Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω παίξει καμιά 70αριά ώρες ώς τώρα. Μια χαρά παιχνίδι είναι. Ειδικά αν σου αρέσει η Bioware συνταγή, θα σου αρέσει σίγουρα κι αυτό. Αρκετά ευέλικτο role playing aspect, καλογραμμένο σε γενικές γραμμές, ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Σε γράψιμο ίσως να είναι ό,τι καλύτερο έχει κάνει η Bioware μαζί με το Mass Effect 2 στη μετά-BG εποχή. Υπάρχει κάμποσο filler υλικό όσον αφορά τα collectibles (φυτά, ορυκτά κλπ), και τα κλασικά χαζά fetch quests που έχουν όλα αυτά τα παιχνίδια, αλλά μπορείς να ασχολείσαι με αυτά όσο και όποτε θες συνήθως (δεν έχει κανένα trophy δεμένο με το να μαζέψεις χίλια φυτά, ξέρω 'γώ :P ). Το combat του είναι κάπως meh, αλλά αρκετά καλύτερο από του 2 ακόμα κι έτσι. 

 

Στα τεχνικά, όμορφο παιχνίδι είναι πολύ. Δεν έχω συναντήσει κάτι σοβαρό, πέρα από λίγα τυχαία glitches σε animations.

 

Τα μούσια του δε μου αρέσουν μόνο :D

 

Επίσης, στο character creation μπορείς να φτιάξεις πολύ αστεία πράγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παίξει καμιά 70αριά ώρες ώς τώρα. Μια χαρά παιχνίδι είναι. Ειδικά αν σου αρέσει η Bioware συνταγή, θα σου αρέσει σίγουρα κι αυτό. Αρκετά ευέλικτο role playing aspect, καλογραμμένο σε γενικές γραμμές, ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Σε γράψιμο ίσως να είναι ό,τι καλύτερο έχει κάνει η Bioware μαζί με το Mass Effect 2 στη μετά-BG εποχή. Υπάρχει κάμποσο filler υλικό όσον αφορά τα collectibles (φυτά, ορυκτά κλπ), και τα κλασικά χαζά fetch quests που έχουν όλα αυτά τα παιχνίδια, αλλά μπορείς να ασχολείσαι με αυτά όσο και όποτε θες συνήθως (δεν έχει κανένα trophy δεμένο με το να μαζέψεις χίλια φυτά, ξέρω 'γώ :P ). Το combat του είναι κάπως meh, αλλά αρκετά καλύτερο από του 2 ακόμα κι έτσι. 

 

Στα τεχνικά, όμορφο παιχνίδι είναι πολύ. Δεν έχω συναντήσει κάτι σοβαρό, πέρα από λίγα τυχαία glitches σε animations.

 

Τα μούσια του δε μου αρέσουν μόνο :D

 

Επίσης, στο character creation μπορείς να φτιάξεις πολύ αστεία πράγματα.

 

Οκ,θα ασχοληθω και ελπιζω να μου αρεσει.Δεν εχω ξαναπαιξει τετοιου ειδους game και ειμαι ασχετος σε αυτο το ειδος.

 

Και για Bloodborne ειχα σκεφτει αλλα διαβαζω οτι παρ'ολο που ειναι παιχνιδαρα που ξεχωριζει ειναι πολυ δυσκολο.Χρειαζεται αρκετη υπομονη που δεν ξερω αν την εχω.

 

Ισως καποια στιγμη να παρω το Witcher 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι το εχετε παιξει πιστευετε οτι αξιζει?Εχει προβληματα μετα το update?Πχ drop frame?

 

Εκανα αναζητηση αλλα δεν υπαρχει θεμα για το συγκεκριμενο παιχνιδι.Μου κανει εντυπωση που δεν "ακουγεται" και δεν σχολιαζεται στο φορουμ.

 

Η ερώτηση σου είναι ακριβώς ο λόγος για την κατάντια των forum. Από όλα τα πιθανά που θα μπορούσες να ρωτήσεις (αν το παιχνίδι είναι καλό, μεγάλο, κτλ), το μόνο που σε απασχολεί είναι τα framedrops.

