Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, epersidi είπε

Καλησπέρα, μια γενική ερώτηση για τη λειτουργία του VDSL. Διάβασα τον πολύ καλό και αναλυτικό οδηγό αλλά δεν αναφέρεται κάπου από που παίρνει την WAN IP, το Gateway κτλ το ρούτερ μας. Να φανταστώ ότι αυτά γίνονται μετά το DSLAM, γι' αυτό και δεν αναφέρονται στο παρόν τόπικ; Μπορεί κάποιος να μου πει περιγραφικά πως γίνεται η διευθυνσιοδότηση και που βρίσκεται φυσικά ο DHCP server απο τον οποίο παίρνω την IP; Ρωτώ γιατί όπως αναφέρω και εδώ το ρούτερ ενώ συγχρονίζει σωστά παίρνει λάθος ip και θέλω να καταλάβω αν είναι λάθος και το gateway ή μόνο η ip και γενικά που βρίσκεται το λάθος ώστε να πιέσω προς τη σωστή κατεύθυνση.

Απο DSLAM. Πχ εχουν αναφερθει προβληματα απο αλλο χρηστη οπου επαιρνε IP απο OTE ενω ηταν Vodafone. (Λαθος συνδεσμολογια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 491
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 09/11/2020 at 17:30, epersidi said:

Καλησπέρα, μια γενική ερώτηση για τη λειτουργία του VDSL. Διάβασα τον πολύ καλό και αναλυτικό οδηγό αλλά δεν αναφέρεται κάπου από που παίρνει την WAN IP, το Gateway κτλ το ρούτερ μας. Να φανταστώ ότι αυτά γίνονται μετά το DSLAM, γι' αυτό και δεν αναφέρονται στο παρόν τόπικ; Μπορεί κάποιος να μου πει περιγραφικά πως γίνεται η διευθυνσιοδότηση και που βρίσκεται φυσικά ο DHCP server απο τον οποίο παίρνω την IP; Ρωτώ γιατί όπως αναφέρω και εδώ το ρούτερ ενώ συγχρονίζει σωστά παίρνει λάθος ip και θέλω να καταλάβω αν είναι λάθος και το gateway ή μόνο η ip και γενικά που βρίσκεται το λάθος ώστε να πιέσω προς τη σωστή κατεύθυνση.

δεν αναφερονται διοτι το θεμα ειναι layer 1 οχι layer2 layer 3.κατι εχει παταμετροποιηθει λαθος και σε τερματιζει σε αλλο παροχο.δεν ειναι στο χερι σου για να πιεσεις δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 09/11/2020 at 20:15, HateMe said:

Πανέμορφο thread. Πως και δεν το είχε πάρει το μάτι μου; :P 

ειναι πολλα χρονια up:P

οπως υπαρχει και ενα για τα Kv.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 9/11/2020 στις 5:30 ΜΜ, epersidi είπε

Καλησπέρα, μια γενική ερώτηση για τη λειτουργία του VDSL. Διάβασα τον πολύ καλό και αναλυτικό οδηγό αλλά δεν αναφέρεται κάπου από που παίρνει την WAN IP, το Gateway κτλ το ρούτερ μας. Να φανταστώ ότι αυτά γίνονται μετά το DSLAM, γι' αυτό και δεν αναφέρονται στο παρόν τόπικ; Μπορεί κάποιος να μου πει περιγραφικά πως γίνεται η διευθυνσιοδότηση και που βρίσκεται φυσικά ο DHCP server απο τον οποίο παίρνω την IP; Ρωτώ γιατί όπως αναφέρω και εδώ το ρούτερ ενώ συγχρονίζει σωστά παίρνει λάθος ip και θέλω να καταλάβω αν είναι λάθος και το gateway ή μόνο η ip και γενικά που βρίσκεται το λάθος ώστε να πιέσω προς τη σωστή κατεύθυνση.

