Προς το περιεχόμενο

Θερμοπομπομποι ποσο ρευμα καιει


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχετε σκεφτει οτι ενα αεροθερμο μπορει να γραφει 2000w, αλλα να αποδιδει για 1000w ας πουμε; Ή οτι το αεροθερμο μπορει να πεταει το ζεστο αερα προς ενα συγκεκριμενο (μικρο) ευρος, ενω το αεροθερμο σε πολυ μεγαλυτερο ευρος και ετσι ο αερας μοιραζεται καλυτερα.

 

Το αεροθερμο δεν υπαρχει περιπτωση να ζεστανει ενα δωματιο. Δουλεια θα κανει μονο εαν το βαλεις να πεταει τον αερα πανω σου. Ενω με το θερμοπομπο ( δε εχω θερμοπομπο ), φανταζομαι θα γινεται πολυ καλυτερη δουλεια.. 

 

Τωρα οτι ενα θερμοπομπος και ενα αεροθερμο που εχουν 2000w, οτι θα καινε το ιδιο, αυτο ειναι αυτονοητο.. Απλα νομιζω οτι το αεροθερμο θα το εχεις διπλασιες ωρες για να κανεις τη δουλεια σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Eπειδή εγώ δεν έχω πολύ χρήμα για να επενδύσω σ' όλα αυτά που λέτε - και καλά τα λέτε, θέλω να αγοράσω κάτι που να καλύπτει ΚΑΙ ΨΥΞΗ ΚΑΙ ΘΕΡΜΑΝΣΗ, για το παιδικό δωμάτιο (7 μηνών, τώρα). Το δωμάτιο είναι ΠΟΛΥ μικρό, το πολύ 9-10 τετραγωνικά.

Καλά όλα αυτά που λέτε, θεωρώ ότι καλύτερη λύση (σε διαμέρισμα πολυκατοικίας ΔΙΧΩΣ αυτόνομη θέρμανση καλοριφέρ πετρελαίου), είναι μια καλή σόμπα πέλλετ που θα απομονώσω τα καλοριφέρ απ' τον καυστήρα και θα ζεσταίνονται τα σώματα πια απ' την σόμπα.

Το θέμα είναι ότι, ΔΕΝ διαθέτω τόσο χρήμα για την (καλή) αυτή επένδυση της σόμπας πέλλετ, αφ' εταίρου θα χρειαστώ ΚΑΙ αιρκοντίσιον το καλοκαίρι για το δωμάτιο της μπέμπας - για "ανεμιστήρες οροφής" και άλλες τέτοιες σαχλαμάρες δεν ακούω καν, έχω για μένα δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ (στο θέμα ψύξης) και ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ανεμιστήρας απλά "ανακυκλώνει" τον ΚΑΥΤΟ (σε καύσωνα) αέρα και έχεις μια "ψευδαίσθηση" ότι δροσίζεσαι.

Οπότε, αναγκαστικά (τουλάχιστον για φέτος), θέλω να πάω στην περίπτωση αιρκοντίσιον (για της μικρής το δωμάτιο).
ΤΙ πρέπει να κοιτάξω, μοντέλο, μάρκα κτλ.; Μπορώ ΤΟ ΠΟΛΥ μέχρι 600 να δώσω...
(Οπότε Νταικίν ή Μιτσουμπίσι, μάλλον "χλωμό" το βλέπω, που να 'ναι και ινβέρντερ, με ιονιστή, υγραντήρα και τέτοια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πολύ. Γενικά δεν προτιμούνται λόγω της κακής ποιότητας ζέστης που βγάζουν. Εδώ ντουμανιάζω εγώ από τον καυτό αέρα και την βουή και μου γίνεται το κεφάλι καζάνι(αν και δεν ενοχλεί όλους το ίδιο)(και με ινβέρτερ τα ίδα σχεδόν).

Άλλος λόγος όπως μικρόβια, δεν ξέρω αν υπάρχει.

 

 

Επειδή το σκεφτόμουν τελευταία, καλύτερη λύση νομίζω είναι καλοριφέρ λαδιού, και κονβέκτορ(ελπίζω να μην μπερδεύω το όνομα, δηλαδή οι αντιστάσεις χωρίς ανεμιστήρα όμως, και βγαίνει η ζέστη σιγά σιγά από πάνω).

 

 

 

 

Πόσων μηνών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά αιρκοντίσιον έχουν ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα μαιευτήρια, παιδιά! Τέσσερις μέρες εκεί που δεν έφυγα λεπτό, είχα μπει και μέσα στο θάλαμο με τα νεογνά, είδα ΠΩΣ ζεσταίνονταν (βασικά ΔΡΟΣΙΖΟΝΤΑΝ, γιατί ήταν τον Ιούνη)...

Και τα σύγχρονα μηχανήματα, έχουν ιονιστές, έχουν υγραντήρες, ένα κάρο πράγματα, συν πολύ χαμηλό δείκτη θορύβου.

Επτά στα οκτώ μηνών, είναι. Κι ο παιδίατρός μας, μια χαρά μεγάλωσε ΤΕΣΣΕΡΑ παιδιά, με αιρκοντίσιον (και παλιάς "κοπής"/τεχνολογίας, όχι σύγχρονα).