 

Εφόσον δεν έχει, οι μεγάλοι gamers δεν ασχολούνται. Είναι πιο σημαντικό φαίνεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση εχώ το πσ4 και θέλω να την σύνδεσω με μια οθονη απο PC η οποία δεν έχει HDMI αλλά VGA θύρα πως μπορω να το κάνω αυτό για να έχει και ηχο ? Στο πσ3 το ξέρω το κολπο αλλά είχε scart και με πατέντα το συνδεα με τα ηχεία αλλά τώρα :( τη μπορω να κάνω?

Επεξ/σία από mojo jojo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση σου είναι ακριβώς ο λόγος για την κατάντια των forum. Από όλα τα πιθανά που θα μπορούσες να ρωτήσεις (αν το παιχνίδι είναι καλό, μεγάλο, κτλ), το μόνο που σε απασχολεί είναι τα framedrops.

Εφόσον δεν έχει, οι μεγάλοι gamers δεν ασχολούνται. Είναι πιο σημαντικό φαίνεται.

Μην γινεσαι υπερβολικος.Η καταντια των φορουμ ειναι υποκειμενικος και γενικος ορος για τον καθενα.Προφανως αναφερεσαι σε ατομα που ψαχνουν το τελειο και θα βρουν κατι να γκρινιαζουν σε οποιοδηποτε game.Με αποτελεσμα να υπαρχουν διαφωνιες,κοντρες κλπ.Που μετρανε τα frames και τα specs.

 

Δεν εχω τετοια τρελα,εχω παιξει και παιζω ακομα games και στο PS3.Κατωτερα του Dragon Age.Ουτε συμμετεχω σε κοντρες μεταξυ των gamers.

 

Ειχα μιλησει με κανα 2 ατομα που το ειχαν παιξει και ηξερα οτι ειναι μεγαλο σε διαρκεια και καλο κατα την γνωμη τους,οποτε το προσπερασα και ρωτησα εδω αν εχει καποιο τεχνικο προβλημα που θα ηταν αισθητο και θα εκανε το παιχνιδι χαλια.

 

Το συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι καλο σε γενικες γραμμες και πολυ μεγαλο σε διαρκεια αλλα θα μπορουσε να εχει καποια απλα πραγματα που θα το εκαναν καλυτεροΣτοιχεια που τα εχουν games πιο παλια.

 

Επισης τα γραφικα του δεν με εντυπωσιασαν,μου θυμισαν καποια games του PS3 που βγηκαν στο τελος και εκμεταλλευτηκαν ολη την δυναμη της κονσολας.Θα μπορουσαν να ειναι και καλυτερα μαλλον αλλα ισως επειδη το game εχει βγει και για PS3.Ισως ετσι ειναι αυτου του ειδους τα games.

 

Ειναι τυχαιο που οσα games εχουν βγει μονο για PS4 ειναι ανωτερα τουλαχιστον σε γραφικα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έχει κάποια επίπτωση το ότι το παιχνίδι βγήκε και στις παλιές κονσόλες στο πόσο φιλόδοξο θα μπορούσε να είναι οπτικά, αλλά για τόσο ανοιχτό κόσμο που έχει εγώ νομίζω ότι μια χαρά είναι τα γραφικά του. Αισθητικά, υπάρχουν κάποια πράγματα που, για τα γούστα μου, θα μπορούσαν να βελτιωθούν (το πόσο γυαλιστερές είναι κάποιες επιφάνειες, για παράδειγμα, ειδικά κάποια ρούχα), όπως και οι τρίχες πάσης φύσεως, αλλά αυτά είναι λίγο "τρίχες" :P

 

Επίσης, αν συγκρίνεις μεταξύ τους last gen/current gen εκδόσεις του συγκεκριμένου, τόσο του Inquisition όσο και των 1-2, η διαφορά είναι τεράστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στοιχεια που εγραψα πιο πανω οτι του λειπουν ειναι:

 

1)Δεν σπανε τα βαρελια-αντικειμενα. 2)Δεν κανει roll ο παιχτης.

 

3)Ο τροπος που παιρνει ο παιχτης το loot ειναι χαλια.Επισης οπως φαινονται τα loot που ειναι κολλημενα στα βραχια,σαν ζωγραφιες.

 

4)Ειδα λιγο το μενου ρυθμισεων και νομιζω πως ειναι φτωχο,προχειρο.Πχ δεν σου δειχνει το controller map.

 

5)Ο τροπος που πηδαει ο παιχτης ειναι καπως ατσουμπαλος.

