Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλημερα B)

 

πρεπει να αγορασω φακους επαφης και ψαχνω καποιο καλο κ αξιοπιστο e-shop απο εξωτερικο κυριως. Φοραω εδω κ χρονια τοuς pure-vision 2HD κ ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, αν κ σκεφτομαι να παρω για δοκιμη τους air-optix aqua μιας κ ειναι ιδιου στυλ φακοι κ αυτοι (σιλικονης-υδρογελης). Βεβαια αν υπαρχουν καποιοι εξισου καλοι που δεν τους γνωριζω χωρις να ξεφευγουν πολυ σε τιμη γιατι οχι να μην τους αγορασω :-)

συνοψιζοντας...

απο Ελλαδα απ οσο εψαξα τις καλυτερες τιμες τις εχουν εδω  www.opticaldirect.gr

απο εξωτερικο βρηκα το εξης site  www.eurolens.com αλλα δεν γνωριζω παραπανω λεπτομερεις, οπως πχ απο που ερχονται, αν χρεωνουν μεταφορικα ή τελωνεια, καθως κ σε τι νομισμα ειναι οι τιμες που γραφει :huh: . επισης με προβληματπαιζει που δεν εχει τροπο πληρωμης με paypal

 

αν γνωριζει καποιος ή αν εχει παραγγειλει παρακαλω ας με διαφωτισει... ευχαριστω για τον χρονο σας :-)

το φθηνοπωρο παραγειλλα απο εδω:http://avramisoptica.gr/

σε 10 μερες τους ειχε ους φακους και ηταν παρα πολυ εξυπηρετικοί.απο τιμες νομιζω οτι ειναι μια χαρα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

 

λεω να παραγειλω και υγρο απο αυτους περνω παντοτε το renu multiplus και ειδα οτι αυτοι εχουν το renu fresh.επειδη τα ματια μου ειναι πολυ ιδιοτροπα τα εχει δοκιμασει καποιος και τα 2?ειναι ιδια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΚΑΛΟ ΤΟ ΟΠΤΙΚΑΛ DIREΚΤ ΑΛΛΑ ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ 

http://lenshop.gr/el/fakoi-epafis/purevision-2hd-3p-biotrue-lenshop.html

 

4+4 ΦΑΚΟΙ PUREVISION2 ME 38,80 KAI PHRA KAI 2 BIOTRUE MIKRA ΔΩΡΟ...

ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 2 ΜΕΓΑΛΑ ΜΕ 8,90 ΕΥΡΩ(+ΑΚΟΜΗ 2 ΥΓΡΑ ΔΩΡΟ)

ΟΠΟΤΕ ΣΥΝΟΛΟ

6 ΦΑΚΟΙ +2 ΔΩΡΟ

2 ΜΙΚΡΑ ΒΙΟΤΡΟΥ+4 ΜΙΚΡΑ ΔΩΡΟ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΗΚΑΝ 56 ΕΥΡΩ..ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ 4 ΜΗΝΕΣ ΦΑΚΟΙ ΓΙΑ ΥΓΡΑ..

 

ΤΟ ΣΑΙΤ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ THESALONIKI K TA EIXA ΠΑΤΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ..(ΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΣΤΙΣ 7 ΤΟ ΒΡΑΔΥ)

ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΩΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΜΕ ACS ΣΤΙΣ 10 ΤΟ ΠΡΩΙ...ΣΙΓΑ ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ 10 ΜΕΡΕΣ...

ΠΑΛΙΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ...ΤΟ ΚΑΚΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΥΓΡΑ !!!

ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΔΩΡΟ!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι, μήπως σου κάναν και εγχείριση μυωπίας δώρο;

 

τι θέλει να πει ο ποιητής.... :-(

 

ψωνίζω κι εγώ από κει και ισχύει ότι βάζει συχνά πυκνά καλά δωράκια.

 

εγώ είχα πάρει 2 κουτιά των 6 τεμ. Purevision και μου είχε βάλει δώρο ένα ζευγάρι Air Optix Aqua (σιλικόνης) αξίας 9€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Γνωριζει καποιος εαν υπαρχουνε φακοι επαφης μηνιαιοι βεβαια, αλλα να υπαρχει η δυνατοτητα να φορεθουν απο το πρωι μεχρι βραδυ?

