Προς το περιεχόμενο

Το Android Market ξεπέρασε τις 500.000 εφαρμογές


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι προγραμματα GPS υπαρχουν για android?

 

navigon copilot wisepilot και αλλα πολλα. εγω προσωπικα χρησιμοποιώ το navigon αλλα δεν ξερω εαν ευθύνεται το κινητο ή το προγραμμα για το γεγονός οτι αργω αρκετά μέχρι να βρω σημα σε σημειο να καθομαι με το κινητο στο χερι εξω απο το παραθυρο του αυτοκινητου σε ολη τη διαδρομη σαν τον χαζοπεριεργο και να φτανω πριν καν βρει σημα :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 279
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στα λόγια μου έρχεσαι. Εσύ έχεις όρεξη και ασχολείσαι. Εγώ και κάτι εκατομμύρια όχι ( κάποτε είχε όχι πια). Εμένα μου αρέσει να χαίρομαι τις συσκευές μου και είναι κάτι που μου το έμαθε η apple με το iPad. Προτιμώ να τρώω το χρόνο μου διασκεδάζοντας με τη συσκευη μου παρά να κάθομαι να τεσταρω ότι ρομ υπάρχει και αν θα πετύχω μισή ώρα καλύτερη μπαταρία με το undervolting.

Δεν είναι φυσιολογικά πράγματα αυτά. Μπορώ να τα δεχτώ σε ένα φθηνό κινητο ( όπως ήταν το blade μου ) που με λίγο ψάξιμο μπορούσες να το κανείς πολύ καλύτερο από τη στοκ, αλλά δεν το δέχομαι να έχω πληρώσει ένα σκάσμο λεφτά και το προϊόν να μην τρέχει σωστά.

Τρανό παράδειγμα galaxy s με στοκ ρομ όταν είχε πρωτοβγει. Μιλάμε για πολυ λαγκ. Η εταιρεία το διόρθωσε με την αναβάθμιση στο gingerbread, αλλα μέχρι να έρθει η αναβάθμιση γιατί να πρέπει να ασχοληθώ εγώ ή ο οποιοσδήποτε να κάτσω να κάνω τη δουλειά που έπρεπε να κάνει η Samsung ;

Οι εταιρίες έχουν βολεύτει με τους xda.

Δεν μιλάω για κλείδωμα τα εδώ αλλα για φιλοσοφία αρπα-κόλα που διακατέχει πολλές εταιρίες γύρω από το android. Τρανό παράδειγμα lg και Optimus 2x ( ναι το καταπληκτικό διπυρηνο, αυτό που έχει φάει και τις μυνησεις ) που όταν το έβγαλε διαφημίζει ότι ήταν θέμα χρόνου η αναβάθμιση σε 2,3 και 7 με 8 μήνες μετά μάλλον ΔΕΝ.

Με την apple ξέρεις ότι θα πάρεις κάτι που θα υποστηρίζεται τρία χρόνια θα κάνει 5 πράγματα σωστά. ( αν γουσταρεις κάνει jailbreak και τα 5 γίνονται 7 ) ξέρεις ότι κάνει ότι σου λέει δεν περιμένεις τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω. Μεγάλη επιτυχία στις μέρες μας μια εταιρεία να κάνει αυτά που γράφει το χαρτί.

Έχεις μια βάση σε αυτά που λες. Πραγματικά αυτή θα επρεπε να είναι η κατηγορία όσων παίρνουν iphone πλεον.(Δεν είναι μονο αυτοι όμως ). Δεν ξέρω αν το έχεις καταλαβει αλλα φωτογραφίζεις τον εντελώς άπειρο χρήστη. Δεν είναι καθόλου κακο αυτό. Εγώ είμαι όχι απλα απειρος, αλλα και άσχετος πχ στα αυτοκινητα. Θέλω ένα να παω οπου θέλω και τίποτα αλλο. Φυσικά δε μπαίνω σε φόρουμ φτιαξιματων αυτοκίνητων να το παιξω ιστορία ή να υποστηριξω ποσο καλύτερό είναι το αυτοκινητάκι μου απο τα καραφτιαγμενα των άλλων εκεί.

Αντιθέτως η κατηγορία που περιγράφεις ποσταρει εδω τις δυνατότητές των iphone, και μη γνωρίζοντάς που βρίσκεται το android σήμερα, το συγκρινει με android 2ετιας.. Το 90% που γραφούν για τα android είναι στο επιπεδο της ασυναρτησίας.

