Προς το περιεχόμενο

Θερμοπομπομποι ποσο ρευμα καιει


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μόνο που το πάνελ είναι 400W ενώ ο θερμοπομπός που είχες τα διπλά, (κι αυτό στη μικρή σκάλα) θα έπρεπε να σε κάνει απ'την αρχή να σκεφτείς ότι δε θα αποδίδουν το ίδιο.

 

Το ξερω οτι δεν γινοται θαυματα αλλα υποτιθεται οτι αυτα τα σωματα λειτουργουν καλυτερα απο τους κλασικους θερμοπομπους, οποτε αν εκαιγε τα ιδια δεν θα ειχε νοημα.

 

Επειδη υποτιθεται ζεσταινουν τα σωματα με την ακτινοβολια χωρις να ζεσταινουν τον αερα γυρω, "στεκει" σαν ιδεα (τουλαχιστον για καποιον σαν εμενα που δεν ειναι φυσικος) οτι καιγοντας λιγοτερο ρευμα θα απολαμβανεις την ιδια θερμοτητα με καποιο κλασικο θερμοπομπο. Δεν το βλεπω ομως να ισχυει, ή η διαφορα ειναι τοσο μικρη που απλα δεν αξιζει το μεγαλο αρχικο κοστος.

 

Ισως σε ειδικες περιπτωσεις, πχ εξωτερικους χωρους να ειναι διαφορετικα τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο αέρας ζεσταίνεται πολύ πιο γρήγορα από ότι τα αντικείμενα στο χώρο. Και μάλιστα λόγω της κίνησής του (όταν περπατάς προκαλείς ρεύματα) το αίσθημα της ζέστης σε εσένα θα έρθει πολύ πιο γρήγορα.

 

Σε 24/7 χρήση, ίσως να πλεονεκτούν. Εκεί θα έχουν χρόνο να ζεστάνουν το σπίτι, μετά η διατήρηση της θερμοκρασίας θα είναι πιο φθηνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Είναι εντελώς διαφορετική η αρχή λειτουργίας του πάνελ με αυτή του θερμοπομπού. Το πρώτο βασίζεται στην απευθείας θέρμανση των στοιχείων ακτινοβολώντας. Στην περίπτωση αυτή μάλιστα η θερμοκρασία του χώρου δεν ανεβαίνει σε επίπεδα που με άλλα συστήματα θέρμανσης απαιτείται να ανέβει καθώς η αίσθηση της ζεστασιάς έρχεται απευθείας από την ακτινοβολία αυτή. Τα watt σε αυτή την περίπτωση είναι λιγότερα, αλλά ο καθαρός χρόνος λειτουργίας περισσότερος. Στην περίπτωση του θερμοπομπού έχουμε θέρμανση του αέρα με φυσική ροή και κατά συνέπεια θέρμανση του χώρου. Εδώ απαιτούνται περισσότερα watt αλλά κατά κανόνα λιγότερος καθαρός χρόνος λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

PCharon εισαι επιστήμονας και ευχαριστω για τις απαντήσεις!

παντως και εγώ http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=85261 αυτο

ακεφτόμουν για το δωμάτιο μου 15τ περίπου,

λόγω οτι είναι σχετικά φτηνό.

το αμέσως πιο μεγάλο πάνελ η τιμή πάει 200€ πάνω.

και δεν εχω καταλάβει γιατι έχουν τόσο μεγάλη διαφορα και ειναι το μονο που ειναι φτηνο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό αυτό, χωρίς θερμοστάτη και φινέτσα και ιδιαίτερα χαρτακτηριστικά, οπότε είναι και πιο φτηνούλι. Μερικά ακριβότερα έχουν διπλό θερμοστάτη (ο ένας ρυθμιζόμενος) και σε κάποια περίπτωση ακριβότερων τέτοιων που είχα δει, η διαφορά ήταν πως είχαν και καλά μια επίστρωση πάνω που έκανε καλύτερη διάχυση στην υπέρυθρη ακτινοβολία, με την έννοια να πιάνει μεγαλύτερο εύρος όταν δεν είσαι ακριβώς μπροστά και κάτι τέτοιες λεπτομερειες (μου είπαν).

