Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε πάλι...

 

Δεν ενοχλήθηκε κανείς από την κριτική... από το πως προσωπικά θεωρώ πως δε δικαιούσαι να κάνεις κριτική όταν έχεις δει 15 λεπτά μιας ταινίας ενοχλήθηκα... είναι κατανοητό τώρα ή να το ξαναγράψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεις να διαφωνεις, αλλα το να ενοχληθεις απο αυτο........... υπαρχουν και πιο σοβαρα πραγματα θα ελεγα. Τσαμπα ασχοληθηκα παλι. Τελος για σημερα. Ολα στο βροντο και στο τοιχο πηγαν παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ενοχλήθηκα δεν εννοώ πως έχασα τον ύπνο μου και δεν έφαγα το μεσημέρι.

 

Ισώς ήταν λάθος επιλογή λέξης. Από εκεί και πέρα το να μιλάς για τοίχο εσύ ενώ δεν έχεις καταλάβει εδώ και δύο σελίδες ποιο είναι το ζήτημα... είναι λίγο αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως δικαιουσαι να διαφωνεις ακομα και να ενοχλεισαι απο μια κριτικη που μιλαει για μια ταινια που ισως εισαι μεγαλος υποστηρικτης η αντιπαλος.

Δηλαδη τι σκοπο εχει το thread αυτο,απλα να αραδιαζουμε ενα σωρο κριτικες,και να μην υπαρχει καποιο ειδος διαλογου?Και αν τελοσπαντων θελετε να συμβει αυτο,τουλαχιστον βαλτε μια thumbs down επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά... το θέμα μου λοιπόν αναφέρεται σε κάτι το οποίο βλέπω συχνά τελευταία: "κριτική" βασισμένη σε θέαση 10-15 λεπτών. Εγώ απλά δεν το θεωρώ κριτική αυτό, τόσο απλά.

 

Το συγκεκριμένο post για το LIFE ήταν απλά η αφορμή, ούτε σε εμένα άρεσε η ταινία αλλά τουλάχιστον την είδα ολόκληρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιση ωρα θεασης ειναι αρκετη για να βγαλεις συμπερασμα για μια ταινια. αν δεν σε κρατησε στο πρωτο μισαωρο, δεν προκειται να το κανει στην υπολοιπη μια ωρα, οποτε ουτε την αποψη σου θα αλλαξει.

εξαλλου αυτο το κανουν και αρκετοι "επαγγελματιες" κριτικοι, παρατανε την ταινια στην μεση και μετα πανε και γραφουν κριτικες. δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα, να μιλας για ταινιες που δεν τις δει ολοκληρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις δει ποτέ ταινία που βελτιώθηκε αρκετά από τη μέση και μετά ή το αντίστροφο?

 

Το να μη σε κρατάει είναι συχνά εξαιτίας της θεματολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nope. δεν θα αλλαξει ξαφνικα το cinematography, η σκηνοθεσια, ο τονος, ο ρυθμος, η ατμοσφαιρα, η ηθοποια και φυσικα το σεναριο, στην μεση της ταινιας. 

αν δεν εχεις γελασει στο πρωτο μισαωρο μια κωμωδιας, τι σε κανει να νομιζεις οτι θα γινει πιο αστεια πιο μετα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ έχω δει ταινίες που μου άλλαξαν την άποψη από ένα σημείο και μετά (είτε θετικά είτε αρνητικά) διαφωνώ μαζί σου.

 

Τέλος εδώ από εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν 10 λεπτά μιας ταινίας αρκούν για να καταλάβεις ότι δεν σε ενδιαφέρει, τότε δε θα έπρεπε να σου χρειάζονται ΟΥΤΕ αυτά τα 10 λεπτά για να βγάλεις την κρίση. Προφανώς δεν είσαι το κοινό της ταινίας, δε σου αρέσει το είδος, δε σου αρέσει το στιλ, δε σου αρέσει η συγκεκριμένη κουλτούρα κτλ.

 

Κοινώς, αν θεωρείς ότι το Χόλιγουντ βγάζει συνέχεια βλακείες, δε χρειάζεται να βλέπεις τα πρώτα 10 λεπτά κάθε Χολιγουντοταινίας για να αποφανθείς ότι "είναι κλασική χαζο-Χόλιγουντ ταινία", υποτίθεται ότι αυτό το γνωρίζεις από πριν. Την ίδια συζήτηση είχαμε για τα μιούζικαλ λίγο παλιότερα. Αν δε σου αρέσει το είδος, για μένα η κριτική σου δεν έχει και καμία ιδιαίτερη αξία. Δε γίνεται να συζητάω με κάποιον που δεν του αρέσουν οι πατάτες, να μου πει πως μαγειρεύονται καλύτερα. Ούτε χρειάζεται να μπαίνουμε εδώ μέσα να θάβουμε συνέχεια τα στιλ ταινιών που δε μας αρέσουν. Το καταλάβαμε. Σε κάποιους δεν αρέσουν κάποια είδη.

 

Και εμένα δε μου αρέσουν οι περισσότερες κομιξοταινίες και οι ταινίες δράσης. Δεν βλέπω τα 10 πρώτα λεπτά και μετά να μπαίνω εδώ μέσα να γράφω ότι ήταν κλασικές κομιξοβλακείες. Απλά δεν ασχολούμαι.

 

Και για να μην ξανακάνουμε την ίδια συζήτηση, δεν αφαιρείται από κανέναν το δικαίωμα να το κάνει, αλλά διατηρούμε και οι υπόλοιποι το δικαίωμα να εκνευριζόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ έχω δει ταινίες που μου άλλαξαν την άποψη από ένα σημείο και μετά (είτε θετικά είτε αρνητικά) διαφωνώ μαζί σου.

 

Τέλος εδώ από εμένα.

 

οπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθητε να κανετε διαλογο για ποιοτητα ταινιας με τον ανθρωπο που τις βγαζει μαπα τις ταινιες πριν ακομα βγουν τρειλερ ή το καστ της ταινιες.... καλη τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι οι περισσοτεροι απο εμας που αποφασιζουμε για μια ταινια απο το πρωτο 15λεπτο οτι δεν μας αρεσει,δεν το αποφασισαμε αυτο λογω σκηνοθεσιας η φωτογραφιας η μουσικης.

Απλα η ταινια ειχε μια τελειως διαφορετικη ιστορια απο αυτο που περιμεναμε,και την ημερα εκεινη δεν ημασταν σε ορεξη για τετοια θεματολογια.

 

Ελαχιστες ειναι εκεινες οι ταινιες,που εχεις παντοτε ορεξη να δεις,ανεξαρτητως ημερας και διαθεσης.

Μια τετοια ταινια ειναι για εμενα η Πολη του Θεου.

Αυτο σημαινει οτι ειναι καλυτερη απο πχ την Λιστα του Σιντλερ?Το πιθανοτερο οχι,απλα ειναι μια πολυ πιο ευπεπτη ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...