Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Prince of darkness.

Ταινιαρα πραγματικά, με καταπληκτική συνθ μουσική, η οποία σε βάζει ακόμα πιο μέσα στην ατμόσφαιρα!

Σίγουρα ο καρπεντερ έκανε πολύ μεγάλη μελέτη, για να τη γράψει.

Καταπληκτική εισαγωγή, Αει γαμησου τέλος.

Αναρωτιέμαι γιατί έχει 6,7..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tarzan 2013 3D

 

http://www.imdb.com/title/tt1705952/

 

Κινούμενο σχέδιο. Καλύτερο από ότι υποννοεί η βαθμολογία του. Ωραία εικόνα και ήχος. Σε προβολέα 120". Στην τηλεόραση δεν ξέρω τι θα λέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fucking Åmål (1998): Σουηδική ταινία με εφήβους. Καταθλιπτική & απαισιόδοξη στο μεγαλύτερο μέρος αλλά πολύ καλογυρισμένη. 7,5/10

 

Mary & Max (2009): Ένα αριστουργηματικό adult animation που συνδυάζει υπέροχα κωμωδία και δράμα. Δεν το περίμενα τόσο καλό. 8,5/10

 

Die Welle (2008): Ενδιαφέρουσα γερμανική ταινία, νομίζω βασισμένη & σε αληθινή ιστορία, που δείχνει τη γέννεση από το πουθενά ενός κινήματος με απολυταρχική ιδεολογία μέσω μιας τάξης μαθητών με κατεύθυνση το μάθημα της αυτοκρατίας. 7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prince of darkness.

Ταινιαρα πραγματικά, με καταπληκτική συνθ μουσική, η οποία σε βάζει ακόμα πιο μέσα στην ατμόσφαιρα!

Σίγουρα ο καρπεντερ έκανε πολύ μεγάλη μελέτη, για να τη γράψει.

Καταπληκτική εισαγωγή, Αει γαμησου τέλος.

Αναρωτιέμαι γιατί έχει 6,7..

 

Και το in the mouth of madness ειναι ακομα καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Holy Mountain (1973)

 

Στα πρώτα 10 λεπτά τα έχεις δει όλα. (Νομίζεις τουλάχιστον).

 

Η πρώτη σκηνή θυμήζει κουρδιστό και σε καθηλώνει. Στην συνέχεια βλέπουμε ότι η ταινία είναι Jodorowsky, καθαρά. Χωρίς λόγια στο πρώτο μισάωρο και με "διασκεδαστικές" Bunuelικές σκηνές την μία μετά την άλλη που σε κάνουν να νομίζεις ότι η ταινία είναι συραφή εικόνων της φαντασίας του σκηνοθέτης.

 

Στην συνέχεια έρχονται τα λόγια, και το νόημα.

 

Ακροβατεί ανάμεσα στην φαντασία, στην επιστημονική φαντασία και δίνει γερές δόσεις σουρεαλισμού.

 

Οσο περνάει η ώρα όμως χάνει πολύ από την αίγλη και την αισθητική που είχε αρχικά. Γίνεται b-movie, κιτς, και δείχνει να μην μπορεί να αποφασίσει τι αισθητική εικόνας θέλει να έχει. Το καίκι πχ συμπεριλαμβάνεται στα άκυρα(μπι-μουβικά στοιχεία) της ταινίας που όχι, δεν είναι καθόλου καλά κατεμέ. Το ίδιο και με τα μπουφάν, που μπορεί να ήταν και ναπαπίρι.

 

Συνολικά όμως είναι αρκετά καλή, με πολύ νόημα(αν και σε αρκετές φάσεις έχασε λίγο την μπάλα αλλά κρατάω τα καλά στοιχεία).

 

Άλλα που πρέπει να αναφερθούν: Είναι πιο-καλτ-πεθαίνεις, γκροτέσκο, ακραία με λούτσες κώλους κλπ όλα στην φόρα, με στοιχεία από την μόδα των 70's ανάμεσα στα πλάνα από μεξικάνικες πόλεις.

 

Γενικά μου άφησε καλή εντύπωση, αν και τα σημεία που δεν υπήρχε διάλογος μου φάνηκαν καλύτερα. Πολλά από τα λόγια που ειπώθηκαν μου φάνηκαν πολύ δήθεν και επίσης παραέγινε b-movie όσο προχώραγε.

 

 

7,9/10 Επειδή μου αρέσουν οι αντισυμβατικοί σκηνοθέτες που τολμούν. Επίσης μου θύμησε λίγο Lynch(λόγω άρρωστης ατμόσφαιρας), και αρκετά το Last Year at Marienbad

 

 

 

 

Εικόνα από την εναρκτήρια σκηνή(υπόψην γυρίστηκε το 1973):

 

holy-mountain4.jpeg

 

 

 

Στα πρώτα 10 λεπτά ήταν 9/10 ,  δεν μπορούσα να πάρω το μάτι από την οθόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: RoboCop

 

 

 

Βαρετο,πηγε να επικεντρωθει στην ψυχοσυνθεση και την εσωτερικη παλη μεταξυ ρομποτ και ανθρωπου και τα εκανε αχταρμα.Ας περιοριζοταν στην κλασικη κλωτσοπατιναδα μηπως βλεπαμε κατι ,τελικα  χασαμε 2 ωρες .

 

 

5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μισό του Robocop ήταν αρκετά solid. Μετά ήταν σα να πάτησε μπανανόφλουδα και να το πήρε η κατηφόρα. Όλα μισά τα αφήσαν. 5/10

 

Link.png Site: The best offer

 

Καλή ταινία αλλά πιο ρηχή τελικά από ότι ήθελε να είναι. Η έκπληξη στο τέλος αφαίρεσε πολλά από την ταινία κατά τη γνώμη μου, από τους χαρακτήρες, από το πόσο απότομο είναι, από το πόσο παράλογο είναι, πόσες ευκολίες έχει κλπ. κλπ. . Όχι γιατί με πήρε ο πόνος, αλλά αυτό το τέλος ήταν ένα απλό ''haha i got you, you didnt expect that''. Για τη μέτρια αίσθηση που μου άφησαν τα τελευταία 15 λεπτά  6/10. Η υπόλοιπη ταινία, 7,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το in the mouth of madness ειναι ακομα καλυτερο.

θα το γιατι το a whisperrer in darkness δε μου αρεσε.

Παρα το οτι ειναι λαβκραφτιανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...