Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gold

θαυμάσια ιστορία με θέμα την εύρεση χρυσού . Δεν κάνει κοιλιά πουθενά, εξαιρετικες ερμηνείες από όλους ακόμα και από αυτούς που είναι δεύτεροι κομπάρσοι, υπόθεση που σε κάνει περίεργο συνεχώς για τη συνέχεια. Δεμένη ιστορία με στιγμιοτυπικές ανατροπές και μαεστρική σκηνοθεσία. Ανέτως στις καλλίτερες που έχω δει τον τελευταίο καιρό . Αξίζει και με το παραπάνω. Εμένα με έκανε να ψάξω ευθύς αμέσως μετά την αίθουσα την πραγματική ιστορία και τις διαφορές της από την αποτυπωμένη στη μεγάλη οθόνη.

έχει γίνει εξαιρετική δουλειά στην εξωτερική εμφάνιση του Μακόναχι, με κοιλάρα που έχει αντίκτυπο στην πλάτη αλλά και στην οδοντοστοιχία του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nocturnal Animals

το αφιερωνω με ολη μου την κακια σε καποια εκει εξω

 

8/10


arrival

μου αρεσε τοσο που ενιωσα, σχεδον ,οπως ενιωσα με το interstellar,δλδ WOW

 

8,9/10


THE GREAT WALL

 

το ειδα ΟΛΟ ,ναι αντεξα ,μετα ηπια ενα βαρελι χυμο πορτοκαλι να αναπληρωσω το αιμα που εχασα απο την ακατασχετη αιμορραγια των ματιων μου

 

1/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

coherence (2013) ή αλλιώς "η νύχτα του κομήτη". 

 

Την είδα ψάχνοντας mindfucking ταινίες που δεν είχα δει μέχρι τώρα. Δεν είναι αρκετά γνωστή (κακώς), αλλά με μηδαμινό budget ο σκηνοθέτης δημιούργησε μία αρκετά καλή ταινία που βλέπεται ευχάριστα και η οποία πέρα από το νωθρό ξεκίνημα σε κρατά σε εγρήγορση μέχρι τέλους.

 

Γκουγκλάροντας διάβασα συνεντεύξη του σκηνοθέτη-σεναριογράφου (μην την διαβάσετε αν δεν το χετε δει πρώτα) στην οποία δήλωσε πως οι ηθοποιοί ήταν άγνωστοι μεταξύ τους και δεν γνώριζαν την πλοκή του σεναρίου. Αυτό βγαίνει όμορφα και στην ταινία.

 

Είναι από αυτές τις ταινίες που υπάρχουν γραφήματα επεξήγησης στο διαδίκτυο και που άνετα ξαναβλέπει κανείς, ώστε να του λυθούν οι όποιες απορίες.

 

7,75/10 για μένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Light Between Oceans

 

Το βρήκα εξαιρετικό. Δεν απογειώνεται στα ύψη αλλά σχεδόν σε όλους τους τομείς είναι καλό (ερμηνείες, σκηνοθεσία, φωτογραφία, μουσική). Μπήκα μέσα στη ταινία απο την αρχή και βγήκα μετά τους τίτλους τέλους.

Αποφάσεις που καθορίζουν τη πορεία της ζωής, άλλοτε προς την ευτυχία και άλλοτε προς την δυστυχία.

Η επιθυμία για ευτυχία κρύβει πάντα πίσω της και το πόνο. Αδειάστε τα μυαλά σας και μην προσκολλείστε σε τίποτα.

 

7,7/10

 

 

Ξέρει κανείς πότε θα ανοίξει το Ποια Ταινία Μόλις Είδατε (3)?

Θέλω να διαβάσω το (2) από την αρχή αλλά να είναι ολοκληρωμένο.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Light Between Oceans

 

Το βρήκα εξαιρετικό. Δεν απογειώνεται στα ύψη αλλά σχεδόν σε όλους τους τομείς είναι καλό (ερμηνείες, σκηνοθεσία, φωτογραφία, μουσική). Μπήκα μέσα στη ταινία απο την αρχή και βγήκα μετά τους τίτλους τέλους.

