Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη τις προηγουμενες γενιες κονσολων δεν ειχαμε σωστη gaming εμπειρια,τωρα εχουμε.

 

Τωρα που

πληρωνουμε το online

σχεδον καθε παιχνιδι εχει ακριβα season pass

βγαινουν remastered με το κιλο,επειδη δεν υπαρχει backward compatible δυνατοτητα στο playstation.

μειωθηκε η αυτονομια και ποιοτητα του dualshock

αναβαθμισμενες κονσολες

Οτι δηλαδη αλλο Uncharted,ratchet and clank,TheOrder,final fantasy xv βλεπουμε στο απλο ps4 και αλλο στο ps4 pro.

Κοινως δεν βλεπονται τα παιχνιδια απο την ασχημια τους στο ps4 και στο ps4 pro ως δια μαγειας(σε 1080p οθονη)ειναι πανεμορφα.....

 

Το Last of us ηταν απαρχαιωμενο τεχνικα οταν βγηκε στο ps3 ?Το ni no kuni?Το God of War ascension?

Μάλλον δεν είχε ps3 γι'αυτό βγάζει αυτή την συμπεριφορά, απαξίωση θα έλεγα για όσους δεν αγοράσουν το νέο pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο αυτο που γραφεις και αλλο αυτο που κανεις quote.

Το να το παρουμε με την νοοτροπια οτι πανε να δοκιμασουν κατι οι εταιριες και να δουν αν τους βγει ειναι απολυτως δεκτο και κατανοητο,καλη ωρα το PS VR.

 

Το να διαβαζουμε ομως οτι αυτα που ξεραμε μεχρι και πριν 3χρονια(στο console gaming παντα)να τα ξεχασουμε και οτι ετσι ειναι τωρα το console gaming και σε οποιον αρεσει,λυπαμαι αλλα θα βρει αρκετους(ειδικα τους πιο παλιους)τελειως καθετους. Τα περι αδυναμιας αντιμετωπισης της πραγματικοτητας δεν κολλανε πουθενα.Εμεις σαν καταναλωτες 

 

Αλλωστε κανεις δεν εχει διαφωνησει οτι το Ps4 pro ειναι πιο καταλληλο για 4κ τηλεοραση απο οτι το απλο ps4. Στα 1080p ειναι που ''κολλαει το σιδερο''.

 

 

Μπορεί να κατάλαβα λάθος το μήνυμα του παιδιού αλλά δεν νομίζω να ήθελε να πει ότι το PS4 Pro προσφέρει την σωστή gaming εμπειρία που δεν μπορούσε να προσφέρει το απλό PS4. Ούτε η ίδια η sony δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Απλά θέλοντας να προωθήσει της 4k τηλεοράσεις λάνσαρε και το PS4 Pro.. Νομίζω είναι τόσο απλό.

Και όπως συμπλήρωσα και στο προηγούμενο μου μήνυμα το μεγαλύτερο ποσοστό console gamer δεν ξέρει τι είναι το checkerboarding, frame pacing και το 90% αυτών που αναφέρονται στα video του DF. Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι ότι το απλό PS4 παίζει τα ίδια παιχνίδια με το Pro και είναι πιο φτηνό. Προσωπική μου άποψη αυτό και κρίνοντας από τους γύρους μου που είχαν 7 χρόνια ps3 και wii και ποτέ δεν τους άκουσα να λένε άντε να βγει το νέο ps4 να δούμε γραφικά. Τώρα όμως η σόνυ κοιτάει και το μικρό ποσοστό που θέλει το λίγο παραπάνω χωρίς να περιμένει τη νέα γενιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να κατάλαβα λάθος το μήνυμα του παιδιού αλλά δεν νομίζω να ήθελε να πει ότι το PS4 Pro προσφέρει την σωστή gaming εμπειρία που δεν μπορούσε να προσφέρει το απλό PS4. 

Τι να σου πω,εγω οτι γραφτηκε αναφερω.Ουτως ή αλλως υπονοουμενα με απροσωπη εξ αποστασεως επικοινωνια μεσω υπολογιστων δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα να καταλαβει καποιος.

