Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα κ απο εμενα.μηπως εχει αγορασει κανεις φακους απο απο το visiondirect.com?βλεπω οτι ειναι παρα πολυ φθηνει ειδικα με καποιο επιπλεον κουπονι..μηπως πληρωνεις τελωνειο επειδη ειναι απο Αμερικη?

 

Αγοράζω εγώ χρόνια από εκεί και ποτέ - δεν έτυχε - να τα σταματήσουν τελωνίο.. και μιλάω και για αγορές πάνω απο 150 ευρω....

 

Έχω καταλήξει στους airoptix night & day, που είναι καταπληκτικοί φακοί, και δεν με κουράζουν καθόλουν... Φυσικά δεν τους φοράω και όταν κοιμάμαι, αλλα και να σε πάρει λίγο ο ύπνος, δεν ξηρένονται όπως οι άλλοι.....

Εκεί που έπαθα πλάκα ήταν ένα βράδυ που είχα σκάσει πολύ κουρασμενος σπίτι με πήρε ο ύπνος.... και το πρωί σηκώθηκα από συνήθεια να πάω στο μπάνιο να φορέσω τους φακούς και δεν τους έβρισκα στην θήκη...... και προσπαθούσα να καταλάβω τι έγινε.....

Μετά από λίγο συνηδητοποίησα ότι τους φορούσα.... .Για κάποιον που φοράει φακούς αντιλαμβάνεται, τι σημαίνει, να κλείσει τα μάτια τους έστω και για λίγα λεπτά.... τι συμβαίνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα φορεσα για πρωτη φορα στην ζωη μου φακους επαφης. φοραω γυαλια εδω και 20 χρονια κοντα. νιωθω εντελως γυμνη. 

 

:-D

 

που να δεις όταν θα βάζεις μηχανικά το χέρι σου να σηκώσεις τα γυαλιά γιατί νομίζεις ότι σου γλυστράνε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D

 

που να δεις όταν θα βάζεις μηχανικά το χέρι σου να σηκώσεις τα γυαλιά γιατί νομίζεις ότι σου γλυστράνε.

πραγματικα αυτη η κινηση δεν ξεχνιεται ποτε!! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας και τα αποθέματα φακών μου αρχίζουν να εξαντλούνται θέλω να κάνω μια αγορά. Εϊπα λοιπόν να ρίξω μια ματιά γενικότερα στο τι παίζει καθώς και για τους φακούς που μου πλασάρανε εδώ στην Ελλάδα (κάτι που θα έπρεπε να έχω κάνει χρόνια τώρα αλλά ούτε καν μου είχε περάσει από το μυαλό). Λοιπόν, κατά κύριο λόγο αγοράζω τους Link.png Site: http://www.bausch.com/en/Our-Products/Contact-Lenses/Contact-Lenses-for-Astigmatism/SofLens-For-Astigmatism-contact-lenses">SofLens Toric (SofLens For Astigmatism) by Bausch & Lomb τους οποίους μου πλασάρουν για μηνιαίους. Έριξα μια ματιά λοιπόν και είδα οτι η εταιρία τους δίνει διάρκεια ζωής 2 εβδομάδων. Δεν μπορώ να πω όμως οτι είχα ιδιαίτερα προβλήματα, ίσα ίσα που έχω κρατήσει συγκεκριμένο φακό μέχρι και 2 μήνες.

 

Από την άλλη είχα παραγγείλει μια φορά τους Link.png Site: http://www.bausch.com/en/Our-Products/Contact-Lenses/Contact-Lenses-for-Astigmatism/PureVision-contact-lenses-for-astigmatism">PureVision Toric (PureVision For Astigmatism) by Baush & Lomb και είχα μείνει εξίσου ικανοποιημένος (να επισυμάνω οτι οι συγκεκριμένοι έχουν διάρκεια ζωής από την εταιρία ενός μήνα).

 

Έχει κανείς να προτίνει κάποια άλλη λύση ή τουλάχιστον να μου πει αν χρησιμοποιεί κάποιον από τους δύο φακούς επαφής; Τόσο καιρό δεν έχω θέμα όπως είπα με την πρώτη επιλογή αλλά δεν ξέρω και κατά πόσο είναι καλό για τα μάτια να χρησιμοποιούνται φακοί πολύ περισσότερο απ' όσο θα έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα φορεσα για πρωτη φορα στην ζωη μου φακους επαφης. φοραω γυαλια εδω και 20 χρονια κοντα. νιωθω εντελως γυμνη

 

Δε ανεβάζεις καμια φωτο να αποκτήσει ενδιαφέρον το τόπικ; :P

 

Στα σοβαρά, για μένα η εμπειρία ήταν πολυ πιο απλή. Ένιωθα περίεργα για λίγες στιγμές και μετά ΜΠΑΜ! ήταν σα να φορούσα φακούς μια ζωή.

