Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, από τρύπες άλλο τίποτα... είχα δει στο NeoGAF τον Wario64 να έχει στακάρει μέχρι το 2030 με αυτές τις δωρεάν του 1 μήνα που κανονικά δεν κάνουν stacking. Ποιός ξέρει τι κόλπο βρήκε... πάντως ban δεν έφαγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε συ κοροϊδία θεωρώ το 4Κ με 1080p textures, γιατί δεν είναι πραγματικό 4K. Πώς να το κάνουμε δηλαδή; Θέλω 4Κ assets, αλλιώς τι να το κάνω; Κοροϊδία είναι και το 1080p του KZ-SF MP που δεν είναι 1080p αλλά 960x1080 interlaced. Δεν έχω double standards. Εσύ γιατί κάνεις τα στραβά μάτια στα του οίκου σου;

Γιατί άλλη "κοροϊδία είναι το 4Κ με 1080p textures" και άλλο να υπόσχεται κάτι εδώ και δέκα χρόνια και να μην μπορεί να το τηρίσει.

 

Δεν με απασχολεί αν ο κόσμος δεν είναι εκπαιδευμένος στην τεχνολογία. Οι πληροφορίες υπάρχουν εκεί έξω. Εγώ ξέρω τι είναι η GDDR εδώ και 15 χρόνια και ξέρω πόσο σημαντική είναι σε bandwidth-intensive apps. Γι' αυτό προτείνεται για GPUs & APUs. Διαφωνείς ή απλά λες για να λες; Θα προτιμούσες να έβαζαν καμία εξωτική XDR/Rambus;

Είπα κάπου οτι κακώς έβαλαν GDDR5 ή θέλεις να γυρίσεις το νόημα απο τα λεγόμενά μου..?

 

Τα παλικάρια που έχουν τέρατα rigs και δεν παίζουν games, αλλά απλά σκοράρουν e-penis, εγώ δεν τα θεωρώ gamers. Είναι σαν να έχεις την Lamborghini στο γκαράζ και να μετράς ροπή και ιπποδύναμη. Τι να μου λέει αυτό δηλαδή; Ο άλλος μπορεί να έχει απλά ένα Audi και να βγαίνει έξω να χτυπάει γκομενάκια. Πιο μάγκας είναι από τον άλλον με την Lamborghini. ;)

Κι εγώ είμαι κατά αυτού του αθλήματος, αλλά οκ, δεν μπορώ να κάνω κουμάντο στο πορτοφόλι τους.

 

Η RAM είναι selling point για τους παρακάτω λόγους:

 

1) Δίνει future-proofness. Τα PS3/XBOX360 είχαν λίγη RAM και πιο πάνω ανέφερα ότι το PS3 κανονικά θα έβγαινε με 1GB RAM. Θυμάμαι χαρακτηριστικά έναν developer (νομίζω του Far Cry 3) που έλεγε ότι αν οι last-gen κονσόλες είχαν παραπάνω RAM, θα μπορούσαν να κρατήσουν κι άλλο.

 

Ε σ' αρέσει δεν σ' αρέσει, τα 8GB διευκόλυναν πολύ τους developers, ειδικά σε open-world. Βέβαια για να πούμε και του στραβού το δίκιο, πλέον έχουμε oversaturation στα open-world, αλλά τι να έκανε η Sony; Να το έβγαζε με 4GB GDDR5 όπως το προόριζε αρχικά για να μην βγαίνουν πολλά open world; Το hardware είναι σαν το μαχαίρι. Είναι ένα εργαλείο. Το τι χρήση (καλή/κακή) θα κάνεις εξαρτάται από εσένα τον developer.

 

2) Είναι unified & γρήγορη (GDDR5). Προγραμματιστικά τους λύνει τα χέρια. Αν ασχοληθείς με προγραμματισμό, θα καταλάβεις γιατί.

 

Στην επόμενη γενιά μάλλον θα βάλουν HBM και οι 2 εταιρίες... τέλος τα ανούσια flamewars, ίδια προγραμματιστική ευκολία, ίδια απόδοση στα multiplatform.

 

Κατά την γνώμη μου πάντως εστιάζετε σε λάθος πράγματα για να την πείτε στην Sony.

Γιατί πιάστηκες τόσο πολύ με τη RAM? Δεν είπα κάτι αρνητικό για την κίνηση της Sony, τα fanboy της σχολίασα.

 

Να σου πω εγώ μερικά legit παράπονα (δηλαδή όχι κράζω για να κράζω) που έχω από το PS4:

 

1) Ελλειπές firmware. π.χ. ακόμα περιμένω τα friend notifications (ναι, έχω φίλους και παίζω και online games), κατηγοριοποίηση/sorting στα game tiles κλπ.

