Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Rush

 

Ξανά και ξανά και ξανά. Δεν την βαριέμαι με τίποτα.

Η ταινία που με έκανε να ψάξω την ιστορία της Formula 1.

 

10/10

Ενταξει ειναι πολυ καλη ταινια  αλλα  ειναι υπερβολη το 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε Φώτη, ξέρεις πώς είναι αυτά, το 10άρι περιλαμβάνει μεγάλη δόση συναισθήματος, τελείως υποκειμενικό δηλαδή το πόσο θα μας συγκινήσει μια ταινία ;) Γι'αυτό και τα 10άρια μου τα βάζω σε ταινίες πολύ διαφορετικές μεταξύ τους, απ'το Fountain μέχρι το Jurassic Park. Το θέμα είναι τί ένιωσα ενώ τις έβλεπα. Και ας μην είναι και τέλειες μερικές όσον αφορά το τεχνικό μέρος.

Π.χ. κάποιοι σίγουρα θα βάλουν 10/10 στην ταινία Everest (1998) επειδή έχουν ζήσει ίσως κάποια παρόμοια εμπειρία, επειδή αυτό είναι το χόμπι τους κλπ. ενώ για μένα η ταινία είναι απλά μέτρια με ωραία τοπία and nothing more.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε Φώτη, ξέρεις πώς είναι αυτά, το 10άρι περιλαμβάνει μεγάλη δόση συναισθήματος, τελείως υποκειμενικό δηλαδή το πόσο θα μας συγκινήσει μια ταινία ;) Γι'αυτό και τα 10άρια μου τα βάζω σε ταινίες πολύ διαφορετικές μεταξύ τους, απ'το Fountain μέχρι το Jurassic Park. Το θέμα είναι τί ένιωσα ενώ τις έβλεπα. Και ας μην είναι και τέλειες μερικές όσον αφορά το τεχνικό μέρος.

Π.χ. κάποιοι σίγουρα θα βάλουν 10/10 στην ταινία Everest (1998) επειδή έχουν ζήσει ίσως κάποια παρόμοια εμπειρία, επειδή αυτό είναι το χόμπι τους κλπ. ενώ για μένα η ταινία είναι απλά μέτρια με ωραία τοπία and nothing more.

Οκ το δεχομαι ,ειναι και αυτος ενας τροπος βαθμολογιας.

Εγω για την ιστορια παντως στο Εverest εβαλα 7.5 :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο Rush θα βαλω ενα 8/10 χωρις να το εχω δει, αλλα επειδή μου αρέσει η μπάντα..

 

Και μετά το ομολογουμένως κακό χιούμορ, προχωράω στην ταινία.

 

Turist - 2014

 

Σουηδικό δραμα με στοιχεια μαυρης κωμωδίας παραπεταμένα εδώ κι εκεί. Μια Σουηδικη οικογένεια (πατερας, μητερα, 2 παιδιά) έχουν πάει για σκι στις Γαλλικές Άλπεις (κάτι που ο Φωτης13 παιζει να εκανε το προηγουμενο ΣουΚου). Καποια στιγμη την ωρα του φαγητού, μια ελεγχομενη χιονοστιβάδα φαινεται να βγαινει εκτος ελέγχου και ο πατέρας παραταει την οικογένεια για να σωσει τον ευατό του. Δεν θα σποιλεριάσω περαιτέρω. Η ταινία είναι καλούλα, αλλά κάπου το χάνει. Το φιναλε δε, ειναι κομματι απογοητευτικό, και ο σκηνοθέτης

 

(καλυτερα να το ανοιξετε αφου την δειτε)

 

το εμπνευστηκε απο ενα βιντεάκι στο youtube. Οντως η σκηνη ειναι σαν πιστη αναπαράσταση του βιντεο, αλλα δεν νομιζω οτι προσφέρει κάτι στην ταινία.

 

 

6/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rush και εμενα μου αρεσε παρα πολυ..Και αυτος ο Ζιμμερ ειναι Θεουλης!!!

Η μουσικη του μπορει να σε κανει να σου αρεσει παραπανω μια ταινια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 Καποια στιγμη την ωρα του φαγητού, μια ελεγχομενη χιονοστιβάδα φαινεται να βγαινει εκτος ελέγχου και ο πατέρας παραταει την οικογένεια για να σωσει τον ευατό του. 

Robert Carlyle would be proud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.imdb.com/title/tt2309961/?ref_=nv_sr_1

 

Afflicted 

 

Το καλύτερο αδερφάκι του Wer. Ιδιο στυλ γυρίσματος αλλά με βαμπιρισμό αντί για λυκανθρωπισμό. Το Wer μου άρεσε πολύ αν και λίγο μας τα είχε χαλάσει στο τέλος, αυτό όμως πάει νερό μέχρι το τέλος. Βοηθάει και ότι είναι μόλις 80 λεπτά ταινία και είναι μέσα στο ψητό χωρίς "χαμένες" σκηνές. Βέβαια είναι "εύκολη" σαν ταινία γιατί δεν περιέχει κάτι το ιδιαίτερο από πλοκή ή ηθοποιία. Βλέπεις αυτό που θα περίμενες να δεις αλλά έχει αρκετές όμορφες σκηνές. 

 

7/10 από εμένα λοιπόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

 

 

 

 

Snatch 

 

 

Δυο ταινιάρες του Guy Ritchie. Ο τύπος είναι σκηνοθετάρα! Τις προτείνω!!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

 

 

 

 

Snatch 

 

 

Δυο ταινιάρες του Guy Ritchie. Ο τύπος είναι σκηνοθετάρα! Τις προτείνω!!

 

Βροχή από ατάκες!!! Ειδικά του Snatch νομίζω ότι τις θυμάμαι όλες!

 

http://www.rottentomatoes.com/m/snatch/quotes/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βροχή από ατάκες!!! Ειδικά του Snatch νομίζω ότι τις θυμάμαι όλες!

 

http://www.rottentomatoes.com/m/snatch/quotes/

 

Εγώ το μόνο που θυμάμαι από το Snatch είναι ότι μου άρεσε. Τίποτα άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βροχή από ατάκες!!! Ειδικά του Snatch νομίζω ότι τις θυμάμαι όλες!

 

http://www.rottentomatoes.com/m/snatch/quotes/

 

 

Ναι! Όλα τα λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...