Όπως τα γράφεις είναι. Το iphone κανει 7 πράγματά από πολυ καλα έως αριστα. Κάποια καλύτερα απο τα android μάλιστα. Και δεν κανει αλλα 3 καθόλου. Ητε συμβιβάζεσαι στην απλότητά και τους περιορισμούς του iPhone, ητε πας σε android, οπου πλεον κανείς 10 πράγματά, κάποια καλύτερα απο το iPhone και κάποια χειρότερα. Βασικα κάποια ελάχιστα έχουν μείνει να διορθώσουν τα android, πχ μεγαλύτερη υποστήριξή επίσημη, ποιο βελτιστοποιημενες rom, και μετα ούτε η κατηγορία που περιγράφεις θα πρέπει να παρει iphone, παντα σύμφωνα με τη λογική σου, (η οποία είναι σωστή. )

 

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον μαθαμε οτι το iphone εχει καλυτερα γραφικα και απο το ps3/xbox360 (εχει μεγαλη μνημη αρα την εχει μεγαλυτερη) :rolleyes: :blink: :wacko:

το android ειναι κλεμμενο (funny και νομιζα οτι καποιος αλλος ειχε κοροιδεψει για να παρει αδεια για το unix..)

μαθαμε επισης οτι αμα δεν βγαινει η μπαταρια ειναι σουπερ feature και δειχνει κινητο uber alles

μαθαμε επισης οτι αμα χασεις την εγγυηση σε iphone αυτοματα σε κανει θεο (της μαλ%#^$%^%$ υποθετω)

φυσικα το καλυτερο απ ολα ειναι οτι ενα κλειστο λειτουργικο ειναι καλυτερο απο ενα ανοιχτο (α ρε bill gates που να ηξερες οτι εχεις κρυφους θαυμαστες) :rolleyes:

μαθαμε και φυσικα οτι (κατ αναγκη παντα τον fanboys) η java σε ενα αλλο συμπαν εγινε γλωσσα προγραμματισμου της cpu :wub: :rolleyes:

δεν μας ειπαν ομως κατι αλλο αν η μοτορολα αποφασιζε να κανει μυνηση στην apple οτι καταπατα την πατεντα του ιδιο του κινητου τηλεφωνου τι θα εκαναν? θα εκλεγαν? θα εκοβαν τις φλεβες τους? θα ελεγαν οτι η apple εφυηρε το τηλεφωνο?(κουρτινα τρια παρακαλω)

αμα ο κυριουλης δεν ειχε εφευρει την c (και το unix)http://en.wikipedia.org/wiki/Dennis_Ritchie τι ακριβως θα ελεγαν?(btw την πατεντα του για το unix επιασε κανεις το ματακι του σε ποια εταιρεια περασε? :lol: :lol: )

μαθαμε οτι το android ειναι made in china αντιγραφη του ios

και εκει που ελεγα οτι ηθελα να παρω ενα απλο νοκια για την δουλεια μου τελικα ο βλακας σκεφτηκα οτι ειμαι καλυτερα με το w850i

τα σεβη μου στους εφευρετες του τιποτα(apple fanboys)που μου ανοιξαν τα ματια και με εκαναν να δω το φως το αληθινο

πλεον θα πεταξω το pc μιας που το επομενο iphone σιγουρα θα ειναι πιο γαμιστερο απο την 6890 μου

θα πεταξω και της αδερφης μου το notebook και θα της παρω ενα ipad γιατι ετσι!

και φυσικα θα πεταξω οτιδηποτε εχει εστω και λιγο linux μεσα του γιατι ειναι κλεμμενο απο την apple (οιμε αγαπη μου τι αλλο θα ακουσω)

(λετε να πεταξω και την led tv που ελεγα να αγορασω και στην θεση της να βαλω 10 ipads?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λόγια μου έρχεσαι. Εσύ έχεις όρεξη και ασχολείσαι. Εγώ και κάτι εκατομμύρια όχι ( κάποτε είχε όχι πια). Εμένα μου αρέσει να χαίρομαι τις συσκευές μου και είναι κάτι που μου το έμαθε η apple με το iPad. Προτιμώ να τρώω το χρόνο μου διασκεδάζοντας με τη συσκευη μου παρά να κάθομαι να τεσταρω ότι ρομ υπάρχει και αν θα πετύχω μισή ώρα καλύτερη μπαταρία με το undervolting.