 

Γενικά σε κάθε νέα κονσόλα το firmware ξεκινάει από μηδενική βάση και αυτό μου την σπάει. Ακόμα και τώρα το PS3 έχει features που δεν έχει το PS4. Αυτό δεν είναι θέμα hardware προφανώς.

 

2) Το φιάσκο με τις τιμονιέρες. Εν τέλει αντικατέστησα την G27 με την G29, πουλώντας την G27 σε καλή τιμή και αγοράζοντας την G29 σε προσφορά, αλλά και πάλι είναι μαλακία.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Planned_obsolescence

 

Θυμηθείτε το ότι θα πέσει πολύ κράξιμο όταν βγει το Gran Turismo 7. Μιλάμε για εκατομμύρια κατόχους Logitech τιμονιών.

 

3) Υποβάθμιση στο IGC line-up του PS+ σε όλες τις κονσόλες (PS4/PS3/Vita), δηλαδή ξηρασία από AAA τίτλους.

 

Εδώ πιστεύω φταίει το sales lead του PS4 και το online paywall.

 

Για μένα μακάρι να γίνει #1 το Xbone και #2 το PS4. Μόνο τότε θα ζοριστεί η Sony να δώσει καλύτερα παιχνίδια. Είναι πολύ πιθανό όμως τότε η MS να υποβαθμίσει το δικό της line up στο Games with Gold. :P Έτσι πάνε αυτά...

 

Και όταν λέω καλύτερα παιχνίδια μην φανταστείς ότι εννοώ να δώσει free το Uncharted 4 day 1... όχι, εννοώ να δώσει retail παιχνίδια του 20άρικου, δηλαδή bargain bin (Killzone, Knack, TLOU, Tearaway κλπ.)

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα.

 

Με αυτά τα παράπονα δεν ασχολείται κανείς όμως... όλη η μίρλα γίνεται για το hardware και τις αναλύσεις. Κι όλα αυτά γιατί; Για να δικαιολογήσει μέσα του ο PCάς τα παραπανίσια λεφτά που έδωσε για hardware και για να μην νιώθει άσχημα που ο ... PS4 peasant παίζει κι αυτός Trine 3 σε 1080p60 (πώς γκένεν αυτό?) με hardware των $/€299. Είναι φαινόμενο για ψυχανάλυση δηλαδή.

Μπα, προσωπικά δεν έχω τέτοιο θέμα. Ξέρω τι έχω στο PC μου και προσωπικά με καλύπτει. Εγώ σκαλώνω στην υπόσχεση που δεν τήρισαν εδώ και 10 χρόνια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 πράγματα έχουν σημασία στον gaming κοσμό αυτούς τους καιρούς. Ποιος θα είναι ο νέος τίτλος του Mizayaki και κατά πόσο ''Shenmue'' θα είναι το Shenmue 3. Τα άλλα περί 4κ, για το αν οι κονσόλες δεν είναι τόσο δυνατές και πόσο Ultra άγριο είναι το νέο σου PC μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα. 

 Συνεχίζουμε Skyrim στην 360 Xboxιά με 1031 ώρες gameplay και ας είναι upscaled στα 1080p. Πόσα dungeons έχει το άτιμο;

Καλή χρονιά να έχουμε, υγεία πάνω από όλα και όσο το δυνατόν περισσότερο ρευστό στις τσέπες μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα μου ειναι ενα, επειδη το θελω και εγω να παιξω μετα, αν φτιαξω στο ps4 το δικο του αλλο acc και το κατεβασω εκει, μπορω να παρω αυτο το acc στο δικο μου ps4 μετα?

 

Για να κανω αγορα απο secondary χρειαζεται καινουργιο psplus? εχουμε και οι 2 μια τριμηνη απο το πακετο που πηραμε σε διαφορετικα ps4. 

 

ναι μπορείς να πάρεις αυτό το account μετά αλλά θα το παίξεις με το ίδιο και μόνο αφού είναι secondary

 

όχι δεν χρειάζεσε ps+ για αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 πράγματα έχουν σημασία στον gaming κοσμό αυτούς τους καιρούς. Ποιος θα είναι ο νέος τίτλος του Mizayaki και κατά πόσο ''Shenmue'' θα είναι το Shenmue 3. Τα άλλα περί 4κ, για το αν οι κονσόλες δεν είναι τόσο δυνατές και πόσο Ultra άγριο είναι το νέο σου PC μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα. 

 Συνεχίζουμε Skyrim στην 360 Xboxιά με 1031 ώρες gameplay και ας είναι upscaled στα 1080p. Πόσα dungeons έχει το άτιμο;

Καλή χρονιά να έχουμε, υγεία πάνω από όλα και όσο το δυνατόν περισσότερο ρευστό στις τσέπες μας.