 

6)Ο τροπος που φαινονται οι εχθροι.

 

Γενικα μου θυμισε παιχνιδι του PS3,πχ το Lord Of The Rings.Το Tomb Raider στο PS3 που επαιξα ειχε καλυτερη κινηση και γραφικα.

 

Αυτο που μου αρεσε ειναι το πως δειχνει τον παιχτη στο Pause screen αν δεν κανω λαθος και το πλουσιο μενου στα skills πχ.Και οτι χειριζεσαι ανα πασα στιγμη και διαφορετικο παιχτη.

 

2-3 ωρες το επαιξα.Ισως με κρατησει,δεν ξερω.

 

Παντως δεν νομιζω οτι αξιζει τα 50€+ που ειχε οταν κυκλοφορησε.Φανταζομαι ποσο χαλια ειναι στο PS3.

 

Μεχρι τωρα αυτα που ξεχωρισαν ειναι το The Order(γραφικα,λεπτομερεια και ατμοσφαιρα),Το Bloodborne και το Witcher 3 που εχει και αυτο τα μειονεκτηματα του,πχ δειχνει τα προσωπα σαν κουκλες στα animations και παραπονιουνται καποιοι για την κινηση του παιχτη.

 

Ισως απο το 2016 να βγουν παιχνιδια που θα ξεχωριζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι πολλα απο τα παιχιδια που παιρνουμε (αν οχι ολα δεν ξερω) εχουν απο μεσα ενα σαν serial number Να το πω..αυτο ν αφανταστω ειναι για χρηση ονλινε?Αν ναι υπαρχει περιπτωση να εχει φαει ban?θελω να καταληξω στο εξης οτι εαν παρω απο καποιον ενα μεταχειρισμενο μπορει να μπορω να παιξω? Η λεω μπουρδες και ειναι για αλλο πραγμα αυτος ο σειριακος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AntiCamber, συγκρίνεις μεταξύ τους τελείως άσχετα παιχνίδια. 

 

Υποθέτω πως οι εντυπώσεις σου πηγάζουν από το γεγονός ότι δεν έχεις ξαναπαίξει τέτοιου είδους παιχνίδια. Για αρχή, το roll δεν έχει καμία χρησιμότητα να υπάρχει σε ένα παιχνίδι που οι ρίζες του είναι στο DnD aka όλη η μάχη είναι ζαριές. Τα destructible items, επίσης, το μόνο που θα κατάφερναν θα ήταν να βαρύνουν το παιχνίδι χωρίς να προσθέτουν κάτι ουσιαστικό. Και με το ουσιαστικό εννοώ να υπάρχει κάποιος gameplay mechanic λόγος να γίνεται αυτό, πέρα από το να φαίνεται εντυπωσιακό τα πρώτα 10 λεπτά. 

 

"Ο τρόπος που παίρνει το loot είναι χάλια". Τι εννοείς με αυτό; Μια χαρά είναι ο τρόπος που κάνεις loot, και μενού ανοίγει να δεις τι υπάρχει, και επιλέγεις ό,τι θες, και το remaining inventory σού δείχνει. Κακό loot system είχε το Witcher 2, τόσο στο PC όσο και στο 360, αλλά ειδικά στο 360, όπου μάζευε τα πάντα χωρίς να βλέπεις καν τι μαζεύεις. Το μόνο που ίσως θα μπορούσε να προστεθεί σε αυτό είναι να μπορείς άμεσα να κάνεις συγκρίσεις αντικειμένων με ό,τι έχεις equipped, αλλά από ένα σημείο και μετά τα μαθαίνεις τα όπλα και τον εξοπλισμό και μπορείς να κάνεις επιλογές στο loot χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις inventory. Τα φυτά και τα ορυκτά είναι όντως λίγο φάση "ανοίξαμε τον χάρτη και πετάξαμε τυχαία αντικείμενα παντού", και είναι ακριβώς αυτό που εννοούσα με το filler περιεχόμενο.

 

Το μενού επιλογών κάθε άλλο παρά φτωχό είναι, πάντως. Εχει αρκετές επιλογές όσον αφορά το παιχνίδι το ίδιο. Το αν σου δείχνει το controller map ή όχι δεν είναι και τόσο σημαντικό, από τη στιγμή που κάτω δεξιά, ενώ παίζεις, υπάρχουν mapped όλα σου τα abilities. Τι άλλο να σου δείξει παραπάνω στο μενού σχετικά με αυτό δηλαδή;

 

Το άλμα είναι λίγο ατσούμπαλο, ναι. Και είναι και λίγο γελοίο το πώς καταλήγεις να πηδάς σαν κατσίκι a la Skyrim για να φτάσεις μερικά πράγματα.

