Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Unknown


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τεχνικά είναι απίστευτο πάντως το παιχνίδι και είναι και ελαφρύ.Δηλαδή μπορούν να το παίξουν άνετα και όσοι έχουν laptop.

μην μου λες τέτοια τώρα (μόλις άνοιξα το laptop στη δουλειά) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μωρέ εντάξει.Εγώ προσωπικά δεν πωρώθηκα.Μισή αποστολή ανα ημέρα παίζω σε iron mode.

fixed, και όποιος κατάλαβε κατάλαβε :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πράγματι, σε laptop το παίζω (ανάθεμα τα Windows 7, πρέπει να το πάρω απόφαση πως τα XP τα αποχαιρετώ...) και δύο ώρες που έπαιξα έτρεξε άψογα (με μόνη εξαίρεση ένα overwatch, όταν ο στρατιώτης δεν έστριψε στη σωστή κατεύθυνση, μόνο οι βολές του, και φάνηκε παράξενο).

 

Εξαιρετικά σταθερό αυτή την ώρα και πριν από λίγο ο Heavy μου έγινε Sergeant και απέκτησε και nickname. Θερίζει με το οπλοπολυβόλο, απέκτησε και suppression, θα γελάσουμε . Αλλά, ήδη στο classic μετράω απώλειες, στο impossible με ironman θα βγαίνουν τα μαστίγια.

 

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχ, κάνει το σημάδι με την χειροβομβίδα πιο δύσκολο. Όλο και λίγο θα σου ξεφύγει το ποντίκι και πάει.

 

Το οποίο θεωρώ καλό.

(Και επιστρέφω στο ****** meeting τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο το μαθαίνεις τόσο πιο πολύ σου αρέσει πάντως.Εχει αρκετά μεγάλο learning curve πάντως.Ακόμα δεν εχω δοκιμάσει όλες τις βασικές κινήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Χειροβομβίδα δεν έχω ρίξει ακόμη, προσπαθώ να μαζέψω νωρίς όσο περισσότερο υλικό μπορώ και οι εκρήξεις διαλύουν τα κομμάτια των όπλων.

 

Μου έτυχε ένας Έλληνας (Nico Kosta ή κάπως έτσι, έφαγε αλλαγή ονόματος με τη μία...) και με κάτι τραυματισμούς μου βγήκε sniper, 2 αποστολές, 4 kills και πήρε teamsight τώρα, για φονική μηχανή τον κόβω αν του στρώσω λίγο τα ποσοστά ευστοχίας.

 

Κι εκεί που λέω πως θα φτιάξω βασική ομάδα, ένα sectoid πετυχαίνει τον support μου δύο φορές πίσω από full cover (τη δεύτερη hunkered down και με smoke grenade να έχει σκάσει ανάμεσα) και τώρα πρέπει να βγάλω πάλι rookie σε αποστολή.

 

Με την ευκαιρία, έχει καταλάβει κανείς αν το specialization που παίρνουν οι στρατιώτες είναι τυχαίο ή έχει να κάνει με το αν και ποιες άλλες ειδικότητες υπάρχουν στην ομάδα;

 

Προσπαθώ εντωμεταξύ να αποφασίσω αν θα ρισκάρω να δώσω arc thrower στην Ουκρανή assault μου ή αν θα πάει στο rookie το ρίσκο της σύλληψης εξωγήινου.

 

Α, και πρέπει να φτιάξω και σχολή αξιωματικών, θέλω και ενέργεια, να δω τι θα γίνει και με τα σκάφη αναχαίτισης...Μόνο εύκολο δεν το λες το παιχνίδι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην σου πέσει αποστολή

 

bomb disposal σε νεκροταφείο

 

ενώ η μισή ομάδα είναι rookies λόγω τραυματισμών και είσαι ακόμα στην 4-5 αποστολή.

 

Αστά, τί 12-15 ώρες μας τσαμπουνάνε οι άλλοι. Ναι στο εύκολο και με cheats την uber ομάδα της Firaxis ίσως.

Σε classic iron man, δεν το βλέπω ούτε σε 200 ώρες να βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάθαμε μετά το fire τι κάνει και το overwatch!