 

Απλα δεν γινεται να διαβαζω σε τεχνολογικο forum οτι στην ουσια το console gaming που γνωριζαμε/ξεραμε και αγαπησαμε σαν hobby να το ξεχασουμε και να αγκαλιασουμε αυτη την μορφη του gaming που προσφερουν οι εταιριες ειτε μας αρεσει,ειτε οχι.

 

Αυτο το ρημαδο''vote with your wallets''δηλαδη τι απεγινε?Η αγοραστικη μας δυναμη που πηγε?

 

Γιαυτο και εν μερη δεν κατηγορω τις εταιριες για τις αναβαθμισμενες εταιριες γιατι ο κοσμος και ο χρονος θα κρινουν αν ειναι κατι το θετικο ή οχι,βεβαια σε σχεση με το πως ειχαμε συνηθισει το gaming πιο παλια ειναι μια αλλαγη που οσο και αν δεν θελουν να το παραδεχτουν οι εταιριες ψιλο διχαζουν(αναποφευκτα)την βαση χρηστων/πελατων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να δώσει άλλα 2 χρόνια γεμάτα στο Ps4, εστιάζοντας μόνο στα παιχνίδια και στην ανάπτυξη του VR που είναι όντως κάτι διαφορετικό και να να άφηνε τα 4k και κουραφέξαλα. Ας το έκανε μια και καλή σε 2 χρόνια με native 4k, όταν πλέον θα έχει διεισδύσει το 4k σε περισσότερα νοικοκυριά. Δεν νομίζω ότι ήταν και λαική απαίτηση να υποστηρίξει 4k ντε και καλά.

 

Η microsoft θεωρώ ότι το έπαιξε πιο έξυπνα σε αυτό το κομμάτι. Σε φάση πάρτε τώρα το S που κάνει το upscale σε 4k για να βολευτείτε οι όσοι θέλετε, αλλά τέλος '17 περιμένετε κάτι πραγματικά καλό.
Αν το χρόνο και τον κόπο που σπατάλησε η Sony στο PRO, τα επένδυε στον τομέα παιχνίδια και VR, θα βλέπαμε πολύ καλύτερα πράγματα και η κουβέντα σε αυτό το νήμα θα ήταν τελείως διαφορετική. Αλλά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την δε απαξιωση των τωρινων κονσολων φυσικα ουτε λογος.Σε μολις 3χρονια κυκλοφοριας του ps4,ειδαμε την αρχικη του τιμη των 400ευρω(σκετη κονσολα)να αγγιζει με το black friday με τα διαφορα bundle σχεδον τα 130ευρω σκετη η κονσολα,δηλαδη μιλαμε για πτωση το 1/4 απο οσο κοστιζε το 2013.

 

Το ps3 το 2009 που το ειχα παρει αγορασει λογω του Killzone 2 ειχε τοτε λιγο ακριβοτερα απο τα μισα χρηματα που ζηταγε το ps3 day one το 2006-2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για το ζητημα του οτι δεν γινονται αρκετα ποστ για games σε σχεση με PC εχω ξαναπει οτι ο λογος ειναι απλος.

 

Στα ποστ του PC ο κοσμος κυριως ασχολειται με το πως τρεχει ενα παιχνιδι στο συστημα του. Και ειναι και λογικο. Διαφορετικα configurations, κλπ.

 

Στις κονσολες απο την στιγμη που αναλυθει αν ενα παιχνιδι ειναι καλο η οχι δεν μενει να ειπωθουν και πολλα.

 

Γενικα λιγα παιχνιδια (Witcher, Dark Souls, Uncharted, Elite) κανουν πολλες σελιδες θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω,εγω οτι γραφτηκε αναφερω.Ουτως ή αλλως υπονοουμενα με απροσωπη εξ αποστασεως επικοινωνια μεσω υπολογιστων δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα να καταλαβει καποιος.

 

Απλα δεν γινεται να διαβαζω σε τεχνολογικο forum οτι στην ουσια το console gaming που γνωριζαμε/ξεραμε και αγαπησαμε σαν hobby να το ξεχασουμε και να αγκαλιασουμε αυτη την μορφη του gaming που προσφερουν οι εταιριες ειτε μας αρεσει,ειτε οχι.

 

Αυτο το ρημαδο''vote with your wallets''δηλαδη τι απεγινε?Η αγοραστικη μας δυναμη που πηγε?