 

Με τον "τρόπο που φαίνοται οι εχθροί" τι εννοείς;

 

Τέλος, αυτή η καραμέλα "δεν αξίζει τα 50 ευρώ όταν κυκλοφόρησε" έχει καταντήσει χειρότερη από την γκρίνια για τα γραφικά, κατά τη γνώμη μου. Βγαίνει ένα παιχνίδι πανέμορφο με μικρή διάρκεια "δεν αξίζει τα λεφτά". Βγαίνει ένα τεράστιο RPG με άπειρο γράψιμο, χαρακτήρες και world building, 100+ ώρες παιχνίδι χωρίς να μετράω τα filler, πάλι "δεν αξίζει τα λεφτά του" επειδή δεν έχει γραφικά σαν το The Order. Like, seriously, dude?!  :blink:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AntiCamber, συγκρίνεις μεταξύ τους τελείως άσχετα παιχνίδια. 

 

Υποθέτω πως οι εντυπώσεις σου πηγάζουν από το γεγονός ότι δεν έχεις ξαναπαίξει τέτοιου είδους παιχνίδια. Για αρχή, το roll δεν έχει καμία χρησιμότητα να υπάρχει σε ένα παιχνίδι που οι ρίζες του είναι στο DnD aka όλη η μάχη είναι ζαριές. Τα destructible items, επίσης, το μόνο που θα κατάφερναν θα ήταν να βαρύνουν το παιχνίδι χωρίς να προσθέτουν κάτι ουσιαστικό. Και με το ουσιαστικό εννοώ να υπάρχει κάποιος gameplay mechanic λόγος να γίνεται αυτό, πέρα από το να φαίνεται εντυπωσιακό τα πρώτα 10 λεπτά. 

 

"Ο τρόπος που παίρνει το loot είναι χάλια". Τι εννοείς με αυτό; Μια χαρά είναι ο τρόπος που κάνεις loot, και μενού ανοίγει να δεις τι υπάρχει, και επιλέγεις ό,τι θες, και το remaining inventory σού δείχνει. Κακό loot system είχε το Witcher 2, τόσο στο PC όσο και στο 360, αλλά ειδικά στο 360, όπου μάζευε τα πάντα χωρίς να βλέπεις καν τι μαζεύεις. Το μόνο που ίσως θα μπορούσε να προστεθεί σε αυτό είναι να μπορείς άμεσα να κάνεις συγκρίσεις αντικειμένων με ό,τι έχεις equipped, αλλά από ένα σημείο και μετά τα μαθαίνεις τα όπλα και τον εξοπλισμό και μπορείς να κάνεις επιλογές στο loot χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις inventory. Τα φυτά και τα ορυκτά είναι όντως λίγο φάση "ανοίξαμε τον χάρτη και πετάξαμε τυχαία αντικείμενα παντού", και είναι ακριβώς αυτό που εννοούσα με το filler περιεχόμενο.

 

Το μενού επιλογών κάθε άλλο παρά φτωχό είναι, πάντως. Εχει αρκετές επιλογές όσον αφορά το παιχνίδι το ίδιο. Το αν σου δείχνει το controller map ή όχι δεν είναι και τόσο σημαντικό, από τη στιγμή που κάτω δεξιά, ενώ παίζεις, υπάρχουν mapped όλα σου τα abilities. Τι άλλο να σου δείξει παραπάνω στο μενού σχετικά με αυτό δηλαδή;

 

Το άλμα είναι λίγο ατσούμπαλο, ναι. Και είναι και λίγο γελοίο το πώς καταλήγεις να πηδάς σαν κατσίκι a la Skyrim για να φτάσεις μερικά πράγματα.

