Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Link.png Site: http://www.imdb.com/title/tt2119532/?ref_=nv_sr_1">HacksawRidge

 

 

Oι ταινιες με θεμα τον Β' παγκοσμιο πολεμο ειναι απο τις αγαπημενες μου θεματολογιες .

Εδω εχουμε  αλλη μια που υπογραφει  o Gibson την σκηνοθεσια και οπως ηταν αναμενομενο εχουμε εντυπωσιακες σκηνες μαχης με εντονη θεατρικοτητα στις ερμηνειες των ηθοποιων .

Βασιζεται σε αληθινη ιστορια και μαλιστα στους τιτλους τελους μιλαει και ο ο ιδιος ο πρωταγωνιστης .Χαρακτηριζεται απο το εντονο θρησκευτικο στοιχειο  αλλωστε και ο σκηνοθετης ειναι βαθια θρησκευομενος .

Εγω παλι ειμαι αθεος οποτε  ολη αυτη η πιστη δεν θα μπορουσε να με πεισει .

Και εδω νομιζω ερχεται το δυνατο σημειο της ταινιας  αν  παραβλεψεις  αυτο το κομματι και επικεντρωθεις στην δυναμη και την αυταπαρνηση που δειχνει καποιος προκειμενου να υπερασπιστει τα πιστευω του  και τι αξιες της ζωης του  και ποσα ειναι διατεθειμενος να χασει προκειμενου να μην παρεκλινει απο  αυτο τον δρομο τοτε το φιλμ αποκτα διαφορετικο νοημα .

Δειχνει ξεκαθαρα οτι η ισχυρη θεληση και η προσηλωση σε ενα στοχο   κανουν  τον ανθρωπο να αψηφα κινδυνους ,να αγνοει την  σωματικη καταπονηση και τελος να υπερβαινει τις ανθρωπινες αντοχες.

Η Τeresa Palmer   κοβει την ανασα ο ορισμος της ομορφιας .

 

 

7.9/10

 

Άργησες να τη δεις ρε!

 

Κράξε με , κλείσαμε αυριο ν Α παμε να δούμε τις αποχρώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

RINGS

παιρνουμε εναν τιτλο που πουλαει .γραφουμε μερικες μαλακιες κ κανουμε ταινια

 

κακιστο,ιδιο στορυ,τπτ καινουργιο,πολυ χειροτερο απο τα προηγουμενα

 

3/10


Hacksaw Ridge

 

μερικες καλες σκηνες μαχης ,τπτ παραπανω,βαρεθηκα

 

6/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι τύπος ταινίας και αυτό...Έχουν γυριστεί πολλές φορες ταινίες με έναν ηθοποιό μόνο...

από μένα 6/10 για αυτή τη ταινία αν και καταφερνει μια χαρά να τη κραταει όλη μόνος του, απλά δεν είμαι πάρα πολύ φαν αυτού του στυλ

σε αυτο συμφωνώ δεν ειπα οτι ηταν τραγικη αλλα το οτι ειναι ολη η ταινια ειναι μεσα σε ενα αμαξι και τπτ αλλο...προσωπικα με κουρασε αρκετα αλλα και βαρεθηκα!Και εγω 6/10 θα εδινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trois souvenirs de ma jeunesse

 

Μια απο τις καλυτερες γαλλικες ταινιες που ειδα τα τελευταια χρονια. Δε περιμενα οτι θαναι τοσο καλη.  8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manchester by the Sea

 

Θα μου μεινει σαν μια ταινια καλη κυριως λογω της ερμηνειας του Casey Affleck (τρομερη απεικονιση χαρακτηρα) και για 3-4 πολυ δυνατες σκηνες που πραγματικα καθοριζουν το εργο ως ετσι. Το τελος αναμενομενο ως προς την καταληξη που πηρε αλλα και ταυτοχρονα η σωστη επιλογη η οποια ολοκληρωνει την εξελιξη του κεντρικου χαρακτηρα του εργου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trois souvenirs de ma jeunesse

 

Μια απο τις καλυτερες γαλλικες ταινιες που ειδα τα τελευταια χρονια. Δε περιμενα οτι θαναι τοσο καλη.  8/10

L'avenir

 

