Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι τους μηνιαίους τους φορούσα και για 4 μήνες. Μόλις θόλωναν ή για κάποιο λόγο δεν μου φαινόντουσαν ΟΚ, τους άλλαζα.

 

Υ.Γ. Εάν λάβετε υπόψιν το προηγούμενο post μου περί "με τα μάτια δεν παίζουμε", πέφτω σε αντιφάσεις αλλά όπως ξέρετε άλλο να δίνουμε συμβουλές και άλλο να τις ακολουθούμε :devil:

μλκ πνίγηκα. στα διάλα! 

 

Ερώτηση προς όλους τους στραβούς φίλους συμφορουμίτες! Τι κάνετε άν βάζετε φακούς επαφής και το μάτι "στεγνώνει"; Μην πείτε δάκρυα, φακούς φοράω μόνο αν πάω για μπάλα/μπάσκετ και γενικά κάποια αθλητική δραστηριότητα. Αλλά στεγνώνουν γρήγορα (στο μισάωρο φάση ή και νωρίτερα) και είναι γενικά άβολο.

 

Οπότε, συνοψίζω. 

 

ΟΧΙ δάκρυα

ΟΧΙ "μην φοράς φακους"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μλκ πνίγηκα. στα διάλα! 

 

Ερώτηση προς όλους τους στραβούς φίλους συμφορουμίτες! Τι κάνετε άν βάζετε φακούς επαφής και το μάτι "στεγνώνει"; Μην πείτε δάκρυα, φακούς φοράω μόνο αν πάω για μπάλα/μπάσκετ και γενικά κάποια αθλητική δραστηριότητα. Αλλά στεγνώνουν γρήγορα (στο μισάωρο φάση ή και νωρίτερα) και είναι γενικά άβολο.

 

Οπότε, συνοψίζω. 

 

ΟΧΙ δάκρυα

ΟΧΙ "μην φοράς φακους"

Έχω φίλο, ο οποίος κουβαλάει για καλό και για κακό μαζί του απο εκείνα τα πολύ μικρά μπουκαλάκια με φυσιολογικό ορό, δεν είναι κακή λύση για την περίπτωσή σου.

Κι εμένα πάντως μου στέγνωναν γρήγορα και αν και θα τους προτιμούσα έναντι των γυαλιών, τους αποφεύγω για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Και μιλάμε για τσούξιμο μετά το στέγνωμα σε σημείο να μην παλεύεται η κατάσταση και να μην θέλω να τους βλέπω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μλκ πνίγηκα. στα διάλα! 

 

Ερώτηση προς όλους τους στραβούς φίλους συμφορουμίτες! Τι κάνετε άν βάζετε φακούς επαφής και το μάτι "στεγνώνει"; Μην πείτε δάκρυα, φακούς φοράω μόνο αν πάω για μπάλα/μπάσκετ και γενικά κάποια αθλητική δραστηριότητα. Αλλά στεγνώνουν γρήγορα (στο μισάωρο φάση ή και νωρίτερα) και είναι γενικά άβολο.

 

Οπότε, συνοψίζω. 

 

ΟΧΙ δάκρυα

ΟΧΙ "μην φοράς φακους"

 

εχω κι εγω το ιδιο προβλημα, μαλλον φταιει ο ιδιος ο χωρος του γυμναστηριου/γηπεδου που μαλλον μαζευει σκονη. εχω παντα ενα μικρο μπουκαλακι με δακρυα και βαζω μολις νιωσω οτι παει να ξεκινησει μαλακια. παντως ειναι πολυ μεγαλη υποθεση οι φακοι επαφης οταν κανεις καποιο σπορτ, εχεις αλλη ανεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορει να ακουστει γελοιο, αλλα εαν στεγνωσουν οι φακοι μου, προκαλω χασμουρητο ωστε να δακρυσω.
Κατα τα αλλα, ή δεν φορατε συχνα φακους ή απλα το ματι ειναι πιο ευαισθητο σε σχεση με αλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μλκ πνίγηκα. στα διάλα! 

 

Ερώτηση προς όλους τους στραβούς φίλους συμφορουμίτες! Τι κάνετε άν βάζετε φακούς επαφής και το μάτι "στεγνώνει"; Μην πείτε δάκρυα, φακούς φοράω μόνο αν πάω για μπάλα/μπάσκετ και γενικά κάποια αθλητική δραστηριότητα. Αλλά στεγνώνουν γρήγορα (στο μισάωρο φάση ή και νωρίτερα) και είναι γενικά άβολο.

 

Οπότε, συνοψίζω. 