Πιο πριν είχα καταλάβει τι ρόλο βαράνε και οι ασπιδούλες.

Έχω αρχίσει να τη βγάζω χωρίς απώλειες πάντως ενώ μέχρι τώρα είχα πάντα και μία απώλεια.

Εννοείται πάντα ότι παίζω στο πιο εύκολο level.

Εκτός από το πρόβλημα με τις χειροβομβίδες , καμιά φορά κολλάει σε dead end και μέσα στα headquarters και η μόνη λύση είναι save/load.

 

Πάντως το patch στην release day είναι καθαρά προμελετημένη κίνηση για να πετάξει έξω αυτούς που το έχουν σπασμένο.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To overwatch μπορεί να αποδειχτεί εξαιρετικά χρήσιμο για "πυρ και κίνηση", ειδικά σε εκείνες τις έξοχες καταστάσεις που βρίσκεις high cover με πλεονέκτημα ύψους.

 

Στο classic που παίζω έχω βγάλει κάποιες αποστολές χωρίς απώλειες, αλλά είναι φορές που ενώ κινούμαι αρκετά καλά, με πετυχαίνουν (την απώλεια του Support μου δεν μπορώ να τη χωνέψω ακόμη). Βέβαια, εκ των υστέρων λέω πως αν δε με απασχολούσε τόσο να διατηρήσω κάτι artifacts/tech που είχε ο χάρτης, μπορούσα να είχα ρίξει ρουκέτα να τα ρημάξω όλα και να γλίτωνε ο στρατιώτης...

 

 

Αλλά, αυτό είναι όλο το ζουμί ενός τέτοιου παιχνιδιού: να ζυγίζεις τα δεδομένα, να παίρνεις αποφάσεις και να ζεις με τις συνέπειές τους. Δεν έριξα τη ρουκέτα, κι έτσι επέστρεψα με πολύ υλικό και νέες τεχνολογίες στη βάση, αλλά χωρίς τον Karl.

 

Εντωμεταξύ, ψυχοπλάκωμα ο τοίχος. Και δεν ξέρω τι είναι χειρότερο, να κοιτάς τα ονόματα και να θυμάσαι γκάφες που έκανες ή να μη μπορείς να σκεφτείς τι καλύτερο θα μπορούσες να είχες κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μόλις επέστρεψα από αποστολή. Μου βγήκε απίστευτα η έμπνευση να δώσω τη μοναδική βελτιωμένη θωράκιση που είχα στο Heavy μου: ένα σιχαμένο Sectoid κατάφερε να τον πετύχει πίσω από high/low cover (γωνία) από πολύ μακριά (τα plasma rifles αυτή τη στιγμή είναι μεγάλο πρόβλημα με τις ελάχιστες τεχνολογίες που έχω) και μάλιστα critical 8αρα. 6+1 η υγεία του Heavy μου, αλλά το +2 της θωράκισης τον γλίτωσε..close call. Τώρα, θα είμαι 13 ημέρες χωρίς τον υπολοχαγό μου, αλλά από το να τον έβλεπα στον τοίχο...

 

Επίσης, μάλλον τυχαία είναι η ειδικότητα που παίρνουν οι στρατιώτες -απέκτησα Assault σε ομάδα που είχα ήδη τέτοιο στρατιώτη (ευτυχώς, γιατί και η βασική μου Assault τραυματίστηκε, ελαφρύτερα μεν, αλλά για 6 μέρες θα είναι off).

 

Eντωμεταξύ, ο Έλληνας sniper θερίζει εξωγήινους: 3 αποστολές, 8 kills, στο εξής θα πρέπει να τον προσέχω σαν τα μάτια μου, μιας και στην επόμενη αποστολή θα είναι ο μόνος υπαξιωματικός στην ομάδα, οι άλλοι αναρρώνουν και ο μόνος αξιωματικός μου...τα είπαμε, μην τα ξαναλέμε.

 

Τι θα κάνω χωρίς suppression είναι το θέμα, προβλέπω να εμπλουτίζεται ο τοίχος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...