Δεν είναι φυσιολογικά πράγματα αυτά. Μπορώ να τα δεχτώ σε ένα φθηνό κινητο ( όπως ήταν το blade μου ) που με λίγο ψάξιμο μπορούσες να το κανείς πολύ καλύτερο από τη στοκ, αλλά δεν το δέχομαι να έχω πληρώσει ένα σκάσμο λεφτά και το προϊόν να μην τρέχει σωστά.

Τρανό παράδειγμα galaxy s με στοκ ρομ όταν είχε πρωτοβγει. Μιλάμε για πολυ λαγκ. Η εταιρεία το διόρθωσε με την αναβάθμιση στο gingerbread, αλλα μέχρι να έρθει η αναβάθμιση γιατί να πρέπει να ασχοληθώ εγώ ή ο οποιοσδήποτε να κάτσω να κάνω τη δουλειά που έπρεπε να κάνει η Samsung ;

Οι εταιρίες έχουν βολεύτει με τους xda.

Δεν μιλάω για κλείδωμα τα εδώ αλλα για φιλοσοφία αρπα-κόλα που διακατέχει πολλές εταιρίες γύρω από το android. Τρανό παράδειγμα lg και Optimus 2x ( ναι το καταπληκτικό διπυρηνο, αυτό που έχει φάει και τις μυνησεις ) που όταν το έβγαλε διαφημίζει ότι ήταν θέμα χρόνου η αναβάθμιση σε 2,3 και 7 με 8 μήνες μετά μάλλον ΔΕΝ.

Με την apple ξέρεις ότι θα πάρεις κάτι που θα υποστηρίζεται τρία χρόνια θα κάνει 5 πράγματα σωστά. ( αν γουσταρεις κάνει jailbreak και τα 5 γίνονται 7 ) ξέρεις ότι κάνει ότι σου λέει δεν περιμένεις τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω. Μεγάλη επιτυχία στις μέρες μας μια εταιρεία να κάνει αυτά που γράφει το χαρτί.

 

Αποφασισε ομως... δεν θες να ασχολεισαι με το κινητο αλλα καθεσαι να περασεις Cydia και να κανεις jb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιότερα υπήρχαν πολύ περισσότερες κόντρες και κατά πολύ σφοδρότερες.

 

Αυτό που δεν μπορούσε να γίνει εύκολα κατανοητό ήταν το γεγονός ότι η apple είχε δημιουργήσει μία νέα αγορά, στράφηκε κυρίως σε ένα άσχετο κόσμο (μέχρι εκείνη την στιγμή) με την τεχνολογία και τους πρόσφερε ένα προϊόν το οποίο ήταν κυρίως απλό στην χρήση με το οποίο μπορούσαν να κάνουν 5-10 πράγματα γνωρίζοντας πολύ καλά η εταιρία ότι ούτε αυτά τα 5-10 δεν χρειαζόταν το συντριπτικό ποσοστό αυτού του συνόλου, το ότι όμως υπήρχαν δημιουργούσαν την εντύπωση της επιπλέον "χρηστικότητας" της συσκευής.

 

Το πρόβλημα λοιπόν δημιουργήθηκε όταν το συντριπτικό ποσοστό των κατόχων συσκευών της apple άρχισαν να επισκέπτονται site και forum τεχνολογικού περιεχομένου και "υφής" (ως προς τον τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς) νομίζοντας ότι από την στιγμή που είναι κάτοχοι ενός τεχνολογικού προϊόντος αυτόματα εντάσσονται σε αυτό το σύνολο και όχι μόνο αυτό αλλά περίμεναν όλοι να αλλάξουν τρόπο σκέψης και αντίληψη και να αρχίσουν να κάνουν τεμενάδες στην πολυαγαπημένη τους εταιρία απλά και μόνο επειδή καλύπτονταν οι όποιες ανάγκες τους και τρόπο τινά θιγόταν ο εγωισμός τους όταν κάποιος ασκούσε αρνητική κριτική, αφού επέκτειναν την κριτική στα όρια των επιλογών τους.