 

Τέλος πάντων, εσένα αυτό ΟΚ σου είναι. Αρκεί επειδή είναι σταθερής τοποθέτησης να το βάλεις κάπου να είναι κοντά και να κοιτάει προς το μέρος που θα κάθεσαι περισσότερο. Αν το κάνεις έτσι, τότε μπορείς να πεις πως θα κάνει και μια σχετική οικονομία σε σύγκριση με αερόθερμα/θερμοπομπούς. Πάντως αν θες να ζεστάνεις όλο το δωμάτιο κανόνισε να μην έχεις απώλειες για να σου κάνει τη χάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σπίτι μου φέτος θα ανάβουμε καλοριφέρ μόνο το βράδυ. Υπάρχουν 3 δωμάτια 10τμ, 14τμ, και 20τμ. που θα χρησιμοποιούνται εκ περιτροπής τα πρωινά από ένα ηλικιωμένο άτομο που μένει όλη μέρα στο σπίτι.

Σε ένα ή δύο χρόνια μάλλον θα βάλουμε θερμοπομπούς.

Για φέτος σκέφτομαι να πάρω αυτό το «αερόθερμο» γιατί έχει 3 επίπεδα θέρμανσης 800/1200/2000 watt, ρυθμιζόμενο θερμοστάτη, μου είπαν ότι είναι ελληνικό( είναι; ) και… αρέσει η εμφάνισή του στη νοικοκυρά! Το βρίσκεις με 35-40 ευρώ.

http://www.davoline..../pid~67/19.html

Σκέφτηκα καλά;

Έχετε ακούσει κάτι καλό ή κακό γι αυτό ή την εταιρία που τα κατασκευάζει;

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, διάβασα όλα αυτά που γράφετε, έχω διαβάσει πληροφορίες και από άλλες πηγές και έχω βγάλει τα εξής συμπεράσματα.

 

Αν είναι να χρησιμοποιείς κάτι μόνο τα βράδυ (όπως κάνω εγώ γιατί γυρνάω αργά στο σπίτι) τότε ο θερμοπομπός είναι το καλύτερο, διότι θερμαίνει πιο γρήγορα), διότι στις 2kw είναι 0,010*2=0,20 * 8 (ώρες) = 1,6 ευρώ ανά ημέρα. Άρα τον μήνα θα σου βγαίνει γύρω στα 50 ευρώ. Εντάξει βάζω στο παιχνίδι και τα υπόλοιπα, όπου για την ίδια παραγωγή θερμότητας θα πρέπει να δαπανάς περίπου το ίδιο.

 

Αυτό όμως είναι το κόστος που πρέπει να δαπανήσεις για ένα δωμάτιο 20m2.

 

Ας δούμε όμως και την λύση του pellet. Τα 15 κιλά κάνουν 6 ευρώ. Για να βγάλεις το βράδυ πάλι για 8 ώρες θέλεις περίπου 5 κιλά. Άρα 6/15*10=2 ευρώ. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι αυτό είναι το κόστος για να ζεστάνεις όλο το σπίτι 90m2!! Για να σας προλάβω μιλάω για εγκατάσταση σόμπας pellet με κανάλια που θα διοχετεύουν ζεστό αέρα σε κάθε δωμάτιο. Το κόστος εγκατάστασης είναι μεγάλο (περίπου στα 1700 ευρώ όλα μαζί για καλή Ιταλική σόμπα με 5 χρόνια εγγύηση), αλλά αξίζει τον κόπο. Υπόψιν ότι το σπίτι ζεσταίνεται σε 30 λεπτά και οι σόμπες αυτές έχουν θερμοστάτη που ρυθμίζουν την ένταση. Οπότε η καύση έχει βγει με αυτό το κριτήριο. Επίσης έχουν και προγραμματισμό εβδομάδας ώστε να μην ασχολείσαι καθόλου με την σόμπα. Το κόστος συντήρησης είναι μηδαμινό. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να την γεμίζεις με pellet (ένα τσουβάλι των 15 κιλών κάθε 3 μέρες) και να μαζευέις τις στάχτες μια φορά τον μήνα.