 

Με τον "τρόπο που φαίνοται οι εχθροί" τι εννοείς;

 

Τέλος, αυτή η καραμέλα "δεν αξίζει τα 50 ευρώ όταν κυκλοφόρησε" έχει καταντήσει χειρότερη από την γκρίνια για τα γραφικά, κατά τη γνώμη μου. Βγαίνει ένα παιχνίδι πανέμορφο με μικρή διάρκεια "δεν αξίζει τα λεφτά". Βγαίνει ένα τεράστιο RPG με άπειρο γράψιμο, χαρακτήρες και world building, 100+ ώρες παιχνίδι χωρίς να μετράω τα filler, πάλι "δεν αξίζει τα λεφτά του" επειδή δεν έχει γραφικά σαν το The Order. Like, seriously, dude?!  :blink:

 

Δηλαδη η κινηση roll και αν θα εσπαγαν τα αντικειμενα θα "βαρυνε το παιχνιδι"?Με αυτα τα 2 απλα πραγματα?Αν ειναι ετσι τα RPG Open World τοτε παω πασο.

 

Εννοω οτι οταν ο παιχτης παιρνει το loot απο τον βραχο,ειναι πιο μακρια απο το loot.Και οτι τα loot που ειναι στα σεντουκια δεν ανοιγουν.

 

Σχετικα με το ποσο αξιζει το game ειναι υποκειμενικο,ok.

 

Μου λες οτι συγκρινω ασχετα μεταξυ τους τελειως ασχετα παιχνιδια.Θα ηταν σωστο να το συγκρινουμε με το Witcher 3?Εκει γιατι εχει roll και μαλλον καλυτερα γραφικα?Ιδια κατηγορια παιχνιδιου δεν ειναι?Μηπως επειδη δεν βγηκε και για το PS3?Πιστευεις οτι δεν γινεται να βγαλουν τετοιου ειδους παιχνιδι πιο βελτιωμενο?Η κονσολα πιστευω οτι εχει παραπανω δυνατοτητες.

 

Νομιζω πως ειναι φυσιολογικο να μου φαινεται καπως το παιχνιδι γιατι οπως εγραψα δεν εχω ξαναπαιξει τετοιου ειδους.Αλλα δεν το εβγαλα αχρηστο.Απλα πρεπει να παιξω λιγες ωρες για να το συνηθισω οπτικα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ρε συ, αλλά όταν έχεις παίξει 2 ώρες από ένα παιχνίδι 100+ ωρών και λες ότι δεν αξίζει τα λεφτά του, είναι κάπως, δε νομίζεις;

 

Το Witcher έχει rolls επειδή το απαιτεί το lore του, όπως και τις πιρουέτες κι όλα αυτά που αν τα αφαιρούσαν θα έκαναν πιο σφιχτή τη μάχη, αλλά θα το απομάκρυναν από τις ρίζες του. Το ότι είναι πιο όμορφο σίγουρα έχει να κάνει με το ότι είναι καθαρό current-gen, ναι, αλλά έχει να κάνει και με το ταλέντο του στούντιο, πιστεύω. Αν δεις το Witcher 2 στο 360, για παράδειγμα, ήταν άπειρα πιο προσεγμένο σε λεπτομέρειες, ειδικά στους χαρακτήρες, από τα περισσότερα παιχνίδια της γενιάς του.

 

Οσο για αυτό που είπα ότι θα βάρυνε το παιχνίδι, εννοώ σε επίπεδο engine. Σκέψου τα Souls και το BB, ας πούμε, με όλα αυτά που σπάνε και με τα ragdoll physics και θα καταλάβεις τι εννοώ. Πέρα από αυτό, όμως, έτσι όπως τα έγραψες πριν ήταν σαν να έβγαζες σκάρτο το παιχνίδι επειδή δεν έχει το controller map στο μενού και δε σπάνε τα βαρέλια, ή δεν έχει ρεαλιστικό animation στο looting.

 

Αν υπάρχει μια σοβαρή και σημαντική κριτική να γίνει στο παιχνίδι είναι στην απλοποίηση του party AI. Αυτό είναι σοβαρό ατόπημα, για μένα. Οπως και η αφαίρεση του healing magic, που δε βγάζει κανένα νόημα ούτε καν σε επίπεδο lore. Γι' αυτά τα δύο εγώ θα έκοβα 2 με 3 βαθμούς από το παιχνίδι. Τα άλματα και οι κωλοτούμπες δεν έχουν καμία σημασία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ρε συ, αλλά όταν έχεις παίξει 2 ώρες από ένα παιχνίδι 100+ ωρών και λες ότι δεν αξίζει τα λεφτά του, είναι κάπως, δε νομίζεις;