Αυτο προκυπτει απο???? Επισης που κολλαει το skyrim για 360 σε θεμα για ps4 μονο εσυ ξερεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ps3 η ποιο χαμηλη τιμη στην Ελλαδα που εχει φτασει ηταν το 2013 στα 145 ευρω. μερικους μηνες δηλαδη πριν βγει το ps4. το ps5 κυκλοφορει το 2019…αλλα η τιμη του ps4 φενεται οτι θα πεσει στα 150 ευρω πολυ νωριτερα. μεσα στο 2017 το πιστευω…για σκετη κονσολα παντα. επισης εχω ξαναπει, δεν νομιζω το ps4 να περασει σε πωλησεις το ps3. καλα για το ps2 δεν το συζηταω καν….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σπασουμε τον παγο πριν αλλαξει η χρονια...Δε ξερω αν κανεις σας πηρε χαμπαρι , το public εφερε τα colored plates για το 4 , τσιμπησα ενα δεν αντεξα...

 

Υ.γ : Για καποιο λογο δε δουλευει το orientation στο λινκ και βγηκε πλαγια...ωρα για διατασεις αυχενα...

 

 

20151231_193448.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ps3 η ποιο χαμηλη τιμη στην Ελλαδα που εχει φτασει ηταν το 2013 στα 145 ευρω. μερικους μηνες δηλαδη πριν βγει το ps4. το ps5 κυκλοφορει το 2019…αλλα η τιμη του ps4 φενεται οτι θα πεσει στα 150 ευρω πολυ νωριτερα. μεσα στο 2017 το πιστευω…για σκετη κονσολα παντα. επισης εχω ξαναπει, δεν νομιζω το ps4 να περασει σε πωλησεις το ps3. καλα για το ps2 δεν το συζηταω καν….

Αρχισαμε παλι τις αστρολογικες προβλεψεις???:P

 

Το πως σε ενα χρονο η τιμη του ps4 να πεσει στην μιση τιμη δεν μπορω να πω οτι καταλαβαινω την λογικη πισω απο αυτο. Επισης ειναι και λιγο ανουσιο να μιλαμε για πωλησεις απο τωρα για κονσολα που εχει μολις 2 χρονια στην αγορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ένα 50άρι είναι σίγουρο ότι θα κόψουν λόγω die shrink της APU (28nm -> 14-16nm). Το νέο PS4 (Chassis C) είναι πιο φτηνό επειδή έχει τα μισά τσιπάκια RAM (16 -> 8 x GDDR5). :)

 

Το ίδιο και στο One όσον αφορά την APU (η RAM είναι άλλο καπέλο λόγω DDR3)...

 

Τα €150 για PS4 είναι πολύ wishful thinking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χετε και σίγουρο οτι θα το κόψουν το 50αρικο αντι να το κρατήσουν δικό τους κέρδος...θα φτάσει δηλαδή το PS4 να πωλείται πιο φθηνά απο το PS3 12gb.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες εσύ να κράτησαν το κέρδος των 8 GDDR5 chips για πάρτη τους;

Αφού πουλάει το PS4, ακόμα €410 έπρεπε να το έχουν χωρίς παιχνίδι...

Το PS3 είναι τελείως άλλη υπόθεση, μην το μπλέκεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες εσύ να κράτησαν το κέρδος των 8 GDDR5 chips για πάρτη τους;

 

Αφού πουλάει το PS4, ακόμα €410 έπρεπε να το έχουν χωρίς παιχνίδι...

 

Το PS3 είναι τελείως άλλη υπόθεση, μην το μπλέκεις.

 

το ps3 η ποιο χαμηλη τιμη στην Ελλαδα που εχει φτασει ηταν το 2013 στα 145 ευρω. μερικους μηνες δηλαδη πριν βγει το ps4. το ps5 κυκλοφορει το 2019…αλλα η τιμη του ps4 φενεται οτι θα πεσει στα 150 ευρω πολυ νωριτερα. μεσα στο 2017 το πιστευω…για σκετη κονσολα παντα. επισης εχω ξαναπει, δεν νομιζω το ps4 να περασει σε πωλησεις το ps3. καλα για το ps2 δεν το συζηταω καν….

Εγω ακομα με αυτο γελαω.

Μιλαμε για το ps3 που ξεκινησε με 600ευρω και οι πρωτες fat εκδοσεις ειχαν και πολλα θεματα με YLOD.

Μιλαμε για ενα Xbox360 στην αλλη πλευρα που ηταν αισθητα φθηνοτερο(λογω BR του ps3).

Μιλαμε για ενα Ps3 που ειχε αρκετα κακογραμμενα ports και που τις περισσοτερες φορες ο Cell πιο πολυ εμποδιο ηταν παρα να αξιοποιηθηκε εστω και λιγο.

Μιλαμε για ενα ps3 ακομα και με πολυ κατωτερο(εργονομικα)controller εναντι του xbox.

Μονο θετικο του ps3 ηταν το δωρεαν internet και τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...