 

Γιαυτο και εν μερη δεν κατηγορω τις εταιριες για τις αναβαθμισμενες εταιριες γιατι ο κοσμος και ο χρονος θα κρινουν αν ειναι κατι το θετικο ή οχι,βεβαια σε σχεση με το πως ειχαμε συνηθισει το gaming πιο παλια ειναι μια αλλαγη που οσο και αν δεν θελουν να το παραδεχτουν οι εταιριες ψιλο διχαζουν(αναποφευκτα)την βαση χρηστων/πελατων τους.

 

 

Ποια αγοραστική δύναμη μου λες; Δεν είδες τι έγινε στις προηγούμενες σελίδες; Όταν ο άλλος βαριέται να υπολογίσει εάν τον συμφέρει ένα bundle και κοροϊδεύει κάποιον που συγκρίνει τις τιμές για πια αγοραστική δύναμη μου λες.. 

 

Εάν κάποιος πιστεύει ότι έτσι ζει την απόλυτη gaming εμπειρία άσε τον να την ζει :-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς κυριοι το νημα εγινε μπάχαλο με το λιθαρακι το δικο μας σαφως. Πρωταιτια για αυτο το χαλι ομως ειναι η Σονυ. Ηταν ηλιου φαεινοτερο οτι θα διχασει τους gamers με το mid-gen upgrade. Οι κονσολες παραδοσιακα ηταν κλειστα συστηματα. Εβαζες το δισκάκι, επιανες το χειριστηριο κ επαιζες, οπως πολυ σωστα ανεφεραν κ ορισμενα παιδια πιο πάνω. Το εχουν μπερδέψει πολυ το πραγμα οι εταιρειες, εξυπηρετωντας φυσικα με τον καλυτερο τροπο τα δικα τους συμφέροντα.

Κ τα γραφω ολα αυτα χωρις καμια διαθεση επιθεσης σε οσα παιδια εχουν ανεβει στο τρενο του 4Κ. Εφοσον μπορουν καλως κανουν κ προσαρμοζονται. Μια χαρα gaming εμπειριες ομως εχουν να προσφερουν και τα βασικα μοντελα με παιχνιδια που ειναι τεχνικα αρτιοτατα.

Δεν εχουμε να μοιρασουμε τιποτα παικτες. Για το χομπυ μας συζητουμε εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να δώσει άλλα 2 χρόνια γεμάτα στο Ps4, εστιάζοντας μόνο στα παιχνίδια και στην ανάπτυξη του VR που είναι όντως κάτι διαφορετικό και να να άφηνε τα 4k και κουραφέξαλα. Ας το έκανε μια και καλή σε 2 χρόνια με native 4k, όταν πλέον θα έχει διεισδύσει το 4k σε περισσότερα νοικοκυριά. Δεν νομίζω ότι ήταν και λαική απαίτηση να υποστηρίξει 4k ντε και καλά.

 

Η microsoft θεωρώ ότι το έπαιξε πιο έξυπνα σε αυτό το κομμάτι. Σε φάση πάρτε τώρα το S που κάνει το upscale σε 4k για να βολευτείτε οι όσοι θέλετε, αλλά τέλος '17 περιμένετε κάτι πραγματικά καλό.

Αν το χρόνο και τον κόπο που σπατάλησε η Sony στο PRO, τα επένδυε στον τομέα παιχνίδια και VR, θα βλέπαμε πολύ καλύτερα πράγματα και η κουβέντα σε αυτό το νήμα θα ήταν τελείως διαφορετική. Αλλά....

Βασικα το ps4 pro επρεπε να ειχε βγει day one στα 600ευρω μια και καλη και να μην ειχαμε 2 διαφορετικες εκδοσεις.

Αυτο το λαθος της sony(και της αλλης κυριας)καθομαστε και τρωμε στα μουτρα.

