Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες

poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, epersidi είπε

Καλησπέρα, μια γενική ερώτηση για τη λειτουργία του VDSL. Διάβασα τον πολύ καλό και αναλυτικό οδηγό αλλά δεν αναφέρεται κάπου από που παίρνει την WAN IP, το Gateway κτλ το ρούτερ μας. Να φανταστώ ότι αυτά γίνονται μετά το DSLAM, γι' αυτό και δεν αναφέρονται στο παρόν τόπικ; Μπορεί κάποιος να μου πει περιγραφικά πως γίνεται η διευθυνσιοδότηση και που βρίσκεται φυσικά ο DHCP server απο τον οποίο παίρνω την IP; Ρωτώ γιατί όπως αναφέρω και εδώ το ρούτερ ενώ συγχρονίζει σωστά παίρνει λάθος ip και θέλω να καταλάβω αν είναι λάθος και το gateway ή μόνο η ip και γενικά που βρίσκεται το λάθος ώστε να πιέσω προς τη σωστή κατεύθυνση.

Απο DSLAM. Πχ εχουν αναφερθει προβληματα απο αλλο χρηστη οπου επαιρνε IP απο OTE ενω ηταν Vodafone. (Λαθος συνδεσμολογια)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 438
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

If you like it you can buy me a coffee Ας ξεκινήσουμε ένα θέμα με σκοπό να ενημερωθεί ο κόσμος σχετικά με το πρώτο κομμάτι του adsl που είναι το τι γίνεται μέσα στα αστικά κέντρα του ΟΤΕ που υπάρ

Thuuuuuuumbs up,vote up,sticky και ολες οι υπολοιπες δημοκρατικες δυναμεις μαζι!

Η καμπίνα κάθε παρόχου, ανήκει σε αυτόν και κανείς άλλος δεν την ακουμπά. Οι οπτικές ίνες επίσης από το αστικό κέντρο μέχρι την καμπίνα και μετά από αυτήν, πάλι δικιά του είναι. Το μπόνο που νοικιάζου

Δημοσιευμένες Εικόνες

• Super Moderators
On 09/11/2020 at 17:30, epersidi said:

Καλησπέρα, μια γενική ερώτηση για τη λειτουργία του VDSL. Διάβασα τον πολύ καλό και αναλυτικό οδηγό αλλά δεν αναφέρεται κάπου από που παίρνει την WAN IP, το Gateway κτλ το ρούτερ μας. Να φανταστώ ότι αυτά γίνονται μετά το DSLAM, γι' αυτό και δεν αναφέρονται στο παρόν τόπικ; Μπορεί κάποιος να μου πει περιγραφικά πως γίνεται η διευθυνσιοδότηση και που βρίσκεται φυσικά ο DHCP server απο τον οποίο παίρνω την IP; Ρωτώ γιατί όπως αναφέρω και εδώ το ρούτερ ενώ συγχρονίζει σωστά παίρνει λάθος ip και θέλω να καταλάβω αν είναι λάθος και το gateway ή μόνο η ip και γενικά που βρίσκεται το λάθος ώστε να πιέσω προς τη σωστή κατεύθυνση.

δεν αναφερονται διοτι το θεμα ειναι layer 1 οχι layer2 layer 3.κατι εχει παταμετροποιηθει λαθος και σε τερματιζει σε αλλο παροχο.δεν ειναι στο χερι σου για να πιεσεις δυστυχως

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators
On 09/11/2020 at 20:15, HateMe said:

Πανέμορφο thread. Πως και δεν το είχε πάρει το μάτι μου; :P 

ειναι πολλα χρονια up:P

οπως υπαρχει και ενα για τα Kv.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.