 

( Αντιμετωπιζω ενα προβλημαμε τους φακους.. Εαν τους βαλω πολυ ωρα το ενα ματι αρχιζει κ κοκκινιζει γυρω γυρω. Κα8ως επισης εαν τους φορεσω τη μιση μερα.. Πηγα σε οφθαλμιατρο αλλα δεν μου βρηκε κατι, γιατι τοτε μου ειχε περασει, μετα τον πηρα τηλ. κ μου ειπε οτι ισως ειναι επιπεφυκίτιδα κ να βαλς κολιριο γ 4-5 ημερες καθως κ εκανα αλλα δυστυχως παλι τα ιδια.. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Γνωριζει καποιος εαν υπαρχουνε φακοι επαφης μηνιαιοι βεβαια, αλλα να υπαρχει η δυνατοτητα να φορεθουν απο το πρωι μεχρι βραδυ?

 

( Αντιμετωπιζω ενα προβλημαμε τους φακους.. Εαν τους βαλω πολυ ωρα το ενα ματι αρχιζει κ κοκκινιζει γυρω γυρω. Κα8ως επισης εαν τους φορεσω τη μιση μερα.. Πηγα σε οφθαλμιατρο αλλα δεν μου βρηκε κατι, γιατι τοτε μου ειχε περασει, μετα τον πηρα τηλ. κ μου ειπε οτι ισως ειναι επιπεφυκίτιδα κ να βαλς κολιριο γ 4-5 ημερες καθως κ εκανα αλλα δυστυχως παλι τα ιδια.. )

 

Αυτό δεν μπορούμε να στο πούμε με σιγουριά. Πας με δοκιμή. Εγώ σου συστήνω ανεπιφύλακτα τους Purevision 2 HD με Biotrue υγρό. Τους φοράω από τις 0600 το πρωι έως στις 2200 το βράδι χωρίς να με ενοχλούν καθόλου. Πολλές φορές ξεχνιέμαι ακόμα και ότι φοράω φακούς. Είναι λίγο πιο ακριβοί αλλά είναι ποιοτικοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τους φακούς επαφής δεν κάνει να τους φοράς πάνω από 8 ώρες τη μέρα. Βέβαια κανείς δεν το κάνει αυτό λόγω δουλειάς κτλ, και γι αυτό πολλοί καταλήγουν μετά από λίγο σε laser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τους φακούς επαφής δεν κάνει να τους φοράς πάνω από 8 ώρες τη μέρα. Βέβαια κανείς δεν το κάνει αυτό λόγω δουλειάς κτλ, και γι αυτό πολλοί καταλήγουν μετά από λίγο σε laser

 

Oι PUREVISION BAUSCH & LOMB είναι εγκεκριμένοι απο το FDA για 30 ημέρες συνεχούς χρήσης οπότε οι ώρες που τους φοράω είναι σταγόνα στον ωκεανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τους φακούς επαφής δεν κάνει να τους φοράς πάνω από 8 ώρες τη μέρα. Βέβαια κανείς δεν το κάνει αυτό λόγω δουλειάς κτλ, και γι αυτό πολλοί καταλήγουν μετά από λίγο σε laser

 

Ισχύει αυτό γενικά. Μην κολλάτε στο τι γράφουν και λένε, το σωστό είναι να μένουν όσο γίνεται λίγες ώρες στο μάτι.

Εγώ με οποιοδήποτε φακό έχει τύχει να κοιμηθώ 3-4 φορές τόσα χρόνια που τους φοράω (και τους purevision 2) μόλις ξύπναγα τα μάτια ήταν κατακόκκινα και ο φακός είχε κολλήσει μέσα και έπρεπε να περιμένω να υγρανθούν τα ματια αρκετή ώρα για να τους βγάλω.

 

Προσωπικά τους φοράω μόνο όταν βγω έξω βόλτα. Στη δουλειά είμαι με γυαλιά κάποιες φορές. Σπίτι τους αποφεύγω αλλά έχω ακούσει κόσμο που τους φορά από το πρωί μέχρι το βράδυ ακόμα και μέσα στο σπίτι. Ίσως είναι και θέμα ματιού...