 

Πέρα όμως από το τεχνικό/τεχνολογικό κομμάτι υπάρχει και το θέμα των εταιριών που αφορά την τιμολογιακή πολιτική τους. Όταν λοιπόν το κόστος των υλικών βρίσκεται περίπου στο 1/4 της τιμής πώλησης και δεν αναφέρομαι μόνο στην apple, τότε το να τρέχει κάποιος να τα αγοράσει ή να στήνονται σε ουρές από τις προηγούμενες ημέρες έξω από τα καταστήματα, τότε υπήρχε και υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα καταναλωτικής συνείδησης και συμπεριφοράς, το οποίο βέβαια οι ίδιες οι εταιρίες δημιούργησαν προκειμένου να αυξήσουν τις πωλήσεις τους.

 

Ας βρεθεί ένας μόνο να υποστηρίξει λογικά γιατί προτιμά να αγοράζει την "αγαπημένη" του συσκευή στην διπλάσια τιμή και γιατί δεν θα προτιμούσε να την αγοράσει στην μισή τιμή.

 

Τόσο απλά είναι τα πράγματα παιδιά, βλέπετε το ανοικτό λειτουργικό σύστημα επιτρέπει σε πολλές και διαφορετικές εταιρίες να ανταγωνίζονται μεταξύ τους και να προσφέρουν διαφόρων ποιοτήτων συσκευές σε μία πολύ μεγάλη γκάμα τιμών, σε αντίθεση με αυτές που το έχουν κλειδωμένο και διατηρούν τις τιμές τους μέσω του μονοπωλίου τους.

 

Δεν δέχομαι λοιπόν σε καμία περίπτωση ότι κάποιος που θέλει μία νέα συσκευή για να κάνει 5-10 πράγματα θα πρέπει να δώσει 600+ ευρώ εκτός και αν την θέλει για το "design" της ή για να την κάνει "μόστρα" επιδεικνύοντας κυρίως το ποσό που έδωσε για να την αγοράσει, είναι δλδ καθαρά θέμα ψυχολογίας και αν γενικότερα η οικονομία επέτρεπε τις αυτές υπεραξίες (δλδ οι μισθοί ήταν στο 3x του κόστους του "καλαθιού της νοικοκυράς") θα έλεγα κομμάτια να γίνει αλλά όταν απαιτείται σήμερα για την απόκτηση μίας τέτοιας συσκευής ένας περίπου μισθός (ο οποίος βρίσκεται κάτω του κόστους του πραγματικού καλαθιού της νοικοκυράς) τότε κάτι δεν πάει καλά όταν ο όγκος των πωλήσεων ή ακόμα και προπαραγγελιών αυξάνει.

 

Για αυτό και παλαιότερα γινόντουσαν χαρακτηρισμοί και αποκαλούσαν όλο αυτό τον κόσμο πρόβατα ανεξαρτήτως εταιρίας όταν έτρεχαν να δώσουν τα λεφτά τους για να αγοράσουν στα τυφλά μία συσκευή, που ούτε ανεξάρτητα reviews είχαν δει μα ούτε και εκτεταμένη χρήση είχε γίνει στις συσκευές αυτές ώστε να διαπιστωθεί αν έχουν κάποιο πρόβλημα.

 

Αυτά λοιπόν τα λέω γιατί ανέκαθεν τα forum τεχνολογικού περιεχομένου έδιναν βάρος στην γνώση και όχι στην απόκτηση των όποιων προϊόντων, στα reviews υπήρχαν τόσο τα θετικά χαρακτηριστικά όσο και τα αρνητικά, δλδ δεν ήταν ένα μέσο διαφήμισης αλλά αξιοκρατικής ανάλυσης των χαρακτηριστικών και δυνατοτήτων των συσκευών αυτών και αυτό δεν το λέω για τους νεώτερους που τώρα αποκτούν μία επαφή με τον χώρο αλλά κυρίως στους παλαιότερους που σε μία εποχή που τα clicks και τα pageviews τελικά μετράνε δεν θα πρέπει να περιμένουν από τους νεώτερους να αλλάξουν όταν η γραμμή είναι της λογικής του χαδέματος των αυτιών τους, διαφορετικά θα φύγουν και θα πάνε αλλού.

