Προς το περιεχόμενο

Ρεκόρ πωλήσεων για το Call of Duty: Modern Warfare 3 σε 24 μόλις ώρες


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλάμε κυρίως για το multiplayer κομμάτι γιατί όπως και να χει single player υπάρχουν πολλά ανώτερα παιχνίδια από COD και BF. Αυτό τον καιρό πρέπει να βγήκαν τουλάχιστον 5 :P

 

Ε το single player gameplay ενός τέτοιου παιχνιδιού είναι μία ωραία κινηματογραφική ταινία που κρατάει μερικές ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οποιος πραγματικα ξερει απο games, ξέρει ότι τα γραφικά δεν αποτελεί πάνω από το 5% της αξιολόγισης σε ένα παιχνιδι, ξέρει ότι το single player αποτελεί τουλάχιστον το 35% γιατί αποτελεί και το 70% του χαρακτήρα ενώς game, και ξέρει να εκτειμάει ΟΛΑ τα games χωρής να γίνετε funboy 3-4 παιχνιδιων!

 

ασε μας ρε φιλε..."οποιος πραγματικα ξερει απο games" ναι και απο καλο λαδι

το 5 % στα γραφικα? 70% του χαρακτήρα ενώς game το single ελεος..

φιλε παιζω πανω απο 20 χρονια games και δουλευα σε μαγαζι με κοπιες 12 χρονια

εχω παιξει πολλα φορτηγα παιχνιδια

προσωπικα με ενοχλούν τα παντα απο το menu μεχρι το contrast

τελος για τα δυο games single player MW3 (λογο καλυτερου σεναριου στα υπολοιπα ειναι πολυ χειροτερο)

multiplayer battlefield 3 απλα ενα απο τα καλυτερα games που εχουν βγει δεν υπαρχει μετρο συγκρισης

απλα το game ειναι battlefield !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που τα γραφικα εχουν αμεση σχεση με το gameplay και γενικα με την εξελιξη του παιχνιδιου(τεραστια καταστροφη περιβαλλοντος-εξαιρετικοι φωτισμοι κλπ)νομιζω πλεον χρηζουν ιδιαιτερης σημασιας στο συνολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας πολύ πρόσφατο το MW3 (τέλειωσα το campaign πριν 2-3 μέρες), μπορώ να πω ότι το BF3 μάλλον μου αρέσει λίγο περισσότερο. Το campaign μέχρι στιγμής μού δίνει την εντύπωση πραγματικού πολέμου. Όχι ότι και στο CoD δεν γίνεται σφαγή σε κάθε αποστολή, απλώς το BF μού δίνει μια πιο ρεαλιστική αίσθηση (ακόμα και οι υπόλοιποι στρατιώτες καλύπτονται πολύ εξυπνότερα από τους... καμικάζι του CoD). Μπορεί να φταίει και η κάμερα, την κίνηση της οποιας βρίσκω πολύ καλύτερη από την αντίστοιχη του MW3. Μιλάω φυσικά για το καθαρό gameplay, γιατί για το υπόλοιπο περιτύλιγμα του campaign δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Το MW3 είναι έτη φωτός μπροστά.

 

Στο θέμα των γραφικών δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα. Και τα 2 είναι αριστουργήματα, απλώς στο BF3 μου αρέσουν λίγο περισσότερο οι φωτισμοί ενώ οι εκρήξεις είναι πραγματικά αλλού. Εντυπωσιάστηκα επίσης από τον τρόπο που γκρεμίζονται ακόμα και τα τοιχία που προσφέρουν κάλυψη. Η δε single-player αποστολή με το F-18 με άφησε μ' ανοιχτό το στόμα. Απίστευτοι φωτισμοί, εξαιρετική κίνηση, για μια στιγμή ένιωσα λες και... έπαιζα Falcon 4.0 (ιεροσυλία, το ξέρω!) Είχα όμως να δω τέτοια αποστολή σε παιχνίδι FPS από τα χρόνια του ασύγκριτου Operation Flashpoint (με το Α-10, για όσους θυμούνται).

