Προς το περιεχόμενο

Θερμοπομπομποι ποσο ρευμα καιει


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πηρα 2 adax 2 kw και εναν 1.4 kw αντιστοιχα.  Καταναλωση 2750 kw για δυο μηνες συμπεριλαμβανονται και ολες οι καταναλωσεις του σπιτιου 130 τ.μ 20 ετιας.

Εμενα μου φαινεται οκ παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση. Μόνο για να καλύψεις δωμάτια που δεν φτάνει το κλιματιστικό

 

Πηρα 2 adax 2 kw και εναν 1.4 kw αντιστοιχα.  Καταναλωση 2750 kw για δυο μηνες συμπεριλαμβανονται και ολες οι καταναλωσεις του σπιτιου 130 τ.μ 20 ετιας.

Εμενα μου φαινεται οκ παντως

Πως κατάφερες να καλύψεις ολόκληρο σπίτι με 3 θερμοπομπούς 130τμ μου κάνει τρομερή εντύπωση. Τα λεφτά που πληρώνεις είναι αρκετά. Έχεις μεγάλες απώλειες ή πολύ κρύο. Δεν έχεις μεγάλη διαφορά σε λεφτά απο πετρέλαιο, που τουλάχιστον θα ζεσταινόσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις θερμοπομπο/convector Rohnson να μας πει την γνωμη του?Τι μαρκες προτεινετε σαν αξιοπιστες και αθορυβες μεχρι 100 e ?

Moνo Delonghi παλληκαρι

 

http://www.delonghi.com/gr_el/family/convector-heaters/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις θερμοπομπο/convector Rohnson να μας πει την γνωμη του?Τι μαρκες προτεινετε σαν αξιοπιστες και αθορυβες μεχρι 100 e ?

 

εγώ έβαλα στο διαμέρισμα μου αυτόν http://klimatistika.biz/airelec-basic-3000w.html και είμαι απόλυτα ευχαριστημενος. 90 τετραγωνικά και με ενεργειακό τζάκι + τον θερμοπομπό δεν έχω κάψει λεπτό καλοριφέρ φέτος και είμαι με κοντομάνικο στο σπίτι..

 

Αυτός είναι ο πιο δυνατός βασικά είναι για 30-34 τετραγωνικά τώρα πιθανότατα εσύ θες ένας γύρω στα 1500-2000 watt οπότε θα κοστίσει και λιγότερο και θα καίει και λιγότερο.

 

Ο μεγάλος ο δικός μου καίει 30 λεπτά την ωρα αν δουλεύει στο φουλ συνεχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έβαλα στο διαμέρισμα μου αυτόν http://klimatistika.biz/airelec-basic-3000w.html και είμαι απόλυτα ευχαριστημενος. 90 τετραγωνικά και με ενεργειακό τζάκι + τον θερμοπομπό δεν έχω κάψει λεπτό καλοριφέρ φέτος και είμαι με κοντομάνικο στο σπίτι..

 

Αυτός είναι ο πιο δυνατός βασικά είναι για 30-34 τετραγωνικά τώρα πιθανότατα εσύ θες ένας γύρω στα 1500-2000 watt οπότε θα κοστίσει και λιγότερο και θα καίει και λιγότερο.

 

Ο μεγάλος ο δικός μου καίει 30 λεπτά την ωρα αν δουλεύει στο φουλ συνεχώς

Αυτο πως το μετρησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hmmm.gif Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στους ακριβούς θερμοπομπούς (π.χ. nobo, atlantic, adax κτκλ) με τους πιο οικονομικούς (π.χ. daewoo, rohnson). Περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά, ίδιες λειτουργίες, αλλά διφορά τιμής. Βέβαια ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά η διαφορά τιμής είναι τεράστια. Αξίζει επί της ουσίας τον κόπο?
Ποια οικονομικότερη εταιρεία θεωρείτε αξιόπιστη?

