Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Google σκοπευει να σκοτωσει ολα τα Ad Blockers addons στο μελλον:

https://www.vice.com/en_us/article/evy53j/google-struggles-to-justify-making-chrome-ad-blockers-worse

ηδη ο δημιουργος του uBlock δηλωσε οτι δεν σκοπευει να συνεχισει την αναπτυξη του addon του για τον Chrome.

μαλλον θα αρχισει να ανεβαινει ο Firefox απο δω και περα, εκτος και αν η Mozilla κανει το ιδιο και καταργησει το δικο της αναλογο API.

συμβαινει ακριβως οτι ειχα προβλεψει εδω και χρονια, το ειχα αναφερει στην αρχη του τοπικ εδω περα,  οτι μολις κυριαρχησει στην browser αγορα ο Chrome,  η Google θα αφαιρεσει τα σχετικα API με τα οποια λειτουργουν οι blockers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα το αφησει, αλλα μονο για enterprise χρηστες. Πρακτικες ms δηλαδη, που κραταει το καλο "πιατο" (ltsc πχ) για τα μεγαλα πορτοφολια.
https://9to5google.com/2019/05/29/chrome-ad-blocking-enterprise-manifest-v3/

Ενα προβλημα που συναντησα σημερα.
Windows 7, chrome 74.0.3729.169 σκετος, χωρις το παραμικρο προσθετο (ουτε καν adblock) και 2 συγκεκριμενες σελιδες να επιτρεπονται στις ρυθμισεις για το flash (chrome://settings/content/flash). 
Ενω ολα δουλευανε κανονικα μεχρι χτες, σημερα ο chrome λεει ενα "καντε δεξι κλικ για να ενεργοποιησετε την λειτουργια", και κανοντας δεξι κλικ > ενεργοποιηση δεν γινεται τιποτα. Σε ff δεν υπαρχει προβλημα, αλλα με τον ff δεν μπορει να γινει casting στα chromecast. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως το φοβομουν, σκοτωνει και το Tampermonkey και φανταζομαι και το Stylus addon. γενικα οτι addon αλλαζει τις σελιδες, θα σταματησει να δουλευει μολις περασει το manifest 3.

https://www.bleepingcomputer.com/news/google/tampermonkey-may-be-the-next-victim-of-googles-chrome-manifest-v3-changes/

οπως ειπε και το Forbes, η Google μολις εστειλε  2 δις χρηστες πισω στο Firefox.

αναρωτιέμαι αν η MS με τον δικο της Chromium based browser, αδραξει την ευκαιρια και φτιαξει το δικο της fork. δεν βλεπω το λογο να μην το κανει, η συγκυρια της δινει τρομερο πλεονεκτημα να κλεψει σεβαστο κομματι απο το userbase του Chrome.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη μου κεντρισε το ενδιαφερον η ατακα του Forbes, κοιταξα μεσα στο αρθρο και δεν βρηκα πουθενα καποιο source για το claim των 2bil της αρθρογραφου. Οχι τιποτα αλλο, αλλα το βαζει και στον τιτλο aka clickbait.

Δεν λεω, μακαρι να νιωσει τοσος κοσμος αλλα το κοβω κομματακι δυσκολο.

Επεξ/σία από sistah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποτε συμφωνα με το forbes θα χασει 2bil λογω του manifest v3...

Που οι περισσοτεροι δεν θα μαθουν ποτε τι ειναι και θα συνεχισουν την ζωη τους με το ABP με το οποιο εχουν ξεμεινει (ή δεν εχουν καν). Ουτε καν το ublockOrigin δεν θα ξερουν.

Εξου και το clickbait title.

Κατα τα αλλα, οταν κανουν apply το v3 ως εχει, προσωπικα θα κανω switch σε Firefox μετα απο πολλα χρονια σε Chrome.

Ηδη εχω ενοχληθει απο τα διαφορα  ανουσια disables στα flags που χαλασανε το usabilty (βλεπε mute button στο tab).

Επεξ/σία από sistah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι clickbait τιτλος ειναι, απο τους mobile users δεν προκειται να φυγει κανενας ουτως η αλλως, αφου ο mobile Chrome δεν τρεχει καθολου addons.