Κοιταξαν πιο πολυ να ριξουν το κοστος της day one αγορας της κονσολας, και για να γινει αυτοαναγκαστικα εγινε περικοπη του hardware. Γιαυτο το λογο και το ps4 pro βγηκε με αρχικη τιμη τα 400ευρω και οχι τα 600. Δωσανε μεγαλη βαση στο κοστος της κονσολας λογω και του κραξιματος που ειχε πεσει κυριως λογω της υψηλης τιμης του ps3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εδώ που φτάσαμε ας ελπίσουμε τουλάχιστον η υποστήριξη να είναι σωστή, να μην απογοητευτούν όσοι έκαναν μετάβαση από το Ps4 σε Pro, και να δούμε να εστιάζει στον τομέα παιχνίδια, VR και το playstation plus να δώσει κανένα καλό παιχνίδι να παίζουμε τις γιορτές, ορίστε μας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια αγοραστική δύναμη μου λες; Δεν είδες τι έγινε στις προηγούμενες σελίδες; Όταν ο άλλος βαριέται να υπολογίσει εάν τον συμφέρει ένα bundle και κοροϊδεύει κάποιον που συγκρίνει τις τιμές για πια αγοραστική δύναμη μου λες.. 

 

Εάν κάποιος πιστεύει ότι έτσι ζει την απόλυτη gaming εμπειρία άσε τον να την ζει :-D  

Μα και εγω εχω Pc που υποστηριζει 4κ και εχω παιξει αρκετα παιχνιδια αλλα και ps4 δεν ειναι οτι κραζω γιατι εχω πχ μονο Wii U και ολα αυτα μου φενονται εξωγηινα.

Ουτε ειπα οτι κακως οσοι πηραν το ps4 pro λογω των 4κ τηλεορασεων που ειχαν κακως το εκαναν.

 

Απλα δεν γινεται να λεμε Ναι σε οτι θελουν να πανε να περασουν οι εταιριες.

 

Την πρωτη γενια που η Sony χρεωνει για το Online,ανεβαζει χωρις λογο την online συνδρομη ευτυχως προς το παρον μονο για Αμερικη. Δεν ειναι οτι και παλι η αυξηση σαν ποσο ειναι τεραστια,αλλα ειναι μια κατακριτεα κινηση απο την στιγμη που δεν προσφερει εστω 1 παραπανω δωρεαν παιχνιδι(εστω indie)https://gamerant.com/playstation-plus-price-increase/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάστε παιδιά, την εποχή που πηγαίναμε στα ηλεκτρονικά (για τους πάνω από 30).

 

Με το δεκαρικάκι έπαιζα bubble bobble , ούτε patch, ούτε γραφικά, ούτε τίποτα. Ήρθαν τώρα οι νέοι με τις ενδιάμσεσε γενιές και λοιπές αηδίες.

 

Ακόμη θυμάμαι το πρώτο μου sega master system (1987). Πόσο πολύ κράτησε όταν βγήκε το mega drive (1990), μετά στο Sega CD (1993, ενδιάμέση αναβάθμιση). Συνέχεια είχε το Saturn (1995) το οποίο κράτησε μέχρι το 1999, όπου βγήκε το dreamcast.

 

Τώρα τι, κάθε 3 χρόνια νέα κονσόλα.

 

Remember? Member...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιχνίδια φτιάχνονται και θα φτιάχνονται για κάμποσο καιρό ακόμα με βάση τον ελάχιστο κοινό παρανομαστή, που είναι το OG Xbox One.

Αυτο ειναι το ζουμι της υποθεσης πλεον.Το βλεπουμε καλη ωρα και με το δημοφιλες Final Fantasy XV.Η βαση που θα δινεται θα ειναι να βγαινει το παιχνιδι και να τρεχει αξιοπρεπως(δηλαδη 1080p 30fps μιας και μιλαμε για ps4) αρχικα στις πιο αδυναμες κονσολες,και μετα θα ειναι στην κριση του developer για το αν θα προσπαθησει να εκμεταλλευτει την παραπανω δυναμη του ps4 pro με μελλοντικα patch/updates και σε τι βαθμο θα την υποστηριζει αυτη,ειτε απο πλευρας αναλυσης,ειτε ρυθμισεων,ειτε fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να θυμηθούμε πότε άλλοτε έγιναν ενδιάμεσες αναβαθμίσεις και σε μια άλλη εταιρεία.

 

Gameboy --> gameboy color

Gameboy advanced --> gameboy advanced sp

nintento ds --> nintendo dsi

nintendo 3ds --> 3ds xl --> 2ds --> new 3ds ...

 

Τελικά αυτό το ενδιάμεσο στάδιο αναβάθμισης είναι τωρίνό φαινομενο, όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...