Προς το περιεχόμενο

TN vs IPS για τις παρακάτω δραστηριότητες


darksize_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιος σχεδιαστής που τα σχεδιάζει πρώτα.

 

Όπως και να έχει αυτό που ήθελα να καταλάβω είναι αν το EIZO είναι καλό ή πληρώνεις μάρκα. Τελικά είναι καλό.

φυσικα και ειναι καλες οι eizo και δεν πληρωνεις μαρκα μονο.οι περισσοτεροι γραφιστες,αρχιτεκτονες κλπ αυτες χρησιμοποιουν.δεν ειναι τυχαιο,απλα δεν ειναι για τον μεσο χρηστη ή gamer.ειναι για επαγγελματιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά η παραπάνω που πόσταρα είναι με TN Panel στα 500+Ευρώ όταν με λιγότερα λεφτά παίρνεις Dell με IPS.

Απλά υπάρχει μερίδα ανθρώπων που βλέπει σε ότι είναι ακριβό πως πληρώνεις μάρκα και όχι κάτι. Είτε αυτό είναι ποιότητα, είτε αυτό είναι τέλος πάντων κάτι καλό.

Έφερα το παράδειγμα με τα παντελόνια γιατί η διαφορά είναι φανερή και για να καταλάβω σε τι επίπεδο μιλάμε και αν είμαστε ειλικρινείς ή εθελοτυφλούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά δείτε εδώ

 

http://www.youtube.com/watch?v=4Mvv5Z7IMbg

 

εμένα μου φένεται ίδια ποιότητα εικόνας

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169560

 

και βρήκα την ίδια οθόνη από lg από eshop 50 ευρώ φθηνότερα..

 

δεν έχω κοιτάξει ούτε μια φορά από τα πλάγια στον υπολογιστή τόσα χρόνια που τον χρησιμοποιώ, αξίζει για αυτό να πληρώσω τόσα λεφτά παραπάνω για ips + έξοδα αποστολής επειδή μένω θεσσαλονίκη;

 

το πρόβλημα είναι πως τώρα θέλω να πάρω και έναν εκτυπωτή στα 50 ευρώ.. δε ξέρω.. αυτή η lg αξίζει καθόλου; στο eshop την έχουν βαθμολογήσει με 9 πάνω από 150 άτομα και είδα έχει καλά reviews και σε ξένα σιτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά η παραπάνω που πόσταρα είναι με TN Panel στα 500+Ευρώ όταν με λιγότερα λεφτά παίρνεις Dell με IPS.

Απλά υπάρχει μερίδα ανθρώπων που βλέπει σε ότι είναι ακριβό πως πληρώνεις μάρκα και όχι κάτι. Είτε αυτό είναι ποιότητα, είτε αυτό είναι τέλος πάντων κάτι καλό.

Έφερα το παράδειγμα με τα παντελόνια γιατί η διαφορά είναι φανερή και για να καταλάβω σε τι επίπεδο μιλάμε και αν είμαστε ειλικρινείς ή εθελοτυφλούμε.

μπορει να εκμεταλλευεται το ονομα της για να βγαλει υπερκερδος με τα ΤΝ πανελ,και απλα το ονομα της φιρμας κρατιεται απο τα ακριβα και υπερποιοτικα PVA και IPS των πολλων χιλιαδων ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να εκμεταλλευεται το ονομα της για να βγαλει υπερκερδος με τα ΤΝ πανελ,και απλα το ονομα της φιρμας κρατιεται απο τα ακριβα και υπερποιοτικα PVA και IPS των πολλων χιλιαδων ευρω.

 

Ακριβως..

 

Μονο οι αφελεις πιστευουν οτι οι χωρις λογο πανακριβες οθονες της eizo με tn panels αξιζουν.

Ελαχιστα κοροιδα εχουν βρεθει και τις εχουν αγορασει αυτες τις οθονες, για αυτα και πανε άπατες. Ακομα κ ενας επαγγελματιας θα προτιμηση μια μακραν καλυτερη οθονη με ips panel παρα μια eizo με tn panel. (που τυγχανει να ειναι και πανακριβες χωρις λογο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heatspreader, καταλαβαίνω πως οι ακριβές ΤΝ δεν αξίζουν όμως αυτή της LG γιατί να μην αξίζει; αφού είναι αρκετά φθηνότερη από τις IPS και φένεται να αρέσει σε πολύ κόσμο, πχ στο eshop έχει καλή βαθμολογία, όπως και σε ξένα sites πχ

 

http://www.retrevo.com/s/LG-W2253TQ-Monitors-review-manual/id/23341ci555/t/1-2/

 

το θέμα είναι πως προσωπικά δουλεύω αρκετά με μικρές οθόνες και φοβάμαι πως δεν θα καταλάβω την αξία της IPS εάν δε δουλέψω πρώτα σε μια ΤΝ που είναι μεγάλη

 

θέλω να πώ, εάν περάσω από τις 15,17 σε 23 IPS χωρίς να έχω δουλέψει σε 22-23 TN, μπορεί στο τέλος να μείνω δυσαρεστημένος διότι θα νομίζω πως θα μπορούσα να πάρω ίδια ποιότητα από μια ΤΝ που να κοστίζει πχ 60 ευρώ πιο λιγότερο..