 

Επίσης όσοι τους κάνετε τέτοια χρήση και ακόμα είστε στις αρχές με τους φακούς να κρατάτε μικρό καλάθι για αργότερα...

 

 

 

Καλησπερα. Γνωριζει καποιος εαν υπαρχουνε φακοι επαφης μηνιαιοι βεβαια, αλλα να υπαρχει η δυνατοτητα να φορεθουν απο το πρωι μεχρι βραδυ?

 

( Αντιμετωπιζω ενα προβλημαμε τους φακους.. Εαν τους βαλω πολυ ωρα το ενα ματι αρχιζει κ κοκκινιζει γυρω γυρω. Κα8ως επισης εαν τους φορεσω τη μιση μερα.. Πηγα σε οφθαλμιατρο αλλα δεν μου βρηκε κατι, γιατι τοτε μου ειχε περασει, μετα τον πηρα τηλ. κ μου ειπε οτι ισως ειναι επιπεφυκίτιδα κ να βαλς κολιριο γ 4-5 ημερες καθως κ εκανα αλλα δυστυχως παλι τα ιδια.. )

 

Εάν δεν ήταν κάτι τυχαίο ή κακή χρήση πχ να μην έπλυνες καλά τα χέρια ή τπτ παρόμοιο, τότε κατά 90% δεν κάνει για φακούς το μάτι σου, τουλάχιστον για πολλές ώρες. Μπορείς να δοκιμάσεις τεχνητά δάκρυα από φαρμακείο.

Γιατρός δεν είμαι φυσικά αλλά καλό είναι να πάς για εξέταση σε οφθαλμίατρο πάλι. Την επιπεφυκίτιδα στη διάγνωσε τηλεφωνικώς; 

 

Μηνιαίοι υπάρχουν οι purevision 2 και οι night & day (αυτούς ξέρω εγώ δλδ) που υποτίθεται μπορείς να τους φοράς όλες τις ώρες. Υποτίθεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό γενικά. Μην κολλάτε στο τι γράφουν και λένε, το σωστό είναι να μένουν όσο γίνεται λίγες ώρες στο μάτι.

Εγώ με οποιοδήποτε φακό έχει τύχει να κοιμηθώ 3-4 φορές τόσα χρόνια που τους φοράω (και τους purevision 2) μόλις ξύπναγα τα μάτια ήταν κατακόκκινα και ο φακός είχε κολλήσει μέσα και έπρεπε να περιμένω να υγρανθούν τα ματια αρκετή ώρα για να τους βγάλω.

 

Προσωπικά τους φοράω μόνο όταν βγω έξω βόλτα. Στη δουλειά είμαι με γυαλιά κάποιες φορές. Σπίτι τους αποφεύγω αλλά έχω ακούσει κόσμο που τους φορά από το πρωί μέχρι το βράδυ ακόμα και μέσα στο σπίτι. Ίσως είναι και θέμα ματιού...

 

Επίσης όσοι τους κάνετε τέτοια χρήση και ακόμα είστε στις αρχές με τους φακούς να κρατάτε μικρό καλάθι για αργότερα...

 

 

 

 

Εάν δεν ήταν κάτι τυχαίο ή κακή χρήση πχ να μην έπλυνες καλά τα χέρια ή τπτ παρόμοιο, τότε κατά 90% δεν κάνει για φακούς το μάτι σου, τουλάχιστον για πολλές ώρες. Μπορείς να δοκιμάσεις τεχνητά δάκρυα από φαρμακείο.

Γιατρός δεν είμαι φυσικά αλλά καλό είναι να πάς για εξέταση σε οφθαλμίατρο πάλι. Την επιπεφυκίτιδα στη διάγνωσε τηλεφωνικώς; 

 

Μηνιαίοι υπάρχουν οι purevision 2 και οι night & day (αυτούς ξέρω εγώ δλδ) που υποτίθεται μπορείς να τους φοράς όλες τις ώρες. Υποτίθεται...