 

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω η αλήθεια βρίσκεται στην μέση. Δε. Ειμαι καθόλου υπέρ των υπερβολών. Ούτε ηλίθιοι είναι οσοι αγοράζουν iPhone, ούτε εφετζιδες ολοι. Αποδεικνυεται απο παρα πολους που είχαν iphone και πήγαν σε ακριβό σχεδόν παντα android. Συμπεριλαμβανομένου και εμένα. Εχω ακόμα το 3gs. Το κράτησα γιατί πιστευα ότι το sgs2 δε θα με καλύψει στα πάντα. Έκανα λάθος. Το 3gs κάθεται σε ένα συρτάρι εδω και 6 μήνες.. Υπάρχει όμως και μια πολυ μικρή κατηγορία που πηγε σε ακριβό android και επέστρεψε σε iPhone.

Βλέπεις λοιπόν ότι χρήστες που είχαν και τα 2 ,που είναι και οι μονοί που πραγματικά καταλαβαίνουν τις διάφορές ανάμεσα στις 2 πλατφόρμες μπορεί να καταλήξουν σε αντίθετα συμπέρασματα.

Η apple, δεν είναι μυστικό, το έχει δηλώσει άπειρες φορές, απευθύνεται στο ποιο άπειρο χρήστη. Πιστεύει ότι ο χρήστης δεν πρέπει να ξερει τίποτα για το πως δουλεύει μια συσκευή, απλα να τη χρησιμοποιεί. Ο jobs έλεγε, ο χρησης δεν ξερει τι θέλει. Εγώ που γνωρίζω πολυ περισσότερα απο αυτον, θα του υποδείξω τι θέλει. Ακούγεται εντελως λάθος, αλλα ακόμα και αυτή η φιλοσοφία έχει και πλεονεκτήματά.

Το iphone όταν βγήκε όμως, στην κυριολεξία ισοπέδωσε μια αγορα. Κυριαρχούσαν τα wm, τα οποία αποσύρθηκαν, η Nokia, με το symbian, άντεξε λίγο περισσότερο αλλα φυσιολογικά και αυτή έκανε το ίδιο. Το iPhone πουλήσει πολυ πολυ περισσότερο ακόμα και απο τις ποιο αισιόδοξες προβλέψεις της apple. Ο jobs πλασαρε το iPhone με το σλόγκαν είμαστε 5 χρονιά μπροστά απο την εποχή μας, και αποδείχθηκε ότι είχε δίκιο. Αγοράστηκε όχι μονο απο την κατηγορία που στόχευε η apple, αλλα απο ολους. Χακερς ασχολήθηκαν, έφτιαξαν το jb και η συσκευή απέκτησε πολυ μεγαλύτερη χρησιμότητά. Σήμερα λοιπόν που φτιαχτηκανε καλύτερα λειτουργικα απο το ios, υπάρχει μια κολοσσιαία μάζα χρηστών iPhone (που δεν ανοικει στο αρχικό target group της apple), οι οποίοι κυρίως λόγω της δύναμής της συνήθειας (αυτό ξέρουμε αυτό εμπιστευόμαστε ), δεν μπορεί με τίποτα να πιστει ότι το iPhone έχει ξεπεραστει και δεν έχει τίποτα καινοτομικό πλεον. Έχει και μια εμπειρια από καποιο παλαιό android που είχε/ειδε και αυτή η πιστή του μετατρέπεται σε φανατισμό. Η εμπειρια του android έχει κολοσσιαία διάφορα απο τη μια συσκευή στην άλλη. Σκέψου να έτρεχες ios σε ένα blade, να πήγαινέ αργα και η επαφή του δάκτυλου με την οθόνη να ήταν κακη, να δεις αν θα σου αρεσε το ios. Αν και μερα με τη μερα το κοντραρουν και πολυ φθηνές συσκευες πλεον. Τελικά το iPhone θα απευθύνεται στο αρχικό target group της apple στο μέλλον, που είναι μια μικρή μειοψηφία. Όπως κανει και με τα mac. Με μια συσκευή δεν αντέχεις να έχεις αυτό το μερίδιό πωλήσεων όταν ξυπνήσουν οι αντίπαλοι και έχουν κάτι σοβαρό να αντιπαραθεσουν.