 

 

Υποτίθεται ότι στο dsl την ip τη δίνει ο first hop router που αναφέρεται σαν BRAS ή BNG. Λειτουργεί δηλαδή σαν DHCP server. Γενικά έχουν βγεί και πιο σύγχρονα DSLAM, τα IPDSLAM, τα οποία σου παρέχουν qos, λειτουργούν και ως switches, δίνουν IP και άλλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, απ' ότι κατάλαβα δηλαδή όταν υπάρχει χαλκός από τον συνδρομητή μεχρι το αστικό κέντρο το DSALM βρίσκεται μέσα στο αστικό κέντρο γι'αυτό και η ταχύτητα εξασθενεί λόγω της απόστασης χαλκού από το σπίτι μέχρι τον ΟΤΕ 

Αντίθετα όταν ο ΟΤΕ φτιάχνει αυτές τις νέες καμπίνες πάνω στις οποίες συνδέονται τα παλιά καφαο , το DSALM βρίσκεται μέσα στη καμπίνα;Αυτό είναι που μας επιτρέπει να πιάνουμε υψηλές ταχύτητες;Η μικρή χάλκινη απόσταση του σπιτιού από το DSALM που βρίσκεται στη καμπίνα μέσα ; (Και το υπόλοιπο μέχρι το ακ είναι ίνα φυσικά)

Συγχαρητήρια για το κστατοπιστικότατο θέμα 

 

Επεξ/σία από CT99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CT99 είπε

Καλημέρα, απ' ότι κατάλαβα δηλαδή όταν υπάρχει χαλκός από τον συνδρομητή μεχρι το αστικό κέντρο το DSALM βρίσκεται μέσα στο αστικό κέντρο γι'αυτό και η ταχύτητα εξασθενεί λόγω της απόστασης χαλκού από το σπίτι μέχρι τον ΟΤΕ 

Αντίθετα όταν ο ΟΤΕ φτιάχνει αυτές τις νέες καμπίνες πάνω στις οποίες συνδέονται τα παλιά καφαο , το DSALM βρίσκεται μέσα στη καμπίνα;Αυτό είναι που μας επιτρέπει να πιάνουμε υψηλές ταχύτητες;Η μικρή χάλκινη απόσταση του σπιτιού από το DSALM που βρίσκεται στη καμπίνα μέσα ; (Και το υπόλοιπο μέχρι το ακ είναι ίνα φυσικά)

Συγχαρητήρια για το κστατοπιστικότατο θέμα 

 

Ακριβώς, στις VDSL συνδέσεις το DSLAM βρίσκεται μέσα στο καινούργιο καφάο, το οποίο είτε βρίσκεται δίπλα στο παλιό είτε είναι ενωμένα. Για αυτό και το μοντέλο αυτό αναφέρεται ως FFTC (Fiber to the cabinet). Οπότε τώρα αυτό που παίζει ρόλο είναι η απόσταση του σπιτιού μέχρι το καφάο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
Εγώ ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω κάποια πράγματα για το τί γίνεται μετά το DSLAM.
Έστω ότι μιλάμε για ADSL σύνδεση και φτάνουμε στο DSLAM όπου και γίνεται η ofdm αποδιαμόρφωση. Κάθε DSLAM έχει μία uplink κάρτα με την οποία στέλνει τα frames στο aggregation switch. Έχω διαβάσει πως ανάμεσα στο DSLAM και τον BRAS είτε έχουμε ένα ATM core δίκτυο (με ATM switches) είτε ένα Ethernet δίκτυο (με Ethernet switches).

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Ο BRAS router βρίσκεται στο ίδιο κτήριο με τα DSLAM (πχ στο κτήριο του ΟΤΕ) ή βρίσκεται κάπου απομακρυσμένα?
2) Υπάρχει μόνο ένας BRAS router ανά ISP ?
3) Στην εικόνα που επισυνάπτω (την πήρα από το άρθρο) το μαύρο πάνω πάνω είναι το switch στο οποίο καταλήγουν οι οπτικές ίνες από κάθε DSLAM και έρχονται οι οπτικές ίνες από το core δίκτυο κάθε isp? (Αυτό νομίζω ότι είναι το aggregation switch που αναφέρομαι παραπάνω, αλλά δεν είμαι σίγουρος).