Παρόλο που έχω και γυαλιά, τα φοράω σπάνια. Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα ήταν η ζωή μου αν ήμουν αναγκασμένος να φοράω μόνο γυαλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D

 

που να δεις όταν θα βάζεις μηχανικά το χέρι σου να σηκώσεις τα γυαλιά γιατί νομίζεις ότι σου γλυστράνε.

 

α καλα αυτο, καθε 5 λεπτα μου συμβαινει.

 

και μια ερωτηση, προς το παρον φοραω ημερισιους γιατι ειμαι σε φαση δοκιμης, στο μαγαζι μου ειπαν 8 ωρες οτι μπορω να τους φοραω ενω μια αλλη υπαλληλος μου ειχε πει 10 ωρες. τελικα τι ισχυει; ποσο μπορω να τους φοραω; αν τους κρατησω κανα 2ωρο παραπανω θα παθω τπτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α καλα αυτο, καθε 5 λεπτα μου συμβαινει.

 

και μια ερωτηση, προς το παρον φοραω ημερισιους γιατι ειμαι σε φαση δοκιμης, στο μαγαζι μου ειπαν 8 ωρες οτι μπορω να τους φοραω ενω μια αλλη υπαλληλος μου ειχε πει 10 ωρες. τελικα τι ισχυει; ποσο μπορω να τους φοραω; αν τους κρατησω κανα 2ωρο παραπανω θα παθω τπτ;

 

Εγώ φοράω 15μερους acuvue oasys και τους αλλάζω στις 25-30 μέρες =p

 

(δεν είναι και ότι καλύτερο να τους "τραβάς" σε διάρκεια χρήσης αλλά εφόσον τους προσέχεις και τους καθαρίζεις όπως πρέπει άλλαξε τους σε εύλογο χρονικό διάστημα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α καλα αυτο, καθε 5 λεπτα μου συμβαινει.

 

και μια ερωτηση, προς το παρον φοραω ημερισιους γιατι ειμαι σε φαση δοκιμης, στο μαγαζι μου ειπαν 8 ωρες οτι μπορω να τους φοραω ενω μια αλλη υπαλληλος μου ειχε πει 10 ωρες. τελικα τι ισχυει; ποσο μπορω να τους φοραω; αν τους κρατησω κανα 2ωρο παραπανω θα παθω τπτ;

παλια οταν πρωτοεβαλα φακους τους μηνιαιους τους τραβαγα σχεδον διμηνο γιατι δεν τους φοραγα καθε μερα και αν τους φοραγα τους φοραγα λιγες ωρες.το ειπα σε μια τυπισσα που ηταν σε ενα οπτικο που ειχα παει να αγορασω καινουργιο πακετο και μονο που δεν με εσπασε στο ξυλο.της εξηγουσα οτι δεν τους φοραω καθημερινα αυτη τιποτα.τεσπα γενικα αυτοι στα οπτικα τεινουν να ειναι λιγο υπερβολικοι.για 2ωρες θα εισαι οκ εκτος και αν νιωθεις τους φακους να αρχισουν να σε ενοχλουν δηλαδη λιγη θαμπαδα,ξηρασία κ.α. τοτε βγαλτους.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλια οταν πρωτοεβαλα φακους τους μηνιαιους τους τραβαγα σχεδον διμηνο γιατι δεν τους φοραγα καθε μερα και αν τους φοραγα τους φοραγα λιγες ωρες.το ειπα σε μια τυπισσα που ηταν σε ενα οπτικο που ειχα παει να αγορασω καινουργιο πακετο και μονο που δεν με εσπασε στο ξυλο.της εξηγουσα οτι δεν τους φοραω καθημερινα αυτη τιποτα.τεσπα γενικα αυτοι στα οπτικα τεινουν να ειναι λιγο υπερβολικοι.για 2ωρες θα εισαι οκ εκτος και αν νιωθεις τους φακους να αρχισουν να σε ενοχλουν δηλαδη λιγη θαμπαδα,ξηρασία κ.α. τοτε βγαλτους.