Αυτή την ξέρει κανείς? http://www.jhclima.gr/index.php/tls-432.html
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πως το μετρησες;

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.565855

 

Αλλά να ξερεις και χωρίς αυτο το μόνο που χρειάζεται να γνωρίζεις είναι η κατανάλωση της συσκευής σου σε κιλοβατόρες. Πχ ένας θερμοπομπός σου γράφει ως ισχύ 1500 watt (αυτό σημαίνει πως σε μια ώρα φουλ λειτουργείας θα κάψει 1500 watt). Η τιμή της Kw στην Ελλάδα ειναι περίπου 10 λεπτά. Αρα μετά από μια ώρα συνεχούς λειτουργείας θα έχεις κάψει 10 + 5 = 15 λεπτά. 2000 watt συσκευή θα κάψει 20 λεπτά 3.000 watt 30 λεπτά και ούτω καθεξής.

 

Και η κατανάλωση θεωρητικά μειώνεται όταν το δωμάτιο πιάσει επιθυμητή θερμοκρασία και ο θερμοπομπός σου θα αναβοσβήνει ώστε να την κρατάει σταθερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.565855

 

Αλλά να ξερεις και χωρίς αυτο το μόνο που χρειάζεται να γνωρίζεις είναι η κατανάλωση της συσκευής σου σε κιλοβατόρες. Πχ ένας θερμοπομπός σου γράφει ως ισχύ 1500 watt (αυτό σημαίνει πως σε μια ώρα φουλ λειτουργείας θα κάψει 1500 watt). Η τιμή της Kw στην Ελλάδα ειναι περίπου 10 λεπτά. Αρα μετά από μια ώρα συνεχούς λειτουργείας θα έχεις κάψει 10 + 5 = 15 λεπτά. 2000 watt συσκευή θα κάψει 20 λεπτά 3.000 watt 30 λεπτά και ούτω καθεξής.

 

Και η κατανάλωση θεωρητικά μειώνεται όταν το δωμάτιο πιάσει επιθυμητή θερμοκρασία και ο θερμοπομπός σου θα αναβοσβήνει ώστε να την κρατάει σταθερή.

Αυτο το ξερω, και σωστα ειπες "καιει". Απλα εμενα το μυαλο μου πηγε στο ποσο "θα σε χρεωσει". Διοτι στο 10λεπτο, πρεπει να προσθεσεις φπα, δημοτικα τελη, ερτ, τελη δικτυου δεη, και καμμια δεκαρια αλλα, συν του οτι οταν το συνολο του ρευματος σου απο ολες τις συσκευες (γιατι δεν καις μονο το θερμοπομπο), ξεπερασει τις 800 αυξανει η τιμη της κιλοβατωρας, και παει λεγοντας.

Οποτε η συσκευη καλα κανει και καιει οσο καιει, αλλα στο λογαριασμο ειναι το θεμα τι θα πληρωσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ΤΖΑΜΠΑ?

ΤΑ ΦΘΗΝΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΒΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΤΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑ ΦΘΗΝΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΒΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΤΟΥΣ.

Δηλαδής, έχω ένα αερόθερμο που το δουλεύω σταθερά στα 1000W και μου κόστισε 10€. Έχεις ένα θερμοπομπό που τον δουλεύεις επίσης στα 1000W σταθερά και σου κόστισε 150€.

 

Εσύ θα ζεσταίνεσαι περισσότερο και πιο οικονομικά; Seriously? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδής, έχω ένα αερόθερμο που το δουλεύω σταθερά στα 1000W και μου κόστισε 10€. Έχεις ένα θερμοπομπό που τον δουλεύεις επίσης στα 1000W σταθερά και σου κόστισε 150€.

 

Εσύ θα ζεσταίνεσαι περισσότερο και πιο οικονομικά; Seriously? :-D

Σαφέστατα θα ζεσταίνεσαι περισσότερο.

Είχα πάρει ένα οικονομικό αερόθερμο στα 2000W. Αν ήσουν πάνω από 2 μέτρα μακριά ίσα ίσα που έφτανε η ζέστη.

Επίσης αν έχει θερμοστάτη, καταναλώνει λιγότερο όταν φτάσει στη συγκεκριμένη θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...