Προς το περιεχόμενο

Το Android Market ξεπέρασε τις 500.000 εφαρμογές


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 279
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα αυτό το κάνανε κυρίως για να ειναι ξεκούραστο το παιχνίδη.

 

Αυτό το κάνανε γιατί δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω.

 

 

Το iOS είναι πιο καλό OS απο θέμα διαχίρησης πόρων της συσκευής. Το android θέλει ακόμα χρόνο να φτάσει σε αυτό το επίπεδο μιας και είναι για πολλά κινητά και tablets. Ενώ το iOS είναι μόνον για 3 συσκευές.Αλλά όχι ότι το Android υστερεί σε άλλα θέματα, άσε που σε πολλά πράγματα είναι καλύτερο απο το iOS. Και για να τελειώνω και με τα παιχνίδια το iPhone έχει γραφικά επιπέδου Xbox 1 και ανώτερα, καμία σχέση με ps3. Ποτέ δεν θα παίξεις Battlefield 3, God of war, Uncharted, killzone και πάρα πολλά άλλα στο iphone με τον ίδιο τρόπο που τα παίζεις στο ps3. Όπως και το PSP είχε γραφικά και καλά σαν το pS2 λόγο τις μικρής οθόνης αλλά και πάλι δεν πρόκειται να φτάσει ποτέ το ps2. Όπως και το psVITA θα έχει τρομερά γραφικά αλλά πιστεύω πως δεν θα φτάσει το ps3. Γράφω game reviews σε φορουμ και πιστεύω ότι έχω κάποια γνώση επι του θέματος. Έτσι και το iPhone έχει καλά γραφικά λόγο της μικρής οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εσεις που είστε μηλοFanboys, σας λέει κατι η λέξη FreeBSD? Για ποια καινοτομια μιλάτε όταν το λειτουργικό σας σύστημα ειναι ενας πηρήνας BSD με ένα τροποποιημένο γραφικο περιβάλλον OpenSTEP? Η καινοτομια που ειναι? Το οτι πήρες κατι δωρεάν και το μετέτρεψες σε επι πληρωμή, ή στα χρώματα που επέλεξε ο στυλίστας για το γραφικό περιβάλλον?

 

Δεν γνωρίζετε καν τι ειναι αυτο που τρεχετε στον υπολογιστή σας, το χρεώνετε στο μήλο ενώ δεν ειναι δικό του, και ζήτημα να εχετε ανοίξει μια φορά την κονσόλα για να ξεστραβωθείτε.

 

Η καινοτομία ερχεται με την γνώση, όχι με τα φαντεζί κουμπάκια και τις γλυκανάλατες αηδίες της κάθε υπερκοστολογημένης εταιρίας.

Καινοτομία είναι και το να παίρνεις 10 διαφορετικά πράγματά (που δεν τα έχεις φτιάξει εσι), να τα συνδιαζεις μεταξύ τους, να τα τροποποιεις και να φτιάχνεις έτσι ένα επιτυχημένο προϊόν.

Και εσι όταν πχ γράφεις μια έκθεσή, τι χρησιμοποιείς; Έχεις πχ διαβάσει 10 βιβλία και τις γνώσεις που έχεις παρει απο αυτά τις χρησιμοποιείς στην έκθεσή σου. Μπορεί και να έχεις χρησιμοποιησει copy past, ολόκληρους παραγράφους απο τα βιβλία. Το τελικό αποτέλεσμά είναι δικο σου όμως, έχεις γραψει κάτι μοναδικό, δεν μπορεί κανείς να σε κατηγορήσει για αντιγραφή. Με τον ιδιο τρόπο δεν μπορεις να πεις ότι το ios είναι αντιγραφή του bsd. Ούτε το android του ios, και ας έχουν πολλά κοινα σημεία και αντιγραφές ιδεών, φιλοσοφίας κλπ εκατέρωθεν.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις χρησιμοποιησει στην καθημερινη σου ζωη android ; δεν σε ρωταω για να σε κοροιδεψω απλα εγω εχω χρησιμοποιησει και τα 2 και ερχομαι και σου λεω προσωπικη εμπειρια, με το ios ημουν κομπλε ωραιες ειδοποιησεις βολικο στα μηνυματα ωραια rpg γιατι η καταραμενη square-enix τα βγαζει μονο εκει και γενικα ημουν ουαου. Αλλα μεχρι εκει. Με το android απλα δεν εχω τα παιχνιδια αλλα εχω emulators* heaven voices* αρα καλυπτω τις αναγκες μου και με αυτο. Συμπερασμα μου : και με τα 2 ειχα οτι ηθελα. Απλα επελεξα κατι το οποιο τελικα με βολεψε περισσοτερο με τις δυνατοτητες που μου δινει.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ιδιο τρόπο δεν μπορεις να πεις ότι το ios είναι αντιγραφή του bsd.

 

μα δεν ειναι αντιγραφη.

 

ειναι bsd.

 

γιατι?

 

μα γιατι το NeXTSTEP εχει source code απο bsd.

 

και αν παρεις Mach kernel με NeXTSTEP απο πανω τι μας βγαζει???

 

OSX.