Αποφάσεις που καθορίζουν τη πορεία της ζωής, άλλοτε προς την ευτυχία και άλλοτε προς την δυστυχία.

Η επιθυμία για ευτυχία κρύβει πάντα πίσω της και το πόνο. Αδειάστε τα μυαλά σας και μην προσκολλείστε σε τίποτα.

 

7,7/10

 

 

Ξέρει κανείς πότε θα ανοίξει το Ποια Ταινία Μόλις Είδατε (3)?

Θέλω να διαβάσω το (2) από την αρχή αλλά να είναι ολοκληρωμένο.

Θεος .

Με εψησες  θα το δω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ολες τις καλες ταινιες ειναι καλο να τις βλεπουμε σινεμα για υποστηριξη.

Αλλα βλεποντας το ρεαλιστικα...μην πας,δεν ειναι απο τις ταινιες οπου καλυτερευουνε σε μια μεγαλυτερη οθονη.Περιμενε καμια βδομαδα και πηγαινε για το νεο John Wick.

Locke(2013)

 

Θα ηθελα πραγματικα να ευχαριστησω τον 7nisiotis για την προταση αυτης της εξαιρετικης ταινιας.

Τι να πω πραγματικα εντυπωσιαστηκα.Η ταινια βασιζοταν στην ερμηνεια του Tom Hardy ο οποιος απεδειξε την αξια του ως ενας απο τους καλυτερους ηθοποιους της νεας γενιας.

Εγκληματικα ξεχασμενη η ταινια αυτη,καθως και εγκληματικα παραμερισμενη απο την ακαδημια,κυριως για την ερμηνεια του πρωταγωνιστη της,ο οποιος αξιζε να ειναι στην λιστα των υποψηφιων της χρονιας εκεινης.

 

9.5/10.

δεν μου αρεσει να σχολιαζω γενικα...αλλα το locke 9,5? :shock: :shock: :whistle:  ειμαι μεγας φαν του τομ και παιζει να ειναι η χειροτερη του ταινια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 9,5 δεν θα διαφωνησω με εσενα ισως ειναι υπερβολικο για καποιους.Εμενα προσωπικα με εντυπωσιασε η ταινια τι να πω.Αλλα η ταινια ειναι μια απο τις μακραν καλυτερες του ηθοποιου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 9,5 δεν θα διαφωνησω με εσενα ισως ειναι υπερβολικο για καποιους.Εμενα προσωπικα με εντυπωσιασε η ταινια τι να πω.Αλλα η ταινια ειναι μια απο τις μακραν καλυτερες του ηθοποιου.

Παο πασο!γουστα βεβαια ειναι αυτα...και μονο που η ταινια ειναι μεσα σε ενα αμαξι με εκανε να βαρεθω!αλλα το 9.5 ειναι υπερβολικο!τεσπα καλη συνεχεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παο πασο!γουστα βεβαια ειναι αυτα...και μονο που η ταινια ειναι μεσα σε ενα αμαξι με εκανε να βαρεθω!αλλα το 9.5 ειναι υπερβολικο!τεσπα καλη συνεχεια :)

Οταν βλεπεις μια ταινια πρεπει να ξερεις απο πριν στο περιπου τι ειδους ταινια ειναι αυτη.Η τελικη αποψη-κριτικη ενος ανθρωπου για ενα εργο εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο το ποιες προσδοκιες ειχε για το εργο,καθως και για το αν ηταν σε διαθεση να δει ενα εργο σαν αυτο.

 

Πχ ΜΙα κλασσικη πια ταινια " It's A Wonderful Life " ειχε αρχικα πατωσει στα box office οταν βγηκε στην Αμερικη το 1946 διοτι εκεινη την εποχη ο κοσμος ηθελε κυριως ταινιες για τον πολεμο που ηταν ακομα φρεσκος στις αναμνησεις τους.Επισης το σκοτεινο θεμα της ταινιας δεν βοηθησε καθολου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βλεπεις μια ταινια πρεπει να ξερεις απο πριν στο περιπου τι ειδους ταινια ειναι αυτη.Η τελικη αποψη-κριτικη ενος ανθρωπου για ενα εργο εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο το ποιες προσδοκιες ειχε για το εργο,καθως και για το αν ηταν σε διαθεση να δει ενα εργο σαν αυτο.