Κανείς δεν αμφιβάλει ότι πρόκειται για μια γρήγορη συσκευή πολυ καλης ποιότητας κατασκευής, και αρίστων γραφικών ειδικά. Μεχρι εκεί όμως. Υπάρχουν και στο αντίπαλο στρατόπεδο εξίσου γρήγορες, και γρηγορότερες συσκευες κορυφαίας κατασκευής (δε μιλαω για design που είναι υποκειμενικό θεμα, γιαλι ή πλαστικό κλπ ) που κάνουν πολυ περισσότερα πράγματά και καλύτερα.

Στο θεμα των τιμών δεν μου αρέσει να μπαίνω. Όταν δεν έχεις να φας δεν παίρνεις ούτε iPhone, ούτε sgs2 ούτε καμία ακριβη συσκευή. Επειδή υπάρχουν (ή υπήρχαν στο παρελθόν όταν τα αγοράζαμε) ακόμα όμως άτομα που βγάζουν αρκετά ώστε να μη τα κλαίνε μετα, γι αυτό υπάρχει το δηλημα. Ο Κινέζος 8 ευρω θα παρει ητε φτιάξει iphone, sgs2 ,blade. Οπότε αυτή η συζήτησή καταντάει αστεία.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που είχαν και έχουν στην κατοχή τους συσκευές από διαφορετικές πλατφόρμες βλέπουν και κρίνουν μέχρι εκεί που φτάνουν οι γνώσεις τους και όχι παραπέρα αν εκείνοι πρώτα δεν θέλουν να ασχοληθούν και να μάθουν τι καλύπτει τις ανάγκες τους ή πρώτα από όλα ποιες είναι αυτές (δλδ πως μπορούν να κάνουν καλύτερη τη ζωή τους μέσω της τεχνολογίας).

 

Τώρα σε ότι αφορά τα λειτουργικά και γενικότερα την χρήση τους δες εδώ: http://gs.statcounter.com/#mobile_os-ww-monthly-200812-201110

 

Το θέμα λοιπόν δεν είναι οι υπερβολές και οι εξαιρέσεις, σαφώς και υπάρχουν πάρα πολλοί οι οποίοι αξιοποιούν σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό τις συσκευές τους, στατιστικά όμως είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας, εξάλλου οι ίδιοι οι κάτοχοι αυτών των συσκευών το παραδέχονται ότι αυτό που τελικά χρειάζονται είναι τα 5-10 πράγματα που τους δίνει η εταιρία, τα υπόλοιπα δεν τους ενδιαφέρουν, για αυτά όμως τα 5-10 έσκασαν ένα 600άρι ανεξαρτήτως αν αγόρασαν συσκευή της apple ή συσκευή με android που πλέον έχει γίνει της μόδας και πάλι καλά που έγινε δλδ αφού τώρα πλέον αξία έχει το λειτουργικό και οι εφαρμογές (δλδ η χρήση της) και όχι η συσκευή και το brand της.

 

Πάρε για παράδειγμα το ότι δεν στέκονταν στα specs των συσκευών αφού η εταιρία έδινε αλλού βαρύτητα, εκεί που ήξερε ότι δεν μπορούσε να χάσει, το έκανε όμως στην αρχή, μετά;;; Πως θα πωλούσε τις νεώτερες συσκευές της;;; Δες τι γίνεται τώρα με τα διπύρηνα και τα τετραπύρηνα τα οποία θα μας έρθουν σε λίγους μήνες, ρίχνουν τις τιμές των παλαιότερων συσκευών;;; Μα όταν έχεις πλέον από το λειτουργικό hardware acceleration και η συσκευή λειτουργεί ομαλά και με ένα πυρήνα μόνο, τι εφαρμογές θα τρέξεις που θα τον γονατίσουν και σαν ποσοστό πόσοι θα είναι αυτοί οι χρήστες;;; Βάλε τώρα και την επέλαση των Κινέζων με τις φτηνές αλλά όχι φτηνιάρικες συσκευές και έρχεται να δέσει το γλυκό.