 

DSC00008.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/03/2021 at 11:11, marios_angelis said:

Καλησπέρα,
Εγώ ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω κάποια πράγματα για το τί γίνεται μετά το DSLAM.
Έστω ότι μιλάμε για ADSL σύνδεση και φτάνουμε στο DSLAM όπου και γίνεται η ofdm αποδιαμόρφωση. Κάθε DSLAM έχει μία uplink κάρτα με την οποία στέλνει τα frames στο aggregation switch. Έχω διαβάσει πως ανάμεσα στο DSLAM και τον BRAS είτε έχουμε ένα ATM core δίκτυο (με ATM switches) είτε ένα Ethernet δίκτυο (με Ethernet switches).

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Ο BRAS router βρίσκεται στο ίδιο κτήριο με τα DSLAM (πχ στο κτήριο του ΟΤΕ) ή βρίσκεται κάπου απομακρυσμένα?
2) Υπάρχει μόνο ένας BRAS router ανά ISP ?
3) Στην εικόνα που επισυνάπτω (την πήρα από το άρθρο) το μαύρο πάνω πάνω είναι το switch στο οποίο καταλήγουν οι οπτικές ίνες από κάθε DSLAM και έρχονται οι οπτικές ίνες από το core δίκτυο κάθε isp? (Αυτό νομίζω ότι είναι το aggregation switch που αναφέρομαι παραπάνω, αλλά δεν είμαι σίγουρος).


 

DSC00008.jpg

3.το πανω πανω ειναι ενας οπτικος κατανεμητης οπως  και οι αποκατω.δεν ειναι switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα έγγραφο της ΕΕΤΤ σχετικά με τον ΟΤΕ και τις συνδέσεις του με τους παρόχους 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/LocalNetworkAccess/RUO2012Amend2017.pdf&ved=2ahUKEwj_pdrs5qXvAhWPr6QKHZm0BKEQFjAAegQIARAC&usg=AOvVaw2IzuZ_rcrsYE5h5Jgq5sxl

Νομίζω τα εξηγεί υπεραναλυτικά και θα βοηθήσει πολλούς με τυχόν απορίες σχετικά με το θέμα 

Επεξ/σία από CT99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 03/03/2021 at 11:11, marios_angelis said:

Καλησπέρα,
Εγώ ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω κάποια πράγματα για το τί γίνεται μετά το DSLAM.
Έστω ότι μιλάμε για ADSL σύνδεση και φτάνουμε στο DSLAM όπου και γίνεται η ofdm αποδιαμόρφωση. Κάθε DSLAM έχει μία uplink κάρτα με την οποία στέλνει τα frames στο aggregation switch. Έχω διαβάσει πως ανάμεσα στο DSLAM και τον BRAS είτε έχουμε ένα ATM core δίκτυο (με ATM switches) είτε ένα Ethernet δίκτυο (με Ethernet switches).

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Ο BRAS router βρίσκεται στο ίδιο κτήριο με τα DSLAM (πχ στο κτήριο του ΟΤΕ) ή βρίσκεται κάπου απομακρυσμένα?
2) Υπάρχει μόνο ένας BRAS router ανά ISP ?
3) Στην εικόνα που επισυνάπτω (την πήρα από το άρθρο) το μαύρο πάνω πάνω είναι το switch στο οποίο καταλήγουν οι οπτικές ίνες από κάθε DSLAM και έρχονται οι οπτικές ίνες από το core δίκτυο κάθε isp? (Αυτό νομίζω ότι είναι το aggregation switch που αναφέρομαι παραπάνω, αλλά δεν είμαι σίγουρος).

