Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Arrival
 
2EsDK.jpg
 
 
Ξεκινησα να την βλεπω με τρομερο hype που εδω και 1 μηνα περιμενα πως και πως την εκδοση bluray. Δεν ηταν το αριστουργημα που περιμενα αλλα ουτε και κακη. Αρκετα πρωτοτυπη ηρεμη ταινια με μερικα κλισε. Το scifi ειναι το φοντο για να δειξει ο σκηνοθετης τον ολο προβληματισμο ενος κοινωνικου θεματος. Το twist πιστευω μπορει καποιος να το καταλαβει αρκετα πιο νωρις απο τα hints. Η μουσικη απιστευτη οπως και η φωτογραφια. Το interstellar μου αρεσε πολυ περισσοτερο αν και εκεινο ειχε απιστευτα κλισε. Με μια δευτερη θεαση σιγουρα θα την κατανοησουμε καλυτερα. 7/10

 

 

 

Τοδα και γω λοιπον. Πατατα. 6/10 επειδη καταφεραν να βαλουν τοσο τιποτα σε δυο ωρες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arrival

 

Είμαι φαν του σκηνοθέτη από την εποχή του Polytechnique  και του Incendies οπότε δεν είμαι αντικειμενικός. Δεν είναι κακή ταινία αλλά IMHO είναι η πρώτη του που τελειώνει και μου αφήνει την αίσθηση "αυτό ήταν όλο" κυρίως σε ότι έχει να κάνει με τη παρουσίαση της ιστορίας. Καλή η μουσική, καλή η φωτογραφία, καλές και οι ερμηνείες αλλά στο τέλος δεν μου εμεινε κάτι και έχω την αίσθηση ότι ήταν πιο σύντομη από ότι έπρεπε ειδικά μετά την αποκάλυψη του "όπλου"

 

6.8/10 λοιπόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

La Isla Minima[Marshland]


S9QlJ.jpg


http://www.imdb.com/title/tt3253930/?ref_=nv_sr_1

Αρκετα καλη αστυνομικη ταινια που ειναι καπως αργη αλλα αξιζει τον κοπο και το τελος αποζημιωνει.Δεν ξεκαθαριζει το τοπιο τελειως αφηνει στον θεατη να βγαλει οτι συμπερασμα θελει αυτος κατι που το βαζω στα συν οσων ταινιων το κανουν. 7.8/10




Madeo[Mother]




Zyms6.jpg




http://www.imdb.com/title/tt1216496/?ref_=nv_sr_1

Ακομα ενα κορεατικο αριστουργημα που δειχνει τη σχεση μεταξυ μιας μητερας και ενος γιου και που μπορει να φτασει μια μητερα για το γιο της.Αληθινη σκληρη διαστροφικη οπως ειναι οι περισσοτερες κορεατικες. 8.5/10 Επεξ/σία από Heybro
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kill command αρκετα καλη, σα το virus με καλύτερα γραφικα και φτωχοφερο σεναριο.

 

Πραγματικα απορω με το rating του imdb με τις sci fi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πειτε μου κι εμενα παιδες πλιζ!

 

και εσυ ποιοτητα για τυφλους βλεπεις μωρε? Τουλαχιστον πας συχνα σινεμα κατι ειναι και αυτο .

 

 

 

 

 

Link.png Site: Arrival

 

 

Δεν πιστευω στην μοιρα ουτε οτι η πορεια ενος ανθρωπου ειναι προδιαγεγραμενη .

Αυτο που καθοριζει την ταινια ειναι η  καθηλωτικη της ατμοσφαιρα  που  σχεδον σε υπνωτιζει.Καθως και η υποβλητικη μουσικη  που αποτυπωνεται στον εγκεφαλο σου ακομα και μερες μετα την προβολη .

Ο Villeneuve  παραδιδει ενα ξεχωριστο sci-fi  με  υπαρξιακες προεκτασεις  και επιτηδευμενα στυλιζαρισμενο υφος  που προσδιδει θετικο προσημο στην συνολικη εμπειρια .

Ευκολα αναμεσα στις καλυτερες της χρονιας 

 

 

8,2/10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Girl With All The Gifts

 

Νταξει δεν ξανακαθοριζει το ειδος αλλα ταυτοχρονα δεν ηταν zombie like ταινια του κιλου. Οσες Βρετανικες ταινιες του genre που εχω δει (προχειρα οι αλλες 3 που μου ερχονται τωρα στο μυαλο- Shaun of the Dead, 28 days & 28 weeks later) ειχαν το δικο τους στοιχειο που ξεχωριζαν.