το προβλημα ειναι με την desktop εκδοση. πρακτικα η Google σου παιρνει τον ελεγχο απο το πως θα χρησιμοποιησεις το ιντερνετ, και σου παρεχει μονο οτι αυτη κρινει ειναι "καλο" για σενα. 

το manifest 3 θα περασει αυτοματα οταν ενημερωθει ο Chrome. τα addons που δεν το υποστηριζουν, θα σταματησουν να δουλευουν και θα γινουν αυτοματα disabled. οτι ειχε γινει οταν ηρθε το manifest 2.

ο Firefox δεν προκειται να ανακτησει το χαμενο μεριδιο αγορας του, ειναι πεθαμενος. η πλακα ειναι οτι στο mobile ειναι πολυ καλος, και χρησιμοποιω αυτον αντι του Chrome.

μονο ο Chromium Edge και ισως ο Brave , ο οποιος ανεβαινει συνεχεια σε market share, μπορουν να γινουν βιωσιμες εναλλακτικες.

φυσικα η Google εχει αρχισει ηδη να πολεμαει τον καινουργιο Edge, προσφατο παραδειγμα  με το Youtube που δεν δουλευε με αυτον και ζηταγε τον Chrome.

η κατασταση ειναι ασχημη.

 

για το mute tab υπαρχουν σχετικα addons.  επισης ο Brave το υποστηριζει ακομη. ενας ακομη καλος Chromium based browser ειναι ο Vivaldi, ο οποιος εχει tab sidebar και μπορεις να αλλαξεις τελειως το UI του.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, sistah said:

Οποτε συμφωνα με το forbes θα χασει 2bil λογω του manifest v3...

Που οι περισσοτεροι δεν θα μαθουν ποτε τι ειναι και θα συνεχισουν την ζωη τους με το ABP με το οποιο εχουν ξεμεινει (ή δεν εχουν καν). Ουτε καν το ublockOrigin δεν θα ξερουν.

Εξου και το clickbait title.

Κατα τα αλλα, οταν κανουν apply το v3 ως εχει, προσωπικα θα κανω switch σε Firefox μετα απο πολλα χρονια σε Chrome.

Ηδη εχω ενοχληθει απο τα διαφορα  ανουσια disables στα flags που χαλασανε το usabilty (βλεπε mute button στο tab).

διαφωνω, καθολου clickbait δεν ειναι, οπως επισης διαφωνω και με την απο πανω προταση,

και η κουτση μαρια πλεον εχει ublock, αντε εστω ABP γι αυτο εγινε αυτος ο χαμος, 

αν δεν το πιστευεις δες τα top downloaded addons σε καθε browser,

γιατι ακομα και η κουτση μαρια θα εχει ενα φιλαρακι που θα την καλοβλεπει να της το περασει (το adblock..),

γιατι ειναι google ειναι διαφημιστικη εταιρεια και δεν θελει να χανει λεφτα,

να βλεπουμε διαφημισεις θελει για να κονομαει

 

14 minutes ago, KilliK said:

ναι clickbait τιτλος ειναι, απο τους mobile users δεν προκειται να φυγει κανενας ουτως η αλλως, αφου ο mobile Chrome δεν τρεχει καθολου addons.

το προβλημα ειναι με την desktop εκδοση. πρακτικα η Google σου παιρνει τον ελεγχο απο το πως θα χρησιμοποιησεις το ιντερνετ, και σου παρεχει μονο οτι αυτη κρινει ειναι "καλο" για σενα. 

το manifest 3 θα περασει αυτοματα οταν ενημερωθει ο Chrome. αυτοματως τα addons που δεν το υποστηριζουν, θα σταματησουν να δουλευουν και θα γινουν αυτοματα disabled. οτι ειχε γινει οταν ηρθε το manifest 2.

ο Firefox δεν προκειται να ανακτησει το χαμενο μεριδιο αγορας του, ειναι πεθαμενος. η πλακα ειναι οτι στο mobile ειναι πολυ καλος, και χρησιμοποιω αυτον αντι του Chrome.

