Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω κάτι σε chrome extension που θα κάνει το insomnia ποιο compact στην οψη. Για μένα τουλαχιστον ειναι κουραστικο να σκρολαρω 1000 φορες για να διαβασω 10 σχολια με μια γραμμη κειμενο το καθενα. Θα ηθελα πχ να κρυβει τεραστια signatures τεραστια quotes κ.α.

 

Γνωριζει κανεις την υπαρξη τετοιου εργαλειου;

 

EDIT: βρήκα μια λύση. σε περιπτωση που καποιος ενδιαφερεται. Aυτο που εκανα ηταν να κατ αρχην να απενεργοποιησω ολες τις υπογραφες με το κουμπακι που ανακαλυψα οτι υπαρχει στα δεξια τους (πρεπει να κανεις hover για να εμφανιστει) και στην συνεχεια κατεβασα το chrome extension stylebot με το οποιο μπορεις να κανεις "πειραξεις" καποια elements. Αυτο που εκρυψα ηταν το πανελ αριστερα απο το κειμενο με τις πληροφοριες του χρηστη, το like bar κατω απο το κειμενο, μικρυνα το padding σε διαφορα elements κ.α. ψιλοπραγματα. Αν θελει καποιος περισσοτερες πληροφοριες ας στειλει pm.

Επεξ/σία από taroutatsou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρακαλώ την βοήθειά σας.

 

Χρησιμοποιώ τον chrome σαν κύριο browser και όταν προσπαθώ να ολοκληρώσω ηλεκτρονικές πληρωμές μου

 

βγάζει μήνυμα ότι δεν αναγνωρίζει την κάρτα μου.

 

Αναγκαστικά τις ίδιες πληρωμές τις ολοκληρώνω χωρίς κανένα πρόβλημα μέσω microsoft edge.

 

Με άλλο browser δεν δοκίμασα. Γνωρίζει κανείς αν είναι κάποια ρύθμιση του chrome που φταίει;

 

Ευχαριστώ.

Πρωτη φορα το ακουω αυτο.

Σε ποιο σταδιο το αναφερει αυτο?

Ειναι popup της τραπεζας ή του chrome?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο εφοσον λες οτι σε edge το περναει σωστα με τα ιδια στοιχεια.
Πολυ προχειρα θα εκανα τα εξης:
-clear cookies/cache απο το site που προσπαθεις να κανεις πληρωμη

-εαν εχεις καποιο adblock, απενεργοποιησε το προσωρινα στην σελιδα

-κανε ενα scan ειτε με malwarebytes ειτε με τα adwcleaner/Junkware Removal Tool (τα 2 τελευταια ειναι οτι πρεπει για browsers)
-δοκιμη σε incognito

-τσεκαρε αν εισαι up to date στην εκδοση του chrome.

Εαν δεν διορθωθει το κοιταμε πιο αναλυτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο εφοσον λες οτι σε edge το περναει σωστα με τα ιδια στοιχεια.

Πολυ προχειρα θα εκανα τα εξης:

-clear cookies/cache απο το site που προσπαθεις να κανεις πληρωμη

-εαν εχεις καποιο adblock, απενεργοποιησε το προσωρινα στην σελιδα

-κανε ενα scan ειτε με malwarebytes ειτε με τα adwcleaner/Junkware Removal Tool (τα 2 τελευταια ειναι οτι πρεπει για browsers)

-δοκιμη σε incognito

-τσεκαρε αν εισαι up to date στην εκδοση του chrome.

 

Εαν δεν διορθωθει το κοιταμε πιο αναλυτικα.

thanks Θα το δω...

Τελικά τίποτα. Τα ίδια και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιος τρόπος όταν γυρίζω στην προηγούμενη σελίδα να με πηγαίνει κατευθείαν στο σημείο που είχα μείνει; Τώρα κάθε φορά που γυρίζω πίσω με πάει στο πάνω μέρος της σελίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα,

 

έβαλα πρόσφατα τον chrome και σε πολλές ιστοσελίδες, εκεί που κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει κάποια εικόνα, βλέπω αυτό:

 

32131d16da52fde4753e34cd047279f5.png

 

Σε κάποιες μάλιστα η εικόνα είναι κάποιος κωδικός ασφαλείας, ο οποίος πρέπει να πληκτρολογηθεί από κάτω για να συνεχίσεις και μη βλέποντάς τον δε μπορώ να κάνω τη δουλειά μου.  Καμιά ιδέα για το τι φταίει? 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση μονο για χρηστες chrome σε windows: εχει βαλει κανεις την cache του chrome στη ram? Αν ναι, πως? Απαιτει ramdrive?

Ναι θέλει ramdrive, προσθέτεις κάτι τέτοιο στο command line:

--disk-cache-dir="H:\ChromeCache"

Αν μάλιστα βάλεις ramdrive που κατά το shutdown γράφει το image του στο δίσκο, ο chrome πετάει. Πάντως θα χρειαστεί ~1gb cache για τυπικές εργασίες insomniac χρήστη ή ~0,5 gb για απλό χρήστη gmail/fb/εφημερίδες κτλ. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, πως μπορώ να ρυθμίσω την ένταση του ήχου, ξεχωριστά για κάθε καρτέλα του chrome ;;

Δυστυχώς στον μείκτη έντασης των Windows δεν εμφανίζονται ξεχωριστά οι καρτέλες όπως συμβαίνει με τον IE.

Το μόνο που έχω βρεί ως τώρα, είναι να ενεργοποιήσω το ηχειάκη σίγασης απο την καρτέλα flag του chrome,

εγώ όμως θέλω να ελέγχω την ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε , παρατήρησα πρόσφατα πως όταν έχω ενεργοποιημένο το hw acceleration , τα videos στο youtube πχ. έχουνε πιο έντονα και ζωντανά χρώματα. Όταν το κλείνω φαίνονται κάπως ξεθωριασμένα. Από τον driver της κάρτας , όλα είναι στα default στην καρτέλα video , δεν έχω βάλει δηλαδή κάποιο enhancement στην εικόνα όπως πχ. vivid κλπ. Παραθέτω και 2 εικόνες για να καταλάβετε για τι πράγμα μιλάω. Η πρώτη είναι με το hw acceleration κλειστό και η δεύτερη με ανοιχτό. 

http://prntscr.com/9qsfdb

http://prntscr.com/9qsf5n

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...