 

Οπότε αν ψάχνεις λύση για να ζεστάνεις όλο το σπίτι και όχι να ζητάς ημίμετρα το pellet είναι ίσως η καλύτερη λύση.

 

Με το ρεύμα δε ξέρω τι πρόκειται να γίνει. Εννοώ αν πρόκειται να αυξηθεί όπως όλα τα άλλα απαραίτητα στην ζωή μας τώρα τελευταία, θα πρέπει μετά να συζητάμε σε διαφορετική βάση. Το ξυλαράκι όμως μπορείς να το βρεις παντού και είναι πολύ δύσκολο να βάλει η κυβέρνηση χέρι εκεί. Το pellet μπορεί να το φτιάξει ο καθένας, δε λέω ότι θα φτιάξεις εσύ ο ιδιώτης, αλλά θα υπάρχουν πολλοί ανεξάρτητοι έμποροι. Για παράδειγμα έχω φίλο που έχει 2 στρέμματα και θέλει να ξεκινήσει να μαζεύει γαϊδουράγκαθα για να φτιάχνει pellet.

 

Σαν συμπέρασμα έχω να πω, ότι αν έχεις να ζεστάνεις 2 δωμάτια, μπάνιο και κουζίνα τότε χοντρικά θα πρέπει με θερμοπομπούς να πληρώνεις 6 ευρώ την ημέρα άρα 180 τον μήνα!!!

Με το pellet το κόστος είναι το 1/3. Έτσι σε 6 μήνες θα έχεις πληρώσει 6*120=720 ευρώ λιγότερα, οπότε σε 1 χρόνο θα έχεις κάνει απόσβεση!!! (αν συμπεριλάβουμε και το κόστος των θερμοπομπών). Άντε 2 χρόνια απόσβεση αν έχεις καταφύγει σε λύση αερόθερμου που το κόστος είναι ανύπαρκτο).

 

Αν θέλετε να το πάω και εγώ πιο οικονομικά, θα σας αντιπροτείνω την λύση της ξυλόσομπας, όπου το κόστος της ξεκινάει από 200 ευρώ, χωρίς όμως τις ανέσεις που προανέφερα.

 

Δεν λέω ότι είμαι ειδικός απλά παραθέτω αυτά που διαβάζω γιατί είμαι και εγώ ένας από εκείνους που έχουν πεισμώσει και δεν θέλουν πια να βάζουν πετρέλαιο. Θα ήθελα να ακούσω ενστάσεις, αν υπάρχουν, διότι με ενδιαφέρει πραγματικά να δημιουργήσω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

 

Εξαιρώ φυσικά τα παιδιά που όντως θέλουν να ζεστάνουν ένα δωμάτιο και εκείνους που δεν μπορούν να κάνουν τέτοιου τύπου εγκαταστάσεις ή δεν έχουν τα λεφτά να κάνουν αυτή την κίνηση (αν και μπορούν να το βάλουν σε δόσεις με μια αύξηση του κόστους στα 100 ευρώ το οποίο ας το χρεώσουν σαν ένα μήνα παραπάνω στην απόσβεση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, διάβασα όλα αυτά που γράφετε, έχω διαβάσει πληροφορίες και από άλλες πηγές και έχω βγάλει τα εξής συμπεράσματα.

 

Αν είναι να χρησιμοποιείς κάτι μόνο τα βράδυ (όπως κάνω εγώ γιατί γυρνάω αργά στο σπίτι) τότε ο θερμοπομπός είναι το καλύτερο, διότι θερμαίνει πιο γρήγορα), διότι στις 2kw είναι 0,010*2=0,20 * 8 (ώρες) = 1,6 ευρώ ανά ημέρα. Άρα τον μήνα θα σου βγαίνει γύρω στα 50 ευρώ. Εντάξει βάζω στο παιχνίδι και τα υπόλοιπα, όπου για την ίδια παραγωγή θερμότητας θα πρέπει να δαπανάς περίπου το ίδιο.

 

Αυτό όμως είναι το κόστος που πρέπει να δαπανήσεις για ένα δωμάτιο 20m2.