 

δεν βλεπω πουθενα την καινοτομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

steveevo μιας και ξεκίνησες την μελέτη διάβασε και αυτό

Σύμφωνα με την ανάλυση, η κατασκευή του16αρι iPhone 4S ανέρχεται στα 188 harware και χρειάζεται άλλα.... 8 δολάρια για εργατικά, κοντά φθάνοντας δηλαδή με το κόστος κατασκευής του iPhone 4(187).

λινκ

 

Οι τιμές του iphone 4 είναι περίπου 2,5 με 3 φορές παραπάνω.Θα έρθω και γω να τα κλάψουμε παρέα!

 

όσο για το κανένα πάθος,δε το σχολιάζω.Ένας μουσουλμάνος λιγότερο υπερασπίζεται την θρησκεία του,απο οτι εσύ το iphone.

 

Υγ.κλασσικά το ποστ μου,αγνοήθηκε εντελώς.Δεν πειράζει :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τόσες σελίδες και έχω προβληματιστεί.

 

Από την μια είναι καποιοι που υπερασπίζονται μια επιλογή στην οποία υπάρχει ένα και μοναδικό κινητό, με πολύ καλά χαρακτηριστικά, έχει ένα μοναδικό και πολύ καλό OS που βγάζει η εταιρία, είναι το πιο ακριβό της αγοράς, είναι μη παραμετροποιήσιμο και πρέπει να αφιερώσεις χρόνο για να ξεκλειδώσεις πράματα που ο κατασκευαστής του δεν σε αφήνει να κάνεις, δεν μπορείς να χρησιμοποιείς 2η μπαταρία ή να κάνεις memory upgrade.

 

Από άλλη μιλάμε για μια επιλογή όπου έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε πολλά κινητά ανάλογα με το πιο σου αρέσει ή σε βολεύει για την δουλειά που το θες, ανάμεσα σε αυτά υπάρχουν κινητά με το ίδιο καλά χαρακτηριστικά με αυτό της πρώτης επιλογής, είναι φθηνότερα στο σύνολό τους, δεν είσαι δεσμευμενος σε ένα OS αλλά υπάρχουν custom roms αν θες να πειραματιστείς, ειναι παραμετροποιήσιμα και μπορείς να τα φέρεις στα μέτρα σου, μπορείς να χρησιμοποιείς 2η μπαταρία ή να κάνεις memory upgrade.

 

Τι να διαλέξω?? :unsure:

Προσωπικά έχω δει και το iPhone 4 και το samsung galaxy sii και προτιμώ το iPhone 4 γιατί το βρίσκω ποιο ευχάριστο στη χρήση του.Για την μπαταρία στο iPhone έχουν βγάλει διάφορες πατέντες μία λύση είναι με κουμούτσα θήκη. Επέκταση μνήμης η Kingston έχει βγάλει για τις iOS συσκευές.Όσο αφορά τις εφαρμογές το iOS έχει περισσότερες και ίσως περισσότερες Ελληνικές.Συνήθως οι εφαρμογές βγαίνουν πρώτα σε iOS και μετα σε android. Είμαστε offtopic το θέμα είναι το android market.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερακλη αυτα με το κοστος που λες δεν παιζουν. Ασ'το ο καθενας σε αυτο το χαος που λεγεται ιντερνετ λεει οτι θελει. Αντε για τα εργατικα παιζε λι επειδη ειναι υα sweat shops που τα συναρμολογουν αν θυμαμαι πως τα λενε ετσι

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν ειναι αντιγραφη.

 

ειναι bsd.

 

γιατι?

 

μα γιατι το NeXTSTEP εχει source code απο bsd.

 

και αν παρεις Mach kernel με NeXTSTEP απο πανω τι μας βγαζει???

 

OSX.

 

δεν βλεπω πουθενα την καινοτομια.

Δε διαφωνώ μαζί σου, αλλα θεωρείς δηλαδή bsd και ios το ιδιο πραγμα; Είναι ιδία εμφανισιακά; τρέχουν τις ίδιες εφαρμογές; είχαν την ιδία εξέλιξή; υπάρχει bsd market; Δε βλέπεις την ομοιότητά με το παράδειγμα που εδωσα παραπάνω με την έκθεσή, οπου παρόλο που χρησιμοποιείς παραγράφους απο βιβλία που έχουν γραψει άλλοι, το αποτέλεσμά είναι δικο σου;

Στην πληροφορική και τον προγραμματισμο το ιδιο γινόταν παντού. Αν ασχοληθείς περισσότερο θα δεις ότι ολοι αντεγραφαν ολους. Οτιδήποτε και αν θεωρείς καινοτομικό και original, αμα το ψαξεις θα δεις ότι στηρίζεται σε καποιο αλλο.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stevevo, θα μπορούσες κάλλιστα να είσαι μαθητης μου.

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα τώρα, καινοτομια δεν ειναι η αντιγραφή.. Σαφως σε μία έκθεση προαπαιτούμενο είναι η γνώση, όμως ο τρόπος που θα βγεί στο χαρτί σε συνδυασμό με την τεχνοτροπία του γραψίματος, το λεξιλόγιο και το ύφος, την καθιστούν μοναδική και πρωτότυπη, καθως δεν ειναι προϊόν στειρας αντιγραφής, αλλά προϊόν διαδικασίας φιλτραρίσματος και επεξεργασίας της πληροφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...