 

οκ ευχαριστω  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι τους μηνιαίους τους φορούσα και για 4 μήνες. Μόλις θόλωναν ή για κάποιο λόγο δεν μου φαινόντουσαν ΟΚ, τους άλλαζα.

 

Υ.Γ. Εάν λάβετε υπόψιν το προηγούμενο post μου περί "με τα μάτια δεν παίζουμε", πέφτω σε αντιφάσεις αλλά όπως ξέρετε άλλο να δίνουμε συμβουλές και άλλο να τις ακολουθούμε :devil:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μηνιαίους τους φοράω συνέχεια όσες ώρες είμαι ξύπνιος και πάλι τους πάω κανα δίμηνο.

 

Το καλοκαίρι τους αλλαζω στο μήνα γιατί τους φοραω στη θάλασσα. Άμα χρειαστεί, ανοίγω τα μάτια σε βουτιά :)

 

Γενικά, επειδή δουλευα χρόνια σε οικοδομή και έχω φάει άπειρη σκόνη στα μάτια, είναι πιο ανθεκτικά απ' οτι νομίζουμε.

 

Βέβαια, παίζει ρόλο και στον άνθρωπο. Η γυναίκα μου δεν αντέχει να τους φοράει πάνω από 8 ώρες την ημέρα και φυσικά ούτε λόγος για θάλασσα.

 

Υ.Γ. Αποφύγετε τους φτηνιάρικους. Είναι εντελώς ψεύτικοι. Είχα πάρει μια εξάδα κάποτε και οι μισοί μου σκίστηκαν στα δάχτυλα ενώ ετοιμαζόμουν να τους φορέσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

γεια σας γκαβοι μου συναδελφοι :-D  μετα απο χρόνια χρησιμοποιηση των purevision2 σκεφτομαι να δοκιμασω κ κατι αλλο μηπως μου καθεται καλυτερα.. ψιλοευχαριστημενος ειμαι παντως κ απ αυτους. μυωπια 2 & 2.5.

λεω να δοκιμασω αυτους τους air optix που ειναι παρομοιοι. Τι λετε? παλι σιλικονης-υδρογελης θελω αφου οπωε λενε ολοι ειναι οι καλυτεροι. Απλα λεω πρωτη φορα να αγορασω απο e-shop γιατι απο μαγαζια γδερνουν κανονικα :mellow:

ακουω γνωμες :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας γκαβοι μου συναδελφοι :-D  μετα απο χρόνια χρησιμοποιηση των purevision2 σκεφτομαι να δοκιμασω κ κατι αλλο μηπως μου καθεται καλυτερα.. ψιλοευχαριστημενος ειμαι παντως κ απ αυτους. μυωπια 2 & 2.5.

λεω να δοκιμασω αυτους τους air optix που ειναι παρομοιοι. Τι λετε? παλι σιλικονης-υδρογελης θελω αφου οπωε λενε ολοι ειναι οι καλυτεροι. Απλα λεω πρωτη φορα να αγορασω απο e-shop γιατι απο μαγαζια γδερνουν κανονικα :mellow:

ακουω γνωμες :-D

Φίλε πιστεύω είναι λάθος να σου πούμε αν η τάδε μάρκα φακών είναι καλή γιατί είναι υποκειμενικό και δεν κάνουν όλοι οι φακοί στα μάτια όλων μας. Για παράδειγμα . Οι basch and lomb όχι απλά με ενοχλούν αλλά τείνουν να βγουν απο τα μάτια μου. . Οι air optix aqua που χα πάρει με ενοχλούσαν λιγάκι . Αυτοί που δεν με ενοχλούν και δεν έχω βρει καλύτερους φακούς για τα μάτια μου είναι κάτι ιταλικοί δεν θυμάμαι πως λέγονται τους φτιάχνει μια μικρή εταιρεία και δεν τους βρήκα πουθενά στο ιντερνετ να τους αγοράσω παρα μόνο σε ένα ατάστημα στην Αθήνα και πουθενά αλλού. Πρέπει να χει κάποιου είδους αποκλειστικότητα. 

 

Μιλάω πάντα για σιλικόνης υδρογέλης. 

Οι φακοί airoptix aqua έχουν απο τα μεγαλύτερα ποσοστά νερού στο φακό κάτι που τους κάνει θεωρητικά άνετους για το μάτι και για πολύωρη χρήση καθώς και επιβαρύνουν λιγότερο το μάτι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...