Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο καποιο προσφατο update στον chromium (εκδοση 50 σημερα και γενικα 2 εκδοσεις μπροστα απο τον stable chrome), εχει μπει το material design στο chrome://downloads και δεν βγαινει με τιποτα! Εχει αφαιρεθει και η σχετικη επιλογη απο το chrome://flags. Και αυτο θα περασει στον κανονικο chrome σε λιγο καιρο.

 

Ψοφος! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μου αρεσει το material design στον desktop browser, αυτο ειναι ολο. Και στο chrome://flags υπαρχουν 2 ακομα επιλογες για material design, για το ιστορικο και τις επεκτασεις.

Ευτυχως ειναι ακομα ανενεργες.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως, αθλιο το material design. ευτυχως που χρησιμοποιω ενα downloads manager addon και δεν μου χρειαζεται η downloads σελιδα του chrome.

 

κατι αλλο:

 

μηπως υπαρχει τροπος να κρυψουμε το open image in new tab στο right click context menu η γενικα να φερουμε πρωτο στην σειρα το save image as?

τα σαινια στην google αντιστρεψανε τη θεση αυτων των δυο λειτουργιων, με αποτελεσμα να παταω συνεχεια το open image αντι του save image λογω muscle memory.

εχει ανοιχθει και σχετικο τοπικ παραπονων για το θεμα αυτο στα google forums και chromium bugs.

 

η πλακα ειναι οτι προχθες ανοιξανε νεο bug oι devs, οπου συζητανε να αφαιρεσουν τελειως το open image γιατι η αλλαγη που κανανε μειωσε την χρηση του και πως θα ειναι καλυτερα να εχουν ενα πιο λιτο context menu. σαινια.

αλλα επειδη δεν ξερω ποτε θα το κανουν αυτο και αν το κανουν καν, ψαχνω εναν εναλλακτικο τροπο να σωζω τις εικονες οπως παλια η τουλαχιστον το ιδιο γρηγορα.


Βοήθεια:

 

Φίλος είχε bookmarks αλλά όχι λογαριασμό και ήρθαν άλλοι στο pc του και έκαναν login με τον δικό τους λογαριασμό και χάθηκαν τα bookmarks του.

Τώρα λέει πως πλέον φαίνεται να είναι συνδεδεμένος κι αυτός με το gmail του.

 

Υπάρχει κανένας τρόπος να ανακτήσουμε τα bookmarks του ή χάθηκαν?

 

edit: επίσης δεν υπάρχει windows restoration point στον φακελο.

edit2:

Βρήκαμε με data recovery το αρχείο bookmarks.

Ανοίγοντάς το με notepad έχει όντως μέσα τα bookmarks του.

Το πρόβλημα τώρα είναι πως δεν μπορούμε να τα εισάγουμε στον chrome.

Δοκιμάσαμε και με import ως html και με αντικατάσταση του αρχείο στον φάκελο.

Καμιά ιδέα?

 

τα λινκς ειναι σε text format και πληρη? δηλαδη, html://κτλ?

εναν τροπο που μπορω να σκεφτω ειναι ο εξης:

 

βαλε τα copy all urls και quickblock addons.

με το quickblock μπλοκαρε τα javascript/plugins μονο.

κανε copy oλα μαζι τα λινκς απο το bookmarks αρχειο με το notepad.

καντα paste με το copy all urls στον browser.

μολις φορτωσουν ολα τα tabs, καντα bookmark all τabs.

ενεργοποιησε τα javascript/plugins και αφαιρεσε τα addons.

voila. 

 

https://chrome.google.com/webstore/detail/copy-all-urls/djdmadneanknadilpjiknlnanaolmbfk

https://chrome.google.com/webstore/detail/quickblock/jlkpnekpomdbobkdokohimfcbgcpldfp

 

το quickblock το χρειαζεσαι μονο αν εχεις πολλα links να ανοιξεις ταυτοχρονα. θα εμποδισει τον browser να κρασαρει και θα φορτωσουν πολυ πιο γρηγορα τα tabs.

αν εχεις λιγα λινκς να ανοιξεις, καμια 50αρια το πολυ, δεν ειναι απαραιτητο.

 

αν δουλεψει και τα ξανακανεις bookmarks, ενεργοποιησε το bookmarks sync που προσφερει ο chrome/google, για να μην τα ξαναχασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω ενα προγραμμα για να κανει το παρακατω που ρωταω:

 

http://www.insomnia.gr/topic/602174-%CE%B1utosort-files-to-folders-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1/

 

αμα γνωριζει κανεις κανενα, ας μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καποιο λογο το ccleaner δεν καθαριζει σωστα τον chrome,εχουμε καποια λυση?

 

Γίνε λίγο πιο σαφής, αν θέλεις. Τι ακριβώς δεν καθαρίζει; Από ενδιαφέρον ρωτάω, διότι το χρησιμοποιώ κι εγώ και ίσως δεν έχω παρατηρήσει το πρόβλημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Εχω θεμα με τον chrome εψαξα λιγο αλλα δεν εβγαλα ακρη,

Μου αλαζει τα εικονιδια στους σελιδοδεικτες και στην μπαρα πανω και δεξια στους υπολοιπους σελιδοδεικτες ακομα και φακελο να φτιαξω παλι το κανει.

Επειδη εχω κανει login στον chrome και συγχρονιζεται το κανει και στο laptop μου το ιδιο ακριβως .

Δλδ στο εικονιδιο του facebook εχει κατι κοκκινα και πρασινα και διαφορα τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες στο chrome://flags/ , ψαξε για την ρυθμιση Enable tab discarding και σιγουρεψου οτι δεν ειναι ενεργοποιημενη.

 

 

 

ναι, ο Chrome Θα παψει να υποστηριζει τα XP στο μελλον.

Έψαχνα αυτό το fix κάτι μέρες, νάσαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

καλησπέρα,

γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να  αποθηκεύσω μια σελίδα με το chrome  ώστε να μπορώ να την ανοίξω όταν είμαι off line?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωωωωω μολις εκανα την αναβαθμιση σε 49.0.2623.87 m (64-bit) ημουνα σε 48 και ξαφνικα εγινε τελειως διαφορετικος στο ρολλαρισμα......ξενερωσα ετσι οπως ειναι....βασικα τι αλλαγες εχει σε ελληνικη διαλεκτο??γιατι ετσι οπως τα διαβασα επανω που τα λετε τα ματια μου εγιναν κινεζικα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...