Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/6/2019 στις 12:39 ΜΜ, naimore είπε

υπομονη ξερετε τι ειναι;

παμε μπας και καταλαβετε..

1ον) δεν ξερει κανεις ακομα τι θα γινει, ακομα και με τον chrome, δεν υπαρχει ουτε καν προσχεδιο, draft, πως το λενε;
2) κανεις δεν εχει ιδεα τι θα κανει η αλεπου, ειχαν πει οτι θα ακολουθουσαν κι αυτοι στην αρχη, μετα τα μαζεψαν, μυλος.. και
3) ολα αυτα θα ισχυσουν μετα απο 2-3 χρονια, γιατι αντε και βγηκε το 3, θα ειναι σε beta και παραλληλα θα παιζει και το 2,

οποτε; τι αγχωνεστε; σας πρηζουν τα σαιτ;

χεστηκατε!

αυτη ειναι η δουλεια των σαιτ, να γραφουν παπαριες για να πηγαινουμε να διαβαζουμε!

ανακεφαλαιωνω, αραχτε εκει που καθεστε και οταν ερθει η ωρα εκεινη θα αποφασισουμε,

ειναι παρα μα παρα πολυ νωρις ακομα!

First Chrome browser with Manifest V3 for extensions expected in late July

Μετα απο 2-3 χρονια ελεγες? Εγω λεω μεχρι τον Οκτωβριο, αν ισχυουν τα οσα λεει ο τυπος του ghacks (που συνηθως ισχυουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι το διάβασα κι εγώ αυτό, παρακολουθώ τα chrome extensions και τα παίρνω από πρώτο χέρι τα νέα, 2 χρόνια θα κάνει μέχρι να ενσωματωθεί πλήρως και να φύγει εντελώς το v2 έχω διαβάσει, σε πρώτη φάση θα τρέχουν παράλληλα/ταυτόχρονα, οπότε δεν θα έχουμε πρόβλημα, μην ξεχνάς ότι θα δώσουν χρόνο στους extensions developers να αλλάξουν κώδικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2-3 χρονια δεν θα το λεγα, αν ξεκινησανε να υλοποιουν το μανιφεστο στο codebase απο τωρα , μεσα 2020 θα εχει αντικαταστηθει πληρως το V2 στην stable εκδοση.

εγω εχω μεινει στον 74 απο τωρα, οποτε μεχρι να σταματησει να δουλευει τελειως δεν θα τον αλλαξω. το μονο που μενει να κανω ειναι να κατεβασω οτι addons χρειαζομαι απο το chrome store, πριν εξαφανιστουν οταν ερθει το V3.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος στο τελευταιο, κι εγω ολα τα extensions μου τα εχω "unpacked", κατεβασμενα δηλαδη,

εγω cent εχω βασικο (τυπου chromium) και τον chrome τον εχω και τον αναβαθμιζω,

αλλα δεν τον χρησιμοποιω,

και οι δυο "βλεπουν" τα ιδια unpacked extensions απο τον ιδιο φακελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει πότε θα υλοποιηθεί, αυτό που με ενοχλεί είναι η πρόθεση της google όποτε και αν εφαρμοστεί. Δεν ανέχομαι να με χειρίζονται έτσι. uninstall ο Chromium και επιστροφή στον Firefox.

Επεξ/σία από hariskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρατηστε μικρο καλαθι για Μοζιλα, ακομη δεν εχει παρει επισημη σταση για το θεμα. υποψιν οτι αυτη τη στιγμη πληρωνεται απο την Google για το search engine της, και εχει εδω και καιρο υιοθετησει την web api αρχιτεκτονικη του Chrome. και ηδη υπαρχουν σχολια απο προγραμματιστες της εταιρειας, περι θεματος ασφαλειας και ταχυτητας με τους ad blockers. γενικα δεν τους συμφερει να εναντιωθουν στα σχεδια του πελατη της.

imho, περιμενετε λιγο ακομη μεχρι να δουμε ποια θα ειναι η τελεσιδικη αποφαση της, οπως και του Edge Chromium, πριν προχωρησουμε σε αντικατασταση browser.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Killik . Θα πρότεινα να λοξοκοιτάμε vivaldi, opera και ms edge chromium πως θα κινηθούν.
Σχετικο thread για θέση της mozilla: https://discourse.mozilla.org/t/migrating-to-manifest-v3/35784/8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί έχω την εντύπωση ότι τα έχουμε ξαναπεί αυτά;

adguard έχω στο κινητό και κόβει τα πάντα, όταν σου λέω τα πάντα..

και dns blocking και filters, λες και έχω ublock στο chrome είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω (64αρι λινουξ με chromium, ff και opera), εχω δοκιμασει τους dns της adguard και δεν εμεινα ικανοποιημενος, μιας και περναγε αρκετη σαβουρα. Αντιθετα, στο κινητο (android 9) δουλευουν αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...