 

πιστεύω πως είναι καλύτερο να δεις μόνος τη διαφορά και όχι να πάς να κάνεις κάτι επειδή έτσι στο λένε οι άλλοι γιατί έτσι τουλάχιστον θα εκτιμήσεις στο τέλος και την νέα τεχνολογία,

 

επίσης είναι και το οικονομικό όπως είπα, το κυριότερο είναι αυτό βασικά, εάν είχα τα λεφτά θα παίρνα και μια 30 χωρίς κανένα πρόβλημα

 

τέλος γενικά είμαι άνθρωπος που θα αρκεστεί σε κάτι που απλά δουλεύει, ποτέ μου δεν πήρα κινητά τα οποία έκαναν κάποιες λειτουργίες οι οποίες ουσιαστικά δεν έχουν καμία σχέση με κλήσεις, επικοινωνία κτλ

 

ακόμα χρησιμοποιώ τα νόκια, έχω ένα 10 ετών και μου είναι αρκετό, οι φίλοι μου παίρνουν διάφορα lg με android και iphones, εγώ δεν είμαι αυτού του στύλ, μου αρκεί κάτι που να κάνει τη δουλειά που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία χαρά είναι και το TN. Το έχω πει πολλές φορές.

Είναι κρίμα όμως για 60Ευρώ παραπάνω να μην πάρεις κάτι πολύ καλύτερο!

Περισσότερη σπατάλη είναι να αλλάζουμε συχνότερα τα πράγματα μας από το να παίρνουμε ένα και καλό.

 

Η επιλογή είναι δική σου, απλά θέλω να σου τονίσω ότι οι διαφορές ανάμεσα στις 2 οθόνες είναι πολύ μεγάλες που τα 60Ευρώ δεν είναι χρήματα. Μην νομίζεις δηλαδή ότι έχει απλά λίγο καλύτερα εικόνα αυτή με το IPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι όμως θα μπορέσει ένα laptop 3 ετών με είσοδο vga και κάρτα γραφικών ati radeon 3650 να αξιοποιήσει αυτά που παρέχει η ips;

Ναι.

Τα μακραν καλυτερα χρωματα, η καλυτερη ευκρινεια ειδικα σε κειμενο λογω καλυτερου contrast, οι πολυ καλυτερες γωνιες θεασης δεν εχει να κανειμε το ποσο παλιο ειναι το λαπτοπ σου και τι καρτα γραφικων φοραει.

 

 

Για να καταλαβεις ποσο καλυτερη ειναι αυτη η οθονη, να ου πω οτι με το που μπαινεις στο δωματιο θα καταλαβαινεις οτι αυτη η οθονη ειναι με ips και δεν συγκρινεται με τις υπολοιπες φθηνιαρικες tn panel οθονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι όμως θα μπορέσει ένα laptop 3 ετών με είσοδο vga και κάρτα γραφικών ati radeon 3650 να αξιοποιήσει αυτά που παρέχει η ips;

 

Δεν εχει σημασια δεν πα να ειχες και PIII

 

Θα σου πω κατι ασχετο ομως. Η ati 3650 που εχεις δεν εχει σχεση με τη δουλεια την οποια λες οτι κανεις. Και πληρωσες πολυ παραπανω απο 60€ για να εχεις στο laptop σου αυτη και οχι μια χειροτερη. Για ποιο λογο να μη δωσεις 60€ παραπανω για κατι που αποτελει το φυσικο Interface μεταξυ εσενα και του υπολογιστη σου;

 

Εχω αγορασει 2 οθονες. Θα ημουν πολυ χαρουμενος αν τις εποχες που τις αγορασα με ενα τοσο μικρο ποσο θα μπορουσα να αγορασω κατι τοσο ανωτερα ποιοτικο. Συνηθως μια τετοια διαφορα ειχε χασμα 200-300€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα.. ευχαριστώ για τις πληροφορίες, όντως για το λαπτοπ πλήρωσα ακριβά διότι το ήθελα για την σχολή και επειδή είναι σε άλλη πόλη δεν ήθελα να κουβαλάω το desktop από δω και από κει, και μέχρι τώρα δε με έχει παρουσιάσει ούτε ένα πρόβλημα

 

από ότι είδα http://www.skroutz.gr/s/272385/Dell-Ultrasharp-U2311H.html?keyphrase=u2311h

 

είναι στα 185 λογικά θα πάει στα 200 όμως με τα μεταφορικά διότι σπουδάζω θεσσαλονίκη

 

έχει και την http://www.skroutz.gr/s/381216/Dell-UltraSharp-U2312HM.html η οποία δεν ξέρω εαν αξίζει αλλά οι τιμές πάνω κάτω φαίνονται ίδιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να παρεις την 2312 που ειναι πιο καινουριο μοντελο και ειναι και λιγο καλυτερη.

Να ψαξεις να βρεις ποιο μαγαζι ειναι φθηνοτερο μαζι με το κοστος των μεταφορικων.

Δεν θα σου βγει πανω απο 195 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία σας ευχαριστώ θα το ψάξω και ελπίζω μέχρι το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας να έχω κάνει την παραγγελία

 

εάν δεν με πρηζε και ο πατέρας μου να πάρω ότι καλύτερο υπάρχει μάλλον θα παιρνα την lg αλλά εφόσον το λέτε και σεις, θα πάρω την ips :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...