 

Με τους 11.10 ΑΤΙ drivers βελτιώθηκε λίγο η απόδοση και παίζει συνέχεια σε αρκετά ψηλά καρέ, στα 1080p με όλα τέρμα. Σιγά-σιγά όμως θα αρχίσω να "κόβω" πράγματα (όπως τις σκιές), για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

 

Δοκίμασα διάφορα είδη πιστών και επιτέλους νιώθω ότι ξέφυγα λίγο από το κλασικό σφαγείο του CoD, όπου ακόμα και σε 5vs5 TDM's οι πρώτοι μάζευαν καμια 50αριά kills. Στο BF έπαιζα τώρα ένα TDM 16vs16 σε σχετικά μεγάλη πίστα και κανένας δεν έγραψε περισσότερα από 13 kills. Θυμήθηκα τα νιάτα μου, τις εποχές του CoD1 και του expansion United Offensive με τις αχανείς custom πίστες, στις οποιες η μικρότερη απόσταση που έβλεπες τον εχθρό ήταν τα... 100 μέτρα.

 

Σε κάθε περίπτωση θέλω να αγοράσω και το MW3 και θα το κάνω οπωσδήποτε. Απλώς δεν έχω σκοπό να το κάνω αυτή τη στιγμή. Εδώ θα ήταν χρήσιμο να μας πει εντυπώσεις κάποιος που έχει παίξει το MW2, πόσες διαφορές έχει από το 3, τι καινούριο προσφέρει το online του κλπ.

 

Το καλύτερο απ' όλα είναι ίσως η στάση που φαίνεται να κρατάει η EA. Όταν διαβάζω μηνύματα σαν το παρακάτω, δεν μπορώ παρά να τους συγχαρώ (έστω κι αν κάνουν το αυτονόητο, αυτό δηλαδή που δεν έκανε η Activision εδώ και καιρό):

 

EA has dishonorably discharged "hundreds" of Battlefield 3 cheaters and boosters. The publisher has banned and stats-wiped offending accounts that used known exploits. The company is still on the hunt, saying it has a "zero tolerance policy for cheating," so consider that fair warning.

 

Να μην υπήρχε κι αυτή η πληγή που ονομάζεται Origin...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδίά είναι αξιόπιστοί οι κωδικοί η υπάρχει περίπτωση να κλειδώσουν? Ενοώ, πόσο ''νομιμη'' είναι αυτή η ιστορία???

 

Οι κωδικοι αυτοι ειναι συνηθως αξιοπιστοι. Τους δοκιμαζουν πριν τους στειλουν και μου εχει συμβει σε περιπτωσει που κλειδωσουν να μου τους αντικαταστησουν.

 

Υπαρχουν δυο (τουλαχιστον) ρισκα με αυτο. Το πρωτο ρισκο ειναι να γινουν ban απο την μαμα εταιρεια για διαφορους λογους (πχ.καποιος με αυθεντικη κοπια πηρε το παιχνιδι ή καποιος cheat-αρε στο παρελθον σε multiplayer game) με αποτελεσμα να χρειαστει να πληρωσεις για καινουργιο. Το δευτερο πιο τραβηγμενο αλλα πιθανο ειναι να γινεις ban απο clanbase, forums, ή ακομα να χασεις αλλα παιχνιδια που σχετιζονται με το account σου.

 

Πιστευω το ρισκο δεν αξιζει για καποιον που θελει να ασχοληθει πανω απο 10 ωρες με το παιχνιδι. Μπορει να δινει +20-30 ευρω αλλα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φαίνεται τεράστια κατάντια ότι πλέον τα brainless FPS είναι το πιο επιτυχημένο εμπορικά είδος παιχνιδιού?huh.gif

 

Παιχνιδι γενικοτερα brainfull δε πιστευω να υπαρχει πλεων. Ολα ειναι brainless και timewaste. Απλα παιζουμε γιατι μας αρεσει και γουσταρουμε :P και σε αντιθεση πχ με τα rpg μπορεις να παιξεις 2 λεπτα και να το ευχαριστηθεις ενω στο αλλο ειδος καιγεσε με τις ωρες. Αποψη μου αυτη.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φαίνεται τεράστια κατάντια ότι πλέον τα brainless FPS είναι το πιο επιτυχημένο εμπορικά είδος παιχνιδιού?huh.gif

Για "brainless" δεν ξέρω, αφού τα συγκεκριμένα FPS δεν είναι... Quake 2 και δεν κινούνται αποκλειστικά στη λογική του "σκότωσε ό,τι κινείται". Το multiplayer κομμάτι τους θέλει συνήθως ομαδική δουλειά, εξάσκηση, συγκέντρωση και γενικά να είσαι συνέχεια στην τσίτα.

