Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα πάλι το Point Break, αλλά με παρέα.

 

Δε χρειάζεται να πω τα ίδια, απλά τη ξαναείδα γιατί δε βασίζεται η ταινία στο σενάριο και την πλοκή, αλλά στα πανέμορφα τοπία, στις απίστευτες λήψεις και στα xtreme sports.

 

Αυτή τη φορά παρατήσα ότι σε κανα-δυό σκηνές παίζει κομπάρσος ο Chris Sharma...στο background. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα εγω Point Break το ειχα δει σε VMax,ειχα παθει πλακα μπορω να πω απο τις εικονες.Και επειδη σχεδον ολη η ταινια ειναι μονο εντυπωσιακα σκηνικα και κασκαντερ και τετοια,δεν ειχα παραπονο στo cinema.Αλλα σιγουρα αμφιβαλλω αν εβαζα στην ταινια το 7 που της εβαλα στο Imdb,σε περιπτωση που δεν την εβλεπα στην οθοναρα των village.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πω, πάνε κιόλας 10 χρόνια από τότε που βγήκε; Λίγες ταινίες με έχουν απορροφήσει και αγγίξει όσο το Fountain. Θεωρώ πως είναι ίσως η καλύτερη ταινία του Αρονόφσκι, τον οποίο και τοποθετώ στη κορυφή των εν ζωή Αμερικανών σκηνοθετών μαζί με Paul Thomas Anderson και Κόπολα.

 

Manuel, το The Fountain μαζί με το Damnation για μένα είναι οι ταινίες που μιλάνε στην ψυχή μου και θα τις θυμάμαι για πάντα, και θα με κάνουν να ανατριχιάζω σε κάθε προβολή.

 

Το The Fountain είναι ποίηση, είναι πραγματικά ένα έργο τέχνης που σε παρασέρνει με τρόπο μαγικό και ονειρικό απ'την αρχή ως το τέλος. Λατρεύω το γεγονός ότι η μουσική έχει τον δικό της πρωταγωνιστικό ρόλο την συγκεκριμένη ταινία.

 

Haters gonna hate...δεν πρόκειται να καταφέρουμε να πείσουμε ορισμένους να την εκτιμήσουν. Και δεν χρειάζεται κιόλας.

 

Αυτό ακριβώς μου έκανε εντύπωση. Δε με απασχολεί να την εκτιμήσουν όλοι, ο καθένας έχει τα πράγματα που τον παρασύρουν και έχει και ορισμένα που για τον ίδιο είναι "στοπ, από εδώ και πέρα δεν ακούω, δεν βλέπω, δε με ενδιαφέρει". Κι εγώ έτσι είμαι. Αλλά είναι 10 χρόνια που βγήκε η ταινία (!), εγώ προσωπικά πρέπει να έχω δει κάτι παραπάνω από 1000 ταινίες (ας πούμε μέσο όρο 1 ταινία την εβδομάδα εδώ και 20 χρόνια) και έχω σε λίστα αναμονής άλλες 150 που θέλω να δω κάποια στιγμή και δεν υπήρχε πουθενά το Fountain! Την είδα τυχαία γιατί ο πατέρας μου ενθουσιάστηκε με το soundtrack και ανέβασε κάτι βίντεο στο youtube Facebook, τα οποία αντί να δω, απλά σκέφτηκα "ε, και δεν βλέπω την ταινία. Δεν έχω δει ακόμη κακή ταινία του Αρονόφσκι, καλούτσικη θα είναι". Πού να το φανταστώ ότι θα ανακάλυπτα κάτι τέτοιο. Ακόμη δεν έχω συνέλθει, τη σκέφτομαι συνέχεια!