 

Παλια και για πολλα χρονια επαιρνα "freshlook" η "aquafresh" τους 3μηνους η 6μηνους αν θυμαμαι καλα και μετα τους αλλαξα και ειχα αυτο το προβλημα. Καλα για να καταλαβεται οταν επαιρνα για δοκιμη φακους, π.χ. μου χει τυχει να τουσ φορεσω στις 4 το μεσημερι μεχρι 22 το βραδυ τη πρωτη μερα οκ αλλα μετα τη δευτερη παλι τα ιδια.

Με τους γιατρους ειμαι "λιγο μακρυα και αγαπημενοι", ασε που δεν τους εχω και πολυ εμπιστοσυνη και γιαυτο αλλωστε προσπαθω να βρω ακρη μονη μου. Ανεφερα πηγα σε οφθαλμιατρο ενω ειχα το προβλημα και μ πε ολα οκ. Δηλαδη αμα παω σε αλλον κ μου πει παλι τα ιδια θα πρεπει να παω παλι σε αλλον μετα? Αμπαριζα τους οφθαλμιατρους θα κανω να τουσ κανω χρυσους? xD

 

Ασε δε ο "οπτικος" μου ειπε οτι πρεπει να δοκιμασω πολλα ζευγαρια φακους μεχρι να βρω τους καταλληλους χαχαχαα

 

Βγαλτε ακρη μια καποιος xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους γιατρους ειμαι λιγο μακρυα και αγαπημενοι, ασε που δεν τους εχω και πολυ εμπιστοσυνη και γιαυτο αλλωστε προσπαθω να βρω ακρη μονη μου. Ανεφερα πηγα σε οφθαλμιατρο ενω ειχα το προβλημα και μ πε ολα οκ. Δηλαδη αμα παω σε αλλον κ μου πει παλι τα ιδια θα πρεπει να παω παλι σε αλλον μετα? Αμπαριζα τους οφθαλμιατρους θα κανω να τουσ κανω χρυσους? xD

 

 

Δηλαδή είχες το πρόβλημα και ο οφθαλμίατρος σου είπε ότι όλα είναι οκ; Σου είπε ότι είναι φυισιολογικές οι κοκκινίλες και απλά σου έγραψε κολλύριο; Τίποτα άλλο για τους φακους δεν σου είπε;

 

Επίσης φαντάζομαι αφού δεν έχεις εμπιστοσύνη στους οφθαλμίατρους και βγάζεις άκρη μόνη σου ότι αν τύχει και πάθεις καμμιά ζημιά  θα την λύσεις και αυτή μόνη σου φαντάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουν φακοί επαφής και για αστιγματισμό υψηλό, 3 με 3.50?

 

σκετος αστιγματισμος ή σε συνδιασμο με μυωπια; γενικως ειναι πικρη ιστορια ο αστιγματισμος. λιγες εταιριες φτιαχνουν τετοιους. πρεπει να πας να ρωτησεις σε μεγαλο καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είχες το πρόβλημα και ο οφθαλμίατρος σου είπε ότι όλα είναι οκ; Σου είπε ότι είναι φυισιολογικές οι κοκκινίλες και απλά σου έγραψε κολλύριο; Τίποτα άλλο για τους φακους δεν σου είπε;

 

Επίσης φαντάζομαι αφού δεν έχεις εμπιστοσύνη στους οφθαλμίατρους και βγάζεις άκρη μόνη σου ότι αν τύχει και πάθεις καμμιά ζημιά  θα την λύσεις και αυτή μόνη σου φαντάζομαι...

Οταν πηγα μου ειχε περασει και οταν μου ξαναπαρουσιαστηκε τον πηρα τηλεφωνο και μου ειπε να παρω ενα κολυριο.

 

Οχι, θα αλλαζω τους οφθαλμιατρους σα τα μπλουζακια μεχρι να βρεθει ο καταλληλος ωστε να μου λυθει το προβλημα. Σοφη λυση.

 

Ευχαριστω οσους με βοηθησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκετος αστιγματισμος ή σε συνδιασμο με μυωπια; γενικως ειναι πικρη ιστορια ο αστιγματισμος. λιγες εταιριες φτιαχνουν τετοιους. πρεπει να πας να ρωτησεις σε μεγαλο καταστημα.

Δυστυχως σε συνδυασμο με μυωπια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...