 

Δεν αντιλέγω ότι πολλοί θα ήθελαν το κινητό τους από πλαίσιο μαγνησίου, επιφάνειες από ανθρακονήματα ή οι κυρίες μας πέτρες σβαρόφσκι να στολίζουν την συσκευή τους. Γιατί όχι να μην ήταν και επίχρυσες ή ακόμα και πλατινένιες, θέλω να πω ότι αυτός που θα το πάρει σαν αξεσουάρ, σαν στολίδι, θα το δώσει το ποσό γιατί άλλες ανάγκες καλύπτει, από εκεί και πέρα όμως όταν με την κυκλοφορία της νέας συσκευής η παλαιότερη χάνει κατακόρυφα ένα σεβαστό ποσοστό και πλέον δεν έχει την "αίγλη" που είχε πριν μερικές ημέρες, τότε αλλού είναι το πρόβλημα όταν πλέον αναφερόμαστε σε σεβαστό ποσοστό του πληθυσμού για αυτό και έκανα την αναφορά στην τιμολογιακή πολιτική της εκάστοτε εταιρίας, το πως αυτή προστατεύεται και ποιες είναι οι καταναλωτικές συμπεριφορές των συμπολιτών μας, που σημειωτέον προφανώς και μας αφορούν ακριβώς όπως και το θέμα της φούσκας του χρηματιστηρίου (περί υπεραξιών ο λόγος).

 

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Δημήτρη το παραπάνω διάγραμμα ως τι το δείχνεις;

Πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι δείχνει απλώς με τη κινητό (ios, android κλπ) μπαίνει κάποιος στο νετ (σερφαρει). Δε δείχνει ούτε πωλήσεις, ούτε λέει ότι οποίος παίρνει smartphone το χρησημοποιει μονο για νετ (μπορεί και να ισχύει, παντως δε φαίνεται απο το διάγραμμα). Απλώς σαν απορία το ρωταω..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Δημήτρη το παραπάνω διάγραμμα ως τι το δείχνεις;

Πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι δείχνει απλώς με τη κινητό (ios, android κλπ) μπαίνει κάποιος στο νετ (σερφαρει). Δε δείχνει ούτε πωλήσεις, ούτε λέει ότι οποίος παίρνει smartphone το χρησημοποιει μονο για νετ (μπορεί και να ισχύει, παντως δε φαίνεται απο το διάγραμμα). Απλώς σαν απορία το ρωταω..

 

android.png

Εγώ καταλαβαίνω από το σχεδιάγραμμα,δυο πράγματα!

1.Η συντριπτική πλειοψηφία δεν αλλάζει κινητά κάθε τρεις κ λίγο!

2.Η συντριπτική πλειοψηφία, προτιμά ένα φτηνό τηλ. που να μπορεί απλά να τηλ.,να στέλνει μηνύματα και να κάνει απλά ένα search στο ιντερνετ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καταλαβαίνω από το σχεδιάγραμμα,δυο πράγματα!

1.Η συντριπτική πλειοψηφία δεν αλλάζει κινητά κάθε τρεις κ λίγο!

2.Η συντριπτική πλειοψηφία, προτιμά ένα φτηνό τηλ. που να μπορεί απλά να τηλ.,να στέλνει μηνύματα και να κάνει απλά ένα search στο ιντερνετ!

Αυτά που λες, μπορεί και να ισχυουνε, παντως δεν φαινονται ιδιαιτερα στο διάγραμμα.. ,γιατί τυχαίνει να ειμαι στατιστικός, ξέρω να αναλυω 100 φορές καλύτερα απο το μεσο άνθρωπο ένα διάγραμμα, αλλα τέτοια πράγματά δεν ειναι το βασικο που βλέπω εδω.. Το βασικο που μπορείς να δεις σε αυτό το διάγραμμα ειναι πως αυξάνεται το ποσοστό android (γι αυτό μπαίνουν ολο και περισσότεροι με android στο νετ), και πως πέφτουν τα υπολοιπα. Επίσης φαίνεται και η μεγάλη αύξηση της πίτας των smartphone. Περισσότερο αυξάνονται αυτοι που παίρνουν ειδικά android παρα πέφτουν τα ποσοστά των υπόλοιπων.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λες, μπορεί και να ισχυουνε, παντως δεν φαινονται ιδιαιτερα στο διάγραμμα.. ,γιατί τυχαίνει να ειμαι στατιστικός, ξέρω να αναλυω 100 φορές καλύτερα απο το μεσο άνθρωπο ένα διάγραμμα, αλλα τέτοια πράγματά δεν ειναι το βασικο που βλέπω εδω.. Το βασικο που μπορείς να δεις σε αυτό το διάγραμμα ειναι πως αυξάνεται το ποσοστό android (γι αυτό μπαίνουν ολο και περισσότεροι με android στο νετ), και πως πέφτουν τα υπολοιπα. Επίσης φαίνεται και η μεγάλη αύξηση της πίτας των smartphone. Περισσότερο αυξάνονται αυτοι που παίρνουν ειδικά android παρα πέφτουν τα ποσοστά των υπόλοιπων.