 

Δεν βαρεθηκα καθολου κατα την διαρκεια, η μικρη πρωταγωνιστρια δεν λαθεψε στον ρολο της και imo η ταινια ειχε ενα πολυ ωραιο και εξυπνο τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nocturnal animals

 

Την ξεκίνησα χωρίς να γνωρίζω υπόθεση, παρά μόνο βλέποντας το trailer. Δεν είχα βλέψεις γιατί περίμενα να δω χαζορομάτζο, αλλά βαριόμουν πολύ εκείνη την ώρα οπότε λέω ΟΚ. Παίζει Gyllenhaal και η αγαπημένη μου Adams. :D

 

Τελικά με εξέπληξε. Τέλεια σκηνοθεσία. Μινιμαλιστικά πλάνα και εικόνες. Αν πρόσεχε κανείς λεπτομέρειες θα έβρισκε και spoilers για το τί συμβαίνει. Επίσης τέλειος ο παραλληλισμός των γεγονότων του βιβλίου με τα συναισθήματα του συγγραφέα, ενώ το τέλος είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι.

 

Από τις καλύτερες εκπλήξεις του τελευταίου καιρού σε ταινία.

 

 

Donnie Darko

 

Το είχα χάσει αυτό. Με ενθουσίασε πάρα πολύ που καθόμουν κι έψαχνα μετά το τί συμβαίνει. Την είδα και δεύτερη φορά στα καπάκια. Δε χρειάζεται να πω άλλα, παρά μόνο ότι ο ήταν Gyllenhaal απολαυστικός.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα το Train to Busan,Πολυ καλο,και το προτεινω.Απο την αρχη μεχρι το τελος σε κραταει στην τσιτα..!!


Jackie 8/10

Εξαιρετική Πόρτμαν όπως αναμενόταν, μεστό σενάριο

Αξιζει να το δω σινεμα???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Little Prince (2015)

 

Υπέροχη ταινία που πιάνει εξαιρετικά το νόημα και το πνεύμα του βιβλίου, που ως γνωστόν είναι αριστούργημα. Δεν μπορείς να κάνεις κριτική σε τέτοια πράγματα (διαφορετικά θα γίνεις ο "κακός" της ταινίας και αυτό δεν το θέλεις). Μια καταπληκτική εμπειρία που μου θύμισε πολλά.

 

The Witch (2015)

 

Δεν το περίμενα! Ξεκίνησα να δω κανένα σαχλοθριλεράκι, με πολύ χαμηλές προσδοκίες, και τελικά είδα μια υπέροχη ταινία, με πανέμορφα πλάνα, εσωτερικές συγκρούσεις και εντυπωσιακές ερμηνείες. Δεν είναι τυπικό θρίλερ, δεν ακολουθεί κλασικές δομές και φόρμες, πρέπει να τη δει κανείς για αυτό που είναι, και αυτό δεν είναι για όλους. Καθόλου τυχαία η ταινία δίχασε το κοινό. Όσοι θέλετε να δείτε κάτι διαφορετικό, δοκιμάστε τη. Αυτοί που θέλετε να δείτε ένα ενδιαφέρον τυπικό θρίλερ με αρχή, μέση και τέλος, όπου όλα εξηγούνται αντικειμενικά, δείτε παρακάτω.

 

Don't Breathe (2016)

 

Ακριβώς η ταινία που νόμιζα ότι θα είναι το The Witch. Έχει μερικές ενδιαφέρουσες ιδέες, αρκετές ώστε να την κάνουν να ξεχωρίζει από το σωρό. Βεβαίως, αν κάτσει κανείς και σκεφτεί αυτές τις ιδέες, θα συνειδητοποιήσει ότι δε βγάζουν νόημα και είναι μπούρδες, αλλά δε βαριέσαι. Κάνε τη σύμβαση για να δεις την ταινία. Αν δεν μπορείς, προσπέρασε τη.