 

Ας δούμε όμως και την λύση του pellet. Τα 15 κιλά κάνουν 6 ευρώ. Για να βγάλεις το βράδυ πάλι για 8 ώρες θέλεις περίπου 5 κιλά. Άρα 6/15*10=2 ευρώ. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι αυτό είναι το κόστος για να ζεστάνεις όλο το σπίτι 90m2!! Για να σας προλάβω μιλάω για εγκατάσταση σόμπας pellet με κανάλια που θα διοχετεύουν ζεστό αέρα σε κάθε δωμάτιο. Το κόστος εγκατάστασης είναι μεγάλο (περίπου στα 1700 ευρώ όλα μαζί για καλή Ιταλική σόμπα με 5 χρόνια εγγύηση), αλλά αξίζει τον κόπο. Υπόψιν ότι το σπίτι ζεσταίνεται σε 30 λεπτά και οι σόμπες αυτές έχουν θερμοστάτη που ρυθμίζουν την ένταση. Οπότε η καύση έχει βγει με αυτό το κριτήριο. Επίσης έχουν και προγραμματισμό εβδομάδας ώστε να μην ασχολείσαι καθόλου με την σόμπα. Το κόστος συντήρησης είναι μηδαμινό. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να την γεμίζεις με pellet (ένα τσουβάλι των 15 κιλών κάθε 3 μέρες) και να μαζευέις τις στάχτες μια φορά τον μήνα.

 

Οπότε αν ψάχνεις λύση για να ζεστάνεις όλο το σπίτι και όχι να ζητάς ημίμετρα το pellet είναι ίσως η καλύτερη λύση.

 

Με το ρεύμα δε ξέρω τι πρόκειται να γίνει. Εννοώ αν πρόκειται να αυξηθεί όπως όλα τα άλλα απαραίτητα στην ζωή μας τώρα τελευταία, θα πρέπει μετά να συζητάμε σε διαφορετική βάση. Το ξυλαράκι όμως μπορείς να το βρεις παντού και είναι πολύ δύσκολο να βάλει η κυβέρνηση χέρι εκεί. Το pellet μπορεί να το φτιάξει ο καθένας, δε λέω ότι θα φτιάξεις εσύ ο ιδιώτης, αλλά θα υπάρχουν πολλοί ανεξάρτητοι έμποροι. Για παράδειγμα έχω φίλο που έχει 2 στρέμματα και θέλει να ξεκινήσει να μαζεύει γαϊδουράγκαθα για να φτιάχνει pellet.

 

Σαν συμπέρασμα έχω να πω, ότι αν έχεις να ζεστάνεις 2 δωμάτια, μπάνιο και κουζίνα τότε χοντρικά θα πρέπει με θερμοπομπούς να πληρώνεις 6 ευρώ την ημέρα άρα 180 τον μήνα!!!

Με το pellet το κόστος είναι το 1/3. Έτσι σε 6 μήνες θα έχεις πληρώσει 6*120=720 ευρώ λιγότερα, οπότε σε 1 χρόνο θα έχεις κάνει απόσβεση!!! (αν συμπεριλάβουμε και το κόστος των θερμοπομπών). Άντε 2 χρόνια απόσβεση αν έχεις καταφύγει σε λύση αερόθερμου που το κόστος είναι ανύπαρκτο).

 

Αν θέλετε να το πάω και εγώ πιο οικονομικά, θα σας αντιπροτείνω την λύση της ξυλόσομπας, όπου το κόστος της ξεκινάει από 200 ευρώ, χωρίς όμως τις ανέσεις που προανέφερα.

 

Δεν λέω ότι είμαι ειδικός απλά παραθέτω αυτά που διαβάζω γιατί είμαι και εγώ ένας από εκείνους που έχουν πεισμώσει και δεν θέλουν πια να βάζουν πετρέλαιο. Θα ήθελα να ακούσω ενστάσεις, αν υπάρχουν, διότι με ενδιαφέρει πραγματικά να δημιουργήσω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

 

Εξαιρώ φυσικά τα παιδιά που όντως θέλουν να ζεστάνουν ένα δωμάτιο και εκείνους που δεν μπορούν να κάνουν τέτοιου τύπου εγκαταστάσεις ή δεν έχουν τα λεφτά να κάνουν αυτή την κίνηση (αν και μπορούν να το βάλουν σε δόσεις με μια αύξηση του κόστους στα 100 ευρώ το οποίο ας το χρεώσουν σαν ένα μήνα παραπάνω στην απόσβεση).