 

Φαντάζομαι ότι όταν λες Damnation εννοείς την ταινία Kárhozat του Bela Tar του 1988, σωστά; Αυτόν τον σκηνοθέτη μου τον έχει προτείνει πολύς κόσμος για το ονειρικό, ποιητικό του στιλ, και ιδιαίτερα την ταινία του Werckmeister harmóniák. Απλά την έχω αφήσει λίγο στην άκρη γιατί θέλω τις "κατάλληλες συνθήκες" (το παθαίνω αυτό όταν είναι ταινίες που πιστεύω ότι θα μου αρέσουν πολύ, τις κρατάω για μια καλή στιγμή και στο τέλος καταλήγω να μην τις βλέπω για χρόνια. Ξέρω, ξέρω, τρελός).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τρελός; Όχι ρε συ! Έτσι πάει, φτιάχνεις την κατάλληλη ατμόσφαιρα ανάλογα την ταινία. Το Kárhozat για παράδειγμα, δεν θέλω να το βλέπω με παρέα, μόνη και σε ώρες που επικρατεί ησυχία. Το ίδιο και το Fountain.

Α! Και μπράβο στον πατέρα σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζεύοντας την Κυριακή στην TV είχα 2 επιλογές, είτε το Scoop του Woody Allen στην ΕΡΤ που το είχα ξαναδεί πιο παλιά, είτε κάτι στη Nova. Αφού η παρουσία του Allen μου είναι λίγο εκνευριστική διάλεξα να δω το "οικογένεια Μπελιέ" που επαιζε στη Nova. Πολλές φορές οι γαλλικες ταινίες ειναι μικρές εκπληξεις! Χωρίς να είναι αριστουργηματική ταινία, ήταν μια ταινία καλή συντροφιά για Κυριακή βράδυ, αστεία αλλα και συγκινητική. Την συστήνω για κάτι χαλαρό και διαφορετικό από τα συνηθισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In My Father's Den (2004)

 

Κάντε την χάρη στον εαυτό σας και δείτε αυτήν την υπέροχη και τελείως άγνωστη για μένα ταινία μέχρι και σήμερα. Δράμα με δόσεις μυστηρίου και στο τελευταίο 30 λεπτό "θρίλερ". Νέα Ζηλανδία εξελίσσεται, πανέμορφη φωτογραφία, δυνατές ερμηνείες και twist στο φινάλε που δεν περίμενα (σε οδηγεί στο προφανές όμως...). Βασίζεται σε βιβλίο (που δεν έχω διαβάσει) και μου έκανε τεράστια εντύπωση ότι είναι δέκα χρόνια ταινία και δεν έτυχε να ακούσω - διαβάσω το παραμικρό για αυτήν, όπως επίσης ότι είναι η μοναδική μεγάλου μήκους ταινία του σκηνοθέτη (έφυγε από την ζωή μόλις στα 43). Αξίζει παιδιά δεν θα χάσετε τον χρόνο σας.

Πως γίνεται να είναι άγνωστη ταινία όταν για εμένα είναι απο τις top 3 ταινίες evar?

 

:-/

In My Father's Den (2004)

 

Κάντε την χάρη στον εαυτό σας και δείτε αυτήν την υπέροχη και τελείως άγνωστη για μένα ταινία μέχρι και σήμερα. Δράμα με δόσεις μυστηρίου και στο τελευταίο 30 λεπτό "θρίλερ". Νέα Ζηλανδία εξελίσσεται, πανέμορφη φωτογραφία, δυνατές ερμηνείες και twist στο φινάλε που δεν περίμενα (σε οδηγεί στο προφανές όμως...). Βασίζεται σε βιβλίο (που δεν έχω διαβάσει) και μου έκανε τεράστια εντύπωση ότι είναι δέκα χρόνια ταινία και δεν έτυχε να ακούσω - διαβάσω το παραμικρό για αυτήν, όπως επίσης ότι είναι η μοναδική μεγάλου μήκους ταινία του σκηνοθέτη (έφυγε από την ζωή μόλις στα 43). Αξίζει παιδιά δεν θα χάσετε τον χρόνο σας.

Πως γίνεται να είναι άγνωστη ταινία όταν για εμένα είναι απο τις top 3 ταινίες evar?