 

Πχ ΜΙα κλασσικη πια ταινια " It's A Wonderful Life " ειχε αρχικα πατωσει στα box office οταν βγηκε στην Αμερικη το 1946 διοτι εκεινη την εποχη ο κοσμος ηθελε κυριως ταινιες για τον πολεμο που ηταν ακομα φρεσκος στις αναμνησεις τους.Επισης το σκοτεινο θεμα της ταινιας δεν βοηθησε καθολου...

Πωπω τι μου θυμισες !!!! Ταινιαρα οχι αστεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παο πασο!γουστα βεβαια ειναι αυτα...και μονο που η ταινια ειναι μεσα σε ενα αμαξι με εκανε να βαρεθω!αλλα το 9.5 ειναι υπερβολικο!τεσπα καλη συνεχεια :)

είναι τύπος ταινίας και αυτό...Έχουν γυριστεί πολλές φορες ταινίες με έναν ηθοποιό μόνο...

από μένα 6/10 για αυτή τη ταινία αν και καταφερνει μια χαρά να τη κραταει όλη μόνος του, απλά δεν είμαι πάρα πολύ φαν αυτού του στυλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: HacksawRidge

 

 

Oι ταινιες με θεμα τον Β' παγκοσμιο πολεμο ειναι απο τις αγαπημενες μου θεματολογιες .

Εδω εχουμε  αλλη μια που υπογραφει  o Gibson την σκηνοθεσια και οπως ηταν αναμενομενο εχουμε εντυπωσιακες σκηνες μαχης με εντονη θεατρικοτητα στις ερμηνειες των ηθοποιων .

Βασιζεται σε αληθινη ιστορια και μαλιστα στους τιτλους τελους μιλαει και ο ο ιδιος ο πρωταγωνιστης .Χαρακτηριζεται απο το εντονο θρησκευτικο στοιχειο  αλλωστε και ο σκηνοθετης ειναι βαθια θρησκευομενος .

Εγω παλι ειμαι αθεος οποτε  ολη αυτη η πιστη δεν θα μπορουσε να με πεισει .

Και εδω νομιζω ερχεται το δυνατο σημειο της ταινιας  αν  παραβλεψεις  αυτο το κομματι και επικεντρωθεις στην δυναμη και την αυταπαρνηση που δειχνει καποιος προκειμενου να υπερασπιστει τα πιστευω του  και τι αξιες της ζωης του  και ποσα ειναι διατεθειμενος να χασει προκειμενου να μην παρεκλινει απο  αυτο τον δρομο τοτε το φιλμ αποκτα διαφορετικο νοημα .

Δειχνει ξεκαθαρα οτι η ισχυρη θεληση και η προσηλωση σε ενα στοχο   κανουν  τον ανθρωπο να αψηφα κινδυνους ,να αγνοει την  σωματικη καταπονηση και τελος να υπερβαινει τις ανθρωπινες αντοχες.

Η Τeresa Palmer   κοβει την ανασα ο ορισμος της ομορφιας .

 

 

7.9/10 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η Τeresa Palmer  απλα κοβει την ανασα ο ορισμος της ομορφιας .

 

 

7.9/10 

φυσιογνωμικώς , μου φερνει πολύ στην «ξερή» (ως ηθοποιό) κρίστεν στιούαρτ. κατά τα άλλα , ναι,  χαίρεσαι να την βλέπεις και ως γυναίκα και ως ηθοποιό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσιογνωμικώς , μου φερνει πολύ στην «ξερή» (ως ηθοποιό) κρίστεν στιούαρτ. κατά τα άλλα , ναι,  χαίρεσαι να την βλέπεις και ως γυναίκα και ως ηθοποιό..

Την Τeresa    δεν θα την πιανεις στο στομα σου την Τeresa . :P

 

Καμμια σχεση δεν εχει με την κρυοκωλη ,ανεραστη  που αναφερες  .Στο  setting  toy 40's  οπως παρουσιαστικε  εμεινα με ανοιχτο το στομα  και πιστεψε με δεν το παθαινω ευκολα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...