 

Βασικό ελάττωμα της ταινίας για μένα είναι οι αντιπαθητικοί πρωταγωνιστές, που νομίζω ότι η ταινία προσπαθεί να παρουσιάσει ως συμπαθείς. Σοβαρά τώρα, το βασικό θέμα της ταινίας είναι τρεις πιτσιρικάδες που ληστεύουν σπίτια και μάλιστα το σχέδιό τους είναι να ληστέψουν και να καταστρέψουν τη ζωή ενός τυφλού ανθρώπου, βετεράνου πολέμου, που ζει μόνος του μετά το θάνατο της κόρης του, αρπάζοντας του τα χρήματα με τα οποία συντηρεί τον εαυτό του. Εν γνώσει τους αυτά. Ειλικρινά δε με ενδιαφέρει καθόλου τι θα συμβεί σε αυτά τα καθάρματα. Προσωπικά δυσκολεύομαι να δω ταινίες τέτοιου τύπου, αν δεν ενδιαφέρομαι για τους χαρακτήρες.

 

Όσο το σκέφτομαι, τόσο λιγότερο μου άρεσε. Γι' αυτό λοιπόν, καλύτερα να μην το σκέφτομαι. Είναι το μυστικό για να δεις τέτοιες ταινίες.

 

The Lego Movie (2014)

 

Μια χαρά. Ενδιαφέρουσα ιδέα, αισθητική, χιούμορ... Ομολογώ ότι με κούρασε λιγάκι σε κάποιες φάσεις, ιδιαίτερα στις σκηνές δράσεις, αλλά έχει αρκετά καλά στοιχεία η ταινία για να σε κρατήσει και τελικά να σε κερδίσει. Ίσως λίγο υπερεκτιμημένη και φαντάζομαι ότι ο λόγος είναι ότι υπήρχαν πολύ χαμηλές προσδοκίες όταν πρωτοβγήκε. Νομίζω είναι καλύτερα να τη δει κανείς έτσι ακριβώς: με τις χαμηλές προσδοκίες.

 

Προσωπικά η ταινία για μένα ανέβηκε πολύ όταν έσκασε μύτη ο...

 

Batman!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αξιζει να το δω σινεμα???

Καλα ολες τις καλες ταινιες ειναι καλο να τις βλεπουμε σινεμα για υποστηριξη.

Αλλα βλεποντας το ρεαλιστικα...μην πας,δεν ειναι απο τις ταινιες οπου καλυτερευουνε σε μια μεγαλυτερη οθονη.Περιμενε καμια βδομαδα και πηγαινε για το νεο John Wick.

Locke(2013)

 

Θα ηθελα πραγματικα να ευχαριστησω τον 7nisiotis για την προταση αυτης της εξαιρετικης ταινιας.

Τι να πω πραγματικα εντυπωσιαστηκα.Η ταινια βασιζοταν στην ερμηνεια του Tom Hardy ο οποιος απεδειξε την αξια του ως ενας απο τους καλυτερους ηθοποιους της νεας γενιας.

Εγκληματικα ξεχασμενη η ταινια αυτη,καθως και εγκληματικα παραμερισμενη απο την ακαδημια,κυριως για την ερμηνεια του πρωταγωνιστη της,ο οποιος αξιζε να ειναι στην λιστα των υποψηφιων της χρονιας εκεινης.

 

9.5/10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fences (2016)

 

Δραματική ταινία γύρω από τη ζωή ενός μαύρου βιοπαλαιστή που έρχεται αντιμέτωπος με τον κοινωνικό αποκλεισμό της αμερικανικής κοινωνίας του 50', τα χαμένο αμερικανικό όνειρο, τα προσωπικά βιώματα αλλά και τα λάθη του παρόντος και του παρελθόντος. Ξεκινά με μια υπέροχη αίσθηση θεατρικού μονολόγου στην αρχή και γρήγορα εξελίσσεται σε κάτι που αν και είναι θεματικά ανόμοιο, έχει έντονες αντανακλάσεις του αριστουργήματος που ακούει στο τίτλο "Ο Θάνατος του Εμποράκου". Ίσως η καλύτερη ερμηνεία του Ουάσινγκτον, θα το αξίζει και με το παραπάνω αν βραβευθεί με το χρυσό αγαλματίδιο.

 

7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα το Train to Busan,Πολυ καλο,και το προτεινω.Απο την αρχη μεχρι το τελος σε κραταει στην τσιτα..!!

 

Αξιζει να το δω σινεμα???

Έχει ορισμένες σκηνές για σινεμά. Πχ στην πομπή για την κηδεία.

 

Αλλά γενικά αξίζει και για σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Passengers

 

Μάπα το καρπούζι. Περιμένεις να δεις sci-fi και τελικά βλέπεις ένα ρομάντζο. Έχει καλά γραφικά αλλά all in all σκέτη απογοήτευση.

 

5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...