Θα μπορουσες να δεις και αυτη αν εισαι σε φαση γαλλικης ταινιας.Εκπληκτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Invitation (2015)

 

Πολυ καλο θριλλερακι,απο τα καλυτερα της χρονιας σιγουρα.Μου θυμισε λιγο το the witch οπως εξελισσοταν η ιστορια,διοτι δεν υπηρχαν πολλες ανατροπες καθολη την διαρκεια της,αλλα αυξανοταν συνεχως το σασπενς.Δεν θελω να πω πολλα για την ταινια διοτι ειναι καλυτερα να πατε να την δειτε οπως και εγω,χωρις να ξερετε τιποτα απολυτως για αυτην,ουτε τρεηλερ ουτε κλιπακια ουτε κριτικες τιποτα.

Πολυ δυνατες ερμηνειες ειδικα απο τον πρωταγωνιστη(Logan Paul-λιγοτερο γνωστος Tom Hardy-).

 

Ειδικα η τελευταια σκηνη στην ταινια ηταν κα τα πλη κτι κη.

Ενα 8.5/10

την είδα εχθές. δε μου άρεσε, γούστα είναι αυτά βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manchester by the Sea

 

Θα μου μεινει σαν μια ταινια καλη κυριως λογω της ερμηνειας του Casey Affleck (τρομερη απεικονιση χαρακτηρα) και για 3-4 πολυ δυνατες σκηνες που πραγματικα καθοριζουν το εργο ως ετσι. Το τελος αναμενομενο ως προς την καταληξη που πηρε αλλα και ταυτοχρονα η σωστη επιλογη η οποια ολοκληρωνει την εξελιξη του κεντρικου χαρακτηρα του εργου.

 

Είναι υποψήφιος για όσκαρ γι αυτή την ταινία. Όπως κι ο πιτσιρικάς που παίζει τον ανηψιό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manchester by the Sea

 

Θα μου μεινει σαν μια ταινια καλη κυριως λογω της ερμηνειας του Casey Affleck (τρομερη απεικονιση χαρακτηρα) και για 3-4 πολυ δυνατες σκηνες που πραγματικα καθοριζουν το εργο ως ετσι. Το τελος αναμενομενο ως προς την καταληξη που πηρε αλλα και ταυτοχρονα η σωστη επιλογη η οποια ολοκληρωνει την εξελιξη του κεντρικου χαρακτηρα του εργου.

Ενδιαφέρουσα πρόταση, θα την δω σίγουρα.

Ευχαριστώ για την πρόταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Memories of murder

Πολυ ωραια κορεατικη ταινια, με δυνατο φιναλε

 

Arrival

Καλουτσικη ταινια, καλο το μυνημα που κρυβει αλλα

παρολο που ειμαι φαν του ειδους, δεν με εντυπωσιασε ιδιαιτερα.

 

 

Nocturnal Animals

Απιστευτη ππρια, χαμενη ωρα

 

Ειδικα το ποσο weak ειναι ο πρωταγωνιστης με εκανε να αηδιασω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

L'avenir

 

Θα μπορουσες να δεις και αυτη αν εισαι σε φαση γαλλικης ταινιας.Εκπληκτικη.

 

 

Την εχω δει και αυτη πολυ καλη, τα χρονια της νιοτης μου ηταν καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες





 

Ενα 17χρονο κορίτσι που η ζωή της αλλάζει περαιτέρω όταν η κολλητή της τα φτιάχνει με τον αδερφό της. Πετυχημένη μίξη κωμωδίας και δράματος με το έργο να κερδίζει τα λεφτά του στο δευτερο. Μπαίνεις στη ψυχοσύνθεση του κοριτσιού, πως κάποια βιώματα (και όχι μόνο) και αντιμετώπιση μέσα και έξω από την οικογένεια της την έχουν στιγματισει όσο μεγαλώνει και πετυχαίνεις το δέσιμο με τον χαρακτήρα. Ένας διάλογος προς το τέλος της ταινίας η κορυφαία στιγμή της και εξυψώνει το επίπεδο ποιότητας της από μόνος του. Παίζει ο Χάρελσον στον ρόλο του δασκάλου που είναι μάλλον ο ορισμός της subtle παρουσίας. 



  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...