 

Αυτό και μόνο εμένα μου αρκεί. Να βάλω να παίξω 5, 10, 20 λεπτά να ξεχαρμανιάσω. Κάτι που φυσικά δεν μπορώ να κάνω με λιγότερο "brainless" παιχνίδια, όπως ένα puzzle game, ένα mmorpg, ένα adventure, με το Manager ή με ό,τι άλλο θέλετε. Κάποια από αυτά θέλουν ατέλειωτες ώρες ενασχόλησης, ενώ άλλα προσφέρουν πνευματική εξάσκηση χωρίς όμως να έχουν την ένταση της στιγμής.

 

Και φυσικά κάποια άλλα τα ψάχνουμε με το δίκανο πλέον (βλ. adventures). Δεν ξέρω αν φταίει γενικά η τάση της εποχής. Όποια και να είναι η μόδα, είμαι σίγουρος ότι αν έβγαινε ένα Syberia 3 ή ένα TLJ/Dreamfall 2 θα πούλαγε αρκετά. Αλλά... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΑΑΑ!!Και κατι τελευταιο...Το BF3 παιζει να χει τα καλυτερα γραφικα ακομα και απο crysis οποτε μην το συγκρινετε καν με το MW3,ουτε στα γραφικα.....

 

Επισης το BF3 εχει παρα πολυ καλο optimization. Στο laptop μου (2.20Ghz και HD 6470M) επεζε καλα(το beta) με μεσαιες ρυθμησεις.

 

 

Μου θυμιζει εποχες HL2, οταν πρωτοβγηκε, παντου επαιζε καλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εδώ μπήκαν για κάτι συγκεκριμένο για το θέμα πωλήσεις.

Για κραξιμο υπάρχει το κανονικό θέμα.

Τώρα για αυτα που λες ια πω μόνο κάτι.

Λοιπόν ένας gamer λέγεται έτσι γιατί παίζει πολύ γαι πολλά παιχνίδια.άρα δεν έχει ννηααχαττν που λες.δεύτερον όλα είναι θέμα ,ας πούμε για τους 2 αυτούς τίτλους,το πόσο θέλει να ασχοληθεί κάποιος και τι χρόνο έχει.

Εγώ θα ήθελα να ασχοληθώ με το bf3 αλλά δεν εχω χρόνο να παίζω με της ώρες.να μπαίνω να ψάχνω από που μου ήρθε η σφαίρα και τα λοιπά.ενώ με κολ μπαίνεις παίζεις μιας και ποιο απλό και τελος.

Δεν είναι θέμα γραφικών και το βασικότερο είναι ον gameplay

 

Και μονο απο αυτα που λες καταλαβαινω οτι δεν εισαι gamer οποτε πριν απαντησεις παιξε λιγο πρωτα και μετα απαντα...

 

Οποιος πραγματικα ξερει απο games, ξέρει ότι τα γραφικά δεν αποτελεί πάνω από το 5% της αξιολόγισης σε ένα παιχνιδι, ξέρει ότι το single player αποτελεί τουλάχιστον το 35% γιατί αποτελεί και το 70% του χαρακτήρα ενώς game, και ξέρει να εκτειμάει ΟΛΑ τα games χωρής να γίνετε funboy 3-4 παιχνιδιων!

 

Αυτο που λες ισχυει σε αλλου ειδους παιχνιδια, οπως το uncharted, assassins,god of war...Στα fps παιχνιδια αυτο που κυριως εχει σημασια ειναι το multi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σηματοδοτει τελος εποχης ειναι η απουσια και το τελος της infinity ward απο την σειρα.Γιατι infinity ward χωρις Jason West και Vince Zambella δεν υφισταται.Η treyarch(call of duty 3,world at war,black ops)απλως κρατουσε την Activision στον ανταγωνισμο(με αξιοπρεπεια)μεχρι η infinity να ετοιμασει την καινουργια μηχανη.Τωρα εχει ενδιαφερον μεγαλο να δουμε αυτοι οι δυο τυποι με την Respawn Entertaintment τι εχουν να δωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα επαιξα το MW3 για λιγο και εχω μια ερωτηση.

Οσοι αγοραζετε το game για ποιο λογο το κανετε?

 

Τωρα ρε φιλε πες μου ειλικρινα, τι τις κανεις τετοιες ερωτησεις?? ορεξη για flame??

 

γιατι ειμαστε μαζοχες, εχεις προβλημα?? ειχα 20 ευρω για καψιμο και δεν ειχα αναπτηρα και λεω δεν γ@@ει, ας το παρω... οκ, σου αρεσε η απαντηση???

 

http://www.youtube.com/watch?v=zCHeh-oi2_E&feature=iv&src_vid=rqvAhJmyeRk&annotation_id=annotation_609230

 

ετσι για να γελασουμε λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...