μονο ο Chromium Edge και ισως ο Brave , ο οποιος ανεβαινει συνεχεια σε market share, μπορουν να γινουν βιωσιμες εναλλακτικες.

φυσικα η Google εχει αρχισει ηδη να πολεμαει τον καινουργιο Edge, προσφατο παραδειγμα  με το Youtube που δεν δουλευε με αυτον και ζηταγε τον Chrome.

η κατασταση ειναι ασχημη.

για το mute tab υπαρχουν σχετικα addons.  επισης ο Brave το υποστηριζει ακομη. ενας ακομη καλος Chromium based browser ειναι ο Vivaldi, ο οποιος εχει tab sidebar και μπορεις να αλλαξεις τελειως το UI του.

συμφωνω οτι ο firefox πεθαμενος ειναι, αθλια εξελιξη, δυστυχως... 

κι εγω firefox ειχα για χρονια, και εξισου πεθαμενος ειναι και στο mobile (android),

παναργος, σκρολαρισμα τραγικο και γενικοτερα συμπεριφορα χελωνας στο κινητο

οσο για τους chromium πιστευω πως θα τους παρει κι αυτους η μπαλα, μακαρι να διαψευστω,

προσωπικα θα αραξω στην τελευταια εκδοση του chrome (cent) στο desktop που τρεχει το manifest v2,

δεν θελω με τιποτα να χασω ublock, stylus & tampermonkey, ειναι out of the question,

αυτα τα τρια ειναι το παν για μενα κι εχω ριξει τρελη δουλεια για να στησω οπως θελω

στο κινητο παλι chrome, ας κανει οτι θελει, εκει δεν εχω προβλημα γιατι εχω adguard και κοβω οτι θελω επισης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι και εγω θα μεινω με την τελευταια εκδοση που υποστηριζει manifest 2, ακριβως για τον λογο που λες. εχω στησει μερικα προφιλς με δικα μου addons και τα 3 βασικα stylus,ublock,tampermonkey.  απο αποψη ταχυτητας ειμαι ηδη ικανοποιημενος και δεν χρειαζομαι κανενα νεο feature, το μονο ρισκο θαναι η έλλειψη security fixes. το προβλημα ειναι οτι η Google θα φροντισει οι υπηρεσιες της να μην δουλευουν με παλιες εκδοσεις του Chrome, για να σε υποχρεωσει να τον αναβαθμισεις στον manifest 3. ελπιζω το user agent spoof να το ξεπερασει αυτο.

αλλα και παλι ολα τα παραπανω ειναι προσωρινη λυση. η Google oριζει και τα web standards, πλεον και επισημα: 

https://appuals.com/web-browser-makers-will-be-responsible-for-the-most-important-web-standards-as-world-w3c-backs-down/

που σημαινει οτι καποτε θα ερθει η στιγμη που θα πρεπει να αναβαθμισεις τον browser για να τρεχεις την νεα γενια sites. ενω η αποτροπη διαφημισεων και γενικα το site manipulation, θα περασει μεσα στα standards αυτα.

οπως ειπα ειναι ασχημη η κατασταση.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ παμε στο plan b τοτε,

οπως μου ειπε μια ψυχη προσφατα, το μελλον ειναι οι stand-alone ad-blockers τυπου adguard,

στο σπιτι εχω ηδη αδεια για να βαλω adguard for windows,

στην δουλεια, δεν νομιζω να παιζει, αλλα στην δουλεια ειμαι σε active directory,

στο οποιο τρεχεις enterprise chrome και

για το οποιο η google δηλωσε οτι δεν θα υπαρχουν τα ορια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μπλοκάρισμα διαφημίσεων με το host file θα μπορούσε να είναι καλή εναλλακτική λύση;

Επεξ/σία από hariskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι σωστα, ξεχασαμε τα hosts files, κι αυτα παιζουν στο σπιτι, στην δουλεια οχι

το θεμα ειναι οτι εχω π.χ. τωρα:

194,241 network filters + 151,331 cosmetic filters from:

κι αντε πες τα πρωτα τα πεταω στο hosts, τα 30k που προτεινει η g00gle για τα δευτερα δεν μου φτανουν ουτε για κολατσο,