επειδη πουθενα δε μπορω να βρω ολα αυτα τα καναλια pellet εχεις καποιο λινκ να τα δω; γιατί εγώ αυτά που βρήκα όλα ήταν πάνω από 2.500 ευρώ.ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη σας ημερα.

Γνωριζει κανεις ή εχει εμπειρια απο το Fagor rein 1003 100W.

http://www.skroutz.gr/s/23...IN-1003IP.html

 

Πηρα την αντιπροσωπεια για να ρωτησω πληροφοριες καθως και γιατι ειναι 2πλασια η τιμη του απο τους κοινους θερμοπομπους τυπου adax (που δεν νομιζω οτι ειναι πολυ της οικονομιας ασχετα τι λενε).

Μου απαντησαν οτι εχει αρχη λειτουργιας καλοριφερ αλλα χωρις νερο βεβαια. δεν ξηραινει την ατμοσφαιρα. Για ενα παιδικο δωματειο περιπου 12τμ θελει των 1000w και το τελευταιο και πιο σημαντικο. Εκαναν μετρηση με 22 βαθμους και 8 ωρες λειτουργιας την ημερα και κοστησε 16€ το μηνα.

Οπως και να εχει αυτα τα λεει η εταιρια.

 

Εχει κανεις απο εσας εμπειρια απο το συγκεκριμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας και εγώ τα πρώτα post συμπέρανα οτι ότι και να πάρεις θα παράγει ακριβώς τις ίδιες θερμίδες απλά αλλάζει ο τρόπος διάχυσης της θερμότητας, που παίζει ρόλο.

 

Αυτά εδώ αν δεν ανάψουμε το FAN λειτουργούν σαν φτηνοί θερμοπομποί; Ανάβουν μόνο οι αντιστάσεις σωστά;

http://www.praktiker.gr/p/konvektor-praktiker-hfkh2200-turbo-23389

http://www.praktiker.gr/p/konvektor-daewoo-dhc-7320-25121

http://www.praktiker.gr/p/konvektor-rohnson-r-012-2000watt-16200

 

PCharon ποιο θα διάλεγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο φτάνει μέχρι 2200W οπότε είναι κατιτίς δυνατότερο κι έχει ψηφιακό κοντρόλ (πιο μουράτο αλλά οι απλοί διακόπτες των άλλων δύο από κάτω είναι κλασσικά πιο εύχρηστοι κι αξιόπιστοι ^_^ ). Επίσης το δεύτερο έχει κατώτατη σκάλα 750W και ίσως αυτό βγει πιο οικονομικό αν ένα δωμάτιο έχει ήδη ζεσταθεί και απλά θες να κάνεις συντήρηση χωρίς να καις πολύ (βέβαια υπάρχει και ο θερμοστάτης για το σκοπό αυτό). Δε ξέρω αν έχουν κάποια άλλη αφανή ποιοτική διαφορά αλλά με βάση την ίδια τιμή μάλλλον όχι.

 

Αν έχει κάποιος σκοπό να ζεσταθεί με ηλεκτρικό ρεύμα χωρίς κλιματιστικό, βρίσκω πολύ καλή ιδέα τα παραπάνω διότι και φτηνά είναι και έχουν τη δυνατότητα να δουλέψουν πιο αθόρυβα από ένα αερόθερμο.

 

Πάντως γράφει στο ένα πως είναι για δωμάτια μέχρι 30τ.μ. και δε νομίζω πως συμφωνώ. Τα 2000W είναι μεν αρκετά για να διατηρήσουν ζεστό ένα τέτοιο χώρο, αλλά αν έχεις ένα κρύο δωμάτιο πχ στους 18 βαθμούς C, θα περιμένεις αρκετή ώρα να ζεσταθεί με ένα τέτοιο μόνο. Τα 2000W καλύπτουν καλύτερα εως 15-20 τ.μ. ανάλογα και τις απώλειες από τα πορτοπαράθυρα.