 

:-/

In My Father's Den (2004)

 

Κάντε την χάρη στον εαυτό σας και δείτε αυτήν την υπέροχη και τελείως άγνωστη για μένα ταινία μέχρι και σήμερα. Δράμα με δόσεις μυστηρίου και στο τελευταίο 30 λεπτό "θρίλερ". Νέα Ζηλανδία εξελίσσεται, πανέμορφη φωτογραφία, δυνατές ερμηνείες και twist στο φινάλε που δεν περίμενα (σε οδηγεί στο προφανές όμως...). Βασίζεται σε βιβλίο (που δεν έχω διαβάσει) και μου έκανε τεράστια εντύπωση ότι είναι δέκα χρόνια ταινία και δεν έτυχε να ακούσω - διαβάσω το παραμικρό για αυτήν, όπως επίσης ότι είναι η μοναδική μεγάλου μήκους ταινία του σκηνοθέτη (έφυγε από την ζωή μόλις στα 43). Αξίζει παιδιά δεν θα χάσετε τον χρόνο σας.

Πως γίνεται να είναι άγνωστη ταινία όταν για εμένα είναι απο τις top 3 ταινίες evar?

 

:-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να είναι άγνωστη ταινία όταν για εμένα είναι απο τις top 3 ταινίες evar?

 

:-/

 

 

Αφού για μένα ήταν άγνωστη τι ήθελες να γράψω ; Δεν πήρε κιόλας το μάτι μου κάποιον να την προτείνει. Ήταν πάρα πολύ ωραία ταινία αλλά ύστερα από χιλιάδες που έχω δει (ορισμένες είναι ταινίες μάλιστα του 1920 - 30 - 40) δεν είναι ούτε για πλάκα στο top, υπάρχουν ένα σωρό άλλα αριστουργήματα.  

 

P.S Μια παράθεση φτάνει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού για μένα ήταν άγνωστη τι ήθελες να γράψω ; Δεν πήρε κιόλας το μάτι μου κάποιον να την προτείνει. Ήταν πάρα πολύ ωραία ταινία αλλά ύστερα από χιλιάδες που έχω δει (ορισμένες είναι ταινίες μάλιστα του 1920 - 30 - 40) δεν είναι ούτε για πλάκα στο top, υπάρχουν ένα σωρό άλλα αριστουργήματα.

 

P.S Μια παράθεση φτάνει ;)

Top ταινία σαν story telling και στην συγκεκριμένη δεκαετία. Επίσης κόλλησε το forum

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Lobster.

 

Όταν είχα δει τον Κυνόδοντα πιο παλιά, εξαρχής δεν απέδοσα τη σοβαρότητα που άρμοζε. Αργότερα συνειδητοποίησα τα μηνύματα που ήθελε να περάσει, τα οποία ήταν εύκολα ταυτοποιήσιμα. Τον Αστακό το ξεκίνησα υποψιασμένος. Προσπάθησα να προσέχω τα πάντα στην ταινία. Βρήκα όμως δυσκολία να βρω μία μοναδική εξήγηση/νόημα για ό,τι συμβολικά προβάλλει. Σε αυτή την ταινία λογικά οι δημιουργοί "πετάνε το μπαλάκι" στο θεατή να αποφασίσει τί πραγματεύεται. Είναι σίγουρα ταινία που πρέπει να τη δει κανείς και δεύτερη και τρίτη φορά (αν και δε με βλέπω να το κάνω μόνος), αλλά με παρέα που την έχει ξαναδεί.

 

 

 

Το τέλος αφήνεται ανοικτό και ανάλογα με την προσωπικότητα του θεατή, μπορεί να αποδοθεί κάτι συγκεκριμένο. Το σημαντικότερο όλων όμως δεν είναι ποιό είναι το τέλος, αλλά γιατί επιλέχτηκε αυτό το τέλος, κάτι το οποίο εκφράζει και την προσωπικότητα του θεατή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θεοί της Αιγύπτου

 

Φολα, κριμα για τον Μπάτλερ

Δίκιο. και εμένα όταν την είδα μου έκανε για ταινία που γυρίστηκε μόνον και μόνο επειδή είχαν κάποια στιγμή στο παρελθόν υπερπληρώσει κάτι κομπιουτεράδες με γραφικά και είπαν να κάνουν αυτήν την ταινία για να μην πάνε χαμένα τα χρήματα που έδωσαν τότε.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...