νταξει ελεος, ειναι σαν να μας κοροιδευει μες στην μουρη

 

γι αυτο ειπα μονο adguard μετα μας σωσει, ο firefox εχει γινει σιχαμα με τα web extensions και τα electrolysis, 

στημενο δηλαδη τον εχω, συχγρονισμενα bookmarks & passwords,

αλλα θα τον ειχα για εσχατη λυση,

αντε πες στην τελικη να παιξει chrome στα κινητα, chrome+adguard στο σπιτι και

firefox στη δουλεια θα ηταν μια λυση

αν και δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι ο firefox δεν θα ακολουθησει, ας λενε οτι θελουν τα παπαγαλακια..

συμπερασμα; προσωπικα για κινητα και υπολογιστες σπιτιου ειμαι κομπλε:

adguard παντου και τελος,

για το pc της δουλειας δεν ξερω, εκει ή adguard παλι (που θα τρεχει και scripts) ή firefox ή παλια εκδοση,

εντωμεταξυ εχω στην ακρη firefox πριν τα web extensions, 52.9 esr και παιζει μια χαρα ακομα!

τα googlesites δεν ειναι προβλημα εντωμεταξυ, ας παιζει ο παλιος chrome ολα τα υπολοιπα και

ανοιγουμε τον καινουργιο (portable εννοειται τα παντα) οταν χρειαστουμε google site που δεν παιζει με τον παλιο

Επεξ/σία από naimore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, naimore είπε

οκ παμε στο plan b τοτε,

οπως μου ειπε μια ψυχη προσφατα, το μελλον ειναι οι stand-alone ad-blockers τυπου adguard,

στο σπιτι εχω ηδη αδεια για να βαλω adguard for windows,

στην δουλεια, δεν νομιζω να παιζει, αλλα στην δουλεια ειμαι σε active directory,

στο οποιο τρεχεις enterprise chrome και

για το οποιο η google δηλωσε οτι δεν θα υπαρχουν τα ορια ;)

το adguard/hosts δεν σταματαει ολες τις διαφημισεις πχ αυτες που ειναι με i-frames, μονο με ublock κοβονται.

επισης δεν ειναι μονο το θεμα των διαφημισεων, τα userscripts και τα userstyles θα σταματησουν να δουλευουν.

τεσπα, το manifest 3 λογικα θα αρχισει να περναει τον επομενο χρονο, με το manifest 2 να καταργειται τελειως τελη 2020. οποτε εχουμε καιρο μεχρι τοτε.

κατι αλλο, ολα τα manifestt 2 addons θα σβηστουν αυτοματα απο το webstore, αν δεν αλλαξουν σε manifest 3. οποτε μην τα βγαλετε απο το profile σας αν τα χρειαζεστε, διαφορετικα δεν θα τα ξαναβρειτε. και κρατηστε ενα backup του profile.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα userscripts  θα παιζουν με adguard, το δηλωσαν στο telegram

επισης οσονουπω το adguard θα υποστηριζει τα ublock φιλτρα,

ανανημερωτο σε βρισκω, περνα μια απο το group του adguard στο telegram,

οι ανθρωποι ριχνουν δουλεια και λογικο, κονομανε και 

τωρα που θα μεινουν οι μονοι παικτες να δεις τι κονομα θα ριξουν

τελος, τα extensions τα εχω "unpacked" ας κανει οτι θελει το webstore

και μαλιστα ετοιμαζουν api για να τρεχει userscripts στο android 😮

 

https://github.com/AdguardTeam/CoreLibs/issues/950

 

δεν παιζονται οι τυποι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις θα παιζουν με το adguard? το adguard proxy ειναι που κοβει τις διαφημισεις σε dns level.

τα userscripts πως θα τα κανει injected στις σελιδες; δεν δουλευει οπως το tampermonkey.

τα ublock φιλτρα τα υποστηριζει ηδη, μπορεις να μεταφερεις τις λιστες του απο αυτο στο adguard. οτι εχει σχεση με i-frames κτλ, ομως δεν θα το κοβει.

τεσπα, θα το τσεκαρω αργοτερα, πρεπει να βαλω το telegram για να δω την συζητηση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...