 

Το Witcher έχει rolls επειδή το απαιτεί το lore του, όπως και τις πιρουέτες κι όλα αυτά που αν τα αφαιρούσαν θα έκαναν πιο σφιχτή τη μάχη, αλλά θα το απομάκρυναν από τις ρίζες του. Το ότι είναι πιο όμορφο σίγουρα έχει να κάνει με το ότι είναι καθαρό current-gen, ναι, αλλά έχει να κάνει και με το ταλέντο του στούντιο, πιστεύω. Αν δεις το Witcher 2 στο 360, για παράδειγμα, ήταν άπειρα πιο προσεγμένο σε λεπτομέρειες, ειδικά στους χαρακτήρες, από τα περισσότερα παιχνίδια της γενιάς του.

 

Οσο για αυτό που είπα ότι θα βάρυνε το παιχνίδι, εννοώ σε επίπεδο engine. Σκέψου τα Souls και το BB, ας πούμε, με όλα αυτά που σπάνε και με τα ragdoll physics και θα καταλάβεις τι εννοώ. Πέρα από αυτό, όμως, έτσι όπως τα έγραψες πριν ήταν σαν να έβγαζες σκάρτο το παιχνίδι επειδή δεν έχει το controller map στο μενού και δε σπάνε τα βαρέλια, ή δεν έχει ρεαλιστικό animation στο looting.

 

Αν υπάρχει μια σοβαρή και σημαντική κριτική να γίνει στο παιχνίδι είναι στην απλοποίηση του party AI. Αυτό είναι σοβαρό ατόπημα, για μένα. Οπως και η αφαίρεση του healing magic, που δε βγάζει κανένα νόημα ούτε καν σε επίπεδο lore. Γι' αυτά τα δύο εγώ θα έκοβα 2 με 3 βαθμούς από το παιχνίδι. Τα άλματα και οι κωλοτούμπες δεν έχουν καμία σημασία :P

 

 

Παιζω το παιχνιδι εδω και μερικες ωρες και συμπεραινω οτι εχεις δικιο σε αυτα τα 2 μειονεκτηματα.

 

Party AI εννοεις την τεχνητη νοημοσυνη των αλλων 3 παιχτων σωστα?Πχ αντι να τραβηχτουν προς τα πισω πανε πολυ μπροστα και χανουν.

 

Healing magic εννοεις που δεν κανει healing τους αλλους παιχτες αυτος που χειριζεσαι?Και πρεπει να αλλαζεις παιχτη?

 

Ειναι παιχνιδι που πρεπει να το παιξεις καποιες ωρες για να καταλαβεις τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα του.

 

Εχω "κολλησει" σε 1 rift και δεν βγαινει.Νομιζω οτι πρεπει να βγει για να συνεχισει το παιχνιδι.

 

Online αξιζει με αλλους η ειναι μπερδεμα?Εκει παιζεις αλλα missions και χαρτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα παλιότερα παιχνίδια το AI του κάθε χαρακτήρα ήταν παραμετροποιήσιμο, από το τι απόσταση να κρατάει και πόσο επιθετικός να είναι μέχρι με τι σειρά να χρησιμοποιεί abilities και σε τι περιπτώσεις. 

 

Παράδειγμα από το Origins:

 

morpheusDragonAge01Full.jpg

 

 

Στο Inquisition μόνο τα potions, το στόχο και ποια abilities να προτιμά μπορείς να ορίσεις. 

 

Healing magic εννοώ healing spells. Οι mages στα προηγούμενα παιχνίδια είχαν κανονικά healing spells στο Creation school, και είχες κανονικό healer μες στο party, όχι απλώς έναν support mage να κάνει buff/debuff. Το μόνο που έχουν κρατήσει, ευτυχώς, είναι το να επαναφέρεις knocked out party members. Τα potions, επίσης, δεν ήταν shared. Η αλλαγή των spells χωρίς καν να στηρίζεται στο lore - απ' όσο ξέρω, δηλαδή, μπορεί να μου έχει διαφύγει τελείως - είναι τελείως ανόητη και περίεργη. Τo shared potion pool ίσως να μην ήταν θέμα αν το combat ήταν όσο ελέγξιμο ήταν στο Origins. 