 

Χοντρικά (δε βγάζω κομπιουτεράκι) αν καις ένα τέτοιο 10 ώρες την ημέρα/30 ημέρες για ένα δωμάτιο εως 20τ.μ., ας πούμε με ορθολογική χρήση να το βάζεις 2 ώρες στη μεγάλη σκάλα, 1 ώρα στη μεσαία σκάλα και τις υπόλοιπες 7 ώρες στη μικρή σκάλα για συντήρηση, θα καταναλώνεις χοντρικά το πολύ 10kWh/μέρα, δηλαδή (μπλαμπλα) 100-120€ το 4μηνο, για τη χρήση που περιέγραψα. Δεν είναι λίγα (δυστυχώς η θέρμανση με ρεύμα κοστίζει), αλλά αν έχεις μόνο ένα δωμάτιο να ζεστάνεις ή ζεις σε καμιά γκαρσονερίτσα, πάει στην ευχή, είναι μια λύση.

^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Χοντρικά (δε βγάζω κομπιουτεράκι) αν καις ένα τέτοιο 10 ώρες την ημέρα/30 ημέρες για ένα δωμάτιο εως 20τ.μ., ας πούμε με ορθολογική χρήση να το βάζεις 2 ώρες στη μεγάλη σκάλα, 1 ώρα στη μεσαία σκάλα και τις υπόλοιπες 7 ώρες στη μικρή σκάλα για συντήρηση, θα καταναλώνεις χοντρικά το πολύ 10kWh/μέρα, δηλαδή (μπλαμπλα) 100-120€ το 4μηνο, για τη χρήση που περιέγραψα. Δεν είναι λίγα (δυστυχώς η θέρμανση με ρεύμα κοστίζει), αλλά αν έχεις μόνο ένα δωμάτιο να ζεστάνεις ή ζεις σε καμιά γκαρσονερίτσα, πάει στην ευχή, είναι μια λύση.

 

Αν έβγαζες κομπιουτεράκι θα έβλεπες κόστος 150-170 ευρώ.

Σύμφωνα με το παράδειγμά σου πάντα,

τόσο θα είναι η καθαρή αξία του ρεύματος μόνο. (π.χ. 1300kWh x 0.08150 = 105,95)

Με ΦΠΑ και λοιπά τέλη, εκτός ΕΕΤΗΔΕ, τουλάχιστον 1,44x, δηλ 152,568 ευρώ.

Αν στο τετράμηνο για όλα τα άλλα καταναλώσει πάνω από 700kWh, κάτι όχι σπάνιο,

θα πάει στα: 1300kWh x 0.09155 = 119.015 δηλ τουλάχιστον 171,38.

Χρησιμοποιώ ένα παρόμοιο θερμαντικό σε χώρο 20τμ.

Αυτές τις μέρες,πρωί-βράδυ, αν δουλέψει στην αρχή 2 ώρες στα 2000w, μπορεί μετά να κρατήσει σταθερή θερμοκρασία στη σκάλα των 800w.

Αν όμως η θερμοκρασία πέσει 5-10 βαθμούς, που θα πέσει-δεν μιλάμε για πρόσκαιρη παγωνιά 5-10 ημερών, θα πρέπει να δουλέψει στη σκάλα των 1200w και ίσως περισσότερες ώρες στα 2000w. Τότε θα φθάσει και ίσως ξεπεράσει τα 200 ευρώ.

 

Γιά να μην παρεξηγηθώ,η προσφορά σου στο θέμα, έως τώρα είναι πολυτιμότατη. Εδώ, ίσως φταίει που δεν πήρες κομπιουτεράκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ζηταω βοηθεια... ξερεις κανεις τι ακριβως ειναι το παρακατω προιον??

ειναι αεροθερμο-convertoras(που μπορω να βρω και με 30 ευρω)

ή ειναι οντως θερμοπομπος σαν αυτους που βλεπεται παραπανω (ATLANTIX-AEG KLP) που ειναι πολυ ακριβοτεροι? γιατι παρατηρησα οτι τα αεροθερμα-convertores τα εχουμε βαπτιση θερμοπομπους και δεν ξερω τι παιζει..

 

θελω αποψεις

 

http://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=3549

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...