Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Point Break 2015.

 

Ανάλαφρη ιστορία, περνάει ωραίο μήνυμα (ό,τι η υπευθυνότητα είναι καθαρά ατομικό/προσωπικό ζήτημα), ωραία τοπία, διάφορα extreme sports και άρα αρκετή ένταση. Καλή ταινία για να δει κάποιος όταν δεν έχει κάτι άλλο να δει.

 

Αγαπημένη σκηνή μεταξύ άλλων το rock climbing, όπου stuntman ήταν ένας από τους καλύτερους αναρριχητές στον κόσμο, ο Chris Sharma. Έκανε τις κινήσεις του Utah, κι έλεγα από μέσα μου πως μόνο ο Sharma τέτοιο στυλ αναρρίχησης. Full δυναμικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειδα αυτες τις μερες το Link.png Site: Concussion βασιζεται πανω σε αληθινη ιστορια με αθλητες του "σοκερ" οπως το λενε τα αμερικανακια...Πολυ καλη ερμηνεια απο τον γουιλ που νομιζω οτι τα πανε τετοιου στιλ ταινιες καμια σχεση με το φοκους πολυ καλο σεναριο αξιζε το δυορακι!7/10 απο εμενα

Επισης ειδα το Link.png Site: http://www.imdb.com/title/tt3460252/?ref_=nv_sr_1 ταινια η οποια ειναι αποκλειστικα για φαν του ταραντινο περιπου 3ωρες οπως ολες η ταινιες του πολυ καλη σκηνοθεσια φοβερα τοπια με τα χιονια κτλ...νομιζω οτι η μιση ταινια στην αρχη ειναι αρκετα βαρετη αλλα στο τελος ειναι το ζουμι!Αν και δεν ειμαι φαν του ταραντινο και μετα την αποτυχια(τα εχω ξανα πει) του τζανγκο η ταινια μου αρεσε παρα πολυ..πολυ εξυπνη και φοβερη ερμηνεια φυσικα απο τον σαμουελ τζακσον αξιζει καποιος να την δει!Αν δεν ειχε τους κουβαδες αιματα(και καλα) θα ηταν καλυτερα Απο εμενα 8,5/10 απο εμενα για τον τρελακια τον ταραντινο

υ.γ αληθεια η ταινια ειναι η συνεχεια του τζανγκο?η εχει να κανει παλι με κυνηγους επικηρυγμενων?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναείδα το κορεάτικο έπος που λέγεται My Way, ό,τι πρέπει για λάτρεις ταινιών του 2ου παγκοσμίου πολέμου με εξαιρετικά εφέ και απεικόνιση περιστατικών που δεν έχουμε δει στον κινηματογράφο όπως την αρματομαχία μεταξύ Ιαπώνων και Σοβιετικών:

 

 

Link.png Site:

 

 

Link.png Site: http://www.imdb.com/title/tt1606384/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Scoop χθες το βράδυ στη ΕΡΤ

 

Το ίδιο πράγμα με όλες τις ταινίες του Woody Allen, καλές μεχρι ενα σημείο, αλλα πάντα κάτι θα συμβεί και θα στο χαλάσει. Η παρουσία του ίδιου σαν ερμηνεία ειναι καλή αλλα οι υπερβολές (στην ερμηνεία του, στο σενάριο, στη σκηνοθεσια) αχρείαστες. Η μόνη ταινία του που θεωρώ αριστούργημα είναι το Blue Jasmine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Le Couperet του Κώστα Γαβρά.

 

Μαυρη κωμωδία στα καλύτερα της. Ενας 40αρης, νεος στον χωρο της ανεργίας προσπαθεί να βρει καινούργια δουλειά. Δεν θα σποιλεριάσω παραπάνω. το 2ωρακι κυλάει νερό. 8αράκι έυκολο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1. ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΑΠΛΑ ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΕΙΔΑΤΕ, ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ 2-3 ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ.

3 λέξεις και πολλές είναι :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

The Fountain (2006)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτή η ταινία δεν έχει μείνει περισσότερο. Εκπληκτική μουσική, εκπληκτική φωτογραφία και ένα θέμα δοσμένο μέσα από πολλές διαφορετικές διαστάσεις με εξαιρετική δουλειά στο ποιητικό και συμβολικό μέρος, με τα θέματα και τα λόγια να βρίσκουν εφαρμογή σε πολλαπλές συνθήκες (πολύ καλά δοσμένα και πλεγμένα) και μέσα από διαφορετικές κουλτούρες. Είναι μοναδική. Επιπλέον είναι του Αρονόφσκι, που δημιουργεί ταινίες που είναι σαν να ακούς συμφωνίες μεγάλων συνθετών, με μεγάλο χτίσιμο και πολύ έντονες κορυφώσεις στο τελευταίο μέρος (Ρέκβιεμ για ένα όνειρο, Πι, Μαύρος Κύκνος), που σημαίνει ότι αν μπεις στην ταινία, το τέλος της θα είναι μια απίστευτη εμπειρία.

 

ΟΚ, δεν αρέσουν σε όλες οι ποιητικές ταινίες που έχουν και 1-2 αφηρημένες έννοιες που δεν εξηγούνται (παρά μόνο σαν ποιήματα, όπως πολύ πετυχημένα γίνεται εδώ), αλλά έχουν υπάρξει αντίστοιχες ταινίες που είχαν και μια πιο mainstream αποδοχή. Πώς χάθηκε η συγκεκριμένη (αναλογικά με την αξία που εγώ της δίνω), δεν το καταλαβαίνω. Η αλήθεια είναι ότι είναι έργο που απαιτεί σινεμά (ή έστω συνθήκες σινεμά).

 

Τέλος πάντων, την προτείνω. Φαντάζομαι φαίνεται από την περιγραφή μου αν σας ενδιαφέρει ή όχι να τη δείτε, περιμένω να ακούσω γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spy

 

1,30 ώρα άντεξα να δω απ' τις 2 συνολικά που διαρκεί αυτή η χαζοταινία. Αποφύγετέ την. Απορώ πως έχει βαθμολογία 7 στο imdb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Fountain (2006)

 

Πω, πάνε κιόλας 10 χρόνια από τότε που βγήκε; Λίγες ταινίες με έχουν απορροφήσει και αγγίξει όσο το Fountain. Θεωρώ πως είναι ίσως η καλύτερη ταινία του Αρονόφσκι, τον οποίο και τοποθετώ στη κορυφή των εν ζωή Αμερικανών σκηνοθετών μαζί με Paul Thomas Anderson και Κόπολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spy

 

1,30 ώρα άντεξα να δω απ' τις 2 συνολικά που διαρκεί αυτή η χαζοταινία. Αποφύγετέ την. Απορώ πως έχει βαθμολογία 7 στο imdb.

και εγω την πατησα λογο του ραφλα...μαυρο χαλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manuel, το The Fountain μαζί με το Damnation για μένα είναι οι ταινίες που μιλάνε στην ψυχή μου και θα τις θυμάμαι για πάντα, και θα με κάνουν να ανατριχιάζω σε κάθε προβολή.

 

Το The Fountain είναι ποίηση, είναι πραγματικά ένα έργο τέχνης που σε παρασέρνει με τρόπο μαγικό και ονειρικό απ'την αρχή ως το τέλος. Λατρεύω το γεγονός ότι η μουσική έχει τον δικό της πρωταγωνιστικό ρόλο την συγκεκριμένη ταινία.

 

Haters gonna hate...δεν πρόκειται να καταφέρουμε να πείσουμε ορισμένους να την εκτιμήσουν. Και δεν χρειάζεται κιόλας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...