Προς το περιεχόμενο

Carrefour tablet CT1002 και CT704


alexpen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να αναφέρεις το link για το κατέβασμα του αρχείου , γιατί

δεν μπορώ να συνδεθώ στο γαλλικό forum , παρότι έκανα εγγραφή

όπως απαιτείται;

Από εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 309
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από εδώ

 

Τελικά,κατάφερα να συνδεθώ στο γαλλικό forum και κατέβασα το

αρχείο. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Στη συνέχεια ,ακολουθώντας τις οδηγίες σου ,έκανα

χωρίς πρόβλημα την αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 - Κατεβάστε και αποσυμπιέστε το αρχείο στη κάρτα mSD.Μετά την αποσυμπίεση θα βρείς στην κάρτα τα παρακάτω 4 αρχεία και τίποτα αλλο.

 

α) u-boot-512M-UartB BIN File

β) uImage File

γ) uImage_recovery File

δ) update.zip Compressed (zipped) Folder

 

2- Με κλειστό το tablet του βάζεις την κάρτα. Κρατάς πατήμενο το volume+ και ταυτόχρονα πατάς το κουμπί για να το ανοίξεις μερικά δευτερόλεπτα.

Μολις ανοίξει θα δείς το μήνημα ( please wait ... upgrading ) αμέσως μετα εμφανίζεται το παρακάτω μενού:

 

 

Android system recovery <3e>

 

Android system recovery utility

 

-reboot system now <------ 5.

-apply update from sdcard <------ 4.

-wipe data/factory reset <------ 3.

-wipe cache partition <------ 2.

-wipe media partition <------ 1.

 

3 - Με το πλήκτρο volyme+ πας στο νούμερο 1.(wipe media partition)και πατας το πλήκτρο volume- .Μετά στο νούμερο 2. κλπ. με την σειρά που ειναι αριθμημένα.

 

Αυτή την σειρά ακολούθησα εγώ στο ct1002 και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Ευχαριστούμε για την αναλυτική παρουσίαση της διαδικασίας.

 

Ερώτηση προς αυτούς που ήδη έχουν κάνει την αναβάθμιση σε Gingerbread: Πείτε μας τις εντυπώσεις σας - υπάρχει σαφής διαφορά με το προηγούμενο Froyo, μήπως έχει μειωθεί η διάρκεια της μπαταρίας (πιθανώς λόγω αυξημένης ταχύτητας χρονισμού) και, τελικά, αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει, η αυτονομία παραμένει η ίδια εάν δεν αυξάνεται κιόλας, η ταχύτητα βελτιώνεται καθώς η CPU φτάνει μέχρι το 1GHz το λειτουργικό είναι σίγουρα πιο σταθερό και γενικά για εμένα άξιζε τελικά η αναβάθμιση δοκίμασε την άμεσα για εμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει, η αυτονομία παραμένει η ίδια εάν δεν αυξάνεται κιόλας, η ταχύτητα βελτιώνεται καθώς η CPU φτάνει μέχρι το 1GHz το λειτουργικό είναι σίγουρα πιο σταθερό και γενικά για εμένα άξιζε τελικά η αναβάθμιση δοκίμασε την άμεσα για εμένα!

Ελαφρώς αυξάνεται η αυτονομία. Όχι εντυπωσιακά βέβαια. Έχει μια μικρή βελτίωση στα χρώματα. Πρωσοπικά έχω ένα μικροπροβληματάκι με την SD που πριν δεν τα χα. Η μόνη τεράστια διαφορά είναι η ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημουν ετοιμος να την περασω κ εγω αλλα ειδα οτι ενας φιλος γραφει οτι δεν μπορει να καταβασει απο το μαρκετ. ισχυει? εχετε κ αλλοι το ιδιο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με το 704 και το Gingerbread τι γίνεται; Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση. Κατανοώ πως είμαι φορτικός αλλά δεν γίνεται διαφορετικά αφού δεν βλέπω κανέναν να απαντά. Το Γαλλικό site ΔΕΝ αναφέρει τίποτα για το 704, ή τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω από την Google Μετάφραση. Μήπως κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με το 704 και το Gingerbread τι γίνεται; Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση. Κατανοώ πως είμαι φορτικός αλλά δεν γίνεται διαφορετικά αφού δεν βλέπω κανέναν να απαντά. Το Γαλλικό site ΔΕΝ αναφέρει τίποτα για το 704, ή τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω από την Google Μετάφραση. Μήπως κάνω λάθος;

Φιλε, λογικα θα πρεπει να περιμενεις. Παρ'ολο που βγηκε πρωτα για τον κλωνο του 704 η ginger κανεις δεν εγγυαται οτι δουλευει 100% σωστα. Ωστωσο, καποιος εκει αναμεσα στα ποστς ειχε αναφερει οτι ειχε περασει τo fw upgrade του κλωνου με ginger και οτι δουλευε, αλλα ποτε δεν επιβεβαιωσε. Κοιτα και το ισπανικο forum. Ριξε μια ματια εδω http://foro.tabletscarrefour.com/index.php?topic=464.0 και στα υπολοιπα threads, υπαρχει κινητικοτητα.

 

Παιδες, σορρυ που αργησα να ποσταρω αλλα βλεπω ολοι το εχετε βρει, και ενας φιλος πιο πανω εδωσε και πολυ καλλες και αναλυτικες οδηγιες. Εχω περασμενη την ρομ σχεδον απο την πρωτη μερα που την βγαλανε. Κανενα απολυτως προβλημα ουτε με το Μαρκετ ουτε με καμμια εφαρμογη. Αντιθετως, με αυτην την ρομ τρεχει απροβληματιστα και το Skype (και videocalls). Το μονο προβληματακι ειναι το ελληνικο πληκτρολογιο το οποιο οπως προαναφερθηκε λυνεται (και με το παραπανω) με 3rd party app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...