Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mπορει να ακουστει γελοιο, αλλα εαν στεγνωσουν οι φακοι μου, προκαλω χασμουρητο ωστε να δακρυσω.

Κατα τα αλλα, ή δεν φορατε συχνα φακους ή απλα το ματι ειναι πιο ευαισθητο σε σχεση με αλλους.

 

 

...και εγώ αυτό κάνω, πολύ καλύτερο από το τεχνητό δάκρυ B)  

 

Σε γενικές γραμμές συνήθως οι φακοί αντέχουν 6-8 ώρες χωρίς να αφυδατωθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Έχει δοκιμάσει κανείς τα νέα τεχνητά δάκρυα σε σπρέι? Νομίζω τα λένε Tears Again αλλά δεν τα πέτυχα ακόμη σε κανένα φαρμακείο. Ψεκάζεις κατευθείαν στο μάτι και δεν έχει θέμα με το αν φοράς τους φακούς ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α νομιζω τα ειδα στη τηλεοραση...δν παιζει το ματι μου να κατσει ανοιχτο να το ψεκαζω :P .

χαχαχα! ειναι και αυτο!

Γιατι αν σκεφτεις πως οταν βαζεις σταγονες το κρατας με το δαχτυλο ανοιχτο.

Με το σπρέυ πάλι το ίδιο θα κανεις.

Δε παιζει να ψεκάσεις και να μη κλεισει το μάτι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς κάποιο φακό με διάμετρο μεγαλύτερη απο 14.2 ; Σε 2 καταστήματα που πήγα δεν μπόρεσα να βρώ. 

Επειδή ξεκίνησα πρόσφατα να φοράω φακούς ο οφθαλμίατρος μου πρότεινε να χρησιμοποιώ για υγρό το opti-free express, αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω με φακούς σιλικονης-υδρογελης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα, συμφωνα με την συνταγη του οφθαλμιατρου εχω στο δεξι ματι- 5μυωπια, 2αστιγμ., 180μοιρες- και στο αριστερο - 3,25μυωπια, 3αστιγμ.170μοιρες- δοκιμασα τους Air optix & Oasys πριν αγορασω και τελικα κατεληξα στους Air optix (μηνιαιοι).

oi οποιοι ειναι προσαρμοσμενοι στο 4,75-1,75-180μοιρες στο δεξι και 3,50-2,25-170μοιρες στο αριστερο.

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος, δεν με "κοβουν" και εχω καλη οραση (τους φοραω πολλες ωρες καθε μερα), Ομως εχω παρατηρησει οτι με τον αριστερο φακο θολωνει το ματι πιο συχνα (σχεδον συνεχεια) και δεν εχω τοσο καλη οραση οσο με το δεξι στο οποιο δεν εχω κανενα προβλημα.

Ξερετε που μπορει να οφειλεται αυτο?? ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και με τον Oasys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια καλημερα B)

 

πρεπει να αγορασω φακους επαφης και ψαχνω καποιο καλο κ αξιοπιστο e-shop απο εξωτερικο κυριως. Φοραω εδω κ χρονια τοuς pure-vision 2HD κ ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, αν κ σκεφτομαι να παρω για δοκιμη τους air-optix aqua μιας κ ειναι ιδιου στυλ φακοι κ αυτοι (σιλικονης-υδρογελης). Βεβαια αν υπαρχουν καποιοι εξισου καλοι που δεν τους γνωριζω χωρις να ξεφευγουν πολυ σε τιμη γιατι οχι να μην τους αγορασω :-)

συνοψιζοντας...

απο Ελλαδα απ οσο εψαξα τις καλυτερες τιμες τις εχουν εδω  www.opticaldirect.gr

απο εξωτερικο βρηκα το εξης site  www.eurolens.com αλλα δεν γνωριζω παραπανω λεπτομερεις, οπως πχ απο που ερχονται, αν χρεωνουν μεταφορικα ή τελωνεια, καθως κ σε τι νομισμα ειναι οι τιμες που γραφει :huh: . επισης με προβληματπαιζει που δεν εχει τροπο πληρωμης με paypal

 

αν γνωριζει καποιος ή αν εχει παραγγειλει παρακαλω ας με διαφωτισει... ευχαριστω για τον χρονο σας :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου ρε παιδιά τι μάρκα χρησιμοποιείτε. Θέλω να πάω για σνοουμπορ την κυριακη αλλά στεγνώνουν τα ρημάδια τα μάτια μου με τους φακούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου ρε παιδιά τι μάρκα χρησιμοποιείτε. Θέλω να πάω για σνοουμπορ την κυριακη αλλά στεγνώνουν τα ρημάδια τα μάτια μου με τους φακούς..

 

φιλε οι φακοι σιλικονης-υδρογελης ειναι οι πιο ποιοτικοι κ ανετοι. τωρα για το στεγνωμα στα ματια ειναι πιθανον να φταιει κ το υγρο σου. ψαξε κ βρες ποιο σου ταιριαζει. στον καθενα βολευει διαφορετικο. πχ στους περισσοτερους βολευει τελεια το biotrue. εμενα δε με βολευει καθολου παντως. προτιμω το optifree pure moist. απο σκρουτζομαγαζα θα το βρεις στα 9€ κ ειναι πολυ καλη επιλογη. :-)

 

 

ΕΝΤΙΤ: επισης μπορεις να παρεις σταγονες ή δακρυα απο φαρμακειο για να ενυδατωνεις τα ματια σου οταν στεγνωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστώ μα μεν! Θα πάω σήμερα σε κατάστημα οπτικών να ρωτησω. Εκτός από φακους σιλικονης/υδρογέλης παίζουν και άλλου είδους πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστώ μα μεν! Θα πάω σήμερα σε κατάστημα οπτικών να ρωτησω. Εκτός από φακους σιλικονης/υδρογέλης παίζουν και άλλου είδους πχ;

 

παιζουν κ αλλα ειδη πιο φθηνα αλλα ισχυει περιτρανα το οτι πληρωνεις παιρνεις!! καλυτερα μην παιρνεις συμβουλες απο καταστημα οπτικων αλλα απο οφθαλμιατρο γιατι θα σου πλασαρουν αυτα που εχουν.. ψαξου λιγο στο γκουγκλ για φακους & υγρα και θα διαβασεις ποιοι ειναι οι καλυτεροι κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα χρόνια φοράω φοράω της Johnson τους Acuvue Oasys αλλά έχω 8,4 καμπυλότητα οπότε γενικά δεν έχω πολλές επιλογές. ούτε στεγνώνουν τα μάτια μου ούτε τίποτα αλλά αυτό είναι και θέμα ματιών οπότε έχει δίκιο ο Marley πήγαινε σε γιατρό καλύτερα για να σου πει ποια ταιριάζουν στα μάτια σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα χρόνια φοράω φοράω της Johnson τους Acuvue Oasys αλλά έχω 8,4 καμπυλότητα οπότε γενικά δεν έχω πολλές επιλογές. ούτε στεγνώνουν τα μάτια μου ούτε τίποτα αλλά αυτό είναι και θέμα ματιών οπότε έχει δίκιο ο Marley πήγαινε σε γιατρό καλύτερα για να σου πει ποια ταιριάζουν στα μάτια σου

 

αυτοι οι oasys εχω διαβασει οτι ειναι γενικα οι καλυτεροι σιλικονης-υδρογελης που κυκλοφορουν. εχεις δοκιμασει τους pure vision 2 να μας πεις αν βλεπεις καποια αισθητη διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...