσεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...