 

Εν πάσει περιπτώσει, περί κλιματιστικού ο λόγος - τί προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, είχα διαβάσει μόνο το ποστ του lucifer και απαντούσα σε αυτόν μεμονομενα γιατί νόμιζα ρώταγε ο ίδιος για τον εαυτό του. Δεν είχα δει το από πάνω ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fujitsu inverter και ας ειναι και κινεζικο.Ειναι αριστο και σχετικα οικονομικο στην αγορα του σε σχεση με τα αντιστοιχα της ιδιας κατηγοριας.Τωρα για παιδικο δωματιο ποιοτικη ζεστη εχει ο θερμοπομπος.Οικονομικος με ηλεκτρονικο θερμοστατη και εξαιρετικη θερμικη ανεση.Αυτο τουλαχιστον εχω εγω για την κορη μου.Και τα παιδικα δωματια θεωρω οτι δεν χρειαζονται αμεση ψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τι γίνεται με τα διάφορα νοντέλα της Atlantic (BONJOUR,  Design, Odyssee, 117 20/117 25 κτλ) ή ποιες είναι οι διαφορές τους? Η επίσημη αντιπροσωπεία δηλώνει μόνο δύο μοντέλα (117/18 και Odyssee)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά αιρκοντίσιον έχουν ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα μαιευτήρια, παιδιά! Τέσσερις μέρες εκεί που δεν έφυγα λεπτό, είχα μπει και μέσα στο θάλαμο με τα νεογνά, είδα ΠΩΣ ζεσταίνονταν (βασικά ΔΡΟΣΙΖΟΝΤΑΝ, γιατί ήταν τον Ιούνη)...

Άλλο η θέρμανση και άλλο η ψύξη.

Προσοχή γιατί στην θέρμανση συνήθως τα κλιματιστικά ξηραίνουν την ατμόσφαιρα και δεν είναι ότι καλύτερο για τα μωρά.

Επιπλέον καλό είναι να έχουμε σταθερή θερμοκρασία 20 βαθμών Κελσίου στα μωρά.

Θερμοπομπός και πάλι θερμοπομπός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω βρει 2 θερμοπομπούς. Θέλω να το βάλω σε υπνοδωμάτιο  9-10 τετραγωνικά το πολύ με σχετικά καλή μόνωση. Η Υπόλοιπη θέρμανση του σπιτιού είναι με κλιματιστικό.  Θεωρώ ότι με 1000watt είμαι άνετα καλυμένος.

 

Βρήκα 2. Ο ένας με 2 σκάλες 800/1600 βολεύει γιατί θα ρίχνω την χαμυλή σκάλα όταν πέφτω για ύπνο έχοντας ορίσει τον μιχανικό θερμοστάτη σε μια θερμοκασία. http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=HAP.001271

 

Ο άλλος επώνυμος (Ατλαντικ) με ψηφιακό θερμοστάτη αλλά χωρίς σκάλες. ;Oταν λειτουργεί τραβάει 1500watt.

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=HAP.001220 και θα τον βάλω σε μεγαλύτερο χώρο απ ότι έχει σχεδιαστεί να δουλεύει

 

Ξέρει κανείς να απαντήσει τι με συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε σε κανέναν το εκκαθαριστικό ρεύμα από τους θερμοπομπός ?

Εμενα μου ήρθε 520 σύνολο μαζί με το έναντι,και έχω 6 πάνελ υπέρυθρης infraredpower μόνιμα στους 23 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λίγα σου ήρθαν για αυτό που έκανες. 1) βάλτους στους 20-21 βαθμούς. 2) Στην κουζίνα και στο μπάνιο κλείστα τελείως για μέγιστη οικονομία και άναβέ τα όταν θες, αλλιώς βάλτα στους 17 βαθμούς.

 

Στον υπνοδωμάτιο άναβέ το 1 ώρα πριν κοιμηθείς στους 21 και όταν πέσεις για ύπνο στους 17. Όταν ξυπνήσεις κλείστο

 

Αυτό είναι το νόημα με τους θερμοπομπούς, όχι αυτό που έκανες εσύ. Στο Σαλόνι (εκεί που κάθεσε) σβήσε τον θερμοπομπό και βάλε inverter επειγώντος. 

 

Εγώ βοηθάω. Σε αυτό που ρώτησα εγώ μπορεί να πει κανείς;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λίγα σου ήρθαν για αυτό που έκανες. 1) βάλτους στους 20-21 βαθμούς. 2) Στην κουζίνα και στο μπάνιο κλείστα τελείως για μέγιστη οικονομία και άναβέ τα όταν θες, αλλιώς βάλτα στους 17 βαθμούς.

 

Στον υπνοδωμάτιο άναβέ το 1 ώρα πριν κοιμηθείς στους 21 και όταν πέσεις για ύπνο στους 17. Όταν ξυπνήσεις κλείστο

 

Αυτό είναι το νόημα με τους θερμοπομπούς, όχι αυτό που έκανες εσύ. Στο Σαλόνι (εκεί που κάθεσε) σβήσε τον θερμοπομπό και βάλε inverter επειγώντος. 

 

Εγώ βοηθάω. Σε αυτό που ρώτησα εγώ μπορεί να πει κανείς;;;;

Οι θερμοπομποι τι σχεση εχουν εφου το παληκαρι ειπε οτι εχει πανελ.

Εκτος αν δεν καταλαβα εγω καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ηδη θερμοπομπους αλλα σκεφομουν να τους βαλω σε τηλεχειριζομενες πριζες.

Υπαρχει περιπτωση να τους καψω ή γενικα να τους κανω κακο οταν ενω ειναι αναμενοι εγω Να κλεινω Τη Πριζα Απτο τηλεχειρηστιριο Της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...