 

android.png

Αυτό που βλέπω, είναι ότι την μερίδα του λέοντος την έχουν ακόμη τα symbian και δε βλέπω ιδιαίτερη πτώση ούτε στα αλλά πιο παλιά λογισμικα! Απλά υπάρχει μια ραγδαία αύξηση στα android, πράγμα που σημάνει,ότι τα τελευταία 2 χρόνια στρέφονται περισσότεροι νέοι χρήστες στο browsing μέσο του κινητού και επιλέγουν κατά κόρον τα android, για να το κάνουν αυτό.

Και ναι, κερδίζουν τα smartphone, γιατί αυτα θα είναι, πλέον, τα νέα μας κινητά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βλέπω, είναι ότι την μερίδα του λέοντος την έχουν ακόμη τα symbian και δε βλέπω ιδιαίτερη πτώση ούτε στα αλλά πιο παλιά λογισμικα! Απλά υπάρχει μια ραγδαία αύξηση στα android, πράγμα που σημάνει,ότι τα τελευταία 2 χρόνια στρέφονται περισσότεροι νέοι χρήστες στο browsing μέσο του κινητού και επιλέγουν κατά κόρον τα android, για να το κάνουν αυτό.

Και ναι, κερδίζουν τα smartphone, γιατί αυτα θα είναι, πλέον, τα νέα μας κινητά!

Σοβαρα τωρα, παρατηρησες ολα αυτα, και δεν καταφερες να παρατηρησεις τιποτα ιδιαιτερο για το ios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα τωρα, παρατηρησες ολα αυτα, και δεν καταφερες να παρατηρησεις τιποτα ιδιαιτερο για το ios?

Το είδα βρε. Απλά δεν ήταν αυτό που με νοιάζει ήθελα να τονίσω, ούτε η αύξηση του ενός λογισμικού έναντι κάποιου αλλού! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα τωρα, παρατηρησες ολα αυτα, και δεν καταφερες να παρατηρησεις τιποτα ιδιαιτερο για το ios?

 

αν βάλεις για ελλάδα το ποσοστό του ios είναι 30+ αν θυμάμαι καλά. Δηλαδή σχεδόν το 1/3 τον φορητών συσκευών στην Ελλαδά που μπαίνουν στο internet είναι συσκευές της apple. Τελικά ποιος είπε δεν υπάρχουν λεφτα; ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βάλεις για ελλάδα το ποσοστό του ios είναι 30+ αν θυμάμαι καλά. Δηλαδή σχεδόν το 1/3 τον φορητών συσκευών στην Ελλαδά που μπαίνουν στο internet είναι συσκευές της apple. Τελικά ποιος είπε δεν υπάρχουν λεφτα; ^_^

Ξανακανετε το λάθος (γι αυτό έκανα και το αρχικό μου σχολιο για το διάγραμμα ), να θεωρείτε ότι το διάγραμμα αφορα πωλήσεις. Αφορα απλα συνδέσεις σε συγκεκριμενα site. Στην Ελλάδα ειναι παρα πολοι που δε μπαίνουν συχνα απο το κινητό στο νετ, ειδικά οσοι έχουν φτηνα android. Αν αυτοι έμπαιναν, όταν έβαζες Ελλάδα θα έβλεπες μια τεραστία αύξηση των android. Αντιθέτως ειναι πολυ μεγαλύτερο το ποσοστό όσων έχουν iphone που έχουν και παγιο για ιντερνέτ. Συνηθως όταν το αγοράζεις,το παίρνεις πακέτο με ιντερνέτ, επομένως μπαίνεις και πολυ συχνα. Αν στο παραπανω διάγραμμα ψάχνεις να βρεις ποσοι έχουν android και ποσοι iPhone θα βγάλεις λάθος συμπεράσματά. Τα android ηδη έχουν προσπεράσει σε πωλήσεις.

 

Λεφτά υπήρχαν. Λιγοι παίρνουν ακριβά κινητά σημερα σε σχεση με το παρελθόν.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...