 

oi bbras των παροχων δεν ειναι μεσα στο ak. δεν υπαρχει μονο ενας bbras ανα isp/ξεχασα να τα απαντησω αυτα.σε καθε αστικο κεντρο υπαρχει ενα η παραπανω switch που εχει το Uplink για τον κορμο του δικτυου και συγκεντρωνει ολη την κινηση από τα dslam (ιδιοκτητο δικτυο) οπως και την κινηση απο τους vpu/vlu χρηστες.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες απορίες ακόμη:

1) Οι οπτικές ίνες που φεύγουν από το καφάο του vdsl με ποιό τρόπο σχετίζονται με τις οτικές ίνες που παρέχουν FTTH υπηρεσίες ?
Ενώνονται σε κάποιο σημείο καθώς πηγαίνουν προς το τερματικό γραφείο ή είναι ανεξάρτητες ?

2) Οι οπτικές ίνες που έρχονται από τα vdsl καφάο και τις FTTH συνδέσεις καταλήγουν απ' ότι βλέπω σε έναν optical line terminator (olt) και από εκεί φεύγει μία ή περισσότερες οπτικές ίνες προς κάποιο/κάποια switch στα οποία είναι συνδεδεμένες και οι οπτικές ίνες από τα dslam. Ισχύει αυτό ?

3) Τα μεγάλα καλώδια που περιέχουν πολλαπλά χάλικα καλώδια σύστροφου ζεύγους και καλύπτουν τις adsl συνδέσεις όπως αυτά στην παρακάτω φωτογραφία παραμένουν ως έχουν ή έχει γίνει κάποια αναβάθμιση ? 

 

DSC00036.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 28/03/2021 at 21:27, marios_angelis said:

Κάποιες απορίες ακόμη:

1) Οι οπτικές ίνες που φεύγουν από το καφάο του vdsl με ποιό τρόπο σχετίζονται με τις οτικές ίνες που παρέχουν FTTH υπηρεσίες ?
Ενώνονται σε κάποιο σημείο καθώς πηγαίνουν προς το τερματικό γραφείο ή είναι ανεξάρτητες ?

2) Οι οπτικές ίνες που έρχονται από τα vdsl καφάο και τις FTTH συνδέσεις καταλήγουν απ' ότι βλέπω σε έναν optical line terminator (olt) και από εκεί φεύγει μία ή περισσότερες οπτικές ίνες προς κάποιο/κάποια switch στα οποία είναι συνδεδεμένες και οι οπτικές ίνες από τα dslam. Ισχύει αυτό ?

3) Τα μεγάλα καλώδια που περιέχουν πολλαπλά χάλικα καλώδια σύστροφου ζεύγους και καλύπτουν τις adsl συνδέσεις όπως αυτά στην παρακάτω φωτογραφία παραμένουν ως έχουν ή έχει γίνει κάποια αναβάθμιση ? 

 

 

η ινα ειναι ινα.το τι θα την κανεις εξαρτατε την υλοποιηση.

στο ftth οι συνδεσεις καταληγουν καπου με υλοποιηση gpon οσο ξερω.υπαρχουν και  ινες απο τo Gpon και τα vdsl καφαο ειναι το Uplink στο δικτυο επισης.

παραμενουν τα ιδια ειτε εχεις adsl ειτε vdsl απο το αστικο κεντρο.ειτε μονο τηλεφωνια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Η απομάστευση με την διακλάδωση τι διαφορά εχει ;

Επίσης όταν μουφάρεται ένα απερχόμενο για να συνδεθεί μία νέα πολυκατοικία τα νεκρά ζεύγη από εκείνο το σημείο και μετά τι γίνονται ; Δε μπορούν να παρέχουν κάποια σύνδεση σε επόμενους πελάτες παρακάτω αφου εχει κοπεί πλέον η σύνδεση τους με το ΚΑΦΑΟ για να συνδεθει το σπίτι . Το λέω αυτό γιατί πλέον το bridgetap (γεφυρωμένη απομάστευση) δεν εφαρμόζεται πλέον .

Η απομάστευση στο κύριο καλώδιο πάλι γίνεται με αυτόν τον τρόπο ; Στα βαθιά φρεάτια του ΟΤΕ γίνονται αυτες ? Σε εκείνα που μπαίνει άνθρωπος μέσα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...