 

Γενικά, όσο το βελτίωσαν σε όλα τα υπόλοιπα, τόσο έκαναν κάτι αψυχολόγητες αλλαγές σε πράγματα που λειτουργούσαν και τα έκαναν χειρότερα. Δε χαλάνε το παιχνίδι, θεωρώ, αλλά κάνουν τα επαναλαμβανόμενα playthroughs σε υψηλότερη δυσκολία απαγορευτικά. Σκόπευα να το ξεκινήσω στο Nightmare difficulty, ας πούμε, αλλά όταν είδα πώς είχαν κάνει το combat το κατέβασα στο Normal να απολαύσω όλα τα υπόλοιπα του παιχνιδιού χωρίς να εκνευρίζομαι.

 

Δεν είμαι σίγουρος σε ποιο rift είσαι. Γενικά, αν κάποιο rift δε βγαίνει, ίσως είσαι underlevelled ή ίσως δεν έχεις αρκετά ισορροπημένο party. Δοκίμασε και να δίνεις εντολές στον καθένα, ώστε να μην πηγαίνουν οι ranged/mages και χώνονται μες στο ξύλο. Η από πάνω κάμερα - αυτή για την οποία πατάς το touchpad - είναι χρήσιμη στα rifts αν δυσκολεύουν. Στέλνεις το χαρακτήρα σου να κάνει disrupt το rift, έναν warrior τουλάχιστον να τον καλύπτει και crowd control με ranged characters. 

 

Το online μου φαίνεται πολύ βαρετό. Απλώς παίζεις κάποιους χάρτες - που υπάρχουν στο παιχνίδι - όπου έχεις κάποια missions σε φάση "προστάτεψε τον τάδε" ή "βρες το τάδε πράγμα" και καταλήγουν σε ένα horde-like σκηνικό με 5 waves. Χρήσιμο για να δοκιμάσεις διαφορετικούς χαρακτήρες και abilities, να δεις τι σου αρέσει ή τι σου είναι χρήσιμο στο campaign, αλλά, γενικά, χαμένη ευκαιρία μου φάνηκε. Δοκίμασέ το, δε χάνεις τίποτα (εκτός από χρόνο :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος,οπως τα λες ειναι.

 

Τωρα ειμαι σε φαση που κανω crafting,upgrades κλπ γιατι αλλιως δεν γινεται  να συνεχισω και να βγαλω το rift,μπορει να χρειαστει να κανω και farming για να ανεβω level.

 

Οι παιχτες μου ειναι level 6 και νομιζω το rift ειναι level 12.Πηγα "γυμνος" και εφαγα ξυλο,δεν επεφταν με τιποτα.

 

Το παιχνιδι γινεται αρκετα ενδιαφερον επειδη εχει πολλα πραγματα να κανεις με crafting,upgrades,weapons+abilities,tactics κλπ.

 

Ειναι αλλη φαση το παιχνιδι,πολλες ωρες.

 

Ξερεις αν το παιχνιδι εχει stash?

 

Σε αυτο το rift ημουν στο 1ο part:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο ζόρικο το συγκεκριμένο rift αν είσαι χαμηλό level, ναι. Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι farming, πάντως, προχώρα κάνε quests και γύρνα αργότερα σε όποια rifts σε δυσκολεύουν. Δεν είναι φτιαγμένες οι περιοχές για να τις καθαρίζεις πλήρως πρώτη φορά που περνάς από εκεί. Θα επιστρέψεις ξανά αργότερα, τόσο για rifts όσο και για αποστολές που θα εμφανιστούν αργότερα. Υπάρχει κι άλλο ένα rift στα Hinterlands κάτω αριστερά στον χάρτη μέσα σε μια σπηλιά που θα σου πρότεινα επίσης να αποφύγεις προς το παρόν.

 

Εχει stash, αλλά το αποκτάς αρκετές ώρες αργότερα. Μη σε προβληματίζει ιδιαίτερα, βρίσκεις πολύ καλύτερο εξοπλισμό αργότερα. Πούλα ό,τι δε χρησιμοποιείς τώρα, εκτός κι αν είναι unique item (αν και δε θυμάμαι να βρίσκεις πολλά τέτοια νωρίς). Μια συμβουλή μόνο, πριν πουλήσεις valuables να κάνεις hand in items for research και να τσεκάρεις και Inquisition Requisitions, για να αποφύγεις να πουλήσεις κατά λάθος κάτι που σου είναι χρήσιμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...