 

ΟΧΙ δάκρυα

ΟΧΙ "μην φοράς φακους"

 

 

εχω κι εγω το ιδιο προβλημα, μαλλον φταιει ο ιδιος ο χωρος του γυμναστηριου/γηπεδου που μαλλον μαζευει σκονη. εχω παντα ενα μικρο μπουκαλακι με δακρυα και βαζω μολις νιωσω οτι παει να ξεκινησει μαλακια. παντως ειναι πολυ μεγαλη υποθεση οι φακοι επαφης οταν κανεις καποιο σπορτ, εχεις αλλη ανεση.

αλλαγη ζευγαριου και αν συνεχιστει αλλαγη μαρκας.παιδευομουν πανω απο χρονο με φακους που δεν εκαναν για τις αναγκες μου πια.απο τοτε που πηρα αποφαση να αλλαξω τα ματια μου με ευγνωμονουν.

 

και η καλη ενυδατωση του οργανισμου βοηθαει αλλα στο μισαωρο απανω νομιζω οτι αυτοι οι φακοι δεν κανουν για εσενα.τι μαρκες φορατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαγη ζευγαριου και αν συνεχιστει αλλαγη μαρκας.παιδευομουν πανω απο χρονο με φακους που δεν εκαναν για τις αναγκες μου πια.απο τοτε που πηρα αποφαση να αλλαξω τα ματια μου με ευγνωμονουν.

 

και η καλη ενυδατωση του οργανισμου βοηθαει αλλα στο μισαωρο απανω νομιζω οτι αυτοι οι φακοι δεν κανουν για εσενα.τι μαρκες φορατε?

 

στην περίπτωση μου είναι δύσκολο  έως αδύνατο να αλλάξω μάρκα. νομίζω ότι με πειράζει κυρίως η σκόνη κι όχι ο ίδιος ο φακός γιατί κάποιες μέρες είμαι ok και άλλες όχι. σίγουρα δεν αντέχω να τους φοράω και να κοιτάω υπολογιστή αλλα σε γενικές γραμμές αν νιώσω ενόχληση και βάλω λίγα δάκρυα μετά είμαι ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευα και γω ειχα τετοιο θεμα με υπολογιστες και φακους.

Μονη λύση, τα γυαλιά οταν δουλευα σε υπολογιστή.....

 

 

ε ναι

 

Ναι ρε παιδιά και εγώ γιατί?

Μετά από μια ώρα δε μπορώ.Κουράζονται τα μάτια μου, νιώθω άβολα.

Γιατί όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μπροστα στη οθονη το ματι ξεραινεται και με το φακό που απαιτεί περισσότερη υγρασία, ξεραινεται ακομα πιο γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως πρέπει να αλλάξετε φακούς/υγρό. Δεν παίζει να ξεραίνεται το μάτι σε μια ώρα.. και γω σε αθλητικές δραστηριότητες τους φοράω, αλλά το μάτι αρχίζει να αφυδατώνεται μετά από 6-7 ώρες περίπου.

Χρησιμοποιώ υγρό Zeiss και φακούς Purevision. Γενικά ρίξτε μια ματιά στην διαπερατότητα του οξυγόνου που έχουν οι φακοί σας, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ρίξτε μια ματιά στην διαπερατότητα του οξυγόνου που έχουν οι φακοί σας, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο!!

 

Δεν το ήξερα αυτό!

Thnx θα το ψάξω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ήξερα αυτό!

Thnx θα το ψάξω :)

Οι purevision πχ έχουν 130 Dk που θεωρείται αρκετά υψηλή διαπερατότητα, οπότε το μάτι οξυγονώνεται πολύ καλά.

Οι biofinity (coopervision) έχουν 160 Dk απ ότι βλέπω, ακόμα καλύτερα δηλαδή.

Αν και οι purevision μου κάθονται καλύτερα στο μάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Νομίζω πως πρέπει να αλλάξετε φακούς/υγρό. Δεν παίζει να ξεραίνεται το μάτι σε μια ώρα.. και γω σε αθλητικές δραστηριότητες τους φοράω, αλλά το μάτι αρχίζει να αφυδατώνεται μετά από 6-7 ώρες περίπου.</p>

<p>Χρησιμοποιώ υγρό Zeiss και φακούς Purevision. Γενικά ρίξτε μια ματιά στην διαπερατότητα του οξυγόνου που έχουν οι φακοί σας, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο!!</p>

 

Αυτο ακριβώς. Κλεινω χαλαρά 8ωρα στον υπολογιστη χωρίς να νιώσω κατι. Νομίζω ότι όσοι έχετε πρόβλημα είναι σημαντικό να μιλησετε σε κάποιο σοβαρό κατάστημα οπτικών που θα σας βοηθήσουν να πάρετε το καλύτερο συνδιασμο φακών-υγρού καθαρισμου. Υπάρχουν πολλοί φακοι στην αγορά σίγουρα θα βρεθεί κατι για τις ανάγκες σας. Δεν είναι λογικό να σας ενοχλούν έτσι εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...