Προς το περιεχόμενο

Θερμοπομπομποι ποσο ρευμα καιει


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω ηδη θερμοπομπους αλλα σκεφομουν να τους βαλω σε τηλεχειριζομενες πριζες. Υπαρχει περιπτωση να τους καψω ή γενικα να τους κανω κακο οταν ενω ειναι αναμενοι εγω Να κλεινω Τη Πριζα Απτο τηλεχειρηστιριο Της?

 

Δεν έχεις πρόβλημα άλλωστε και οι θερμοστάτες που βάζουν την ίδια δουλεία κάνουν (ανοίγουν - κλίνουν το ρεύμα ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ο ρευματοδότης θα πρέπει όμως να μπορεί να διαχειριστεί την ισχύ του θερμοπομπού αλλιώς θα καταστραφεί μετά από κάποια on/off

Εννοειται πρεπει να ειναι 16Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Ανεβαζω το τοπικ, παρόλλη τη ζέστη έξω :P διοτι μου ήρθε ο εκκαθαριστικος ρευματος για τις ημερομηνίες που ειχα τον θερμοπομπό της United (αξιας 120 ευρω απο Κωτσοβολο).

Παρόλο που τον ειχα για 2 μηνες, καθημερινά ανοιχτά για τουλάχιστον 2-3 ώρες κατα μέσο όρο, ο λογαριασμος ρευματος δεν ηταν αυξημένος παραπάνω απο 20 ευρω.

Θεωρω οτι αξιζει τον κόπο, μια που το καλοριφέρ το άναψα ελάχιστα.

Φυσικά ο συγκεκριμένος θερμοπομπος καλυπτε ένα χωρο γυρω στα 25 τετραγωνικά μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εάν με την κινεζιά του Κωτσόβολου πλήρωσες τόσο, φαντάσου πόσο θα πλήρωνες με Ευρωπαϊκό Θερμοπομπό ποιότητας! Για παράδειγμα οι Νορβηγοί έχουν μεγάλη παράδοση στην ηλεκτρική θέρμανση. Ρίξε μια ματιά εδώ Link.png Site: http://www.noboadvantage.com/">

Θερμοπομποι NOBO/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ηδη θερμοπομπους αλλα σκεφομουν να τους βαλω σε τηλεχειριζομενες πριζες. Υπαρχει περιπτωση να τους καψω ή γενικα να τους κανω κακο οταν ενω ειναι αναμενοι εγω Να κλεινω Τη Πριζα Απτο τηλεχειρηστιριο Της?

Νομίζω ότι αν έχουν καλή ποιότητα κατασκευής δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Δεν έχεις πρόβλημα άλλωστε και οι θερμοστάτες που βάζουν την ίδια δουλεία κάνουν (ανοίγουν - κλίνουν το ρεύμα ).

Η διαφορά είναι ότι οι θερμοστάτες ανοίγουν - κλείνουν το ρεύμα της αντίστασης ενώ η τηλεχειριζόμενη πρίζα ανοίγει - κλείνει το ρεύμα του θερμοστάτη, ο οποίος αν δεν είναι καλής ποιότητας μπορεί να καεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν με την κινεζιά του Κωτσόβολου πλήρωσες τόσο, φαντάσου πόσο θα πλήρωνες με Ευρωπαϊκό Θερμοπομπό ποιότητας! Για παράδειγμα οι Νορβηγοί έχουν μεγάλη παράδοση στην ηλεκτρική θέρμανση. Ρίξε μια ματιά εδώ Link.png Site: http://www.noboadvantage.com/">

Θερμοπομποι NOBO/

 

Εσυ πανε καλυτερα να γραφτεις σε κανα λυκειο μπας και καταλαβεις τι κοτσανα πεταξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:mrgreen: Όχι και ότι οι Γάλλοι είναι καλύτεροι πάντως.. Αφού δεν έχουμε ελληνικά προιόντα να προτιμήσουμε..

 

Σαν συσκευές πάντως νομίζεις ότι αξίζουν τα λεφτά τους? Νομίζω ότι είναι καλύτερη λύση απο τις δυο πλάκες που σκεφτόμουν, αλλά γενικά είναι value for money?

Εσυ μου πρότεινες ένα απλο αερόθερμο και γι αυτό σκέφτομαι θα κάνω ποτέ απόσβεση? Θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα και αίσθηση?

Για να μην μπαίνεις σε τέτοια διλήμματα, να σου πω ότι οι aeg που αναφέρεις είναι made in China. Και ένα μικρό μυστικό: όπου δεις θερμοπομπό με κούρμπα στο πάνω μέρος, να είσαι βέβαιος ότι είναι κινέζικος. Το ίδιο εργοστάσιο τα φτιάχνει. Αν τώρα θες να το πληρώσεις για Γερμανικό, πάω πάσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν με την κινεζιά του Κωτσόβολου πλήρωσες τόσο, φαντάσου πόσο θα πλήρωνες με Ευρωπαϊκό Θερμοπομπό ποιότητας! Για παράδειγμα οι Νορβηγοί έχουν μεγάλη παράδοση στην ηλεκτρική θέρμανση. Ρίξε μια ματιά εδώ Link.png Site: http://www.noboadvantage.com/">

Θερμοπομποι NOBO/

 

 

 

Εσυ πανε καλυτερα να γραφτεις σε κανα λυκειο μπας και καταλαβεις τι κοτσανα πεταξες.

 

Βασικά δε ξέρω αν το παλικάρι πέταξε κοτσάνα, αλλά αν αυτοι οι Νορβιγικοί είναι καλύτεροι, γιατι να μη τους ελέγξουμε λιγάκι??

Πάντως εγω για την ωρα κάνω διαφήμιση για τους United του Κωτσοβολου...Κινεζιά η μή, τη δουλίτσα του την έκανε, με ζέσταινε μια χαρά και μόλις ένα 20ρικο παραπάνω για 2 μήνες...Πετρέλαιο θα πλήρωνα 200 ευρω τουλάχιστον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα convector είναι περίππου το ίδιο. Τα atlantic έχουν ψυχρή αντίσταση και δεν ξυραίνουν τον αέρα όπως το united που λέει. Τα έχω και τα 2. 

 

Προτείνω κλιματιστικό, βγαίνουν προσφορές κατ ακαιρούς, σε 4-5 χρόνια θα τα βγάλετε τα λεφτά, ανάλογα την χρήση πάντα. Ένα 9άρι βγάζει θερμότητα σαν 4 απο αυτά μαζί με 50% οικονομία τουλάχιστον

Αν όχι προτείνω κάτι σαν atlantic nobo. Τα convector χαλάνε την υγρασία κατα τα άλλα κάνουν δουλειά, απλά αερόθερμα είναι για μεγάλο χώρο. έχω ενα daewoo καινούργιο απο 40 ευρώ το δίνω 20, όποιος θέλει pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 Τα convector χαλάνε την υγρασία κατα τα άλλα κάνουν δουλειά, απλά αερόθερμα είναι για μεγάλο χώρο. έχω ενα daewoo καινούργιο απο 40 ευρώ το δίνω 20, όποιος θέλει pm

 

Απολύτως καμία σχέση δεν έχουν οι θερμοπομποί (convectors) με τα αερόθερμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια επειδη ψαχνω θερμοπομπο το e-shop εβγαλε αυτον Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=HAP.001235&sid=1 τι γνωμη εχετε?

 

 

edit Link.png Site: http://www.praktiker.gr/p/konvektor-daewoo-dhc-7321-2000watt-34223 για αυτο εδω τι λετε?

Επεξ/σία από Rafaellito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...